Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Automatska overa zdravstvenih kartica

Automatska overa zdravstvenih kartica

Na sajtu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (u daljem tekstu: RFZO), 16. oktobra 2017. god., objavljeno je saopštenje u kome se navodi da je RFZO nakon okončanja projekta zamene zdravstvenih knjižica zdravstvenim karticama pristupio realizaciji projekta automatske overe zdravstvenih kartica.

Automatska overa predstavlja overu zdravstvenih kartica elektronskim putem, za sva osigurana lica za koje je, prema podacima dobijenim iz Poreske uprave, uplaćen dospeli doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje. Poslodavac nema obavezu podnošenja zahteva za overu zdravstvenih kartica, jer se overa vrši automatski na osnovu podataka o plaćenim doprinosima za obavezno zdravstveno osiguranje.

Automatska overa zdravstvenih kartica predstavlja komforniji i jednostavniji način overe isprava o osiguranju, s obzirom da nije potrebno da poslodavac dolazi na šalter i dostavlja različitu dokumentaciju. Overa se vrši automatski, samo na osnovu podatka da je dospeli doprinos plaćen, što predstavlja veliko rasterećenje kako za poslodavce, tako i za osigurana lica i za zaposlene u Republičkom fondu, jer se kompletna procedura obavlja na Portalu Centralnog registra obaveznog socijanog osiguranja, bez čekanja u redovima.

Podatak o izvršenoj overi, poslodavcima je dostupan na Portalu Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja. Poslodavci koji se do sada nisu registrovali na Portalu Centralnog registra, biće u obavezi da se registruju.

Prvi preduslov za automatsku overu zdravstvenih kartica je da poslodavac podnosi prijave zaposlenih i radno angažovanih lica na obavezno socijalno osiguranje na Portalu Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja, što od 2013. godine predstavlja zakonsku obavezu za sve poslodavce. Nakon što ovlašćeno lice poslodavca, za zaposlenog ili člana njegove porodice izvrši prijavu na obavezno socijalno osiguranje na Portalu Centralnog registra, narednog dana od dana prijave vidljiva je overa zdravstvene kartice. Aktivnost poslodavca u vezi prijave i overe zdravstvene kartice je ovim završena. Podaci o overenim karticama zaposlenih i članova njihovih porodica dostupni su poslodavcima na portalu Centralnog registra.

Narednog dana podaci o overi zdravstvenih kartica su dostupni i svim zdravstvenim ustanovama sa kojima Republički fond ima zaključen Ugovor o korišćenju podataka putem web servisa, a u cilju ostvarivanja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja.

Drugi preduslov za automatsku overu zdravstvenih kartica je izmiren dospeli doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje od strane poslodavca, tj. overa će se vršiti za zaposlene, odnosno angažovane kod poslodavaca koji, prema podacima Poreske uprave, redovno izmiruju doprinose za obavezno zdravstveno osiguranje.

Pored automatske overe zdravstvenih kartica za zaposlene kod poslodavaca i članove njihovih porodica, overa će se vršiti i za korisnike penzije po domaćim propisima, korisnike novčane naknade preko Nacionalne službe za zapošljavanje i članove njihovih porodica, kao i za osiguranike u smislu člana 22. Zakona o zdravstvenom osiguranju za koje nije propisano da prilikom svake overe dostave dokaze o podacima o kojima se ne vodi službena evidencije (npr. dokaz o cenzusu i slično). To znači da će se na ovaj način vršiti overa zdravstvenih kartica za sledeće kategorije osiguranika: decu do navršenih 18 godina života, školsku decu i studente do kraja propisanog školovanja, a najkasnije do 26 godina, ako su na školovanju, lica starija od 65 godina života, rome, monahe i monahinje i žrtve nasilja.

Osiguranicima, u smislu navedenog člana 22. Zakona o zdravstvenom osiguranju, smatraju se:

„Osiguranicima, u smislu ovog zakona i pod uslovima propisanim ovim zakonom, smatraju se i lica koja pripadaju grupaciji stanovništva koja je izložena povećanom riziku oboljevanja; lica čija je zdravstvena zaštita potrebna u vezi sa sprečavanjem, suzbijanjem, ranim otkrivanjem i lečenjem bolesti od većeg socijalno-medicinskog značaja; kao i lica koja su u kategoriji socijalno ugroženog stanovništva, ako ne ispunjavaju uslove za sticanje svojstva osiguranika iz člana 17. ovog zakona, ili ako prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja ne ostvaruju kao članovi porodice osiguranika, i to:

1) deca do navršenih 18 godina života, školska deca i studenti do kraja propisanog školovanja, a najkasnije do navršenih 26 godina, u skladu sa zakonom;

2) žene u vezi sa planiranjem porodice, kao i u toku trudnoće, porođaja i materinstva do 12 meseci nakon porođaja;

3) lica starija od 65 godina života;

4) osobe sa invaliditetom, po propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju, kao i mentalno nedovoljno razvijena lica;

5) lica u vezi sa lečenjem od HIV infekcije ili drugih zaraznih bolesti koje su utvrđene posebnim zakonom kojim se uređuje oblast zaštite stanovništva od zaraznih bolesti, malignih bolesti, hemofilije, šećerne bolesti, psihoze, epilepsije, multiple skleroze, lica u terminalnoj fazi hronične bubrežne insuficijencije, cistične fibroze, sistemske autoimune bolesti, reumatske groznice, bolesti zavisnosti, oboleli od retkih bolesti, kao i lica obuhvaćena zdravstvenom zaštitom u vezi sa davanjem i primanjem tkiva i organa;

6) monasi i monahinje;

7) materijalno neobezbeđena lica koja primaju novčanu socijalnu pomoć, odnosno koja su korisnici porodične invalidnine, po propisima o socijalnoj zaštiti, odnosno po propisima o zaštiti boraca, vojnih invalida i civilnih invalida rata;

8) korisnici stalnih novčanih pomoći, kao i pomoći za smeštaj u ustanove socijalne zaštite ili u druge porodice, po propisima o socijalnoj zaštiti;

9) nezaposlena lica i druge kategorije socijalno ugroženih lica čiji su mesečni prihodi ispod prihoda utvrđenih u skladu sa ovim zakonom;

10) korisnici pomoći – članovi porodice čiji je hranilac na odsluženju vojnog roka;

11) lica romske nacionalnosti koja zbog tradicionalnog načina života nemaju stalno prebivalište, odnosno boravište u Republici;

12) žrtve nasilja u porodici;

13) žrtve trgovinom ljudima;

14) lica koja su obuhvaćena obaveznom imunizacijom u skladu sa propisima kojima se uređuje zdravstvena zaštita stanovništva od zaraznih bolesti;

15) lica koja su obuhvaćena ciljanim preventivnim pregledima, odnosno skriningom prema odgovarajućim republičkim programima;

16) samohrani roditelji sa decom do sedam godina života čiji su mesečni prihodi ispod prihoda utvrđenih u skladu sa ovim zakonom.

Mesečni iznos prihoda kao cenzus za sticanje svojstva osiguranog lica iz stava 1. tačka 9) ovog člana sporazumno propisuju ministar nadležan za poslove zdravlja (u daljem tekstu: ministar) i ministar nadležan za poslove obezbeđivanja socijalne zaštite građana.

Domaćinstvom, u smislu ovog zakona, smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja prihoda ostvarenih radom njenih članova bez obzira na srodstvo.

Osiguranikom, u smislu ovog zakona, smatra se i lice kome je nadležni republički organ utvrdio status izbeglog, odnosno prognanog lica iz bivših republika SFRJ, ako ispunjava uslov iz stava 2. ovog člana i ako ima boravište na teritoriji Republike.

U budžetu Republike obezbeđuju se sredstva za uplatu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje za lica iz st. 1. i 4. ovog člana, na osnovicu i po stopi doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje koje su propisane ovim zakonom.

Osiguranici iz st. 1. i 4. ovog člana ostvaruju prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja u sadržaju, obimu, na način i po postupku propisanom ovim zakonom i propisima donetim za sprovođenje ovog zakona.“

Za navedene kategorije osiguranika Republički fond će overu izvršiti samo na osnovu prijave na obavezno socijalno osiguranje i podataka dobijenih od Centralnog registra. Novina je što nakon ostvarivanja prava na penziju, odnosno novčanu naknadu, navedene kategorije osiguranika nemaju obavezu dolaska na šalter radi overe zdravstvene kartice.

Automatska overa zdravstvenih kartica trenutno nije moguća za osiguranike samostalnih delatnosti, kao i za osiguranike poljoprivrednike i članove njihovih porodica. Ovim kategorijama osiguranih lica overa će se vršiti na šalteru filijale, odnosno ispostave na osnovu dokaza pribavljenih službenim putem u skladu sa Zakonom o opštem upravnom postupku, odnosno na osnovu potvrde Poreske uprave o izmirenom doprinosu za obavezno zdravstveno osiguranje.

Automatska overa nije moguća ni za decu stariju od 18 godina koja su na školovanju i studente do 26 godina koji su osigurani kao članovi porodice. Ovim kategorijama osiguranih lica overa će se vršiti na šalteru filijale, odnosno ispostave na osnovu potvrde o školovanju, u skladu sa Pravilnikom o ispravi o zdravstvenom osiguranju i posebnoj ispravi za korišćenje zdravstvene zaštite.

 

 

Izvor: vesti – sajt Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (www.rfzo.rs)

Izvor: Izvod iz zakona je preuzet iz programskog paketa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com

Jedan komentar

  1. Dobar dan! Zanima me da li mogu i kako, kojim putem da overim zdrastvenu knjizicu detetu? Razvedena sam i samostalni sam staratelj nad detetom! Hvala.

Ostavite komentar

Profi Sistem baner