Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Izmene Ustava u delu koji se odnosi na pravosuđe

Izmene Ustava u delu koji se odnosi na pravosuđe

Ministar pravde u Vladi Republike Srbije Nela Kuburović ocenila je danas, otvarajući okrugli sto u Palati Srbije, da predstojeće izmene Ustava Srbije treba da budu sublimacija različitih mišljenja i rezultat političkog i društvenog konsenzusa.

Kuburović je, na ovom skupu o izmenama Ustava u delu koji se odnosi na pravosuđe, rekla da te promene treba da budu toliko kvalitetne da Srbija dobije pozitivno mišljenje Venecijanske komisije, kao i da bude ocenjena kao država koja je uspostavila nezavisno sudstvo, što je jedno od osnovnih načela po kojima se ceni vladavina prava.

Prema njenim rečima, predstojeće ustavne izmene treba da eliminišu uticaj izvršne i zakonodavne vlasti na pravosuđe, kao i da redefinišu izbor i razrešenja sudija i tužilaca, kao i položaj Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca.

Ona je izrazila zahvalnost svim podnosiocima predloga za izmene Ustava, koji su to mišljenje dostavili do 30. juna, a u odnosu na koje je danas otvorena javna rasprava.

Šef Pregovaračkog tima za vođenje pregovora o pristupanju Srbije EU Tanja Miščević objasnila je da je Akcioni plan za Poglavlje 23 predvideo da do kraja godine treba da se sprovedu ustavne reforme kako bismo usaglasili najviši pravni akt sa principima nezavisnosti pravosuđa i ustavnim garancijama za taj princip nezavisnosti.

Šira izmena Ustava može, ali i ne mora da se dogodi jer je to stvar političkog dogovora, navela je ona i ocenila da bi bilo dobro da naša zemlja ispoštuje predviđeni rok za promene Ustava, ali da je od toga mnogo važnija suština i sadržina tih izmena.

Direktor Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom Žarko Stepanović rekao je da tema današnje rasprave predstavlja jedan od najvažnijih dijaloga, s obzirom na to da je reč o Ustavu, dokumentu koji je najviši pravni akt u Republici Srbiji.

Stepanović je objasnio da je zbog toga Kancelarija, u saradnji sa Ministarstvom pravde, raspisala poziv za dostavljanje predloga izmena svim zainteresovanim akterima, koji je trajao od 17. maja do 30. juna.

U tom periodu, 16 organizacija civilnog društva dostavilo je 14 predloga (tri organizacije uputile su jedan zajednički predlog), precizirao je on i napomenuo da su svi predlozi objavljeni na sajtu Ministarstva pravde i Kancelarije u integralnoj verziji.

U radnom delu okruglog stola pomoćnik ministra pravde i šef pregovaračke grupe za Poglavlje 23 Čedomir Backović govorio je o aktuelnim ustavnim rešenjima u oblasti pravosuđa i pristiglim predlozima za promenu Ustava Srbije, nakon čega je usledila diskusija sa predstavnicima organizacija civilnog društva.

Okrugli sto su organizovali Ministarstvo pravde i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom.

Izvor: Sajt Vlade Republike Srbije.

Ostavite komentar

Profi Sistem baner