Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Koliko traju suđenja?

Koliko traju suđenja?

Osnovni sud u Nišu je ocenio da je najčešći uzrok dugog trajanja postupaka – neuredna dostava sudskih poziva. – Rešena najstarija parnica u Srbiji.

Osnovni sud u Nišu je za samo dva meseca rešio više od 20 odsto najstarijih predmeta, onih koji traju duže od deset godina. Bilo je ukupno 46 takvih predmeta, od kojih je rešeno 10 najtežih, dok je u preostalima zakazano ročište i preduzete neophodne mere za brzo okončanje postupka.

To je rezultat akcije „Veliko spremanje starih predmeta”, u skladu s Jedinstvenim programom rešavanja starih predmeta, koji je nedavno usvojio Vrhovni kasacioni sud. Uvedena je nova metodologija rada, koja podrazumeva disciplinu stranaka u postupku, kao i planski pristup predmetima koji duže od decenije skupljaju prašinu i paučinu.

Niške sudije najpre su tokom marta pregledale sve najstarije krivice, parnice i radne sporove, a tokom aprila održana su „statusna ročišta” u svakom od 46 takvih predmeta. I stranke u ovim postupcima i sudije zajednički su iznele predloge kako da se otklone smetnje u daljem vođenju postupka. Sud je usvojio zakonska rešenja koja treba da dovedu do bržeg presuđenja, kao i vremenski okvir suđenja koji će se striktno poštovati.

Osnovni sud u Nišu je ocenio da je najčešći uzrok dugog trajanja postupaka – neuredna dostava sudskih poziva. Zbog toga su ročišta odlagana, a kao razlog je navođena uobičajena pravnička fraza da „nisu ispunjeni zakonski uslovi za održavanje ročišta”.

Program rešavanja starih predmeta pomogla je Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), koja već pet godina sprovodi ove mere kao pilot projekat u deset osnovnih sudova u Srbiji. Vrhovni kasacioni sud usvojio je ovaj program 27. januara ove godine, od kada ga primenjuju svi sudovi. Program predviđa smanjenje broja starih predmeta za 20 odsto na godišnjem nivou u svim sudovima u Srbiji.

Primer niškog suda pokazuje da se taj rezultat može postići i za manje od godinu dana. Pri tom, ovaj sud ima 68 sudija, a nedostaje mu još 14 sudija.

– U okviru akcije „Veliko spremanje starih predmeta”, Vrhovni kasacioni sud rešio je ovih dana najstariji parnični predmet u Srbiji, koji potiče iz 1987. godine – rekao je Goran Spasić, vršilac funkcije predsednika Osnovnog suda u Nišu, prilikom predstavljanja rezultata na konferenciji za novinare.

Najstarija parnica u Srbiji započela je upravo u Nišu, pre 27 godina.

Ovaj sud preduzeo je sve mere da obezbedi urednu dostavu sudskih poziva, od dodatnog angažovanja sudskih dostavljača do dostave preko upravnika pošte. Akcija velikog spremanja starih predmeta takođe je pokazala da je u mnogim slučajevima potrebno i izvođenje dodatnih dokaza, pa je sud učinio sve da ti dokazi budu izvedeni u što kraćem roku.

Direktor USAID-ovog „Programa podela vlasti” Brajan Ledjuk istakao je da, pored rešavanja starih predmeta, osnovni cilj ovog projekta jeste – unapređenje najvažnijeg zadatka sudova, a to je blagovremeno rešavanje sporova, kako ne bi došlo do njihovog „starenja”.

Cilj „Jedinstvenog programa rešavanja starih predmeta” jeste da se do 2018. godine broj starih predmeta smanji za 80 odsto. Ledjuk kaže da taj zadatak jeste ambiciozan, ali i ostvariv.

Koliko traju suđenja

Krivični postupak u Srbiji traje u proseku 25 i po meseci (778 dana). Ukupno 17.000 predmeta u krivici starije je od dve godine.

Trenutno je u svim sudovima ukupno tri miliona nerešenih sudskih predmeta, od čega je 1,75 miliona starije od dve godine.

Čak 190.000 predmeta u osnovnim sudovima starije je od 10 godina.

Radni sporovi prosečno traju 691 dan, a parnice 616 dana.

„Sudija je zakon koji govori”

– Pravosudni sistem Srbije mora da izađe iz zapuštenog sudstva i postane zdrav, jak i kvalitetan sistem, u kojem će nosioci pravosudnih funkcija biti nezavisni i samostalni u svom radu, ali i odgovorni za svoje postupke. Samo na taj način će i izreke „Sudija je zakon koji govori” i „Idem sudiji – idem pravdi”, koje nisu slučajno potekle iz naroda, dobiti svoj pravi značaj – rekla je u petak pomoćnica ministra pravde Ljiljana Blagojević na okruglom stolu organizovanom povodomposete sudija iz Ciriha, koji je održan u hotelu „Metropol palas” u Beogradu.

Izvor:Politika.

Ostavite komentar

Profi Sistem baner