Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Kome pripadaju nevažeći glasački listići

Kome pripadaju nevažeći glasački listići

Precrtan glasački listić ili s dopisanim Čakom Norisom za koji mislite da je nevažeći i te kako se računa i pripašće političkim partijama koje osvoje najviše glasova na izborima.

Do održavanja vanrednih parlamentarnih izbora ostalo je još 17 dana,kampanja se uveliko vodi putem medija i bilborda, ali i saopštenjima stranaka i na Internetu. Telegraf.rs vam skreće pažnju na fenomen prošlih izbora – “bele listiće“ i na činjenicu da ste, po zakonu, iako ste ubacili precrtan ili prazan papir, ipak glasali, tačnije, vaš glas pripašće najjačim političkim partijama!

“Beli listići” na prošlim predsedničkim i parlamentarnim izborima 2012. bili su veoma jaka glasačka sila sa “osvojenih” 4,5 odsto glasova. Kao takvi, doneli su nekoliko mandata više tada najjačim strankama SNS-u i DS-u, ali i direktnu pobedu Tomislavu Nikoliću na predsedničkim izborima, sve zahvaljujući proporcionalnom izbornom sistemu koji se primenjuje u Srbiji.

Glasovi koje su osvojile stranke koje nisu prešle cenzus, kao i nevažeći “beli listići” se sabiraju i dobija se ukupan zbir svih glasova koji se posle raspoređuju političkim partijama koje će ući u Skupštinu shodno njihovom procentu osvojenih glasova.
To u praksi izgleda ovako: ako je zbir glasova za stranke koje nisu prešle cenzus, plus prazni listići – 14 odsto, koliko je iznosio na prošlim izborima, od tih glasova, Srpskoj naprednoj stranci, ukoliko osvoji 40 odsto glasova, pripašće dodatnih 10 odsto.

Prema toj matematici, kako je Telegraf.rs već pisao, najjačoj političkoj stranci u Srbiji SNS-u biće dovoljno da osvoji 42 odsto mandata kako bi formirala apsolutnu većinu i imala 126 poslanika u Skupštini Srbije.

Nezavisni politički analitičar Jelena Trivan kaže za Telegraf.rs da kreatore ideje “belih listića” treba pozvati na odgovornost i da je glas za “Miki Mausa” takođe glas koji će otići najjačima.

– “Beli listići” su na prošlim izborima imali odlučujuću ulogu i oni su uticali npr na to da LDP u Beogradu ne pređe cenzus, a direktno su uticali i na to da Boris Tadić izgubi predsedničke izbore. Ipak, ne može se sporiti pravo ljudima da budu nezadovoljni i da na glasačkim listićima napišu šta žele, ali moraju da budu svesni koje posledice će ta njihova odluka doneti. Zbog toga građani moraju da budu svesni da je i precrtan listić ili Miki Maus na njemu takođe glas i da će on uticati na konačan ishod izbora – kaže Trivanova.
Prazan glas je aktivan oblik izborne apstinencije, a da li će glas biti nevažeći ili ništavan ili će se računati drugačije, zavisi od zakonodavstva date države. U većini, a u kontinentalnom delu Evrope gotovo bez izuzetka, prazni glas se smatra nevažećim.

Da li prazni glas ima ili nema smisla zavisi od vrste izbora i konkretnog izbornog sistema, kao i od nivoa izbora – da li su opšti, lokalni, izbori za šefa države.Praktikuje se češće u većinskom nego u proporcionalnom izbornom sistemu.
“Na izborima koji će se najverovatnije održati 6.maja precrtajte sve liste i kandidate, napišite im poruku, nacrtajte im nešto, napravite origami…. Tim činom ćemo im pokaziati šta mislimo o svima njima! Neka beli listići budu sredstvo kojim ćemo im pokazati koliko cenimo njihov rad i zalaganje tokom svih ovih godina”, glasio je proglas “belih listića” na Fejsbuku gupi uoči prošlih izbora.

Prema odredbama Ustava, narodni poslanici se biraju u Republici Srbiji kao jednoj izbornoj jedinici primenom proporcionalnog izbornog sistema, glasanjem za izborne liste i raspodelom poslaničkih mandata srazmerno broju glasova koje su dobile izborne liste.

U raspodeli poslaničkih mandata učestvuju samo izborne liste koje su dobile najmanje 5% glasova od ukupnog broja glasova birača koji su glasali.

Mandati se raspodeljuju primenom sistema najvećeg količnika (tzv. D`Ontov sistem), i to tako što se ukupan broj glasova koji je dobila svaka pojedina izborna lista podeli brojevima od jedan do 250. Dobijeni količnici razvrstavaju se po veličini, a u obzir se uzima 250 najvećih količnika.

Svaka izborna lista dobija onoliko mandata koliko se najvećih količnika koji joj pripadaju nalazi među 250 najvećih.

Izvor: Telegraf.

22 Komentari

  1. Potpuna izmisljotina !!! NEVAZECI listic se ne racuna.svako koje ikada ucestvovao u radu RIK-a,GIK-a ili OIK-a to zna.starnke koje ne predju cenzus i njih sto je vise tj.sto je veci procenat glasova za liste koje nisu presle cenzus to je bolje za najacu stranku jer ona u najvecem procentu kupi glasove tih lista.Zato se i svaka vlast trudi da progura sto vise besmislenih lista koje ce imati podrsku od 0,1 do 2 ili 3 procenta…

  2. Tendenciozno objavljen neistinit tekst. Beli listići utiču samo na cenzus, ne i na raspodelu mandata! Ne obmanjujte ljude!

  3. Auuuuuuuu, ja ne ,pgu da verujem da ovo neko iybaci kao vest, pa ovo ni dete iy osnovne skole ne bi smislilo. Kako nevayeci listic moye da pomogne neko. Jao majko moja.

  4. Najsažetije je objasnio “Crva nije ni bilo”!
    Beli listići stvarno utiču samo na cenzus. Raspodela mandata je ista sa i bez njih.

  5. Nedavno sam čula zanimljivu ideju; radi se naime o odnošenju svog listića sa sobom (ne ubaciti ga u glasačku kutiju). Na taj način se evidentiraš kao glasač koji je izašao na izbore, ali da li se na ovaj način odneti listić tretira kao raspodela glasovima stranaka koje su prešle cenzus? Da li iko od članova izborne komisije ima pravo da me zaustavi na izlazu i natera da svoj listić ubacim u kutiju? Po nekim izvodima iz zakona o glasanju tamo ne stoji eksplicitno da se glasački listić MORA ubaciti u kutiju…

  6. Kako bi otklonili sve nedoumice oko ove teme ovde možete pogledati odredbe Zakona o izboru narodnih poslanika čl.67-87. http://profisistem.com/index.php/zakoni/strana/1025
    Kompletno obrađenu temu od strane Pravne redakcije Profi Sistem-a o izborima možete takođe pogledati ovde https://www.pravniportal.com/glasanje-na-izborima/

    • Okej, procitao sam oba vasa linka, i nigde nisam nasao nista sto potvrdjuje ovu vasu recenicu u tekstu:
      ‘Glasovi koje su osvojile stranke koje nisu prešle cenzus, kao i nevažeći “beli listići” se sabiraju i dobija se ukupan zbir svih glasova koji se posle raspoređuju političkim partijama koje će ući u Skupštinu shodno njihovom procentu osvojenih glasova.’
      Molim vise informacija o vasem izvoru za ovu izjavu.

  7. Sa druge strane, ako cilj ovih izbora nalazimo u tome da stranke poput SRS i Dveri ne pređu cenzus, beli listići itekako imaju smisla jer sa većom izlaznošću i njima je potrebno više glasova za cenzus.

    • OooK, onda izlazim. Nadam se da cu na listj naci neke zelene kojima cu pomoci da osvoje 50 glasova 🙂

  8. Znaci ipak je bolje ne izaci na glasanje? Mislim, ukoliko ne zelim da dam svoj glas nijednoj od partija koje se bore za vlast? Posto se bore jedino za sebe ja odbijam da ucestvujem u toj igri biranja ko ce od njih imati veliku platu i ziveti dobro a da ja (mi, gradjani, biraci, obicni smrtnici) zivim kao rob u njihovom privatnom preduzecu (drzavi).

    • “Bolje je izaći jer ćete onda, ako izaberete, uticati na to kome će pripasti poslanički mandati.
      Ukoliko ne izađete, ostali koji biraju odlučiće i umesto Vas, jer će tih famoznih 250 mandata ipak biti podeljeno, iako izađe i manje od pola glasačkog tela”.

      • Nije bolje izaći na izbore,jer samim izlaskom dajete legitimitet onim koji su izabrani.

        “Ukoliko ne izađete, ostali koji biraju odlučiće i umesto Vas, jer će tih famoznih 250 mandata ipak biti podeljeno, iako izađe i manje od pola glasačkog tela”. To je problem,zato što uvek ima budala koji će izaći na glasanje i glasati (da li za neku partiju ili za čiča glišu). Problem je u njima,a ne onima koji ne izađu,jer oni koji ne izađu daju jasnu poruku da ne podržavaju nikoga i da ko god bude izabran nije njihov predstavnik. To je ono što većina ne shvata. Ako ste nezadovoljni,nemojte izlaziti na izbore,pa da vidimo da li je većina stvarno nezadovoljna,ili su to samo prazne priče. Ako izađete na izbore, nemate pravo da se bunite i negodujute jer ste samim izlaskom pristali na sve što vam se bude dešavalo kasnije. Jedini problem je u tome što ću i ja morati da trpim što budale ne znaju šta rade,kao i uvek. Jedina ”uteha” mi je u tome što ja tome nisam doprineo ni direktno ni indirektno.

        • Glupost, čovek može da ne izađe jer je bolestan, zauzet, zaboravio… činjenjem listića nevažećim je jedini način da se stav jasno izrazi. Neizašli na izbore ne postoje, kome se fućka šta misle.

  9. Poštovani “Pravni portalu” (ili je možda bolje ‘draga Saveta’),
    Ovako tendenciozan tekst, koji (po vašoj tvrdnji) prenosite sa Telegrafa, teško da mogu iznedriti čak i neki od aktuelnih SNS medijskih dobošara.
    Iako to decidirano ne stoji, u bilo kojoj varijanti domaćih izbornih zakona, činjenice su neminovne: nevažeći/poništeni/beli/prazni (ili kako već hoćete da ih nazovete) glasački listići, NE RAČUNAJU se prilikom određivanja broja mandata koje su osvojile izborne liste sa skorom većim od cenzusa, isto kao i glasovi onih koji su ispod njega. “Podcenzusne” listiće niko, pa ni vi, ne spominje ali su se zato listom partokratski obojeni mediji i stranački bašibozuk ostrvili na građane Republike Srbije koji ne samo da tvrde da su svi pripadnici politikantske kaste isti, već to potvrđuju svojim stavom da ih sve treba precrtati i to raditi sve dok se neko od njih ne uljudi ili se pojavi neko sasvim ne samo nov već i drugačiji. Drugačijeg ponašanja, kredibiliteta i dela, a ne praznih reči.
    I dalje tvrdite da nismo u pravu?
    Izvolite pa sami preračunajte mandate onima koji su prešli cenzus na Voždovcu (izvor: Zvanični sajt SO Voždovac vozdovac.rs/wp-content/uploads/2013/12/ukupno.xls).
    Uporedite to sa onim što su objavili na sajtu “e-izbori” (i njima je izvor Telegraf, kao i Vama): http://eizbori.com/rezultati-izbora-na-vozdovcu-sns-53-3-ds-11-7-sps-8-23-ldp-urs-srs-ispod-cenzusa/
    Nevažeći su krivi zato što autor ne ume da sačini tekst kako treba, ne zna decimalni račun i d’Ontov sistem?
    Ko je onda odgovoran što se u tom tekstu broj nevažećih listića uopšte ne spominje, kao da ih nije ni bilo – a bilo ih je i to 6,997%, kada se preračuna na osnovu brojki koje su objavili. Ovaj procenat se dobije kada se saberu glasovi svih stranaka i oduzmu od broja izašlih na glasanje (doduše, ni taj broj nije objavljen vć je samo napisano “glasalo 36 odsto birača”). U odnosu na izveštaj OIK, razlika je preko 2000 glasova, na štetu nevažećih.
    Tekst na portalu e-izbori nosi datum 16.12.2013. godine, a Excell fajl OIK Voždovac je kreiran 23.12.2013. godine u 10:19h. Izaberite sami koji je istinit, i šta se sve sa izbornim rezultatima dešavalo tokom tih 37 dana. Izbori su bili ponovljeni na samo jednom biračkom mestu, međutim broj mandata se u ova dva izveštaja ne razlikuje – osim… Pogađate već u čemu je razlika.
    Naš izborni zakon decidirano kaže da u preraspodeli mandata učestvuju samo OSVOJENI glasovi stranaka a ne i neosvojeni (nevažeći), tj. u raspodelu ulaze samo stranke koje su prešle cenzus. Potom se dodala mandata vrši iteracijom od 1 do poslednjeg (na Voždovcu je to 1-55, republički je 1-250). Engleska Wikipedia to daje preciznije od varijante na srpskom (http://en.wikipedia.org/wiki/D%27Hondt_method). Pitamo se, pitamo – zašto je to tako?
    Nevažeći tj. poništeni glasački listići ne utiču na mandate, kako najvećih tako i ostalih stranaka, osim na to ko će preći cenzus.
    d’Ontov sistem i naš izborni zakon ne predviđaju situaciju u kojoj je broj nevažećih glasačkih listića veći od cenzusa, niti je institucionalizovana opcija pod rednim brojem 0 predviđena za one koji ne žele da glasaju za neku od stranaka sa liste – koja podrazumeva umanjenje ukupnog broja poslanika za taj procenat, ali ne i promenu skupštinskih kvoruma koji i dalje ostaju isti.
    Razni tumači stvarnosti, poput Džej-Ti, sebi dopuštaju luksuz da nekažnjeno vređaju građane Srbije, kako svojim pretnjama i lažnim nestranačkim delovanjem tako i prodavanjem magle pod maskom nekakve “nezavisnosti” i “stručnosti”. Takvi očigledno ne razumeju ono što u Zakonu piše, i što vi navodite ovde na kraju teksta. Ili to, ili uopšte nisu ni čitali zakon. Ali, zato imaju potrebu…
    Drugarica Jelena Trivan na partijskom zadatku, zaista je “nezavisni politički analitičar” taman onoliko koliko su i Nevažeći listići glasači najjače stranke na svetu – Komunističke partije Kine.
    Naša jedina namera je ogoliti svu besmislenost postojećeg političkog sistema, sa konačnim ciljem njegove potpune promene u korist građana – a ne politikanata.

    Pozdrav,
    Vaši Nevažeći listići

    • Hvala Vam za objavljeni komentar na ovu temu, ali ipak se ne slažemo sa Vašim mišljenjem iz sledećih razloga:
      U raspodeli poslaničkih mandata učestvuju samo izborne liste koje su dobile najmanje 5% glasova od ukupnog broja glasova birača koji su glasali.

      Mandati se raspodeljuju primenom sistema najvećeg količnika (tzv. D`Ontov sistem), i to tako što se ukupan broj glasova koji je dobila svaka pojedina izborna lista podeli brojevima od jedan do 250. Dobijeni količnici razvrstavaju se po veličini, a u obzir se uzima 250 najvećih količnika.
      Svaka izborna lista dobija onoliko mandata koliko se najvećih količnika koji joj pripadaju nalazi među 250 najvećih.

      Zaključak je sledeći:
      Ako imamo nevažeće listiće koje moramo u većini slučajeva shvatiti kao izbornu volju u smislu da od ponuđenog nikog neću (npr.„Miki Maus“, „Čiča Gliša“), koji nisu izborne liste, čak i ako njihov broj prelazi cenzus, oni neće dobiti ni jedan mandat jer oni nisu kandidati na izborima, dakle njihovi „glasovi“, odnosno njihov neizbor ide strankama koje su prešle cenzus, odnosno svim onim strankama-listama koje imaju pravo na raspodelu poslaničkih mandata.

      • “Ako imamo nevažeće listiće koje moramo u većini slučajeva shvatiti kao izbornu volju u smislu da od ponuđenog nikog neću…”

        Није “никог нећу” него ПРОТИВ СВИХ, дакле свесно снижавање процената свима!

        Они који не скупе 5% бивају успешно кажњени, они који скупе извлаче се… Бар још овај пут!

      • A kome se fućka da li se slažeš ili ne, ni inkvizicija se nije slaga sa tim da je zemlja okrugla.

    • Kažete: “Nevažeći tj. poništeni glasački listići ne utiču na mandate, kako najvećih tako i ostalih stranaka, osim na to ko će preći cenzus.”, a kako raspodela mandata zavisi od toga ko će preći cenzus Vi svojim nevažećim listićem utičete na raspodelu mandata, tj. oni koji bi prešli cenzus bez nevažećih listića zahvaljujući vama ne prelaze cenzus i mandate koje bi osvojili dele stranke koje su prešle cenzus,tj. i glasove stranaka koje nisu prešle cenzus. (Po kladionicama možda svoj glas i glasove namenjene Dverima, SRS-u uglavnom date SNS-u, SPS-u …)
      Oni koji ne izađu na izbore ne utiču na raspodelu mandata, ali se slažu sa voljom izašlih.
      Dakle nevažeći i namerno ne izašli kojih ukupno ima između 35 i 45 % moraju da smisle drugu taktiku kako bi uticali na sistem. Sa glasačima biram “manje zlo” bila bi to većina (nezadovoljnog) naroda.

  10. “Nezavisni politički analitičar Jelena
    Trivan kaže za Telegraf.rs da kreatore
    ideje “belih listića ” treba pozvati na
    odgovornost i da je glas za “Miki
    Mausa” takođe glas koji će otići
    najjačima.”
    Pozvati na odgovornost one s Miki Mausom a ne one koji su izmislili ovo lopovsko pravilo?! Ako imam pravo glasa, imam pravo da glasam za koga hocu i da NE DAM svoj glas nikome ako mi se ponuda ne dopada, a ne da mi se ne dopada nego mi je zlo od svih njih!, tako da ovo smatram izbornom kradjom i povredom moje slobode izbora!
    Jos jedan razlog da ne zelim da glasam.
    Ako pocepam listic, hoce li ga i tad neko prisvojiti?

    • Naravno, tada je isto nevažeći.

    • Без бриге, твој глас не иде никоме.

      Овај текст је подвала. Оволико је дугачак само да би разбио концентрацију људи који покушавају да схвате где му је фалинка. Сво што у њему стоји може се сажети у реченицу:
      “Они који преживе филтер звани 5% пропорционално деле мандате.” – што сви ми добро знамо.

      У тексту има и чистих лажи, као што је она да би Тадић добио председничке изборе да није било белих листића.
      Е, тај треба да одговара – тај који је то написао!

  11. Pretpostavljala sam da je tako, sad sqam dobila I potvrdu. Samo da ovaj narod shvati neke stvari I progleda. Ovoliko njihovih lažI I prevara iz godine u godinu. Verujem u bajke, ali u LAŽI, LAŽI – NE!

Ostavite komentar

Profi Sistem baner