Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Najnoviji Zakon o oružju i municiji

Najnoviji Zakon o oružju i municiji

Zakonom o oružju i municiji (novi zakon) regulisana je materija držanja i nošenja oružja u Republici Srbiji. Važeći zakon nije usklađen sa propisima i načelima prihvaćenim u zemljama Evropske unije. Osim toga, društvene prilike su se značajno promenile u proteklih 20 godina, tako da on više ne odražava stvarne potrebe u kontroli civilnog posedovanja oružja.

Problem oružja u Republici Srbiji pojavio se tokom devedesetih godina kao posledica tadašnjeg ratnog okruženja koje je oružje učinilo lako dostupnim, a atmosfera opšte nesigurnosti uticala je da ga veliki broj građana nabavi radi lične zaštite. Istovremeno sa porastom broja oružja u legalnom posedu, rasla je i količina ilegalno posedovanog oružja, koja se procenjuje između 200.000 i 900.000 komada. Ove činjenice predstavljaju smetnju za stvaranje bezbednog okruženja, pospešuju kriminal i negativno utiču na opšti društveni razvoj.

U poslednjih pet godina zabeleženo je više tragičnih incidenata u kojima je korišćeno oružje, od kojih posebno treba istaći višestruko ubistvo u mestu Jabukovac kada je 9 osoba izgubilo život, a još troje ranjeno. Izvršilac ovog zločina je legalno posedovao oružje uprkos činjenici da je duševni bolesnik, što po važećem zakonu nije izričito navedeno kao razlog za oduzimanje oružja.

Republika Srbija pristupila je Programu akcije UN za sprečavanje, suzbijanje i iskorenjivanje nedozvoljene trgovine oružjem kao i Protokolu UN o vatrenom oružju, što je stvorilo određene međunarodne obaveze u pogledu sprovođenja mera kontrole vatrenog oružja i periodičnog izveštavanja o postignutim rezultatima. Važeći zakon ne daje zadovoljavajući okvir za potpuno ispunjavanje ovih obaveza.

Strateško opredeljenje za evropske integracije, nužno podrazumeva i usklađivanje svih relevantnih propisa sa pravom EU u koje spada i pravna regulativa držanja i nošenja oružja. Strategijom kontrole streljačkog i lakog oružja u Republici Srbiji za period 2010-2015. godina, u cilju 8. izričito je predviđeno usklađivanje domaćih sa propisima EU. Ključni dokumenti na nivou EU koji regulišu ova pitanja su Šengenski ugovor (glava 7) i direktive Saveta Evrope 477/91 i 51/08. Ovim direktivama propisani su uslovi za nabavljanje, posedovanje, promet i prenošenje oružja od strane nedržavnih subjekata. One postavljaju minimum uslova, a nacionalnim zakonodavstvima ostavlja mogućnost da propišu strožije norme, što je u Predlogu zakona o oružju i municiji i učinjeno. Sve odredbe u skladu su sa navedenim direktivama.

Donošenjem ovog zakona trebalo bi da budu ostvarena dva cilja. Prvi je da omogući efikasnu kontrolu posedovanja i prometa oružja, čime će se sprečiti njegove zloupotrebe i poboljšati bezbednost građana Republike Srbije. Drugi je da legalnim i savesnim vlasnicima oružja omogući da ga nesmetano poseduju i koriste u zakonom dozvoljene svrhe lova, sporta, kolekcionarstva i samoodbrane.

Prvi cilj postiže se pooštravanjem uslova za posedovanje oružja. Osim onih koji su postojali u ranijem zakonu (neosuđivanost za određena krivična dela, prekršajna nekažnjavanost za određene prekršaje, punoletstvo i poslovna sposobnost, obuka u rukovanju oružjem) uvedena su i dva nova: zdravstvena sposobnost (koja je ranije postojala kao mogućnost i to samo prilikom nabavljanja oružja, ne i ako ga neko već poseduje) i opravdan razlog (što ranije nije postojalo). Ovi uslovi propisani su i članom 83. Šengenskog ugovora, a u skladu su sa Direktivom 477/91. Osim navedenog, policiji je ostavljena mogućnost da, po diskrecionoj oceni, zabrani posedovanje oružja kada osnovano proceni da bi ga vlasnik mogao zloupotrebiti (član 11. stav 1. tačka 6. Predloga zakona). Takođe, bitna novina koju ovaj zakon predviđa je i izdavanje oružnog lista, kao biometrijskog dokumenta.

Ovaj predlog predviđa i strožije kažnjavanje za zluopotrebe i nesavestan odnos prema oružju. Za svako propuštanje radnji koje su predviđene odredbama ovog zakona, kao i za neispunjavanje uslova propisanih ovim zakonom predviđene su prekršajne kazne, kao i zaštitna mera oduzimanja predmeta, odnosno oružja i municije. Pojedinim odredbama predviđena je i zabrana obavljanja delatnosti pravnim licima i preduzetnicima kojima je od strane nadležnog organa odobreno bavljenje prometom oružja i municije, popravaljanje i prepravljanje oružja i obuka u rukovanju vatrenim oružjem u slučajevima kada prestanu da ispunjavaju uslove propisane ovim zakonom. Predlogom je sužena mogućnost davanja oružja na poslugu u odnosu na ranije rešenje time što se traži da vlasnik oružja bude prisutan tokom trajanja posluge. Ukupno gledano ovim predlogom povećana je odgovornost vlasnika za oružje koje poseduju.

Drugi cilj postiže se kroz davanje povlašćenog statusa registrovanim sportskim strelcima i kolekcionarima. Ovo se ogleda u oslobađanju od obuke (član 13. stav 4) i davanju mogućnosti spravljanja municije članovima streljačkih i lovačkih organizacija (član 21) i olakšavanja nabavke oružja i municije kolekcionarima (član 18). Ukinuto je, za sve vlasnike oružja, ograničenje količine municije koja se može nabaviti.

Kategorizacija i vrste oružja usklađeni su sa Direktivom 477/91, što ranije nije bio slučaj.
Uvodi se nova klasa oružja „onesposobljeno” koju poznaje i direktiva. Ovim se praktično omogućava građanima da drže kao suvenir određene komade oružja koji za njih imaju afekcionu vrednost, bez obaveze ispunjenja uslova iz člana 11.

Predlog zakona o oružju i municiji je izrađen nakon održanih javnih rasprava, i razmotrenih komentara i sugestija koje su dostavljene od strane Evropske komisije i državnih organa.
Komentari i sugestije koje su usvojene i koje su unete u Predlog zakona odnose se na član 3. kojim su precizirani pojedini izrazi i definicije koje se upotrebljene u ovom zakonu, članu 4. u kome su precizirane kategorije oružja, u članu 6. koji utvrđuje zabranu prometa, nabavljanja i držanja određene dodatne opreme i određenih vrsta municije, u članu 10. su u skladu sa novom zakonodavnom praksom precizirane isprave za oružje, u članu 11. gde su detaljno predviđeni uslovi za fizička lica za nabavljanje i držanje oružja iz kategorije B. Novina koju predviđa Predlog zakona o oružju i municiji je zdravstvena sposobnost za držanje i nošenje oružja kao i bliže opisan postupak provere zdravstvene sposobnosti (član 12).

Ovim predlogom omogućava se strancima koji u Republici Srbiji nemaju stalno nastanjenje da nabavljaju oružje iz kategorije B i C na osnovu odobrenja za nabavljanje i iznošenje oružja (član 23). Takođe je ovim predlogom zakona preciziran i način nabavljanja oružja pripadnika DKP i stranaca na privremenom boravku.
Članom 43. i 44. Predloga zakona propisane su evidencije koje vode pravna lica i preduzetnici, kao i nadležni organ u skladu sa novom zakonodavnom praksom.

Uspostavljanje propisanih evidencija i njihovo trajno čuvanje omogućiće lakše praćenje kretanja oružja i utvrđivanje njegovog porekla. Pored toga, na ovaj način biće ispunjeni zahtevi iz Protokola UN o vatrenom oružju i Direktive EU koji se odnose na praćenje i evidentiranje oružja, kao i čuvanje evidencija za potrebe međunarodnih potraga za oružjem.
Zabrinjavajuće velika količina oružja koje se u Republici Srbiji nalazi u ilegalnom posedu zahteva planske mere države i obimnije projekte od represivnih aktivnosti policije. U uporednoj i domaćoj praksi, akcije legalizacije i predaje pokazale su se kao najefikasnija mera smanjenja količine ovog oružja. Iz navedenog razloga, legalizacija oružja uređena je Predlogom zakona, koji ministru unutrašnjih poslova daje ovlašćenje da periodično, kada to zahtevaju razlozi očuvanja bezbednosti građana i javnog reda i mira raspiše legalizaciju.

Izvor: Redakcija Profi Sistema.

Ostavite komentar

Profi Sistem baner