Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Novi Zakon o javnim preduzećima

Novi Zakon o javnim preduzećima

Novi Zakon o javnim preduzećima, koji je Vlada nedavno usvojila, upućen je u parlament po hitnom postupku. NJime se, pored ostalog, pooštravaju uslovi za izbor direktora i predviđa transparentnije poslovanje javnih preduzeća. Od zakona se mnogo očekuje u Vladi, dok opozicija veruje da se donosi u predizborne svrhe. Nevladine organizacije poručuju da je ključno da se nove odredbe i primenjuju.

Ko ubuduće poželi da sedne u rukovodeću fotelju javnog preduzeća, moraće da ima diplomu četvorogodišnjeg fakulteta i pet godina radnog iskustva, od čega makar tri u javnom preduzeću. Nepoželjna će biti partijska knjižica.
Pripremila Tihana Bajić

Dubravka Drakulić, pomoćnik ministra privrede, kaže da je cilj tog rešenja da se minimalizuje uticaj stranaka na rad javnih preduzeća.

“Želeli smo da uvedemo profesionalizaciju, odgovorno korporativno upravljanje u javna preduzeća, da individualizujemo odgovornost u tim preduzećima”, kaže Drakulićeva.

Osim strožih uslova i kraćih rokova za izbor rukovodilaca, disciplinu će, veruju, uvesti i ostale novine. Ukida se izvršni odbor, koji je bio suvišan, zabranom osnivanja drugog javnog preduzeća iste delatnosti neće se više prikrivati gubici, a obavezom da na internet stranici objavljuju biografije rukovodilaca i program poslovanja, radiće se transparentnije. Podrška piscima zakona stiže od premijera.

“Očekujem, naravno, mnogo od toga, jer će to dodatno uneti red i dodatno reformisati. Iako mislim da su i ljudi u Svetskoj banci i MMF-u makar delimično zadovoljni onim što smo uspeli da postignemo u delu javnih preduzeća, ne u svim, ja još nisam sasvim zadovoljan”, kaže premijer Aleksandar Vučić.

Zakon će se naći pred poslanicima, najverovatnije sledeće nedelje. Oni već sada imaju podeljena mišljenja.

Aleksandra Tomić iz SNS-a kaže da profesionalizacija tih preduzeća zahteva apolitizaciju. “Mislim da je i Srpska napredna stranka to pokazala nedvosmisleno onoga trenutka kada su njeni funkcioneri dali ostavke na druge funkcije koje su imali”, kaže Tomićeva.

Marko Đurišić iz SDS-a smatra da je to predizborni zakon koji treba da ubedi građane da će posle izbora biti drugačije, s obzirom na to da je, kako ističe, zakon donet pre neki dan na sednici Vlade i upućen u Skupštinu po hitnom postupku.

Iako tekst predloga ocenjuju boljim od aktuelnog zakona, u Transparentnosti napominju da je za njegov uspeh potrebno više.

Zlatko Minić iz “Transparentnosti Srbija” kaže da je pitanje volje da se zakon primeni a da je zakon iz 2012. godine, još važeći, imao neke dobre antikorupcijske odredbe, ali je problem što značajni delovi tog zakona uopšte nisu primenjeni, nije postojala volja.

“Jednostavno, Vlada je odlučila da ne raspiše konkurse u nekim javnim preduzećima, a neki konkursi koji su raspisani pre više od dve i po godine do dana današnjeg nisu okončani”, kaže Minić.

U Srbiji ima 727 javnih preduzeća, od čega je 36 osnovala Republika, a 691 jedinica lokalne samouprave. Često se nazivaju vodećim problemom srpske privrede zbog gubitaka koje pojedina od njih prave.

Izvor:RTS.

Ostavite komentar

Profi Sistem baner