Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Obračun minulog rada kada je zaposleni menjao poslodavca

Obračun minulog rada kada je zaposleni menjao poslodavca

Prema članu 108.tač.4. Zakona o radu:

Zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu, i to:

po osnovu vremena provedenog na radu za svaku punu godinu rada ostvarenu u radnom odnosu kod poslodavca (u daljem tekstu: minuli rad) – najmanje – 0,4% od osnovice.

Pri obračunu minulog rada računa se i vreme provedeno u radnom odnosu kod poslodavca prethodnika iz člana 147. ovog zakona, kao i kod povezanih lica sa poslodavcem u skladu sa zakonom.

 

Na primer: po­slo­da­vac su­di­ji je Re­pu­bli­ka Sr­bi­ja, pa okol­nost da je su­di­ja pre ra­dio u dru­gom dr­žav­nom or­ga­nu, ne zna­či pro­me­nu po­slo­dav­ca.

Kod utvr­đi­va­nja da li je za­po­sle­ni ra­dio ili ne u dr­žav­nom or­ga­nu, ako se na osno­vu po­seb­nog za­ko­na i pod­za­kon­skih aka­ta ne mo­že iden­ti­fi­ko­va­ti da li je reč o dr­žav­nom or­ga­nu ili ne, tre­ba da se utvr­di ko­jim je pro­pi­som osno­van or­gan u ko­me za­po­sle­ni ostva­ru­je pra­va iz rad­nog od­no­sa i ko­ji mu je sta­tus pri­li­kom osni­va­nja dat i na osno­vu to­ga od­lu­či­ti o pra­vu za­po­sle­nog na mi­nu­li rad.

Rad ostva­ren u je­di­ni­ca­ma lo­kal­ne sa­mo­u­pra­ve, usta­no­va­ma so­ci­jal­ne i zdrav­stve­ne za­šti­te, od­no­sno u slu­žba­ma auto­nom­ne po­kra­ji­ne ne sma­tra se ra­dom kod po­slo­dav­ca Re­pu­bli­ke Sr­bi­je.

No­ve­li­ra­na od­red­ba čla­na 108. stav 1. tač­ka 4. Za­ko­na o ra­du pri­me­nju­je se kod ob­ra­ču­na i is­pla­te za­ra­de od stu­pa­nja na sna­gu No­ve­la Za­ko­na o ra­du i od ta­da ob­ra­čun mi­nu­log ra­da se vr­ši za sva­ku go­di­nu ra­da ostva­re­nu u rad­nom od­no­su kod po­slo­dav­ca od­no­sno nje­go­vog pret­hod­ni­ka, naj­ma­nje 0,4% od osno­vi­ce.

Pre­ma od­red­bi čla­na 108. stav 1. tač­ka 4. Za­ko­na o ra­du: Za­po­sle­ni ima pra­vo na uve­ća­nu za­ra­du u vi­si­ni utvr­đe­noj op­štim ak­tom i ugo­vo­rom o ra­du, i to: po osno­vu vre­me­na pro­ve­de­nog na ra­du za sva­ku pu­nu go­di­nu ra­da ostva­re­nu u rad­nom od­no­su kod po­slo­dav­ca (u da­ljem tek­stu: mi­nu­li rad) – naj­ma­nje 0,4% od osno­vi­ce.

Ključ­ni is­kaz iz ove nor­me je pu­na go­di­na ra­da ostva­re­na u rad­nom od­no­su kod po­slo­dav­ca. Po­jam po­slo­dav­ca de­fi­ni­še od­red­ba sta­va 2. čla­na 5. Za­ko­na ko­ja gla­si: Po­slo­da­vac, u smi­slu ovog za­ko­na, je­ste do­ma­će, od­no­sno stra­no prav­no ili fi­zič­ko li­ce ko­je za­po­šlja­va, od­no­sno rad­no an­ga­žu­je, jed­no ili vi­še li­ca. Da­kle reč je o do­ma­ćem fič­kom ili prav­nom li­cu kod ko­ga se za­po­sle­ni rad­no an­ga­žu­je po ne­kom od osno­va, a u ovoj si­tu­a­ci­ji po osno­vu rad­nog od­no­sa. Ra­ču­na­ju se i go­di­ne ra­da ostva­re­ne kod prav­nog pret­hod­ni­ka ak­tu­el­nog po­slo­dav­ca iz od­red­be čla­na 147. ZOR (sta­tu­sne pro­me­ne, od­no­sno pro­me­ne po­slo­dav­ca ili po­ve­za­na li­ca).

Pro­ce­nat ne mo­že bi­ti ni­ži od 0,4 % od osno­vi­ce, ali mo­že bi­ti ve­ći ako je ta­ko pro­pi­sa­no op­štim ak­tom u zna­če­nju iz od­red­be čla­na 8. stav 1. ZOR-a.

Ov­de i di­le­ma da li od­red­ba čla­na 108. stav 1. tač­ka 4. Za­ko­na o ra­du do­zvo­lja­va da se op­štim ak­tom, u zna­če­nju i od­red­be čla­na 8. stav 1. ZOR-a, mo­že utvr­di­ti po­volj­ni­je pra­vo za­po­sle­nog za ob­ra­čun mi­nu­log ra­da, na pri­mer: “za sve go­di­ne pro­ve­de­ne u rad­nom od­no­su”. Od­go­vor na to pi­ta­nje je po­tvr­dan, pri­me­nom pra­vi­la iz od­red­be sta­va 2. čla­na 8. Za­ko­na, či­ji po­čet­ni frag­ment gla­si: Op­štim ak­tom i ugo­vo­rom o ra­du mo­gu da se utvr­de ve­ća pra­va i po­volj­ni­ji uslo­vi ra­da od pra­va i uslo­va utvr­đe­nih za­ko­nom.

Po­slo­da­vac su­di­ji, u smi­slu ostva­ri­va­nja pra­va i oba­ve­za iz rad­nog od­no­sa, je Re­pu­bli­ka Sr­bi­ja. To­me u pri­log to što su­di­ja svo­ju funk­ci­ju vr­ši u su­du kao sa­mo­stal­nom i ne­za­vi­snom dr­žav­nom or­ga­nu. U tom zna­če­nju je i po­čet­ni frag­ment iz od­red­be čla­na 1. stav 1. Za­ko­na o ure­đe­nju su­do­va ko­ja gla­si: Su­do­vi su sa­mo­stal­ni i ne­za­vi­sni dr­žav­ni or­ga­ni ko­ji šti­te slo­bo­de i pra­va gra­đa­na, za­ko­nom utvr­đe­na pra­va i in­te­re­se prav­nih su­bje­ka­ta i obez­be­đu­ju ustav­nost i za­ko­ni­tost.

Po­jam: dr­žav­ni or­gan je rod­ni po­jam, ko­ji svo­jim sa­dr­ža­jem ob­u­hva­ta sve or­ga­ne ko­ji vr­še pra­va i du­žno­sti u ime Re­pu­bli­ke Sr­bi­je. Oni ne­ma­ju svoj­stvo prav­nog li­ca, pa za­to ka­da za­po­sle­ni sa­mo pro­me­ni dr­žav­ni or­gan gde ostva­ru­je svoj rad, on ni­je pro­me­nio po­slo­dav­ca. Po­slo­da­vac je ostao isti – Re­pu­bli­ka Sr­bi­ja.

Kod utvr­đi­va­nja, da li je za­po­sle­ni ra­dio ili ne u dr­žav­nom or­ga­nu, ako se on po po­seb­nim za­ko­ni­ma, od­no­sno pod­za­kon­skim ak­ti­ma ne mo­že iden­ti­fi­ko­va­ti, tre­ba utvr­di­ti ko­jim je pro­pi­som osno­van or­gan u ko­me za­po­sle­ni ostva­ru­je pra­va iz rad­nog od­no­sa i ko­ji mu je sta­tus pri­li­kom osni­va­nja dat i da na osno­vu to­ga od­lu­či o pra­vu za­po­sle­nog na mi­nu­li rad, ko­ji mo­že bi­ti ostva­ren sa­mo u dr­žav­nom or­ga­nu.

Ka­da se ra­di o su­di­ja­ma su­do­va op­šte nad­le­žno­sti, za njih je pri­mar­no me­ro­da­van Za­kon o su­di­ja­ma i to nje­go­ve od­red­be čla­na 4. – ma­te­ri­jal­na ne­za­vi­snost i nje­go­ve od­red­be čla­na 32.-33. i 37.-42. To su nor­me o vred­no­va­nju, or­ga­ni­ma nad­le­žnim za vred­no­va­nje, plat­nim gru­pa­ma, ko­e­fi­ci­jen­ti­ma, pla­ti su­di­ja ko­ji je pre­me­šten i uve­ća­nju osnov­ne pla­te su­di­je. Iz sa­dr­ža­ja ovih nor­mi sle­di da Vi­so­ki sa­vet sud­stva do­no­si od­lu­ku o uve­ća­nju pla­te su­di­je ko­ji oba­vlja funk­ci­ju u su­du u ko­me se ne mo­gu po­pu­ni­ti su­dij­ska me­sta, od­no­sno su­di­je ko­ji po­stu­pa u pred­me­ti­ma kri­vič­nih de­la sa ele­men­tom or­ga­ni­zo­va­nog kri­mi­na­la i rat­nog zlo­či­na i pra­vu na na­kna­du pla­te za odvo­je­ni ži­vot (član 42). Sup­si­di­jar­no se pri­me­nju­je Za­kon o ra­du u od­no­su na one te­me ko­je ni­su ure­đe­ne Za­ko­nom o su­di­ja­ma. To je re­zul­tat u tu­ma­če­nju prav­nih nor­mi pri­me­ne pra­vi­la: leh spe­ti­a­lis de­ro­gat le­gi ge­ne­ra­li.

Rad ostva­ren u je­di­ni­ca­ma lo­kal­ne sa­mo­u­pra­ve, od­no­sno u slu­žba­ma auto­nom­ne po­kra­ji­ne ne sma­tra se ra­dom kod po­slo­dav­ca Re­pu­bli­ke Sr­bi­je, jer je reč o dru­gim prav­nim li­ci­ma.

Mu­ta­tis mu­tan­dis, isto va­ži i za rad u zdrav­stve­nim usta­no­va­ma, usta­no­va­ma obra­zo­va­nja i usta­no­va­ma so­ci­jal­ne za­šti­te, kao što su Cen­tar za so­ci­jal­ni rad, usta­no­va za vas­pi­ta­nje de­ce i omla­di­ne od­no­sno Za­vod za so­ci­jal­nu za­šti­tu. To su po­seb­na prav­na li­ca, a ire­le­vant­no je ko je osni­vač pr­ve ovih usta­no­va .

Ne­bit­no, jer je kri­te­ri­jum sa ostva­ri­va­nje pra­va na mi­nu­li rad, rad kod od­re­đe­nog po­slo­dav­ca, a ne i ko je nje­gov osni­vač. Ta či­nje­ni­ca ne ula­zi u sa­dr­žaj ma­te­ri­jal­ne pret­po­stav­ke za ostva­ri­va­nje pra­va na mi­nu­li rad. Ne­bit­no je ta­ko­đe i iz ko­jih se sred­sta­va fi­nan­si­ra po­slo­da­vac, jer ni to slo­vom za­ko­na ni­je pro­pi­sa­no kao ma­te­ri­jal­na pret­po­stav­ka. Ra­di to­ga, uzi­ma­nje tih či­nje­ni­ca, kao prav­no va­žnih je tu­ma­če­nje con­tra et pra­e­ter le­gem. Ta­ko, na pri­mer zdrav­stve­ne usta­no­ve u smi­slu od­red­be čla­na 46. Za­ko­na o zdrav­stve­noj za­šti­ti mo­že osno­va­ti Re­pu­bli­ka, auto­nom­na po­kra­ji­na, lo­kal­na sa­mo­u­pra­va, prav­no ili fi­zič­ko li­ce, pod uslo­vi­ma pro­pi­sa­nim ovim za­ko­nom. Te usta­no­ve se mo­gu osni­va­ti sred­stvi­ma u dr­žav­noj ili pri­vat­noj svo­ji­ni, ako ovim za­ko­nom ni­je druk­či­je ure­đe­no. Me­đu­tim, po­slo­da­vac za­po­sle­nom ko­ji ra­di u ne­koj od ovih zdrav­stve­nih usta­no­va je dom zdra­vlja, apo­te­ka, bol­ni­ca (op­šta i spe­ci­jal­na), za­vod or­ga­ni­zo­van kao ne­ka od usta­no­va iz od­red­be čla­na 32. ovih za­ko­na, za­vod za jav­no zdra­vlje, kli­ni­ka, in­sti­tut, kli­nič­ko-bol­nič­ki cen­tar i kli­nič­ki cen­tar, a ne i/ili su­bje­kat ko­ji ih fi­nan­si­ra.

Pri­me­na no­ve­li­ra­ne od­red­be čla­na 108. stav 1. tač­ka 4. sta­va 2. i 4. ZOR-a

Dakle, no­ve­li­ra­na od­red­ba čla­na 108. stav 1. tač­ka 4. ZOR-a, se pri­me­nju­je na ob­ra­čun i is­pla­tu za­ra­de od stu­pa­nja na sna­gu Za­ko­na o iz­me­na­ma i do­pu­na­ma Za­ko­na o ra­du . Nor­ma­tiv­ni osnov za ovaj za­klju­čak sa­dr­žan je u od­red­bi čla­na 119. No­ve­la ko­ja gla­si: Ovaj za­kon stu­pa na sna­gu osmog da­na od da­na ob­ja­vlji­va­nja u “Slu­žbe­nom gla­sni­ku Re­pu­bli­ke Sr­bi­je”, osim od­re­da­ba čla­na 54. ko­je se pri­me­nju­ju po is­te­ku 30 da­na od da­na stu­pa­nja na sna­gu ovog za­ko­na.”

Ov­de bi opo­nent mo­gao da pri­go­vo­ri da se ova iz­me­nje­na nor­ma od­red­be čla­na 108. stav 1. tač­ka 4. ZOR-a, mo­že pri­me­ni­ti sa­mo na go­di­ne pro­ve­de­ne na ra­du ostva­re­ne od stu­pa­nja na sna­gu No­ve­la, ali po­gre­šno. Po­gre­šno, jer se na taj na­čin za­ne­ma­ru­je pret­po­stav­ka dis­po­zi­ci­je iz sa­dr­ža­ja ove nor­me. Ključ­ni is­ka­zi su: za sva­ku pu­nu go­di­nu ra­da, u rad­nom od­no­su kod po­slo­dav­ca. Pr­vi uka­zu­je na me­ro­dav­ne go­di­ne, dru­gi na vr­stu me­ro­dav­nog prav­nog od­no­sa u ko­me se rad ostva­ru­je, dok tre­ći is­kaz po­ka­zu­je ko­ji je rad me­ro­da­van. Na taj na­čin u od­no­su na ostva­re­nu za­ra­du za pe­ri­od od stu­pa­nja na sna­gu No­ve­la bi­će me­ro­dav­ne sa­mo go­di­ne ostva­re­ne kod po­slo­dav­ca, od­no­sno nje­go­vog prav­nog pret­hod­ni­ka.

Na taj na­čin se ne po­vre­đu­je pra­vi­lo o za­bra­ni re­tro­ak­tiv­no­sti pro­pi­sa­no od­red­bom čla­na 197. Usta­va. Ne po­vre­đu­je, jer se No­ve­le Za­ko­na pri­me­nju­ju pro fu­tu­ro, a ne re­tro. Od­nos ko­ji je na­stao i pre­stao pre stu­pa­nja na prav­nu sna­gu no­ve­la je van nje­nog nor­ma­tiv­nog dej­stva. Na pri­mer za ob­ra­čun za­ra­de za me­sec ju­li 2014. go­di­ne me­ro­dav­na je od­red­ba čla­na 108. stav 1. Za­ko­na u tek­stu ko­ja je u to vre­me pre iz­me­na gla­si­la: Za­po­sle­ni ima pra­vo na uve­ća­nu za­ra­du u vi­si­ni utvr­đe­noj op­štim ak­tom i ugo­vo­rom o ra­du, i to:

– po osno­vu vre­me­na pro­ve­de­nog na ra­du za sva­ku pu­nu go­di­nu ra­da ostva­re­nu u rad­nom od­no­su – 0,4% od osno­vi­ce.

Su­prot­no, na no­vo­na­sta­le slu­ča­je­ve od 01.08.2014. go­di­ne, na­zna­če­na no­ve­la se pri­me­nju­je. Ne ra­di se o ste­če­nim pra­vi­ma, ne ra­di, jer či­nje­ni­ce ko­je obra­zu­ju sa­dr­žaj pret­po­stav­ke dis­po­zi­ci­je za ob­ra­čun i is­pla­tu za­ra­de (pla­te) su na­sta­le po­sle stu­pa­nja na sna­gu ove nor­me. Ka­da se ra­di o za­ra­di (pla­ti) ko­ju za­po­sle­ni tre­ba da ostva­ri ra­dom, u vre­me­nu od stu­pa­nja na sna­gu no­ve­la, ov­de du­žnič­ko po­ve­ri­lač­ki od­nos, tek tre­ba da na­sta­ne. To su u bit­nom no­vo­na­sta­le či­nje­ni­ce ko­je obra­zu­ju prav­nu si­tu­a­ci­ju. Po­sto­ji svr­šen sa­mo je­dan fakt – rad­ni od­nos do stu­pa­nja na sna­gu No­ve­la, a ne svr­še­ne si­tu­a­ci­je . Reč je o ne­po­sred­noj pri­me­ni no­vog za­ko­na na no­vo­na­sta­le si­tu­a­ci­je.

Korišćena Pravna shvatanja, stavovi i zaključci Apelacionog suda u Beogradu.

Izvor: Redakcija “Profi Sistema”.

9 Komentari

  1. Radila sam u JP Direkciji za izgradnju do kraja novembara 2016. godine kada su sve direkcije na nivou Republike ugasene, a osnivac je lokalna samouprava. Zaposleni iz direkcije za izgradnju su rasporedjeni po ostalim javnim preduzecima ciji je osnivac takodje lokalna samouprava, a ja sam rasporedjena u predskolsku ustanovu ciji je osnivac takodje lok. samopuprava. Svim mojim bivsim kolegama su priznali staz iz prethodnog perioda, samo meni nije, radi se o minulom radu. Da li mogu da ostvarim ovo svoje pravo kao i bivse kolege. Molim za odgovor jer smatram da sam ostecena u odnosu na druge. Zahvaljujem unapred.
    S postovanjem.

  2. Radila sam u Fondu za zdravstveno osiguranje a sada radim u Republičkoj poreskoj upravi.
    U novoj firmi mi ne priznaju minuli rad iz Fonda.
    Da li možete da mi objasnite po kom osnovu mi ne računaju MR kada sam državni službenik u obe gržavne institucije?

  3. Molim vas za odgovor:
    15 god sam radila u predskolskoj ustanovi Radosno detinjstvo u Novom Sadu, posle toga sam
    uz sporazumni presla u predskolsku ustanovu u Zabalj gde mi je prekinuto obracunavanje minulog rada. Da li neko moze da mi kaze da li ja koja sam presla od kednog poslodavca kod drugog bez prekida imam pravo na minuli rad na tih 15 godina ili ne???
    Unapred zahvalna

  4. Postovani,ovaj tekst malo zbunjuje,pa bih molila pojasnjenje,tj.da li imamo pravo nadoknade za minuli rad na sve godine staza,u slucaju promene poslodavca?
    Hvala

    • Poštovana,
      Zavisi da li je odredbama opšteg akta (kolektivni ugovor ili pravilnik o radu) utvrđen duži period za obračun minulog rada od perioda utvrđenog Zakonom (na primer: sve vreme provedeno u radnom odnosu).
      Srdačan pozdrav

  5. Radio sam 4 godine i 8 meseci u Javnom preduzeću, da li mi se priznaje ovaj minuli rad u koeficijentu za obračun plate ako sada prelazim u gradsku upravu

  6. Stupanjem na snagu izmena i dopuna ZOR-u, radnicima IBB je isplaćivan minuli rad bez ikakvog smanjenja radnog staža, dok je meni radni staž u obračunu minulog rada smanjen za godine provedene u RBB. U Institut sam prešao PREUZIMANJEM, bez konkursa, jer je jedna od delatnosti Instituta Projektovanje rudnika, gde Zakon o rudarstvu traži da projektanti imaju najmanje 3 godine iskustva u direktnoj proizvodnji, i isti(odgovarajućeg kvaliteta) su preuzimani iz RBB, odnosno proizvodnje.
    Da li imam pravo na minuli rad za ukupan radni staž, i obzirom da sam pre dve godine otišao u starosnu penziju, mogu li sudskom parnicom da tražim nadoknadu za neisplaćeni deo minulog rada?

  7. Rradila sam kao vaspitač dece na bolničkom lečenju (Zakon o predškolskom vaspitanju i obrazovanju) u Dečjoj bolnici (osnivač je Pokrajina) 15 godina, a nakon toga u Predškolskoj ustanovi (osnivač je grad) 17 godina. Ustanova se obavezala da će plaćati moj minuli rad (2001., kada sam prešla u PU), ali su mi 2013., u oktobru, umanjili platu za tih 15 godina minulog rada. U bolnici sam, kao vaspitno-obrazovni radnik, a ne medicinski, imala upola manju platu od nižeg stepena medicinske stručne spreme, a sada imam, opet manju platu od svih koleginica, čak i doškolovanih iz drugih struka, koji imaju svega 2-3 godine staža u vaspitačkoj struci. Ja tridesetjednu (31) godinu radim kao vaspitač. Da li ima šanse da se ova nakaradnost ispravi?

  8. Da li se racuna minuli rad ako se prvo radi u osnovnoj skoli kao defektolog a onda u predskolskoj ustanovi kao strucni saradnik?
    Hvala

Ostavite komentar

Profi Sistem baner