Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Prava zaposlenih u dane državnih praznika

Prava zaposlenih u dane državnih praznika

– Državni i verski praznici –

 

U skladu sa čl. 1. Zakona o državnim praznicima u Republici Srbiji (Sl. glasnik RS”, br. 43/2001, 101/2007 i 92/2011.)(U daljem tekstu: Zakon) Sretenje- Dan državnosti Srbije praznuje se 15. I 16. februara.

„Državni praznik Republike Srbije jeste Sretenje – Dan državnosti Srbije, spomen na dan kada je na zboru u Orašcu 1804. godine dignut Prvi srpski ustanak i dan kada je u Kragujevcu 1835. godine izdan i zakletvom potvrđen prvi Ustav Knjaževstva Serbije.“

U susret ovom prazniku pozabavićemo se pitanjem državnih praznika u Republici Srbiji i pravima zaposlenih u vreme državnih praznika.

U skladu sa čl. 3 Zakona o državnim praznicima u Republici Srbiji :

„U dane državnih i verskih praznika koji se praznuju u Republici Srbiji ne rade državni i drugi organi, privredna društva i drugi oblici organizovanja za obavljanje delatnosti ili usluga, osim na Dan pobede koji se praznuje radno.“

Međutim, državni i drugi organi, privredna društva i drugi oblici organizovanja za obavljanje delatnosti ili usluga dužni da obezbede neprekidno obavljanje delatnosti, odnosno usluga i u dane državnih i verskih praznika, ako bi zbog prekida obavljanja delatnosti, odnosno usluga nastale štetne posledice za građane i državu (član 3. stav 2 Zakona).

Takođe, ukoliko priroda delatnosti ili tehnologija procesa rada zahteva neprekidan rad, privredna društva i drugi oblici organizovanja za obavljanje delatnosti ili usluga, mogu da rade i u dane državnih i verskih praznika koji se praznuju u Republici Srbiji (član 3. stav 3 Zakona).

Ukoliko datum kada se praznuje državni praznik padne u nedelju, u tom slučaju se ne radi prvog narednog radnog dana.

U odnosu na državne praznike, koji se pomeraju na naredni radni dan ako padnu u nedelju, verski praznici se ne pomeraju. Ako jedan od navedenih verskih praznika padne u nedelju slavi se na taj dan i zaposleni nemaju pravo po tom osnovu da ne rade narednog radnog dana.

U skladu sa članom 1a Zakona:

„Državni praznici Republike Srbije jesu i Nova godina, Praznik rada, Dan pobede i Dan primirja u Prvom svetskom ratu.

Nova godina praznuje se 1. i 2. januara, Praznik rada – 1. i 2. maja, Dan pobede 9. maja a Dan primirja u Prvom svetskom ratu 11. novembra.“

Takođe se u skladu sa čl. 2. Zakona u Republici Srbiji praznuju i verski praznici:

1) prvi dan Božića (7. januar);

2) Vaskršnji praznici počev od Velikog petka zaključno sa drugim danom Vaskrsa.“

Zaposleni u R. Srbiji u skladu sa Zakonom, a prema veroispovesti, imaju pravo i na sledeći neradan dan:

„1) pravoslavci – na prvi dan krsne slave;

2) katolici i pripadnici drugih hrišćanskih verskih zajednica – na prvi dan Božića i u dane Uskršnjih praznika počev od Velikog petka zaključno sa drugim danom Uskrsa, prema njihovom kalendaru;

3) pripadnici islamske zajednice – na prvi dan Ramazanskog bajrama i prvi dan Kurbanskog bajrama;

4) pripadnici jevrejske zajednice – na prvi dan Jom Kipura.“ 

Pored državnih praznika koji se praznuju neradno, u skladu sa čl. 5a Zakona: Sveti Sava – Dan duhovnosti (27. januara), Vidovdan – spomen na Kosovsku bitku (28. juna), Dan sećanja na žrtve holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu (22. aprila) i Dan sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratu (21. oktobra) predstavljaju praznike koji se praznuju radno.

 

– Prava zaposlenih u dane državnih i verskih praznika –

 

Zaposleni u vreme državnih praznika ima pored osnovne zarade i zarade po osnovu radnog učinka i:

1) Pravo na naknadu zarade za vreme odsustvanja sa rada na dan praznika

2) Pravo na uvećanje zarade za rad na praznik

U članu 105. Zakona o radu (“Sl. glasnik RS” broj 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013 i 75/2014), utvrđeno je da se zarada zaposlenog sastoji od zarade za obavljeni rad i vreme provedeno na radu, zarade po osnovu doprinosa zaposlenog poslovnom uspehu poslodavca (nagrade, bonusi i sl.) i drugih primanja po osnovu radnog odnosa, u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu (član 105. stav 1. Zakona).

U skladu sa čl. 108. Zakona o radu zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorm o radu i to:

„1) za rad na dan praznika koji je neradni dan – najmanje 110% od osnovice;“

Ako je zaposleni, zbog prirode posla ili organizacije procesa rada, radio na dan državnog ili verskog praznika, ostvario je pravo na uvećanu zaradu, u zavisnosti od rasporeda njegovog radnog vremena.

Zaposleni koji su radili na dan praznika, pored uvećane zarade za rad na dan praznika imaju pravo i na druga uvećanja zarade u skladu sa zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu i to ukoliko su ispunjeni uslovi za ostvarivanje tih prava (npr. uvećanje zarade za rad noću, ako rad noću nije vrednovan kroz osnovnu platu, uvećanje zarade za prekovremeni rad i sl). (Mišljenje Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, br. 011-00-172/2014-02 od 11. marta 2014. god.)

Uz to, ukoliko su se istovremeno stekli uslovi za uvećanje zarade po još nekom od osnova navedenih u čl. 108. Zakona o radu, procenat uvećane zarade ne može biti niže od zbira procenata po svakom od osnova uvećanja.

U skladu sa čl. 114. Zakona o radu:

„Zaposleni ima pravo na naknadu zarade u visini prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu, za vreme odsustvovanja sa rada na dan praznika koji je neradni dan, godišnjeg odmora, plaćenog odsustva, vojne vežbe i odazivanja na poziv državnog organa.“

U skladu sa Mišljenjem Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, br. 131-06-00014/2005-02 od 5. maja 2005. god. za odsustvovanje sa rada u dane praznika zaposleni ima pravo na naknadu zarade samo ako praznik padne u dane koji su prema rasporedu radnog vremena njegovi radni dani (uzimajući u obzir raspored njegovog radnog vremena-petodnevni, šestodnevni, smenski ili turno)

Imajući u vidu navedeno, a u skladu sa mišljenjem Ministarstva rada i socijalne politike br. 011-00-00421/2008-02 od 04.05.2008. godine zaposleni koji nije radio na dan državnog praznika koji je neradni dan ima pravo samo na naknadu zarade, a ne i na zaradu.

U slučaju da je zaposleni radio na dan državnog praznika koji je neradni dan ima pravo na uvećanu zaradu u skladu sa članom 108. stav 1. tačka 1) Zakona, bez obzira na ugovorenu fiksnu mesečnu zaradu.

Član 274. Zakona o radu predviđa novčana kaznu za poslodavca sa svojstvom pravnog lica od 600.000 do 1.500.000 dinara:

„10) ako zaposlenom ne isplati naknadu zarade u skladu sa odredbama ovog zakona (čl. 114-117);“

Kada su  pitanju državni službenici i nameštenici, kao lex specijalis u toj oblasti primenjuje se Zakon o platama državnih službenika i nameštenika (“Sl. glasnik RS”, broj 62/2006, 63/2006-ispr., 115/2006-ispr., 101/2007, 99/2010, 108/2013 i 99/2014) koji u čl. 32. stav 2 navodi sledeće:

„Pravo na naknadu plate u istom iznosu kao da je radio državni službenik ima i ako nije radio na dan praznika koji nije radni dan ili ako se odazvao na vojnu vežbu ili na poziv državnog organa.“

Dakle, državni službenici i nameštenici dok odsustvuju sa rada zbog praznika imaju pravo na naknadu plate koja se obračunava i isplaćuje u istom iznosu kao i da rade.

Zakon o radnim odnosima u državnim organima (“Sl. glasniku RS”, br. 48/91, 66/91, 44/98-dr.zakon, 49/99-dr.zakon, 34/2001-dr.zakon, 39/2002, 49/2005-US, 79/2005-dr. zakon i 23/2013-OUS) u čl. 37. stav 3 navodi:

„Plata se prima i za vreme korišćenja godišnjeg odmora i za dane državnih praznika za koje je zakonom propisano da se ne radi.“

Zakon o platama u državnim organima i javnim službama (“Sl. glasniku RS”, br. 34/2001, 62/2006-dr.zakon, 116/2008-dr.zakon, 116/2008-dr. zakon i 92/2011, 99/2011-dr.zakon, 10/2013, 55/2013 i 99/2014) koji uređuje plate zaposlenih u javnim službama definisanih čl. 1 istog zakona, kada je u pitanju naknada plate za odsustvovanje za vreme praznika u javnim službama, upućuje na  primenu opštih propisa o radu.

Pa tako, u čl. 5. stav 1 tač. 3) Zakona o platama u državnim organima i javnim službama predviđeno je da dodatak na platu pripada za:

„3) rad na dan državnog i verskog praznika;“

Stav 3 pomenutog člana upućuje na direktnu primenu Zakona o radu kada je u pitanju obračun, isplata i visina dodatka na platu po ovom osnovu.

Prema tome, zaposleni u javnim službama imaju pravo na naknadu plate za vreme praznika u visini prosečne mesečne plate ostvarene u prethodnih 12 meseci koji prethode mesecu u kojem se odsustvuje za vreme praznika.

 

– Pregled praznika u Republici Srbiji u skladu sa Zakonom o državnim praznicima u Republici Srbiji –

 

Državni praznici u Republici Srbiji koji se praznuju neradno su:

Nova godina – 1. i 2. januar

Sretenje – Dan državnosti Srbije –15. i 16. februar

Praznik rada –1. i 2. maj

Dan primirja u Prvom svetskom ratu –11. novembar

Zakonom je propisano da ”ako jedan od datuma kada se praznuju navedeni državni praznici padne u nedelju, ne radi se prvog narednog radnog dana.”

Verski praznici u Republici Srbiji koji se obeležavaju neradno su:

Prvi dan Božića – 7. januar

Vaskršnji praznici – počev od Velikog petka zaključno sa drugim danom Vaskrsa

Pored navedenih praznika, zaposleni imaju pravo da ne rade u dane određenih verskih praznika, i to:

Pravoslavci – na prvi dan krsne slave

Katolici i pripadnici drugih hrišćanskih verskih zajednica – na prvi dan Božića i u dane Uskršnjih praznika počev od Velikog petka zaključno sa drugim danom Uskrsa, prema njihovom kalendaru,

Pripadnici islamske zajednice – na prvi dan Ramazanskog bajrama i prvi dan Kurbanskog bajrama,

Pripadnici jevrejske zajednice – na prvi dan Jom Kipura.

U Republici Srbiji praznuju se i obeležavaju radno:

Sveti Sava – 27. januara

Dan sećanja na žrtve holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu – 22. aprila

Dan pobede – 9. maja

Vidovdan – 28. juna

Dan sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratu – 21. oktobra.

11 Komentari

  1. Ja sam radila u nedelju 11.11. na dan drzavnog praznika a koleginica u ponedeljak 12.11.Njoj je placeno meni nije, navodno ne placa se dan kad je praznik nego dan koji se prenosi. Da li je to po zakonu? Hvala

  2. Da li zaposleni koji slavi katolicki Bozic (katolicke vere) treba da radi za pravoslavni Bozic ili ne?

  3. Ako je zaposleni radio 11.11.2018.i 12.11.2018 da li se oba dana placaju kao praznik ili ne sobzurom da se praznik pao u nedelju i da se prenosi na ponedeljak ?

  4. Ako je zaposleni radio 11.11.2018. Da li mu se taj dan placa kao praznik ili samo kao nedelja,obzirom da je praznik prebacen na ponedeljak 12.11.2018. I sta se desava ako ista osoba radi oba dana,da li se oba dana placaju kao praznik ili ne?

  5. Da li smenski radnici imaju uvecanu zaradu za ponedeljak 12 novembar ? Tog dana prva smena praznuje 11. novembar a smenski raqdnici rade.

  6. Ako mi je po rasporedu da budem slobodna na dan slave da li imam pravo na sledeci dan? Jer imamo kako sam razumela placeni dan za slavu. Hvala

  7. Prvi dan Bozica 7.januar 2018.god. je bio u nedelju, a 7. januar je verski praznik. Po prirodi posla ja sam sam radio od 14 do 22 sata pa me interesuje da li me sleduje uvecana zarada kao za rad za drzavni praznik

  8. Meni je 11.04.2015. u dane Vaskršnjih praznika ostavljena kazna za neplaćen parking u Sokobanji. U Službenom listu Opštine Sokobanja od 16.01.2015. godine u Pravilniku o korišćenju javnih parkirališta i uklanjanju nepropisno parkiranih vozila na teritoriji Opštine Sokobanja u Članu 9. stav 2 stoji:
    „Nedeljom i državnim praznikom naplata se ne vrši.“ I direktor JKP Napredak koji naplaćuje parking i Predsednik opštine Sokobanja su priznali grešku, ali mi je sada stiglo rešenje od sudskog izvršitelja. Krajnji bezobrazluk!

  9. A sta ako smo na godisnjem za vreme verskog praznika? Jel se racunaju za godisnji ili kako se računaju?

  10. sta se desava ukoliko pravno lice, privatna firma, pretnjom cenom otkaza natera zaposlenog da radi na drzavni praznik, u ovom slucaju 1. maj!

    • A sta ako smo na godisnjem za vreme vaskrsnih praznika? Jel se racunaju za godisnji?

Ostavite komentar

Profi Sistem baner