Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Pravo na jubilarnu nagradu – uslovi, visina i nedoumice u praksi

Pravo na jubilarnu nagradu – uslovi, visina i nedoumice u praksi

Pravo zaposlenih na jubilarnu nagradu, način i visina njene isplate predstavlja jedno od najčešćih pitanja koje kod zaposlenih stvara brojne nedoumice i nejasnoće. Potrudićemo se da na jasan i nedvosmislen način prikažemo sadržinu navedenog prava u skladu sa važećom zakonskom regulativom, situacije sporne u praksi, uz osvrt na pojedina prethodna zakonska rešenja, upoređivanje stavova zauzetih od strane postupajućih sudova i nadležnih ministarstava.

I Zakonska rešenja

Krenućemo od Zakona o radu (“Sl. glasnik RS” broj 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013 i 75/2014) u kome se u članu 120. stav 1. tač.1) navodi, „da opštim aktom odnosno ugovorom o radu može da se utvrdi pravo na jubilarnu nagradu i solidarnu pomoć“.

Iz navedene zakonske formulacije proizilazi najpre, da utvrđivanje prava na jubilarnu nagradu ne predstavlja obavezu poslodavca, već zapravo njegovu „dobru“ volju, na šta upućuje izraz „može“, na osnovu koga se izvodi zaključak da zakon ostavlja izbor poslodavcu da ovo pravo utvrdi opštim aktom odnosno ugovorom o radu. To je prvo sporno pitanje u praksi obzirom da se većina zaposlenih vodi mišlju da im predmetno pravo pripada po zakonu, što jeste tačno, ali i da je poslodavac u obavezi da im isto obezbedi, što s druge strane nije tačno, jer kao što smo naveli, poslodavac ima mogućnost (u zavisnosti od raspoloživih sredstava i drugih okolnosti) ali ne i obavezu da zaposlenima omogući ostvarivanje tog prava.

Druga bitna činjenica vezana za navedeni član je da pravo na jubilarnu nagradu kao takvo, mora biti utvrđeno opštim aktom (kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu) odnosno ugovorom o radu. Navedenim aktima uređuju se uslovi za ostvarivanje prava, način isplate i visina prava, te ukoliko poslodavac njima utvrdi pravo na jubilarnu nagradu, tek tada za njega nastaje obaveza da zaposlenima omogući ostvarivanje tog prava u skladu sa propisanim uslovima. Utvrđivanje uslova i rokova za dodelu jubilarne nagrade, njene visine spada u domen celishodnosti i opredeljenja donosioca opšteg akta.

Kad je reč o direktnim i indirektnim budžetskim korisnicima, pored gore navedenih postoji još jedan uslov (ograničenje) za isplatu jubilarne nagrade, a to je da sredstva za njenu isplatu moraju biti opredeljena u budžetu Republike Srbije odnosno jedinice lokalne samouprave.

Naime, moguće su situacije, da iako predviđena navedenim aktima, jubilarna nagrada ne može biti isplaćena ukoliko je Zakonom o budžetu, za godinu u kojoj je zaposleni stekao pravo na istu, predviđeno ograničenje u isplati jubilarnih nagrada, kao što je to bio slučaj 2009. god. kada je Zakonom o budžetu Republike Srbije za 2009. godinu, članom 28. bilo propisano da se „…u budžetskoj 2009. godini neće vršiti obračun i isplata božićnih, godišnjih i jubilarnih nagrada i drugih vrsta nagrada i bonusa predviđenih posebnim i pojedinačnim kolektivnim ugovorima, za direktne i indirektne korisnike sredstava budžeta Republike Srbije, budžeta lokalne vlasti, organizacije obaveznog socijalnog osiguranja i njihove korisnike.“.

Kada je u pitanju tekuća kalendarska godina, Zakon o budžetu Republike Srbije za 2015. godinu u članu 17. propisuje da se „…u budžetskoj 2015. godini neće vršiti obračun i isplata božićnih, godišnjih i drugih vrsta nagrada i bonusa predviđenih posebnim i pojedinačnim kolektivnim ugovorima, za direktne i indirektne korisnike sredstava budžeta Republike Srbije, budžeta lokalne vlasti i korisnike organizacija za obavezno socijalno osiguranje, osim jubilarnih nagrada za zaposlene koji su to pravo stekli u 2015. godini.

Zatim, u istom članu stav 3. se navodi:

„Ukoliko jedinice lokalne samouprave ne obezbede u budžetu i ne isplate jubilarne nagrade zaposlenima u osnovnoj i srednjoj školi koji to pravo stiču u 2015. godini, ministar nadležan za poslove finansija, na predlog ministarstva nadležnog za poslove obrazovanja, privremeno će obustaviti prenos transfernih sredstava iz budžeta Republike Srbije, odnosno pripadajućeg dela poreza na zarade, u iznosu neisplaćenih jubilarnih nagrada zaposlenima u osnovnim i srednjim školama iz budžeta jedinice lokalne samouprave.“

U duhu navedenog, interesantna je Odluka Komisije za tumačenje PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika od 19. jula 2013. god. (prethodni, nevažeći PKU, “Sl. glasnik RS”, broj 12/2009 i 67/2011): „Lice koje nije više u radnom odnosu, a koje nije ostvarilo stečeno pravo na jubilarnu nagradu, iz razloga nedostajućih sredstava u budžetu jedinice lokalne samouprave, ima pravo na isplatu jubilarne nagrade kada se za to obezbede sredstva, pod uslovom da konkretno potraživanje nije zastarelo, u skladu sa Zakonom o radu. Sredstva za isplatu jubilarnih nagrada zaposlenima u obrazovanju obezbeđuju se u budžetu jedinice lokalne samouprave, u skladu sa članom 159. stav 2. tačka 3. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.“

Takođe zanimljiv je i stav Apelacionog suda u Kragujevcu, zauzet u presudi Gž1 802/2010 od 04. marta 2010. godine: „…Obzirom da je tužena škola samostalno pravno lice, to samim tim samostalno odgovara i za svoje obaveze, pa i za obaveze prema zaposlenima u ovoj ustanovi. Svoja prava po osnovu rada, pa i pravo na isplatu jubilarne nagrade, tužilac je ostvario u tuženoj školi, a ne kod tuženog grada, kod koga nije u radnopravnom odnosu, pa je bez uticaja činjenica da se tužena škola finansira delom iz budžetskih sredstava tuženog grada.“

Iz ovog stava suda proizilazi, da je u sporu za isplatu jubilarne nagrade zaposlenom u školi, pasivno legitimisana samo škola kao samostalno pravno lice u kojoj je to pravo stečeno, a ne i grad iz čijih budžetskih sredstava se delom finansira.

II Uslovi, visina i rokovi isplate jubilarne nagrade

Kao što smo već naveli, uslovi, visina i rokovi isplate jubilarne nagrade utvrđuju se opštim aktima (kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu) odnosno ugovorom o radu. S obzirom na brojnost i specifičnost navedenih akata, analizom ne možemo obuhvatiti sve njih ali potrudićemo se da pružimo paralelni prikaz i primere odredaba onih Posebnih kolektivnih ugovora (u daljem tekstu: PKU) koji su po našem mišljenju najvažniji i najinteresantniji i ukazati na izvesna odstupanja (razlike) u formulaciji i regulisanju predmetnog prava.

PKU za državne organe (“Sl. glasnik RS”, broj 25/2015), koji se primenjuje od 21. marta 2015. godine i važi tri godine, pravo na jubilarnu nagradu reguliše članom 44. u kome se navodi:

„Zaposleni ima pravo na jubilarnu novčanu nagradu u visini prosečne zarade bez poreza i doprinosa po zaposlenom u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku organa nadležnog za poslove statistike, s tim što se visina novčane nagrade uvećava za 25% pri svakom narednom ostvarivanju tog prava, tako da se isplaćuje:

1) Za 10 godina rada u radnom odnosu – u visini prosečne zarade bez poreza i doprinosa;

2) Za 20 godina rada u radnom odnosu – u visini novčane nagrade iz tačke 1) ovog člana uvećane za 25%;

3) Za 30 godina rada u radnom odnosu – u visini novčane nagrade iz tačke 2) ovog člana uvećane za 25%;

4) Za 40 godina rada u radnom odnosu – u visini novčane nagrade iz tačke 3) ovog člana uvećane za 25%.

Jubilarnom godinom rada smatra se godina u kojoj zaposleni navršava 10, 20, 30 i 40 godina rada provedenih u radnom odnosu kod poslodavaca, bez obzira na to u kom državnom organu je zaposleni ostvarivao prava iz radnog odnosa.

Zaposlenima se isplaćuje jubilarna nagrada u roku od 30 dana od dana kada zaposleni stiče pravo na jubilarnu novčanu nagradu.

Izuzetno od stava 3. ovog člana, zaposlenima koji su stekli pravo na jubilarnu nagradu u 2015. godini do dana stupanja na snagu ovog ugovora, isplata jubilarne nagrade izvršiće se u roku od 30 dana od dana dana stupanja na snagu ovog ugovora.“

PKU za zdravstvene ustanove čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave (“Sl. glasnik RS”, broj 1/2015), koji se primenjuje od 14. januara 2015. godine i važi tri godine, član 105. stav 5.:

„Poslodavac je dužan da zaposlenom isplati jubilarnu nagradu u iznosu od:

1) 50% prosečne zarade u Republici Srbiji – za 10 godina rada provedenih u radnom odnosu;

2) jedne prosečne zarade u Republici Srbiji – za 20 godina rada provedenih u radnom odnosu;

3) jedne i po prosečne zarade u Republici Srbiji – za 30 godina rada provedenih u radnom odnosu;

4) dve prosečne zarade u Republici Srbiji – za 35 godina rada provedenih u radnom odnosu.

Isplata dospeva u roku od 30 dana od dana kada je zaposleni stekao pravo na jubilarnu nagradu, u skladu sa prosekom zarade iz statističkih podataka iz decembra meseca prethodne godine.“

PKU za javna preduzeća u komunalnoj delatnosti na teritoriji Republike Srbije (“Sl. glasnik RS”, broj 27/2015), koji se primenjuje od 26. marta 2015. godine i važi tri godine, član 69.:

„Poslodavac će isplatiti zaposlenom jubilarnu nagradu povodom godišnjice neprekidnog rada kod poslodavca za 10 godina rada i svaki naredni jubilej u iznosu koji se utvrđuje opštim aktom.“

PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika (“Sl. glasnik RS”, broj 21/2015), koji se primenjuje od 5. marta 2015. godine i važi tri godine, član 31.:

„Poslodavac je dužan da zaposlenom isplati jubilarnu nagradu.

Jubilarna nagrada isplaćuje se zaposlenom u godini kada navrši 10, 20, 30 ili 35 godina rada ostvarenog u radnom odnosu.

Vreme provedeno na radu po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima, o delu, o stručnom osposobljavanju i usavršavanju, o dopunskom radu, kao i poseban staž osiguranja u skladu sa propisima PIO (npr. rođenje trećeg deteta, sportski staž, vreme za koje je osiguranik samostalno uplaćivao doprinose i sl.), kao i vreme obavljanja samostalne delatnosti se ne smatra radom u radnom odnosu.

Visina jubilarne nagrade iznosi:

1) pola prosečne plate – za 10 godina rada ostvarenog u radnom odnosu,

2) jednu prosečnu platu – za 20 godina rada ostvarenog u radnom odnosu,

3) jednu i po prosečnu platu – za 30 godina rada ostvarenog u radnom odnosu,

4) dve prosečne plate – za 35 godina rada provedenih u radnom odnosu.

Prosečna plata iz stava 4. ovog člana jeste plata iz člana 29. stav 3. ovog ugovora.“

Povlačenjem paralele između svih navedenih PKU uočava se postojanje izvesnih razlika i spornih pitanja koja u praksi stvaraju zabunu i nailaze na nerazumevanje kod zaposlenih:

– najpre u samoj formulaciji visine prava na jubilarnu nagradu („prosečna zarada u RS“, „prosečna zarada bez poreza i doprinosa“) gde se prosečna zarada negde formuliše kao: „prosečna plata po zaposlenom u ustanovi u prethodnom mesecu, odnosno prosečna zarada isplaćena u RS u prethodnom mesecu u odnosu na mesec isplate solidarne pomoći, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, ako je to povoljnije po zaposlenog.“ (čl. 29. stav 3. PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika).

S druge strane, PKU za ustanove kulture čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave (“Sl. glasnik RS”, broj 10/2015), član 30. stav 1. tač.2) kaže: „prosečna mesečna plata zaposlenog, odnosno zaposlenih u ustanovi, odnosno prosečna zarada u RS prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za statistiku, u prethodnih 12 meseci koji prethode mesecu u kojem se isplaćuje jubilarna nagrada, u zavisnosti šta je za zaposlenog povoljnije.“

Razlika se jasno uočava, u prvom primeru se kao prosečna zarada uzima zarada po zaposlenom u prethodnom mesecu u odnosu na mesec isplate, dok se u drugom primeru kao parametar uzima zarada u prethodnih 12 meseci koji prethode mesecu u kojem se vrši isplata. Ovo dovodi do isplate različitih iznosa jubilarne nagrade u praksi, što zaposlene, koji nisu pravnici i nisu upoznati sa pravnom regulativom navedenog prava, zbunjuje i često se vode mišlju da su oštećeni ili da su im navedena prava uskraćena.

Prema Podacima o prosečnim zaradama i prosečnim zaradama bez poreza i doprinosa po zaposlenom isplaćenim u januaru 2015. god. (“Sl. gl. RS”, broj 21/2015), prosečna zarada u RS iznosi 54.208 dinara (bruto iznos) odnosno prosečna zarada bez poreza i doprinosa 39.285 dinara (neto iznos).

– U skladu sa prethodnim, drugo sporno pitanje je, da li se prilikom određivanja visine jubilarne nagrade uzima neto ili bruto iznos zarade? Postupanja poslodavaca u praksi su različita, te jedni primenjuju bruto princip a drugi se pak odlučuju za neto princip kao povoljniji, što se ne može označiti kao nezakonito jer, ponavljamo, utvrđivanje jubilarne nagrade predstavlja mogućnost poslodavca ne i njegovu obavezu, te u skladu sa tim opredeljuje i sredstva za njenu isplatu.

– Sporno je i pitanje jubilarnih godina kod koga, pored različitog utvrđivanja jubilarnih godina u kojoj se može ostvariti pravo kod konkretnog poslodavca (10, 20, 30, 35 ili 40 godina rada provedenih/ostvarenih u radnom odnosu), najveći problem stvara deo odredaba posebnih kolektivnih ugovora koji predviđa obračun jubilarne nagrade za „godine rada provedenih u radnom odnosu“. Naime, sporno je šta se smatra vremenom provedenim u radnom odnosu? Negde su to „godine rada provedenih u radnom odnosu kod poslodavaca, bez obzira na to u kom državnom organu je zaposleni ostvarivao prava iz radnog odnosa.“, negde „…povodom godišnjice neprekidnog rada kod poslodavca za 10 godina rada i svaki naredni jubilej u iznosu koji se utvrđuje opštim aktom.“, ili pak „…u godini kada navrši 10, 20, 30 ili 35 godina rada ostvarenog u radnom odnosu.“ .

Analizom navedenih formulacija dolazi se do zaključka, da iz pojedinih odredaba jasno proizilazi da se pravo na jubilarnu nagradu može ostvariti isključivo za kontinuiran radni odnos tj. vreme provedeno u radnom odnosu kod konkretnog (aktuelnog) poslodavca npr. „povodom godišnjice neprekidnog rada kod poslodavca“ ili „…godina rada provedenih u radnom odnosu u ustanovi socijalne zaštite“ dok kod pojedinih to nije slučaj – „…godina rada provedenih u radnom odnosu“, pri čemu se ne precizira da li se pod tim podrazumeva radni odnos kod aktuelnog poslodavca ili ukupan radni odnos po osnovu ugovora o radu uopšte, bez obzira gde odnosno kod kog poslodavca je takav rad ostvaren.

 

PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika je jedan od retkih koji precizira šta se ne smatra radom u radnom odnosu, u smislu ostvarivanja prava na jubilarnu nagradu: „Vreme provedeno na radu po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima, o delu, o stručnom osposobljavanju i usavršavanju, o dopunskom radu, kao i poseban staž osiguranja u skladu sa propisima PIO (npr. rođenje trećeg deteta, sportski staž, vreme za koje je osiguranik samostalno uplaćivao doprinose i sl.), kao i vreme obavljanja samostalne delatnosti se ne smatra radom u radnom odnosu.“, te tako bar zaposlenima u toj delatnosti olakšava razumevanje predmetne problematike.

Komisija za tumačenje, sada nevažećeg PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika (“Sl. glasnik RS”, broj 12/2009 i 67/2011) 26. decembra 2013. god. zauzela je stav, koji je primenljiv i na sadašnje rešenje PKU: „Ukoliko je sa zaposlenom zaključen ugovor o radu i isti ispunjava uslov za jubilarnu nagradu, ima pravo na isplatu jubilarne nagrade bez obzira da li je u radnom odnosu na određeno ili neodređeno vreme.“

Takođe interesantano je i mišljenje Ministarstva rada i socijalne politike, br. 011-00-00902/2008-02 od 23. februara 2009. god. u kome se između ostalog navodi: „Prema našem mišljenju i kod isplate jubilarne nagrade bi trebalo da se uzimaju navršene godina rada provedene u radnom odnosu, bez obzira da li je zaposleni radio sa punim ili sa nepunim radnim vremenom.“

– Još jedno od pitanja koje kod zaposlenih stvara dileme je to što mnogi zaposleni poistovećuju trenutak sticanja prava na jubilarnu nagradu sa trenutkom njene isplate, a što je potpuno pogrešno obzirom da se radi o dva vremenski različita trenutka.

Trenutak sticanja prava se vezuje za godinu u kojoj zaposleni navršava 10, 20, 30, 35 ili 40 godina rada provedenih/ostvarenih u radnom odnosu, dok se trenutak isplate ne može uvek precizirati iako je rok najčešće određen konkretnim opštim aktom npr. „u roku od 30 dana od dana kada zaposleni stiče pravo na jubilarnu novčanu nagradu.“

III Poreski tretman jubilarne nagrade

U praksi se često postavlja pitanje da li, i na koji način, se vrši oporezivanje jubilarne nagrade?

Zakon o porezu na dohodak građana (“Sl. glasnik RS”, br. 24/2001…. 108/2013, 57/2014 i 68/2014-dr.zakon) u članu 18. koji se odnosi na poreska oslobođenja, između ostalog kaže da se ne plaća porez na zarade na primanja zaposlenog po osnovu: „…7) jubilarne nagrade zaposlenima, u skladu sa zakonom koji uređuje rad – do 18.060 dinara godišnje.“

Saglasno navedenoj zakonskoj odredbi, neoporezivi iznos jubilarne nagrade od 1. februara 2015. god. iznosi 18.060 dinara godišnje, preciznije, primanje po osnovu jubilarne nagrade oslobođeno je plaćanja poreza na dohodak građana na zaradu do visine neoporezivog iznosa koji važi u momentu isplate. Ukoliko bi se zaposlenom isplatila jubilarna nagrada u iznosu većem od navedenog, deo (razlika) iznad propisanog neoporezivog iznosa bio bi predmet oporezivanja porezom na zaradu po stopi od 10%, saglasno članu 16. Zakona, bez plaćanja doprinosa.

Budući da se u praksi često (pogrešno) smatra da navedeni iznos predstavlja pravo zaposlenih na isplatu jubilarne nagrade, nije na odmet naglasiti, da je ovde reč o utvrđenom iznosu do kog isplate jubilarnih nagrada nisu oporezive, te se pomenuti član zakona ne može primeniti kao propis za ostvarivanje prava zaposlenih na isplatu jubilarne nagrade, osim ukoliko bi neki od opštih akata izričito upućivao na njega.

IV Primena povoljnijeg prava za zaposlenog

Polazeći od člana 8. Zakona o radu (“Sl. glasnik RS” broj 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013 i 75/2014) koji predviđa da se opštim aktima (kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu) i ugovorom o radu ne mogu zaposlenima dati manja prava ili utvrditi nepovoljniji uslovi rada od onih utvrđenih zakonom, odnosno da se njima mogu utvrditi samo povoljniji uslovi rada kao i druga prava koja nisu utvrđena zakonom, osim ako zakonom nije drugačije određeno, postavlja se pitanje, kako postupiti u situaciji kada npr. PKU predviđa drugačije, povoljnije pravo na jubilarnu nagradu u odnosu na recimo Pravilnik o radu?

Poslodavac je dužan, da u slučaju različito uređenog prava iz radnog odnosa prema opštim aktima odnosno ugovoru o radu, primeni za zaposlenog najpovoljnije pravo, u suprotnom bi zaposleni zaštitu svojih prava mogli da ostvare jedino u sudskom postupku.

V Zaključak

Jubilarna nagrada se, po pravilu, isplaćuje u novcu, međutim nisu retke situacije dodeljivanja jubilarne nagrade i u vidu prigodnog poklona u određenoj novčanoj protivvrednosti (npr. sat, umetnička slika, vrednosna poklon čestitka ili drugi prigodan poklon).

U skladu sa prethodnim, pravo na jubilarnu nagradu spada u kategoriju novčanih potraživanja iz radnog odnosa koja zastarevaju u roku od tri godine od dana nastanka obaveze, shodno članu 196. Zakona o radu.

Još jedno interesantno pitanje vezano za predmetnu tematiku je, da u praksi često dolazi do izjednačavanja jubileja povodom godišnjice firme sa pravom zaposlenog na jubilarnu nagradu, a koji kao takav nije regulisan Zakonom o radu već se eventualno može urediti opštim aktom poslodavca, što opet zavisi od slobodne volje poslodavca.

Sve ovo su samo neke od situacija koje nailaze na nerazumevanje velikog broja zaposlenih, kako zbog nerazumevanja samih propisa, tako i zbog nedovoljne informisanosti od strane poslodavaca.

dipl.prav. Irena Drča

215 Komentari

  1. Poštovani,
    radio sam u javnom preduzeću 19godina, nakon čega sam kao nameštenik prešao u opštinsku upravu. Pitanje je gde sledeće godine stičem pravo na jubilarnu nagradu ili cu ga steći kada se vratim u javno preduzeće posle provedene još jedne godine na radu?

  2. Postovanje, molim vas da mi odgovorite na nekoliko pitanja vezanih za sticanje prava na jubilarnu nagradu. Naime radim u javnom komunalnom preduzecu neprekidno na istom radnom mestu vec 40 godina (za dva meseca) a za svo to vreme u mom preduzecu nikada nije bilo jubilarnih nagrada. Ove godine direktor donosi novi pravilnik o radu u kome menja uslove za sticanje prava na jubilarne nagrade gde se odredjuje da radnik ima pravo na jubilarnu nagradu za 10g-20g-30g i to retroaktivno od 2016.g dok za 40g jubilej ne postoji. Iznos nije toliko bitan, mene interesuje da li direktor moze da ukine jubelej za 40 godina rada u istoj firmi iako radnik do sada nije nikad primio nikakvu jubilarnu nagradu. (Slucajno ili ne, u ovih tri godine pravo na jubilarne nagrade ostvaruju uglavnom zaposljeni bliski direktoru a i jedan od direktora i poneki radnik koji se slucajno nasao u tom perodu).

  3. Postovana
    interesuje me koji se staz gleda za isplatu jubilarnue nagrade? da li se za isplatu jubilarne nagrade gleda staz iz radne knjizice ili obrazac M4 Uverenje o stazu koji sam uzela iz Republickog fonda za penziono i invalidsko osiguranje?ne poklapa se staz zbog nepunog radnog vremena koji sam imala u prosveti ( po radnoj knjizici ima 2 godine manje od obrasca M4)

  4. 30 godina radnog staza punim 1-og avgusta 2017. Interesuje mi koliki ce biti iznos jubilarne nagrade?

  5. Poštovana, molim vas da mi tačno odredite dužinu radnog staža, potrebno mi je radi dodele jubilarne nagrade. Šaljem vam datume početka zaposlenja i prestanka zaposlenja : od 01.09.1979 do 30.04.1980, od 01.09.1981 do 20.09.1982, od 20.09.1982 do 31.08.1985, od 01.09.1985 do 03.10.1986, od 04.10.1986 do 30.09.1995, od 02.10.1995 do 31.08.1999, od 01.09.1999 do 31.08.2006, od 01.09.2006 do današnjeg dana nemam prekida i dalje sam u radnom odnosu. Molim vas da mi izračunate tačno kog datuma punim 35 godina. Unapred zahvalan Miletić Gligorije.

  6. Postovana,radim u zdravstvenoj ustanovi vec 18 godina i 6 meseci,a pre toga sam radio u Ministarstvu unutrasnjih poslova 5 godina i kada sam napunio 20 godina radnog staza pravnica mi je rekla da nemam pravo na jubilarnu nagradu jer nemam 20 godina u zdravstvu. Kada sam skoro otisao da pitam za moju jubilarnu nagradu nova pravnica mi je rekla da nemam pravo jer se racuna ukupan staz, sto znaci da ja imam 23 godine i 6 meseci i da je nastupila zastarelost.Da li imam mogucnost da privatnom tuzbom pokrenem spor protiv prethodnog pravnika koji je svojim necinjenjem odnosno neznanjem mene doveo u zabludu i uzeo mi oko 50000 dinara. Hvala unapred na savetu

  7. Radim u j.p emisiona tehnika i veze,po kolektivnom ugovoru koji je usvojen u tekucoj godini zaposleni imaju pravo na jubilarnu nagradu.Posto sam ja stekao to pravo u decembru 2014 za 10godina rad,da li imam pravo na jubilarnu nagradu po clanu.169 gde pravo zastareva nakon 3god.
    Unapred hvala.

  8. Poštovana,
    Da li imam pravo na jubilarnu nagradu za 35 godina radnog staža ukoliko imam punih 34 godine i do 35te mi nedostaje samo 1 dan? Imam 66 godina i 31og avgusta ću biti penzionisan. Prvog septembra bih imao punih 35 godina radnog staža u prosveti.
    Unapred hvala na odgovoru

  9. Izvinite,samo da dopunim prethodni post.Trenutno radim u skoli i preko nje treba da ostvarim pravo na jubilarnu nagradu za 10 godina radnog staza

  10. Postovana Irena,
    Molim Vas za odgovor,ove godine bi trebalo da se navrsi 10 godina mog radnog staza.Prve 2 godine sam radila u privatnom sektoru,po ugovoru o radu,pa zatim u skoli,a onda sam ostvarila pravo na porodiljsko bolovanje od 11 meseci preko Udruzenja filmskih i televizijskih saradnika Srbije. Da li po zakonu i kolektivnom ugovoru racuna porodiljski radni staz ostvaren preko ovog udruzenja?

  11. Poštovana molim Vas za pomoć u rešavanju mog slučaja vezanog za isplatu jubilarne nagrade. Naime, u privatnoj firmi sam radila 2 godine i 11 meseci, a u državnoj ustanovi radim 18 godina. Na moj zahtev da mi se isplati jubilarna nagrada za 20 godina rada, pravnica ustanove je rekla da ne ispunjavam pravo jer se ne uzima u obzir prethodni radni staž u privatnoj firmi. Ja sam zbunjena, jer tako nije bila praksa do sada u mojoj ustanovi, tako da sam prinuđena da vodim radni spor radi mojih potraživanja. Da li sam u pravu u činjenici da ispunjavam uslov za isplatu jubilarne nagrade? Unapred zahvalna Svetlana

  12. Poštovana, obraćam vam se ponovo nakon novih saznanja od onih 24.02.2016.
    Meni u radnoj knjižici stoji radni staž u Prištini u školi: 05.12.1979. – 31.08.1980. (što je evidentirano kao 8 meseci i 26 dana) i u školi u Novom Pazaru: od 15.09.1980. do danas. U listingu kod PIO Novi Pazar nema mi ovog prištinskog staža, pa je isti uputio zamolnicu PIO Priština koji je smešten u Beogradu da im da stanje u vezi sa mojim prištinskim stažom. Stigao je odgovor u vidu listinga koji je isti kao onaj kod PIO Novi Pazar uz napomenu da mog prištinskog staža tamo nema.
    Dakle, ja sam prema podaci PIO Novi Pazar i PIO Priština 15.09.2015. navršio 35 godina rada u školi. U novembru 2015. sam podneo zahtev školi da mi se isplati jubilarna nagrada. Imam li pravo na jubilarnu nagradu za 35 godina rada?
    Unapred hvala.

  13. Poštovana,
    Iako je već bilo mnogo pitanja i odgovara na temu koja me zanima, meni i dalje nije jasno da li to znači da je trenutak sticanja prava za isplatu jubilarne nagrade za zaposlene u obrazovanju ulazak u godinu u kojoj navršavaju 10,20,30 ili 35 godina staža i da se jubilarna nagrada može isplatiti i pre datuma kada se navedeni staž napuni, s obzirom da PKU-om nije precizirano. Da li je neophodno da to bude regulisano opštim aktom ustanove? Da li poslodavac krši zakon ukoliko jubilarnu nagradu isplati npr. u aprilu radniku koji npr. u oktobru puni potreban radni staž?

  14. Poštovana,
    Radim na fakultetu u Beogradu.Pravo na jubilarnu nagradu stam stekla u martu 2013, za 30 godina provedenih u toj ustanovi, koja do danas nije isplaćena, uz obrazloženje da nema sredstava. Nisam podnosila zahtev, iz razloga sto su nagrade ranije isplaćivane jednom godišnje, na kraju godine za sve zaposlene koji su ostvarili to pravo u tekucoj godini.
    Od pravne sluzbe sam trazila da vidim kolektivni ugovor i pravilnik za tu godinu, ali nisam dobila iz razloga sto su preoptereceni poslom i nemaju vremena.
    Molim Vas da me uputite sta dalje da radim, zato sto mislim da mi u martu ove godine istice zakonsko vreme za potrazivanje..

    Pozdrav.

  15. Postovana, molim vas da mi odgovorite na sledece pitanje. Uzeo sam listing kod PIO Novi Pazar i u njemu mi je evidentiran radni staž u školi u neprekidnom trajanju od 15.09.1980. god. do danas, sa punim radnim vremenom. Međutim, u tom listingu nema mi radnog staža od 8 meseci i 26 dana, tj. od 05.12.1979. godine do 31.08.1980. godine koji sam ostvario u Prištini a u radnoj knjižici ga ima. Napominjem da sam u Prištini radio dve trećine punog radnog vremena a u radnoj knjižici to nije uzeto u obzir. Naprosto stoji: Bio u radnom odnosu od 05.12.1979. do 31.08.1980. i ima radni staž od 8 meseci i 26 dana. Imam li pravo na jubilarnu nagradu za 35 godina rada?

  16. Poštovana,
    od decembra 1993 godine bila sam zaposlena u komunalnoj firmi na određeno po 3 meseca ( sa prekidima zakonom određenim 7-10 dana ) do februara 1995 godine kada sam primljena u stalni radni odnos.
    2005 godine sam isplačena za 10 godina neprekidnog radnog odnosa (jubilarna nagrada).
    međutim 2015 godine pravna služba mi je saopštila da je zakon promenjen i da nemam prava na isplatu.
    Kakvo je vaše mišljenje o tome?
    Unapred zahvalna

  17. Dobar dan.
    🙂
    Moja situacija je sledeća:
    Radim u firmi u kojoj je do nedavno važio zakon (po kolektivnom ugovoru) da se jubilarna nagrada isplaćuje na 10 godina staža u istoj.
    Tada sam imao oko 8 godina staža.
    Kolektivni ugovor se menjao, i sada važi pravilo na 10 godina ukupnog staža.
    Pošto sam imao radnog staža pre ove firme, automatski sam premašio 10 godina, i nisam bio isplaćen.
    Da li imam pravo trenutno na jubilarnu nagradu, ili možda kada napunim 10 godina staža u firmi, ili moram da čekam 20 godina ukupnog staža…?!?
    Hvala.
    Pozdrav

  18. Poštovana Irena,
    Zaposlen sam u Javnom preduzeću koje se bavi vodjenjem državne investicije u komunalnoj delatnosti. Predhodne godine (2015.) napunio sam 20 godina rada u ovom preduzeću. Imajući u vidu Zakon o radu, PKU za javna preduzeća u komunalnoj delatnosti i Zakon o budžetu RS za 2015. godinu da li imam pravo na jubilarnu nagradu obzirom da opštim aktima ona nije propisana. Unapred zahvaljujem na odgovoru.

    • Poseban kolektivni ugovor za javna preduzeća u komunalnoj delatnosti na teritoriji Republike Srbije predviđa isplatu jubilarne nagrade povodom godišnjice neprekidnog rada kod poslodavca za 10 godina rada i svaki naredni jubilej u iznosu koji se utvrđuje opštim aktom.
      Međutim, kako opštim aktom poslodavca taj iznos nije propisan, nema ni osnova za njenu isplatu. Utvrđivanje prava na jubilarnu nagradu ne predstavlja obavezu poslodavca, već zapravo njegovu „dobru“ volju tj. mogućnost da u zavisnosti od raspoloživih sredstava i drugih okolnosti omogući ostvarivanje ovog prava. Obaveza za poslodavca nastaje onoga trenutka kada opštim aktom, odnosno ugovorom o radu, utvrdi pravo na jubilarnu nagradu i propiše uslove za ostvarivanje ovog prava, način isplate i visinu prava.

  19. Poštovana,
    U tekućoj godini navršavam 20 godina rada u jednoj javnoj Ustanovi. Zanima me da li se Nagrada isplaćuje tek nakon što tačno budem imao 20 godina staža ili se nagrada može isplatiti bilo kog dana u ovoj budžetskoj godini (mogu li Nagradu primiti u maju, iako sam zaposlen u oktobru 1996.?) ? Odredbu koja bliže definiše ovu situaciju nisam pronašao ni u Posebnom, ni u Pojedinačnom kolektivnom ugovoru, kao ni u individualnom/mom Ugovoru o radu .

    • Ako ste pažljivo pročitali tekst mogli ste da uočite da se trenutak sticanja prava na jubilarnu nagradu i trenutak njene isplate nikako ne mogu poistovetiti jer se radi o dva vremenski različita trenutka. Trenutak sticanja prava se vezuje za godinu u kojoj zaposleni navršava 10, 20, 30, 35 ili 40 godina rada provedenih/ostvarenih u radnom odnosu, dok se trenutak isplate ne može uvek precizirati iako je rok najčešće određen konkretnim opštim aktom npr. „u roku od 30 dana od dana kada zaposleni stiče pravo na jubilarnu novčanu nagradu.“
      Dakle, prvo morate steći pravo na jubilarnu nagradu da bi Vam ista mogla biti isplaćena.

  20. Od 2002. radim u prosveti, u dve različite škole. Pre toga sam radio u druge dve državne ustanove,tako da imam 20 godina 1 mesec i 17 dana radnog staža,zaključno sa 31. decembrom 2015. Da li imam pravo na jubilarnu nagradu,s obzirom na to da sam radio u razlićitim školama i ustanovama?
    Hvala.

    • Imate pravo na isplatu jubilarne nagrade za 20 godina rada, nezavisno od činjenice što je taj rad ostvaren kod različitih poslodavaca jer se prema važećem PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, kao uslov za sticanje ovog prava, zahteva ukupan rad ostvaren u radnom odnosu (kod bilo kog poslodavca).
      Jubilarna nagrada se, po pravilu, isplaćuje u godini kada zaposleni navrši određene godine rada, a kako ste Vi uslov ispunili 31. decembra 2015. god. nema smetnji da Vam ista bude isplaćena u 2016. god. Možete podneti zahtev za isplatu pravnoj/finansijskoj službi kod poslodavca.

      • Molim vas ko mozete da mi odgovorite na eka pitanja?
        Radila sam 33 godine u Sportskom centru, nikada nisam dobila ni jednu jubilarnu nagradu. 2015 sam posle mozdanog udara otisla u invalidsku penziju. Tada sam dobila otpremninu po zakonu . Ove godine kolega je otisao u starosnu penziju koji je došao iz druge firme i u Sportskom centru radio 23 godine, dobio je otpreminu po zakonu i sat. Dali je to diskriminacija ako jeste kakva su moja prava?

        Unapred zahvalna:

        S; poštovanjem
        Pozdrav!

  21. Postovana Irena. moj problem je sledweci…
    Radim u prosveti. Napunio sam 35 goina neprekidnog radnog staza u oktobru 2014 godine. Da li imam pravo na jubilarnu nagradu za 35 godina radnog staza? Hvala unapred.

    • Nemate prava na isplatu jubilarne nagrade za 35 godina rada ostvarenih oktobru 2014. god. jer u toj godini, tada važećim PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, nije bila predviđena isplata za navedene godine rada tj. nemate pravnog osnova za njenu isplatu.
      Pravo na isplatu jubilarne nagrade, prema podacima koje ste naveli u pitanju, možete eventualno ostvariti za 40 godina rada u oktobru 2019. godine, ukoliko za to budu postojali uslovi.

      • Da li postoji jubilarna nagrada za 40godina rada u prosveti jer vidim da je PKU ne pominje?
        Šta sa onima koji su 35gid rada napunila pre 2015god?

  22. Postovana,molim za Vasu pravnu pomoc.Prvih 7 godina sam radio u jednoj privatnoj firmi a u sledece 3 godine sam radio u jednoj osnovnoj skoli kao domar na osnovu ugovora na odredjeno vreme.Procenat radnog angazovanja mi je bio 15% s tim sto su mi doprinosi za PIO i zdravstveno 100%.U septembru dolazi novi direktor i dobijam resenje o prestanku ugovora o radu.Sticem pravo na novcanu pomoc kod nsz.Pre neki dan mi prijatelj kaze da sam imao pravo na jubilarnu nagradu posto je u septembru utvr]en staz od 10 god i 2 meseca .Da li imam pravo na jubilarnu nagradu i kome se obratiti obzirom da vise nisam zaposlen u skoli.

    • U slučaju prestanka radnog odnosa poslodavac je dužan da zaposlenom isplati sve neisplaćene zarade, naknade zarade i druga primanja koja je zaposleni ostvario do dana prestanka radnog odnosa u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu. Isplatu ovih obaveza poslodavac je bio dužan da izvrši najkasnije u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa.
      Kako Vam poslodavac nije isplatio jubilarnu nagradu, za koju ste u trenutku prestanka radnog odnosa ispunjavali uslove, a s obzirom da se radi o novčanom potraživanju iz radnog odnosa, zaštitu svog prava možete ostvariti jedino u sudskom postupku jer Vam je radni odnos prestao u 2015. god. i nije došlo do zastarelosti potraživanja (sva novčana potraživanja iz radnog odnosa zastarevaju u roku od tri godine od dana nastanka obaveze).

  23. Postovana,molila bih Vas da mi date savet.Radila sam u KBC-Pristina i proglasena tehnoloskim viskom.Staz mi se zakljucuje 31.12.2015god.,a ja sam 7.12.2015god napunila 20god.radnog staza.Nisu mi isplatili jubilarnu nagradu,usmeno mi rekavsi da nemaju sredstva.Intreresuje me da li je moguce da je to selektivno.Napominjem da sam zadnjih godina bila ne angazovana.Koleginice koje su takodje bile ne angazovane primile su jubilarne u toku 2014.god.

    • U skladu sa čl. 105. PKU za zdravstvene ustanove čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave, poslodavac je dužan da zaposlenom isplati jubilarnu nagradu za određene godine rada provedenih u radnom odnosu. Jubilarna nagrada se, po pravilu, isplaćuje za godine efektivnog rada, a kako navodite da poslednjih godina niste bili radno angažovani smatramo da Vam pravo na isplatu jubilarne nagrade ne pripada.
      Međutim, spornu činjenicu predstavlja isplata jubilarne nagrade zaposlenima koji se nalaze u istoj situaciji kao Vi, te bi u tom slučaju selektivne primene opšteg akta poslodavac bio dužan, da i Vama, isplati jubilarnu nagradu čija isplata dospeva u roku od 30 dana od dana kada je zaposleni stekao pravo na jubilarnu nagradu (u Vašem slučaju to bi bio 6. januar), u skladu sa prosekom zarade iz statističkih podataka iz decembra meseca prethodne godine.
      Ukoliko niste, podnesite obrazložen pismeni zahtev i sačekajte pismeni odgovor poslodavca, na kome je da odluči o Vašem pravu i obrazloži svoje postupanje.
      Poslodavac je takođe, u skladu sa članom 186. Zakona o radu bio dužan da Vam, u slučaju prestanka radnog odnosa, isplati sve neisplaćene zarade, naknade zarade i druga primanja koja ste ostvarili do dana prestanka radnog odnosa u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu, a u koja spada i jubilarna nagrada, najkasnije u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa.

  24. Molim Vas da mi odgovorite kada je prestao da vazi poseban kolektivni ukovor za osnovne i srednje skole a vezano za jubilarne nagrade. Unapred puno hvala.

    • Novi, trenutno važeći, Posebni kolektivni ugovor za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika objavljen je u “Sl. glasniku RS”, br. 21/2015 od 25. februara 2015. god. a počeo je da se primenjuje 5. marta 2015. god. i važi tri godine. Danom njegove primene (5.marta) prestao je da važi PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika koji se do tada primenjivao (“Sl. glasnik RS”, br. 12/2009 i 67/2011).

  25. Postovana,
    19 juna 2015. sam napunila 35 godina radnog staza a 4. februara 2015. 20 godina neprekidnog rada u osnovnoj skoli.Pisala sam zahtev za isplatu jubilarne nagrade,nisam dobila pismeni odgovor ali mi je usmeno saopsteno da nemam pravo ,zato sto sam pre pet godina dobila jubilarnu nagradu za 30 godina.Nisam dobila za 10 g.kao ni za 20 godina.
    Sta vi mislite,da li imam pravo da dobijem nagradu ?
    Hvala unapred

    • Naravno da imate pravo na isplatu jubilarne nagrade za 35 godina rada jer Vam to omogućava član 31. PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, u kome se jasno kaže da je poslodavac dužan da zaposlenom isplati jubilarnu nagradu u godini kada navrši 10, 20, 30 ili 35 godina rada ostvarenog u radnom odnosu. Dužni su da Vam isplate iznos od dve prosečne plate. Činjenica da ste primili jubilarnu nagradu za 30 godina rada nema apsolutno nikakvog uticaja na Vaše pravo.
      Podnesite ponovo zahtev za isplatu i to što pre, u ovoj godini, pozovite se na član koji sam Vam navela i zahtevajte da Vam na isti pismeno odgovore i upozorite ih na mogućnost pokretanja spora u slučaju da Vam ne omoguće ostvarivanje prava koje Vam pripada. Ukoliko Vam ne isplate jubilarnu nagradu možete pokrenuti sudski spor. Sačuvajte fotokopiju zahteva za sebe.

  26. Postovana, posle potpisivanja i pocetka primene koleltivnog ugovora u preduzecu pocela je isplata jubilarnih nagrada. Ukupan radni staz u preduzecu mi je 12 godina, ali u septembru ove godine mi se navrsilo 10 godina neprekidnog rada, 2 godine staza su mi u istom preduzecu, ali u periodu 2000-2002. Da li po vasem misljenju imam pravo na isplatu jubilarne naghrade?

    • U zavisnosti od formulacije sadržane u opštem aktu (kolektivnom ugovoru, pravilniku o radu) u pogledu ispunjenosti uslova za sticanje prava na jubilarnu nagradu, vršiće se i isplata jubilarnih nagrada. Ukoliko je opštim aktom Vašeg poslodavca kao uslov propisan neprekidni rad kod poslodavca, u tom slučaju biste imali pravo na isplatu jubilarne nagrade za 10 godina rada.
      Najbolje bi bilo da izvršite uvid u opšti akt, pa da nakon toga podnesete zahtev za isplatu jubilarne nagrade ukoliko imate prava na istu. Zahtev podnesite što pre, a najkasnije do kraja 2015. godine.

      • u kolektivnom ugovoru pise za ukupan rad, ali je direktor u odluci o isplati jubilarnih nagrada radnicima kojima je danas isplatio naveo da se isplacuje “povodom 20 godina neprkidnog rada u preduzecu”, zato i jesam u dilemi

        • Bitan je osnov isplate, a to je formulacija sadržana u opštem aktu po osnovu koje direktor vrši isplatu jubilarnih nagrada. Ukoliko je osnov ispoštovan od strane direktora i jubilarna nagrada isplaćena isključivo zaposlenima koji po tom osnovu ispunjavaju pravo, nije od uticaja formulacija sadržana u odluci direktora. Bitno je da ne postoji različito postupanje direktora prema zaposlenima u istoj situaciji. U suprotnom, ukoliko bi direktor vršio isplatu prema uslovima koji se razlikuju od uslova propisanih opštim aktom (npr. „povodom … neprekidnog rada u preduzeću“, a ne „za ukupan rad“ kako bi trebalo u skladu sa opštim aktom), takva isplata bi bila neosnovana.
          U svakom slučaju ništa ne gubite ako podnesete zahtev, bar ćete dobiti obrazložen odgovor da li ispunjavate, ili ne ispunjavate uslov za isplatu jubilarne nagrade.

  27. У фебруару ове године сам напунила 30. година радног стажа у једном истом јавном предузећу. Стари Колективни уговор је истекао у децембру 2014. а нови је послат на усвајање, тај период се одужио тако да је тек стигао потписан у септембру. Сада се појављује проблем да смо упали како кажу у „временски вакум”, шаљу се дописи и чекају се одговори из разних министарства и још нам нису дали никакав одговор да ли ће мо уопште примити јубиларне награде. Интересује ме која права имам ако добијем негативан одговор и да ли имам право да тужим фирму и ако истекне ова година, јер је већ децембар а одговора нема. Мислим и да чекају крај године и да изгубимо право, и још нешто колики је рок да ми одговоре на захтев и шта се дешава ако уопште не одговоре.

    • Bliži uslovi za sticanje prava na jubilarnu nagradu i rokovi isplate propisuju se opštim aktom poslodavca odnosno ugovorom o radu. Nemamo uvid u opšte akte poslodavca pa ne možemo dati precizan odgovor, ali obično se jubilarna nagrada isplaćuje u mesecu, odnosno godini kada je pravo ostvareno jer se sredstva za njenu isplatu predviđaju budžetom za konkretnu godinu. Kako ste podneli zahtev, a na isti Vam nije odgovoreno, a što su bili dužni da učine u razumnom roku, ne možete ih naterati na isplatu ali Vam taj zahtev može poslužiti kao dokaz u slučaju eventualnog pokretanja spora.
      U principu, zaposleni ne bi trebalo da trpe štetne posledice neblagovremenog donošenja opšteg akta poslodavca i postojanja tzv. pravne praznine ili „vremenskog vakuma“ kako navodite, naročito što su sredstva za tu namenu opredeljena u budžetu i što je predmetno pitanje verovatno regulisano i ugovorom o radu koji bi mogao da posluži kao validan osnov za njenu isplatu u izostanku opšteg akta. A posebno, ako je novodonetim kolektivnim ugovorom pitanje jubilarne nagrade regulisano na isti ili sličan način kao u prethodnom, čime je poslodavac iskazao jasnu volju da želi da nastavi sa vršenjem isplata jubilarnih nagrada. Međutim, konkretno postupanje zavisi od stava pravne službe Vašeg poslodavca, a Vama u slučaju negativnog odgovora ili izostanka odgovora, jedino što preostaje jeste pokretanje spora.

      • Jos me samo interesuje da li ce biti kasno za tuzbu sledece godine, jer je vec decembar mesec, i da li poslodavac ima pravo da nam podeli nagradu u sledecoj godini, s obzirom da sam stekla pravo u 2015. godini.

        • Sva novčana potraživanja iz radnog odnosa zastarevaju u roku od tri godine od dana nastanka obaveze, tako da u tom roku možete pokrenuti spor.
          Što se tiče trenutka isplate jubilarne nagrade, kao što je navedeno, ona se po pravilu isplaćuje u godini sticanja prava i obično u roku od 30 dana od dana sticanja prava, mada poslodavac, u zavisnosti od svojih finansijskih mogućnosti, može da pomeri trenutak isplate ali bi o tome trebalo da obavesti sve zaposlene koji su blagovremeno podneli zahtev za njenu isplatu.

  28. U toku studiranja radio sam tri puta privremeno u skoli najkasnije do kraja skolske godine ili do pojave strucnog profesora.To vreme mi je upisano u knjizicu.Da li se to vreme racuna za jubilarnu nagradu?

    • Kako niste naveli aktuelnog poslodavca, a ako pretpostavimo da je u pitanju škola, navedeni period koji Vam je upisan u radnoj knjižici ulazi u obračun za isplatu jubilarne nagrade ukoliko ste rad obavljali po osnovu ugovora o radu.

  29. Dobar dan, imam jedno pitanje za vas, naime 01.01.1996. godine sam zasnovala radni odnos u Narodnoj banci Srbije. 2002.g. sam dobila otkaz, ali posto sam bila trudna prolongirali su mi otkaz po isteku trudnickog i porodiljskog bolovanja tako da sam otkaz dobila 2004.g. Od 2006. – 2010. sam radila u Procredit banci. 2010.g sudskim resenjem sam vraćena na posao u NBS, povezan mi je staz i isplacene su mi zaostale zarade. Decembra 2015. g. stičem uslov za jubilarnu nagradu za 20 godina staža.
    Sad nastaje problem, po pravilniku NBS pravo na jubilarnu nagradu imaju radnici koji su ostvarili efektivni staž osiguranja u radnom odnosu u NBS u neprekidnom trajanju, a ja po mišljenju stručnih lica ne spadam u tu kategoriju. Da li s obzirom da sam sudski vracena na posao tj. dokazano je da nije bilo osnova za moj otkaz (jer da ga nisam dobila ja bih sada imala povezan staž u NBS u trajanju od 20 godina i uslovi za mene bi bili ispunjeni) imam pravo na jubilarnu nagradu ili ne. Molila bih vas da mi što pre odgovorite jer je tema aktuelna, a ne bih volela da mi propadne ako već imam pravo. Hvala, Pozdrav

    • Situacija nije nimalo jednostavna i moguća su različita tumačenja. Pre svega, Vaše pravo na jubilarnu nagradu zavisi isključivo od formulacije sadržane u opštem aktu (kolektivnom ugovoru, pravilniku o radu ili drugom unutrašnjem opštem aktu) a u čiji sadržaj nemamo uvid te Vam ne možemo dati pouzdan odgovor. S druge strane, pitanje je kako će se u odnosu na tu formulaciju iz opšteg akta tretirati Vaš rad u periodu od 2006 do 2010. god. ostvaren kod drugog poslodavca. Na sva ova pitanja odgovor Vam može dati isključivo pravna služba Vašeg aktuelnog poslodavca.

      • Mene i zanima tej period od 2006. – 2010. kako može da se tretira, jer sam zbog otkaza bila primorana da zasnujem radni odnos sa drugom firmom, koja mi je uplacivala doprinose, iz egzistencijalnih razloga. Jel to znaci da cu biti ostecena za jubilarnu nagradu jer sam zbog neosnovanog otkaza morala da se zaposlim i time prekinem kontinuirani staž u NBS.

        • Kao što je u prethodnom odgovoru navedeno, sve zavisi od formulacije sadržane u opštem aktu. Ukoliko formulacija glasi kao što ste naveli u prethodnom pitanju „…po pravilniku NBS pravo na jubilarnu nagradu imaju radnici koji su ostvarili efektivni staž osiguranja u radnom odnosu u NBS u neprekidnom trajanju…“ iz koje se zaključuje da je neophodan uslov za sticanje prava kontinuirani rad kod aktuelnog poslodavca, sva je verovatnoća da Vam neće priznati pravo iako do prekida nije došlo Vašom krivicom već krivicom poslodavca. Ovo s toga jer će Vam staž svakako biti povezan, ali Vam neće biti evidentiran isti poslodavac, tj. u evidenciji će biti upisan i staž osiguranja ostvaren kod drugog poslodavca čime faktički gubite pravo kod aktuelnog poslodavca.

      • Odlazim upenziju 4.12.2020 ,sa stazom u prosveti sa 34 godine staza I osam mjeseci,dali mogu kod poslodavca ostvariti pravo na jubilarnu nagradu za 35.godina,sa posnosenjem zahteva za ostvarenje,pre odlaska u penziju.

  30. Postovana Irena,
    radim u Centru za socijalni rad u Vranju od 15.07.1975. godine bez prekida radnog odnosa. Ove godine napunila sad 40 godina radnog staza. Radnik sam na platnom spisku Ministarstva za rad zaposljavanje boracka i socijalna pitanja, pa me sada interesuje da li ja imam prava na jubilarnu nagradu za 40 godina rada, jer jos uvek mi nije isplaceno? I samo da napomenem da nisam primila jubilarnu nagradu ni za 35 godina radnog staza.

    • Prema članu 67. PKU za socijalnu zaštitu u Republici Srbiji (“Sl. glasnik RS”, br. 11/2015) nije propisano pravo na jubilarnu nagradu za 35 i 40 godina rada, već samo za 10, 20 i 30 godina rada provedenih u radnom odnosu u ustanovi socijalne zaštite. Shodno navedenom, nemate pravo na isplatu jubilarne nagrade za 40 godina rada.

  31. Da li imam pravo na jubilarnu nagradu 35 godina. Imam radni staz u 1979.godini 6+4 meseca (od 1.2.1979. do 31.7.1979. i od 1.9.1979. do 31.12.1979. upisan u radnu knjizicu), a od 30.9.1980. neprekidan radni staz do danas.

    • Izostavili ste da navedete poslodavca kod koga ste ostvarili navedene godine rada kako bih znala koji su propisi merodavni u Vašem slučaju.
      Ukoliko ste zaposleni u prosveti, i ukoliko ste u tom periodu u 1979. god. bili zaposleni po osnovu ugovora o radu, onda će Vam se i taj period računati tako da zajedno sa njim, u ovom trenutku, imate skoro 36 godina rada i nemate prava na isplatu jubilarne nagrade u 2015. godini.
      Ako je reč o nekom drugom poslodavcu, Vaše pravo na jubilarnu nagradu zavisi od formulacije i uslova sadržanih u opštem aktu poslodavca, te je najbolje da izvršite uvid u isti.

      • Predivna Irena, hvala Vam na odgovoru, izvinjavam Vam se zbog nepotpunih podataka, u neznanju sam jer je pravnica u mojoj skoli na odmoru, pa ste mi Vi slamka spasa. Moji podaci su: 4+6 meseci u firmi za projektovanje “Beograd biro“ od 1.2.1979. do 31.7.1979. i od 1.9.1979. do 31.12.1979. po osnovu ugovora o delu. Zatim od 30.9.1980. do 31.8.1998. u Holding kompaniji Petar Drapsin i od 1.9.1998. do danas u Tehnickoj skoli. Hvala Vam na strpljenju i nesebicnoj pomoci.

        • Period 4+6 meseci, proveden na radu po osnovu ugovora o delu, ne ulazi u obračun jubilarne nagrade tako da ste 30.09.2015. god. stekli pravo na isplatu jubilarne nagrade za 35 godina rada i možete podneti zahtev za isplatu.

  32. Prvo da Vas pozdravim i zahvalim na razumevanju za sve nas koji nemaju kome drugom da se obrate. Veliko hvala. Ponavljam tekst:
    U ustanovi kulture čiji je osnivač Republika Srbija radim tačno 30 godina. Ne postoji ništa sporno osim isplate. U julu ove, 2015. godine napunila sam 30 godina neprekidnog rada. Moje pitanje je kome se podnosi taj zahtev za isplatu jub. nagrade? Pravnoj službi, ili nekome drugom? I šta da dalje, ako na primer dobijem odgovor da Ministastvo kulture nije uplatilo i slično.

    Po Vašem savetu napisala sam zahtev za isplatu i podnela kadr.pravnoj službi koja mi je usmeno odgovorila da će biti jubil. nagrade najverovatnije do kraja ove godine. Ako toga ne bude da ih tužim i da ću sigurno dobiti spor – ali da sačekam kraj godine. To je rekao moj pravnik. Pisani odgovor još nisam dobila. Šta dalje? Unapred zahvalna, Svetlana Zgrabljić

    • Ukoliko ste podneli pismeni zahtev, a jeste, pravna služba je dužna da Vam pismeno odgovori na isti. Sve što su Vam naveli u usmenom obrazloženju dužni su i pismeno da Vam obrazlože. Moj savet je da zahtevate od pravnika da Vam dostavi pismeni odgovor jer će Vam upravo taj odgovor biti validan dokaz ukoliko se odlučite da pokrenete spor. Ukoliko to ne urade, podnesite još jedan zahtev u kome ćete navesti da ste se već obraćali zahtevom od… navedite datum, da niste dobili pismeni odgovor i da zahtevate da Vam isplate jubilarnu nagradu ili da Vam pismeno obrazlože svoj stav po predmetnom pitanju.
      Jubilarna nagrada se isplaćuje u godini u kojoj ste ostvarili pravo na istu. Ukoliko Vam do kraja 2015. god. ne isplate jubilarnu nagradu, može se dogoditi da u narednoj 2016. god. bude budžetskih ograničenja u isplati jubilarnih nagrada, pa ostanete uskraćeni za navedeno pravo. Nakon toga, jedino što Vam preostaje, jeste da pokrenete spor za zaštitu svog prava.

  33. Poštovana Irena, U radnom odnosu u prosveti ( u dve osnovne škole ) bio sam od 1.11. 1974. godine, do 27.05. 2009. godine. Dana 28.05.2009. godine prelazim u JP”Sportsko-rekreativni centar” Gornji Milanovac na poslove Upravnika sportske hale, a 30.05. 2009. godine izabran sam za direktora preduzeća. Po isteku mandata od četiri godine 30. 05. 2013. godine vraćam se na poslove Upravnika sportske hale gde i danas radim. Dana 22. septembra 2015. godine napunio sam 40 godina radnog staža. Do ispunjavanja drugog uslova za odlazak u penziju trebalo bi da radim do 18. 05. 2016. godine kada punim 65 godina. Član 72 Pravilnika o radu JP”Sportsko-rekreativni centar” Gornji Milanovac predviđa da zaposleni ima pravo na jubilarnu nagradu u visini prosečne zarade u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku organa nadležnog za poslove statistike, s tim što se novčana nagrada uvećava za 25% pri svakom narednom ostvarivanju tog prava.
    Jubilarnom godinom rada smatra se godina u kojoj zaposleni navršava 10, 20, 30 i 40 godina rada provedenih u radnom odnosu kod poslodavca, (ne navodi se kog poslodavca) bez obzira na to u kom organu jedinice lokalne samouprave i javnim preduzećima i ustanovama čiji je osnivač opština Gornji Milanovac zaposleni ostvario prava iz radnog odnosa. Na žalost ne znam postoji li PKU i ako postoji kako je u njemu regulisano ovo pitanje.
    Na zahtev za isplatu jubilarne nagrade za 40 godina rada od direktora JP”Sportsko-rekreativni centar” Gornji Milanovac dobio sam negativan odgovor uz obrazloženje da se staž koji sam ostvario u osnovnim školama ne smatra stažom kojim se ostvaruje pravo na jubilarnu nagradu, jer opština nije osnivač prethodnih poslodavaca zaposlenog, jer su isti pod republičkom nadležnošću. Uz zahvalnost što na ovaj način pomažete nama običnim smrtnicima molim Vas da mi odgovorite da li imam pravo na jubilarnu nagradu, jer je tokom niza godina osnovno školstvo u više navrata prelazilo iz opštinskih na republičku nadležnost i obratno. Srdačan pozdrav i u napred hvala za odgovor uz izvinjenje zbog opširnosti pitanja.

    • Za ostvarivanje prava na jubilarnu nagradu, ključna je formulacija sadržana u Pravilniku o radu koju ste naveli: „Jubilarnom godinom rada smatra se godina u kojoj zaposleni navršava 10, 20, 30 i 40 godina rada provedenih u radnom odnosu kod poslodavca, BEZ OBZIRA NA TO U KOM ORGANU JEDINICE LOKALNE SAMOUPRAVE I JAVNIM PREDUZEĆIMA I USTANOVAMA ČIJI JE OSNIVAČ OPŠTINA GORNJI MILANOVAC zaposleni ostvario prava iz radnog odnosa.“
      Niste dobro uočili da nije navedeno kod kog poslodavca, jer formulacija iza reči poslodavac i zareza, direktno upućuje na kog se poslodavca konkretno misli – „bez obzira na to u kom organu jedinice lokalne samouprave i javnim preduzećima i ustanovama čiji je osnivač opština“. Dakle, traži se da su godine rada provedene u radnom odnosu kod nekog od navedenih poslodavaca. Ukoliko opština Gornji Milanovac nije osnivač ustanova (škola) u kojima ste radili, u tom slučaju, prema navedenom članu pravilnika, nažalost nemate pravo na isplatu jubilarne nagrade za 40 godina rada. Vaše pravo zavisi isključivo od te činjenice. Ukoliko dođete do informacije da je osnivač navedenih škola opština (pitajte sekretare u konkretnim školama), možete ponovo podneti zahtev za isplatu jubilarne nagrade i uz zahtev priložiti tu informaciju/dokaz.
      Na osnovu podataka koje ste naveli u pitanju, ukoliko ste od 1974. god. u neprekidnom radnom odnosu, Vi ste pravo na jubilarnu nagradu stekli u 2014. godini, a ne u 2015. god. kako to navodite. Uzmite u obzir i tu činjenicu.

  34. Postovana
    Podsecam Vas na moj komentar od 6.11.2015. Danas sam dobila odgovor na zahtev za isplatu jubilarne nagrade. Odgovor mi je potpuno nejasan. Mada sam dobila usmeno uveravanje da cu dobiti jubilarnu nagradu. Odgovor bih Vam prosledila na imail (ako je moguce)jer je preopsiran i sadrzi licne podatke. Hvala.

    • Poštovana Snežana,
      Htela bih da Vama, kao i ostalim čitaocima mojih tekstova ukažem na bitnu činjenicu koju sam već pomenula među ranije datim odgovorima. Najpre, kao autor želim da se zahvalim svima koji pokazuju interesovanje za moje tekstove i redovni su posetioci Pravnog Portala, što mi je izuzetno drago i predstavlja mi izuzetnu čast.
      Međutim, prostor za ostavljanje komentara ispod tekstova nije zamišljen, niti bi trebalo da funkcioniše po principu pružanja besplatne pravne pomoći čitaocima, već isključivo kao prostor za upućivanje kritika, pohvala i sugestija. Odgovaranje na postavljena pitanja predstavlja isključivo dobru volju autora, kojom sam na neki način želela da pokažem zahvalnost svojim čitaocima. Smatram da sam Vam dosta pomogla i uputila vrlo konkretne odgovore, za sva dalja postupanja poslodavca nisam nadležna, niti sam u mogućnosti da Vam pružim više od onoga što već jesam.
      Tako da se nadam da ćete razumeti što ne mogu da Vam napišem e-mail adresu jer bi time prekršila pravila poslovne politike poslodavca.
      Srdačan pozdrav

  35. Poštovana,

    Počela sam da radim u društvenom preduzeću 1.10.1985, 2001. preuzimanjem sam prešla u predškolsku ustanovu. Oktobra 2005. u predškolskoj ustanovi sam primila jubilarnu nagradu za 20 godina neprekidnog rada. I dalje sam u radnom odnosu u predškolskoj ustanovi, da li imam prvo na jubilarnu nagradu za 30 godina rada?

    Unapred zahvalna

    • Vaše pravo na jubilarnu nagradu zavisi od uslova propisanih opštim aktom (kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu) odnosno ugovorom o radu. Ukoliko se opšti akt nije menjao od trenutka kada Vam je isplaćena jubilarna nagrada za 20 godina rada, u tom slučaju imate pravo na isplatu i za 30 godina rada. Ukoliko su se odredbe opšteg akta menjale u delu kojim se uređuje pitanje jubilarne nagrade, morate izvršiti uvid u opšti akt i videti kakva je trenutna formulacija i koji su uslovi (npr. da li se traži neprekidni rad kod trenutnog poslodavca) ili jednostavno podnesite zahtev za isplatu a pravna služba je dužna da Vam obrazloži imate li ili nemate pravo na isplatu.

  36. Postovana,
    radim kao nastavnica u skoli od 1.9.2006. i ove godine sam navrsila punih 9god. rada u prosveti. Mejdutim, imam ukupno 9 meseci staza iz KC Srbije(tri ugovora na odredjeno po 3mes). To znaci da 1. decembra ove godine navrsavam 10.god. u radnom odnosu. Da li imam pravo na jubilarnu nagradu. Unapred zahvalna, Slavica

    • Imate prava na isplatu jubilarne nagrade u 2015. godini za 10 godina rada ostvarenih u radnom odnosu jer se kao uslov za isplatu jubilarne nagrade traži ukupan rad ostvaren u radnom odnosu. Ne zahteva se da rad mora biti ostvaren kod trenutnog – aktuelnog poslodavaca, niti da mora da postoji kontunuitet rada. Možete podneti zahtev za isplatu jubilarne nagrade u kome ćete navesti tačan datum sticanja prava.

  37. Dana 01.10.2015. napunio sa sa još 10-tak kolega 20 godin radnog staža. S obzirom da radimo u državnog organu i da je jubilarna nagrada predviđena podzakonskim aktom, kao da su i ostale kolege u toku 2015. dobijale jubilarnu nagradu najkasnije 35-36 dan a nama se obećava svaki dan, jer se čekaju sredstva iz ministarstva koja su navodno trebovana, te Vas molim da mi odgovorite da li je po zakonu da jubilarne nagrade kasne evo već 43 dan. Pozdrav i hvala.

    • Rok za isplatu jubilarne nagrade, prema važećem PKU za državne organe, iznosi 30 dana od dana sticanja prava na jubilarnu nagradu. Zakon ne propisuje rok za isplatu jubilarnih nagrada već bliže uređenje tog pitanja prepušta poslodavcima, da svojim opštim aktima odnosno ugovorom o radu propišu uslove za sticanje prava i rokove isplate.

    • Najpre hvala na Vašem vremenu, trudu i znanju da nam izađete u susret i pomognete. Molim vas za još jedan podatak da li možda znate ima li neki rok za isplatu regulisan opštim aktom odnosno ugovorom o radu s obzirom da smo zaposleni u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija.Znam sigurno da je novac za jubilarne nagrade trebovan ali od 01.10.2015. kada smo navršili 20 godina neprekidnog rada je prošlo mnogo više od 30 dana. Pozdrav.

      • Kao što je navedeno u prethodnom odgovoru, rok za isplatu jubilarne nagrade iznosi 30 dana od dana sticanja prava na jubilarnu nagradu. Kako mi sadržina Pravilnika o radu odnosno pojedinačnih ugovora o radu nije poznata, ne mogu Vam reći koji je rok njima propisan ali pretpostavljam da je u pitanju isti rok kao onaj propisan PKU za državne organe.
        Ukoliko ste podneli zahtev za isplatu jubilarne nagrade a ista Vam nije isplaćena, ne preostaje Vam ništa drugo sem da sačekate isplatu. S tim da je bitno da znate da ukoliko do kraja godine poslodavac ne izvrši isplatu, može se dogoditi da ostanete uskraćeni za istu. U tom slučaju Vam jedino preostaje da pokrenete spor za zaštitu svog prava, pri čemu je vrlo bitno da posedujete pismeni odgovor pravne službe poslodavca.

  38. Poštovani! Napunila sam 36 godina staža u prosveti u julu ove godine! Imam li prava na jubilarnu nagradu za 35 godina staža jer sam godinu dana radila u školi u Hrvatskoj(1986/87) pa me zanima da li se taj staž računa za jubilarnu nagradu ili ne? Hvala!

    • Na slična pitanja je već odgovarano te možete pogledati odgovore upućene ostalim čitaocima. Predmetno pitanje nije regulisano zakonom, niti ga reguliše PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika. Za odgovor na pitanje kako će se navedene godine računati, i da li će se računati, jedino je nadležno ministarstvo prosvete.
      Postoji mišljenje ministarstva rada u kome se navodi da „kada je u pitanju ostvarivanje prava zaposlenog iz radnog odnosa (konkretno jubilarne nagrade), a koja su vezana za vreme provedeno u radnom odnosu, MOGU se uzeti u obzir godine rada ostvarene u radnom odnosu NA TERITORIJI BIVŠE REPUBLIKE SFRJ, koje je zaposleni ostvario do dana otcepljenja te republike.“
      U principu ovo pitanje bi trebalo da bude regulisano opštim aktom poslodavca odnosno ugovorom o radu. Više od ovoga Vam, nažalost, ne možemo reći jer nismo nadležni.

  39. Postovanje, da li se stice pravo na jubilarnu nagradu za 10 godina staza ali sa prekidima? Radim kao vaspitac u skoli sa punim radnim vremenom već 8 god.ali od pre imam 2.god.radnog staza. HVALA!

    • Za ostvarivanje prava na jubilarnu nagradu nije od uticaja činjenica da ste imali prekid u stažu osiguranja s obzirom da PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama propisuje da zaposleni ima pravo na isplatu jubilarne nagrade u godini kada navrši 10, 20, 30 ili 35 godina rada ostvarenog u radnom odnosu. Ne zahteva se da taj rad mora biti ostvaren kod trenutnog – aktuelnog poslodavaca, niti da mora postojati kontunuitet rada.
      To bi značilo da, nezavisno od prekida u stažu osiguranja, imate pravo na isplatu jubilarne nagrade za 10 godina rada ako ste te dve godine pre prekida proveli na radu po osnovu ugovora o radu (u radnom odnosu) a ne po osnovu rada van radnog odnosa (ugovora o privremenim i povremenim poslovima, o delu, stručnom osposobljavanju i usavršavanju, o dopunskom radu itd.).

  40. Poštovana Irena,
    da li profesor u osnovnoj školi, koji je napunio 35 godina staža u 2014. ili 2013. ili 2012. ima pravo na jubilarnu nagradu u 2015.? Hvala puno na vašim savetima.

    • Isplata jubilarne nagrade za 35 godina rada ostvarenog u radnom odnosu je, kao novina, uvedena važećim PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika koji se primenjuje od 5. marta 2015. god. Odredbe PKU važe za ubuduće i ne mogu se retroaktivno primenjivati.
      Kako prethodno važećim PKU nije bila propisana isplata jubilarne nagrade za 35 godina rada, to se zaposlenom koji je 35 godina rada ostvario u periodu od 2012. do 2014. god., ista ne može isplatiti jer nema zakonskog osnova. Jubilarna nagrada se isplaćuje u skladu sa uslovima, na način i u visini propisanoj opštim aktima, odnosno ugovorom o radu, koji su bili na snazi u trenutku sticanja prava na jubilarnu nagradu.

  41. POŠTOVANA
    Po vašem savetu uzela sam listing iz fonda PIO. Podsećam vas na moj komentar od 6.11.ove god. Od 1.10.1985.sam u stalnom radnom odnosu u predskolskoj ustanovi. Na osnovu listinga od 1.10.1985 do 15.8.1990 mi se vodi kao jedan period osiguranja a od 16.8.1990 je period bez odjave. U navedenom periodu od 1.10.1985 do 15.8.1990 radila sam sa nepunim radnim vremenom.
    Da li je to prekid radnog odnosa između 15.08.1990 i 16.o8. 1990 ili samo evidentiran prelaz na puno radno vreme? Da li na osnovu ovakvog listinga imam pravo na jubilarnu nagradu za 30 god RADNOG STAŽA?

    • U skladu sa podacima koje ste naveli, NEMATE PREKID U STAŽU OSIGURANJA već je radi usklađivanja sa tada važećim zakonom taj period proveden u radnom odnosu sa nepunim radnim vremenom, morao biti evidentiran u trajanju koje odgovara ukupnom broju časova takvog rada ostvarenog za pojedine godine, obračunatom na puno radno vreme.
      Kao što sam Vam već navela u prethodnom odgovoru, to je i trebalo da bude evidentirano isključivo u matičnoj evidenciji Fonda pio, a nikako u radnoj knjižici, jer ste Vi radili u kontinuitetu od 1985. god. bez ikakvih prekida i to je isključivo propust poslodavca u postupanju. Vi ne možete biti oštećeni u svom pravu usled pogrešno vođene evidencije od strane poslodavca. Oni su Vas faktički odjavili sa osiguranja sa 15.8.1990. i ujedno prijavili na osiguranje sa 16.08.1990. kako bi taj period bio evidentiran ali time nije došlo do prekida u stažu osiguranja. Smatram da ste 01.10.2015. god. STEKLI PRAVO NA ISPLATU JUBILARNE NAGRADE ZA 30 GODINA RADA ostvarenih u radnom odnosu. Podnesite ponovo zahtev za isplatu i priložite fotokopiju listinga kao dokaz. Ukoliko ne postupe po Vašem zahtevu možete najpre uputiti dopis nadležnom ministarstvu i/ili pokrenuti spor pred nadležnim sudom.

  42. Postovana,zaposlena sam u predskolskoj ustanovi i 10 godina staza sam napunila u oktobru 2014.godine. U tom periodu PKU jos nije bio potpisan,posto je prethodni istekao u junu 2014.god. Direktorka je vise puta na vaspitno obrazovnom vecu rekla da sredstava za isplatu jubilarnih nagrada ima ,ali da nema zakonskog osnova za to… Isplata jubilarnih nagrada je pocela nakon ponovnog potpisivanja PKU za zaposlene koji su jubilej ispunili nakon potpisivanja. A oni zaposleni,35oro nas,koji smo uslov ispunili dok PKU nije bio potpisan smo samo preskoceni. Zanima me kako ovakve situacije regulise zakon o radu i kako dalje da postupam. Unapred beskonacnoo zahvalna!

    • Iako je u trenutku sticanja prava prethodni kolektivni ugovor prestao da važi a nov nije donet, pri čemu su sredstva za tu namenu postojala i bila opredeljena, smatram da je jubilarna nagrada trebala da Vam bude isplaćena s obzirom da zaposleni ne mogu trpeti posledice izostanka pravne regulative tog pitanja jer je zakonski osnov mogao da bude ugovor o radu kojim je verovatno predviđena isplata jubilarnih nagrada.
      Svakako, sama činjenica da je i novim opštim aktom predviđena isplata jubilarnih nagrada ukazuje na volju poslodavca da vrši isplatu istih, te mora naći i način da reši situaciju pravne praznine tj. perioda u kome nije isplaćivao jubilarne nagrade iz razloga nepostojanja osnova (što su Vam naveli kao razlog) jer su sredstva za tu namenu postojala.

      • Poštovana, molim vas za pravni savet kako dalje da postupam i izborim se za svoja prava? Puno, puno vam hvala

        • Ukoliko ne postoji volja na strani direktora da Vam isplati jubilarnu nagradu a sredstva za tu namenu su bila izdvojena, moj savet je da svi zaposleni (Vas 35-ro, koliko ste naveli da vas ima) uputite zajednički dopis ministarstvu prosvete tako što ćete podrobno pojasniti spornu situaciju i sačekate odgovor. Ukoliko ni ministarstvo ne bude udovoljilo Vašem zahtevu, jedini način za ostvarivanje prava je pokretanje spora.

  43. POŠTOVANA
    Do neslaganja u racunanju radnog staža i godina provedenih u radnom odnosu došlo je iz razloga što je propisima o PIO osiguranju koji su se primenjivali u pomenutom periodu bilo propisano da se radi utvrđivanja staža osiguranja vreme provedeno na radu preracunavalo i svodilo na puno radno vreme na osnovu broja radnih časova u jednoj kalendarskoj godini.
    Problem je što se to uradilo u radnoj knjižici a ne onako kako ste Vi naveli pa se na osnovu podataka iz radne knjzice osporava pravo na jubilarnu nagradu. Hvala

    • Ta činjenica je potpuno irelevantna za Vaše pravo na jubilarnu nagradu jer je jedina validna evidencija o stažu osiguranja zaposlenog ona sadržana u matičnoj evidenciji Fonda pio. Ukoliko prema listingu fonda pio imate potrebne godine rada za sticanje prava na jubilarnu nagradu, niko Vam to pravo ne može osporiti iz razloga jer u radnoj knjižici piše drugačije. Ovo posebno jer se od 01. januara 2016. godine radne knjižice ukidaju.
      Postupite onako kako sam Vas posavetovala u prethodnom odgovoru i sačekajte pismeni odgovor pravne službe koji, ako bude negativan, može poslužiti kao dokaz u slučaju pokretanja spora po predmetnom pitanju.

  44. Radni odnos u predskolskoj ustanovi sam zasnovala 1.1o. 1985.god. Prvih pet godina radila sam na pola radnog vremena. U radnu knjižicu mi je za tih prvih pet godina rada upisano dve godine i 5 meseci radnog staža. Na osnovu radne knjižice imam ukupno 27 god i 5meseci radnog staža. Na osnovu tog podatka mi se osporava pravo na jubilarnu nagradu iako sam u neprekidnom radnom odnosu od 1.1o.1985. U pravilniku o radu jubilarna nagrada se isplaćuje za 1o,20 i 3o godina radnog staža. Da li ove godine imam pravo na jubilarnu nagradu? Hvala

    • Nikako nije jasna činjenica zbog čega Vam je u radnoj knjižici za prvih pet godina rada sa nepunim radnim vremenom evidentirano 2 god i 5mes s obzirom da ste od 1985. god. radili u kontinuitetu i da još uvek radite kod istog poslodavca. U toj situaciji u radnoj knjižici je trebalo evidentirati isključivo podatak o datumu zasnivanja radnog odnosa kod konkretnog poslodavca, dok se podaci o nepunom i punom radnom vremenu ne evidentiraju kroz radnu knjižicu već isključivo kroz M obrasce o prijavi, promeni i odjavi na obavezno socijalno osiguranje (sada se to vrši preko CROSO portala), u kojima se pored svih ostalih podataka o zaposlenom upisuje i radno vreme (koliko časova nedeljno).
      Za Vas je najvažnija činjenica da obim radnog vremena ne utiče na Vaše pravo na jubilarnu nagradu, što u tekstu jasno piše, ako ste pažljivo pročitali. Smatram da u 2015. god. imate pravo na jubilarnu nagradu za 30 godina rada, ukoliko ste od 1985. godine u neprekidnom radnom odnosu po osnovu ugovora o radu. Da biste bili sigurni, moj savet je da od Fonda pio zahtevate listing (jer su očigledno podaci u radnoj knjižici nepravilno uneti) u kome će se videti svi podaci o radnom stažu, osnovu osiguranja i radnom vremenu, te ukoliko utvrdite da ispunjavate uslov prema podacima iz listinga podnesite zahtev za isplatu jubilarne nagrade i kao dokaz priložite fotokopiju listinga kao jedinog validnog dokaza.

  45. Поштовани, занима ме да ли се за Јубиларну награду рачуна целокупан радни стаж у више предузећа или само у последњем? Последње се односи на просвету. Хвала.

    • Ukoliko je Vaš aktuelni poslodavac škola, u skladu sa PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika za obračun jubilarne nagrade merodavne su ukupne godine rada ostvarenog u radnom odnosu po osnovu ugovora o radu (ali ne i po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima, o delu, o stručnom osposobljavanju i usavršavanju, o dopunskom radu, vremena obavljanja samostalne delatnosti…).
      Dakle, sabira se kako rad ostvaren u radnom odnosu kod prethodnih poslodavaca, tako i rad kod trenutnog – aktuelnog poslodavca.

  46. Ako sam Vas pravilno razumela, pravo na jubilarnu nagradu i minuli rad nisu ista kategorija. Naime, u 2015. godini napunila sam 30 godina ukupnog radnog staža, od toga prvih 10 u javnom preduzeću, a ostalih 20 u srednjoj školi. Od usvajanja novih pravila za obračun minulog rada (mislim – prošle godine) tih prvih 10 godina se ne računa jer poslodavac u (državnom) javnom preduzeću i (državnoj) školi nije isti (?!). Isplaćena mi je jubilarna nagrada za 20 godina (ukupnog) staža 2005. godine, pa me interesuje sledeće: ostvarujem li ja pravo na ovu nagradu za 20 ili 30 godina i, ukoliko je u pitanju ovo prvo, može li da se dogodi da moj zahtev bude odbijen sa obrazloženjem da nagradu za 20 godina ne mogu da dobijem dva puta?
    Unapred zahvaljujem za odgovor.

    • Prema podacima koje ste naveli u pitanju, u 2015. godini ostvarujete pravo na jubilarnu nagradu za 30 godina rada ostvarenog u radnom odnosu u visini 1,5 prosečne plate. Ovo stoga jer PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika ne propisuje da se računaju samo godine provedene kod poslednjeg-aktuelnog poslodavca, već ukupan broj godina ostvaren u radnom odnosu uopšte. Institut minulog rada je zasebna kategorija sa drugačijim načinom obračuna. Ukoliko niste, možete podneti zahtev za isplatu jubilarne nagrade.

  47. POSTOVANA IRENA
    06.10.2015 sam VAM postavio pitanje u vezi jubilarne nagrade za 35 godina radnog staza i dobio odgovor da imam pravo na jub.nagradu,ali u radnoj organizaciji gde radim ne smatraju tako, pa VAS MOLIM da jos jednom razmotrite moje pitanje.
    1979.godine sam radio na PRIVREMENIM POSLOVIMA u KTK Djuka Dinic u Nisu,tacnije od 21.05. do 20.06., od 13.08. do 12.09. i od 01.10. do 31.12., gde su mi i uplaceni doprinosi za taj period.
    01.04.1980. sam zasnovao STALNI RADNI ODNOS U USTANOVI (SKOLI),gde i danas radim, tako da sam 01.04.2015.napunio 35 godina neprekidnog radnog staza u skoli. NAPOMINJEM da sam 2010.godine DOBIO jubilarnu nagradu za 30 godina rad.staza,pa Vas molim za odgovor da li imam zakonsko pravo na jubilarnu nagradu za 35 godina radnog staza. Još jednom HVALA i VELIKI POZDRAV. MILISAV

    • U ovom kao i prethodnom pitanju, niste naveli da li ste podneli pismeni zahtev za isplatu jubilarne nagrade i da li ste od pravne službe dobili usmeni ili pismeni odgovor. Ukoliko ste podneli zahtev, pravna služba je bila dužna da Vam obrazloži razlog odbijanja zahteva.
      Najpre, sve što je napisano u prethodnom odgovoru i dalje stoji i smatram da imate prava na isplatu jubilarne nagrade u 2015. godini, ukoliko smo se pravilno razumeli da je sporan period u kome ste obavljali rad po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima (nisam sigurna da li ispravno sagledavate terminologiju povremenih poslova) jer se takav rad ne smatra radom u radnom odnosu i taj period ne ulazi u obračun jubilarne nagrade.
      Ukoliko ste u spornim periodima koje navodite, obavljali rad po osnovu ugovora o radu, a ne ugovora o privremenim i povremenim poslovima, u tom slučaju se i ti intervali računaju u ukupan radni staž, i ako se i oni uzmu u obzir, Vi svakako opet IMATE PRAVA NA ISPLATU JUBILARNE NAGRADE u 2015. godini samo što se tada neće računati da ste pravo stekli 01. aprila 2015. godine, već 01. avgusta 2015. godine.
      Ne vidim razlog da Vam jubilarna nagrada ne bude isplaćena, posebno ako se uzme u obzir činjenica da Vam je ista već isplaćena u 2010. godini za 30 godina rada, a od tada se promenilo jedino to što je novim PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, kao novina uvedeno pravo na isplatu jubilarne nagrade za 35 godina rada, a što Vama ide u prilog. Ukoliko do sada niste podneli zahtev za isplatu, to možete učiniti odmah, a najkasnije do kraja 2015. godine. Ukoliko ponovo odbiju da Vam isplate jubilarnu nagradu možete pokrenuti spor za zaštitu svog prava, a nije na odmet da tu činjenicu navedete i u samom zahtevu, kako bi ih upozorili na eventualne posledice i troškove do kojih može doći ukoliko odbiju Vaš zahtev. Nadam se da sam i više nego detaljno razmotrila Vaše pitanje, sada je sve u rukama Vaše pravne službe, za čije postupanje nisam nadležna.

  48. Postovana,

    koji su sve dokumenti potrebni ako resim da tuzim firmu zbog neisplacene jubilarne nagrade? Naime, pravnoj sluzbi u firmi sam se obratila i pisala da sam jos u aprilu ispunila uslove, a oni su mi pismeno odgovorili da su nagrade ukunute i pozvali se na novi pravilnik koji je donet nedavno u septembru kojim su ukinute nagrade, dakle nakon sto sam stekla pravo na jubilarnu nagradu. Da li ja sad moram da im ponovo pisem i raspravljam da retroaktivno ne moze da se primenjuje novi pravilik, ili je sasvim dovoljno sto sam se jednom obratila i oni nisu uvazili da isplate nagradu. Ovo pitam, jer sam cula da sudije razmatraju tuzbu tek ako je osteceni na sve moguce nacine pokusao da ostvari svoja prava u firmi,pa se bojim da mi odbace tuzbu s obrazlozenjem da sam morala jos da se “ubedjujem” sa pravnom sluzbom. Hvala unapred!

    • Dovoljno je da posedujete pismeni zahtev za isplatu jubilarne nagrade i odgovor pravne službe kojim su odbili da Vam istu isplate. Mada, nije na odmet da podnesete još jedan pismeni zahtev u kome ćete obrazložiti da se na Vas nikako ne može primeniti novi Pravilnik, donet nakon sticanja prava na jubilarnu nagradu, i da ste pravo stekli u vreme važenja opšteg akta kojim je bila predviđena isplata jubilarnih nagrada i da je jedino on merodavan za ocenu ispunjenosti uslova za jubilarnu nagradu. I da ih eventualno upozorite na mogućnost pokretanja spora, kako bi podrobnije razmotrili Vaš zahtev i sprečili nepotrebne sudske troškove koji će svakako biti mnogo veći od iznosa jubilarne nagrade koji bi trebalo da Vam isplate.

  49. Postovana,
    radim na mestu racunovodje od pre nekoliko meseci i kada je doslo vreme na isplatu jubilarnih nagrada uocila sam niz neprevilnosti pa bih zelela da mi kazete vaze misljenje.
    Radnica je 2010 je dobila jubilarnu nagradu za 30 godina ukupnog radnog staza iako u knjizici na poslednim stranama ima upisan radni staz od 1 godine i 7 mesecu u rubrici koja se odnosi na staz izvan radnog odnosa(po meni nije imala pravo), ista ta radnica dobija 2013 godine opet jubilarnu nagradu i opet za 30 godina ali ovaj put u kulturi.Sada 2015 ona misli da ima opet ima pravo na 35 godina a ja mislim da nema, molim vas vase misljenj.Hvala.

    • Nije najjasnije kako je isti zaposleni u razmaku od tri godine mogao dva puta da dobije jubilarnu nagradu za iste godine rada, svakako da ste pravilno uočili da ima nelogičnosti i nepravilnosti. Moj savet je, da ukoliko ste u poziciji da morate da odlučite o pravu konkretnog zaposlenog (što bi po logici stvari trebalo da rade pravnici, a ne računovođe), najpre od tog zaposlenog zatražite da Vam dostavi listing iz Fonda pio na kome se jasno vidi ukupan radni staž zaposlenog i osnov rada, jer podaci iz radne knjižice nisu uvek validni i ispravni. Zatim, u zavisnosti kako je opštim aktom poslodavca regulisano pitanje jubilarne nagrade tako ćete i ceniti da li konkretan zaposleni ispunjava uslove za isplatu iste. Jedino tako ćete ispravno postupiti. Jubilarna nagrada se, po pravilu (ponavljamo sve zavisi kakva je formulacija sadržana u opštem aktu), isplaćuje samo za godine rada provedene u radnom odnosu, ne i one provedene na radu van radnog odnosa (privremeni i povremeni poslovi, dopunski rad, ugovor o delu i sl., takođe ni poseban staž ne ulazi u obračun), a negde se kao uslov zahteva i kontinuiran rad.

    • Да ли запослени који има 35 година радног стажа , а исплаћена му је Јубиларна награда за 30 година радног стажа, има право и на Јубиларну награду за 35 година радног стажа?

      • Ukoliko je opštim aktom poslodavca predviđena isplata jubilarne nagrade i za 35 godina rada, nema smetnji da se zaposlenom ista isplati, dovoljno je da zaposleni podnese zahtev za njenu isplatu. Jedino ograničenje može biti ukoliko u konkretnoj godini postoji budžetsko ograničenje u njenoj isplati, uz napomenu da u 2015. godini takvih ograničenja nema.

  50. Poštovana,
    Radim u ZZHMP Niš, pre četri godine ostvario sam pravo na jubilarnu nagradu za trideset godina rada sa benificiranim radnim stažom. Ove godine maja meseca sam ostvario pravo na jubilarnu nagradu za 35 godina staža po istom osnovu .
    Moj zahtev nije realizovan, jer prema tumačenju novog PKU koji je stupio na snagu 14.01.2015. nije razjašnjeno da li benificirani radni staž ulazi u ukupni radni staž kod računanja staža za pravo na isplatu jubilarne nagrade.
    Teoretski mi je onemogućeno da ostvarim to pravo jer do odlaska u penziju mogu da radim SAMO 32 kalendarske god.

    • Donošenjem novog PKU za zdravstvene ustanove čiji je osnivač RS, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave u odnosu na prethodno važeće rešenje pitanja jubilarne nagrade, ništa se nije promenilo osim numeracije člana. Ako ste tumačenjem tada važećih odredaba imali pravo na jubilarnu nagradu, zbog čega sada to ne biste imali (ako sam dobro razumela Vaše pitanje da ste tada ostvarili pravo i da Vam je jubilarna nagrada isplaćena).
      Smatram da IMATE pravo na isplatu jubilarne nagrade za 35 godina rada provedenih u radnom odnosu u 2015. godini. Ovo stoga jer PKU sadrži formulaciju „godine rada provedene u radnom odnosu“, pri čemu se ne spominje niti radni staž, niti staž osiguranja. Staž osiguranja čini vreme koje je osiguranik PROVEO NA RADU po osnovu koga je bio obavezno osiguran i za koje je uplaćen doprinos za pio, tj. čini ga kako vreme provedeno na radu u efektivnom trajanju tako i uvećano trajanje (beneficirani radni staž), a na kraju najvažnija činjenica je da se staž osiguranja upravo i uvećava samo za vreme koje je efektivno provedeno na radu, pa ne vidim smetnju da se tako računa i u Vašem slučaju.

  51. Da li imam pravo na jubilarnu nagradu za 35 godina staža ako sam primio nagradu za 30 godina (sve uslove zadovoljavam)?

    • Ukoliko je oštim aktom poslodavca predviđena isplata jubilarne nagrade i za 35 godina rada, nema smetnji da Vam ista bude isplaćena, osim ukoliko u toj godini u kojoj stičete pravo ne bude budžetskih ograničenja u isplati.

  52. Postovana,

    u toku meseca novembra 2015. godine cu navrsiti 20 godina ukupnog radnog staza, koji je ostvaren u srednjim skolama u kontinuitetu (rad sa nepunim radnim vremenom u dve ustanove, u jednom periodu i u tri razlicite skole). Takodje sam u perodu 2009-2013 bila zaposlena prvo kao saradnik (godinu dana), a potom kao asistent (tri godine) na jednom privatnom univerzitetu sa nepunim radnim vremenom (20%) uz 80% angazovanja u dve srednje skole, sto je cinilo 100% radnog vremena. Kako mi Ministarstvo prosvete nije priznalo rad u privatnoj obrazovnoj ustanovi kao minuli rad, i umanjilo mi radni staz za godinu dana sto smatraju ekvivalentnom cetvorogodisnjem periodu rada u privatnoj obrazovnoj ustanovi, interesuje me da li imam pravo na jubilarnu nagradu u tekucoj 2015. godini kada navrsavam 20 godina ukupnog radnog staza.

    Unapred hvala na odgovoru, Svetlana

    • Obračun minulog rada i pravo na jubilarnu nagradu nemaju veze jedno sa drugim, potpuno su različiti instituti sa različitim obračunom. Konkretno, u 2015. godini imate prava na isplatu jubilarne nagrade za 20 godina rada ukoliko su iste ostvarene u radnom odnosu (po osnovu ugovora o radu), nezavisno da li je rad ostvaren u javnom ili privatnom sektoru.

  53. Pozdrav poštovana!
    Pošto radim u tri škole u dve različite opštine,interesuje me ko je u nadležnosti da mi isplati jubilarnu nagradu?Jel je to u obavezi matična škola u kojoj sam i ostavrila uslov za isplatu jubilarne nagrade ili i škole u kojim dopunjujem fond časova koje su u drugoj opštini?Jer škole između sebe prebacuju obavezu da je u nadležnosti matične škole a matična škola opet da i škole u kojoj dopunjujem fond časova!U matičnoj školi radim 50% u drugoj 20% a u trećoj školi 30% radnog vremena!
    Unapred hvala!

    • Odgovor na Vaše pitanje nije nimalo jednostavan, pre svega zbog propisa sa mnogo pravnih praznina, koji na nedovoljno dobar (da ne kažem loš) i nejasan način uređuju mnoga, pa i ovo pitanje. Jedino što nije sporno u celoj problematici jeste Vaše pravo na jubilarnu nagradu stečeno radom kod poslodavca (ne kaže se kog, nego uopšte jer se zahtevaju ukupne godine rada, a ne godine rada na teritoriji određene lokalne samouprave) i koje je poslodavac (ne kaže se koji) dužan da Vam isplati.
      Smatram da navedeno pravo ne može da Vam bude isplaćeno dva puta za iste godine rada u dvema ustanovama na teritoriji različitih opština. Ali može da Vam bude isplaćeno u onoj ustanovi KOD KOJE PODNESETE ZAHTEV za isplatu, pri čemu se nigde ne navodi da to mora biti matična škola (već se navodi kod POSLODAVCA, a to su u Vašem slučaju sve tri škole), iako u praksi često biva tako. Na Vama je da se opredelite u kojoj ćete školi i kojoj opštini podneti zahtev za isplatu, uz napomenu da norma koju ostvarujete u navedenim školama nikako ne može uticati na Vaše pravo i obim tog prava. Kako će, i da li će škole između sebe rešiti to pitanje, to je njihova stvar, na kraju krajeva jubilarnu nagradu ne isplaćuju iz sopstvenih sredstava već iz sredstava obezbeđenih u budžetu lokalne samouprave, a lokalne samouprave su dužne, da u skladu sa članom 17. Zakona o budžetu RS za 2015. godinu, ta sredstva obezbede jer u suprotnom će im privremeno biti obustavljen prenos transfernih sredstava iz budžeta RS odnosno pripadajućeg dela poreza na zarade.

  54. Poštovana, dona 01.11.2015. potpisao sam ugovor o radu na neodrećeno vreme, biću proglašen tehnološkim viškom 31.10.2015. Moje pitanje je da li sam ja stekao pravo na isplatu jubilarne nagrade, koja je definisana kolektivnim ugovorom i gde se ne govori približnije kad stičeš to pravo.
    Hvala unapred na odgovoru.

    • Precizirajte pitanje u pogledu bitnih činjenica koje ste izostavili (datum zasnivanja radnog odnosa, ukupan radni staž, naziv poslodavca), kako biste dobili precizan odgovor na isto.

  55. Od novembra meseca 1976.godine neprekidno radim u Gimnaziju iz Gnjilana a posle 1999 dislociranu u selu Silovi na Kosovu i Metohiji i nikada nisam primio jubilarnu nagradu.Kada su pocele isplate jubilarnih nagrada mislim negde posle 2010_te godine ja sam tada imao preko 30.godina staza.Molim vas da mi odgovorite dli ja i sli;ni meni ostajemo bez jubilarne nagrade ili postoji neki drugi nacin da to pravo ostvarimo
    Unapred zahvalan Zivorad Stebic Gimnayija Gnjilane Silovo

    • Usled specifičnosti položaja zaposlenih u školama na teritoriji Kosova i Metohije nažalost nismo u mogućnosti da Vam damo adekvatan odgovor, jedina prava adresa za odgovor na ovo pitanje je nadležno ministarstvo kome bi trebalo uputiti pitanje.
      U svakom slučaju, ukoliko smatrate (Vi i Vaše kolege) da ispunjavate uslove propisane opštim aktom za isplatu jubilarne nagrade za 10, 20, 30 ili 35 godina rada u 2015. godini, nema smetnji da podnesete uredno popunjen zahtev za isplatu jubilarne nagrade kadrovskoj/finansijskoj službi u školi, a škola je dužna Vam pismeno odgovori na isti (da imate ili nemate pravo). Time ništa ne gubite, šta više, negativan odgovor Vam može biti validan dokaz u slučaju eventualnog spora po predmetnom pitanju.

  56. Poštovana, majka radi u osnovnoj školi i postoji neslaganje podataka u radnoj knjižici i podataka dobijenih ih fonda PIO pa je sporna jubilarna nagrada za 35 godina staža. Po evidenciji iz radne knjizice ona je 1.1.2015. godine imala 36 godina i 2 meseca staža, dok u izveštaju PIO stoje podaci: Period za obračun LK 34g 07m 17d, penzijski staž 36g 10m 01d. Primetio sam da 1993. Godina ne ulazi u period za lk dok je u stazu ima. Molim vas za tumacenje šta je merodavno za jubilarnu nagradu, podatak period obracuna za lk ili penzijski staž. Hvala na odgovoru

    • Podaci o osiguranicima uneti u matičnu evidenciju Fonda su jedini validni podaci na osnovu kojih se utvrđuju činjenice važne za sticanje i ostvarivanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja jer podaci uneti u radnu knjižicu neretko mogu biti netačni ili nepotpuni. U skladu sa tim, merodavno je ono što je napisano u listingu fonda pio, kako nemamo uvid u isti a podaci koje ste naveli nisu najjasniji, ne možemo Vam precizno odgovoriti na pitanje.
      Najbitnija činjenica na koju želimo da Vam ukažemo je da se za jubilarnu nagradu uzimaju samo godine rada ostvarenog u radnom odnosu, pri čemu se pod tim neće smatrati vreme provedeno na radu po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima, o delu, o stručnom osposobljavanju i usavršavanju, o dopunskom radu, kao i poseban staž osiguranja u skladu sa propisima PIO (npr. rođenje trećeg deteta, sportski staž, vreme za koje je osiguranik samostalno uplaćivao doprinose i sl.), kao i vreme obavljanja samostalne delatnosti. U smislu navedenog, saberite samo godine rada provedene u radnom odnosu, ne računajući vreme provedeno na radu po gore navedenim osnovima (ako ga ima) i dobićete tačan podatak o penzijskom stažu jer se na listingu fonda nalaze podaci o ukupnom stažu koji obuhvata i ove periode koji ne ulaze u obračun za isplatu jubilarne nagrade.

  57. Postovana, radim u prosveti kao profesor od 4.2.1980. godine u kontinuitetu, i ove godine sam 4.2.2015. napunio 35 godina staza u istoj skoli. Pre toga, 1977. godine sam radio nepuna dva meseca (mesec i 22 dana) na privremenim poslovima pakovanja u fabrici (zbog povecanog obima posla), gde su mi uplaceni doprinosi za taj period. Da li imam pravo na jubilarnu nagradu za 35 godina staza?

    • Imate pravo na isplatu jubilarne nagrade u 2015. godini za 35 godina rada ostvarenog u radnom odnosu jer se period koji ste proveli na radu po osnovu privremenih i povremenih poslova ne smatra radom u radnom odnosu, shodno članu 31. stav 3. PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, i ne utiče na Vaše pravo. Možete podneti zahtev za isplatu jubilarne nagrade nadležnoj službi ustanove, koja je dužna da Vam istu isplati u visini dve prosečne plate.

  58. Postovana, rad na neodredjeno sam zapocela 01.08.1987. godine u Opstinskoj upravi drustvenih prihoda i do sada nije bilo prekida u radu. Sa isplatom jubilarnih nagrada drzavnim sluzbenicima u Poreskoj upravi se krenulo posle duzeg vremena u 2011- godini. Prilikom obracuna minulog rada posle izmene Zakona o radu u septembru 2014.god ukinut mi je minuli rad za period do 1992 godine kad je sluzba drustvenih prihoda transformisana sa lokalnog u republicki organ ( od 01.01.1992 godine Republicka uprava javnih prihoda, sada Poreska uprava pripada Ministarstvu finansija) a taj isti minuli rad su ponovo poceli da nam obracunavaju u martu 2015.god kad je potpisan novi kolektivni ugovor.. Moje pitanje se odnosi na isplatu jubilarne nagrade i molim vas da mi odgovorite da li sam u 2012. godini ostvarila pravo na jubilarnu nagradu za 20 godina stalnosti u radu, s’obzirom na to da je tumacenje u mojoj sluzbi prilikom obracuna minulog rada da se Opstinska uprava drustvenih prihoda ne smatra istim poslodavcem. Hvala unapred, pozdrav.

    • Najpre, da razgraničimo vrlo važnu činjenicu koja mnogima stvara problem i nedoumice, a to je da pitanje minulog rada i pravo na jubilarnu nagradu predstavljaju dva potpuno različita prava iz radnog odnosa i nikako se ne sme poistovećivati način njihovog obračuna. U skladu sa podacima iznetim u pitanju, u delu koji se odnosi na isplatu jubilarne nagrade, Vi ste radni odnos zasnovali 1987. godine, što znači da ste u 2012. godini imali 25 godina rada provedenih u radnom odnosu (a ne 20 kako navodite, jer Vam se računa i tih 5 godina od 1987. do 1992. god.) i prema tada važećem PKU za državne organe (“Sl. glasnik RS”, br. 11/2009) niste imali pravo na isplatu jubilarne nagrade. Pravo na isplatu jubilarne nagrade za 30 godina rada provedenih u radnom odnosu stičete tek 01. avgusta 2017. godine.

  59. Postovana Irena, radim kao sef računovodstva u ustanovi kulture u Biblioteci: Treba da izvrsim obračun radnci za 20 godina rada. U pravilniku stoji dve plate, ali ne i da li je u bruto ili neto iznosu. Šta vi mislite o tome. Unapred se zahvaljujem.

    • U članu 30. PKU za ustanove kulture čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave (“Sl. glasnik RS”, broj 10/2015) tačno je propisano šta se smatra pod pojmom plata u smislu isplate jubilarne nagrade: „prosečna mesečna plata zaposlenog, odnosno zaposlenih u ustanovi, odnosno prosečna zarada u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za statistiku, u prethodnih 12 meseci koji prethode mesecu u kojem se isplaćuje jubilarna nagrada, u zavisnosti šta je za zaposlenog povoljnije.“
      Obračun bi trebalo da izvršite u skladu sa navedenim, odnosno u skladu sa Pravilnikom, međutim ukoliko u njemu nije sadržana formulacija šta se smatra pod terminom plata, nećete pogrešiti ako postupite po formulaciji propisanoj PKU koji se na Vašu ustanovu neposredno primenjuje, pri čemu smatram da je reč o bruto iznosu zarade.

  60. POSTOVANA
    1. APRILA 2015.SAM NAPUNIO 35 GODINA RADNOG STAZA NA MESTU POMOCNOG RADNIKA U PROSVETI .U TOKU 1979 GODINE SAM POVREMENO RADIO U K.T.K.DJUKA DINIC U NISU U KRATKOM VREMENSKOM INTERVALU STO MI PREDPOSTAVLJENI SMATRAJU ZA RAZLOG ODBIJANJA PRAVA NA JUBILARNU NAGRADU.INTERESUJE ME DA LI POVREMENI POSLOVI ULAZE U CELOKUPNI STAZ ZA DOBIJANJE NAGRADE JER SAM SAZNAO DA UTICU SAMO NA PENZIONI STAZ.RADIM U MALOJ SEOSKOJ NERAZVIJENOJ SREDINI GDE OVAKVE INFORMACIJE MOGU JEDINO OVAKO DA DOBIJEM JER PREDPOSTAVLJENI NEMAJU NAMERU DA OBRAZLAZU SVOJE POSTUPKE
    UNAPRED ZAHVALAN
    MILISAV

    • Vreme provedeno na radu po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima se NE SMATRA radom u radnom odnosu, shodno članu 31. PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika. Ukoliko ste privremene i povremene poslove obavljali u toku 1979. god. kao što to navodite u pitanju, znači pre nego što ste zasnovali radni odnos u prosveti, a nakon toga ste u kontinuitetu bili zaposleni u prosveti, ne vidimo smetnju da Vam se isplati jubilarna nagrada za 35 godina rada.
      Dakle, ukoliko imate ukupno 35 godina rada ostvarenog u radnom odnosu (bez obzira da li je taj rad ostvaren u prosveti ili kod nekog drugog poslodavca, i bez obzira da li je ostvaren u kontinuitetu ili ne), bez računanja tog perioda u kome ste obavljali privremene i povremene poslove, onda imate i pravo na isplatu jubilarne nagrade u 2015. godini.

  61. Postvana,

    Interesuje me, da li poslodavac, ukoliko je doneo propis o dodeli jubilarne nagrade, sa cim su svi zaposleni upoznati, moze samovoljno da “obustavi” dodelu nagrada,a da uslovi za ti “obustavljanje” nisu navedenu u propisu koji je donet?

    • Ukoliko je opštim aktom poslodavca utvrđeno pravo zaposlenih na jubilarnu nagradu poslodavac ne može „samovoljno“ da obustavi isplatu tako utvrđenog prava. To bi mogao jedino donošenjem novog opšteg akta, kojim ne bi bila utvrđena obaveza poslodavca da zaposlenima isplati jubilarnu nagradu za određene jubilarne godine, i kojim bi se ujedno ukinuo prethodno važeći opšti akt koji je predviđao isplatu jubilarnih nagrada. Čak i u tom slučaju bi poslodavac imao obavezu da isplati jubilarnu nagradu svim zaposlenima koji su to pravo stekli do trenutka prestanka važenja prethodnog opšteg akta.
      Druga situacija u kojoj bi poslodavac mogao da ograniči isplatu jubilarnih nagrada vezana je za ograničenje predviđeno Zakonom o budžetu za konkretnu godinu u kojoj se vrši isplata, a toga u 2015. godini nema, te je i u tom slučaju poslodavac dužan da izvrši isplatu jubilarnih nagrada utvrđenih opštim aktom.
      U suprotnom, zaposleni kome je povređeno pravo iz radnog odnosa zaštitu svog prava može ostvariti pred nadležnim sudom u zakonom propisanom roku.

  62. Postovana,
    radni odnos sam zapocela 1. 6.2015.u Zadruznom preduzecu ,prestao mi je radni odnos nakon 1 god. i jednog meseca ,zbog neostvarivanja rezultata rada ,bez krivice radnika*(31.7.1996.),odlazim na Filijalu za zaposljavanje gde mi priznaju pravo na novcanu nadoknadu . Posto sam bila trudna ,priznaju mi i pravo na porodiljsko odsustvo od 7. 2 1996.( dete je rodjeno 6.3.1996). .5.5 1997. pocinjem da radim u privatnom preduzecu do 23.1 1998.Od 26. 1.1198 do danas radi sa 100% norme u skoli. Interseuje me da li period dok sam bila na porodiljskom ide u radni staz? Da li ove godine imam pravo na jubilarnu nagradu za 20 godina staza?

    • Prema podacima koje ste naveli u pitanju nemate prava na jubilarnu nagradu za 20 godina rada u 2015. godini. Period u kome ste bili na porodiljskom odsustvu, u smislu propisa o osiguranju za slučaj nezaposlenosti, ne ulazi u ukupan radni staž potreban za sticanje prava na jubilarnu nagradu za koju je validan jedino period ostvaren u radnom odnosu.

  63. Da li imam pravo na jubilarnu nagradu za 10 godina rada u dva preduzeća čiji je osnivač Opština Prokuplje? U prvoj (JP Direkcija za izgradnju i urbanizam) sam proveo 8 godina da bi zbog određenih problema Opština oformila novo JP za urbanizam i uređenje gde je prešlo oko 90% radnika iz JP Direkcija i nastavilo da radi isti posao kao i do tad.

    • Vaše pravo na jubilarnu nagradu zavisi isključivo od uslova definisanih opštim aktom (kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu) u Važem preduzeću, te je najbolje da izvršite uvid u iste kako biste znali da li ispunjavate propisane uslove. Ukoliko su njima kao uslov propisane „godine rada ostvarene u radnom odnosu“ bez preciziranja konkretnog poslodavca, u tom slučaju biste imali pravo na isplatu jubilarne nagrade za 10 godina rada ostvarenih u radnom odnosu. Ukoliko se zahteva neprekidan, kontinuiran rad kod poslodavca, u tom slučaju ne biste imali pravo. Kako niste naveli ni trenutak sticanja prava, ne možemo Vam dati precizan odgovor, ali ukoliko se uvidom u opšte akte uverite da ispunjavate uslov za isplatu jubilarne nagrade u 2015. godini možete podneti zahtev za isplatu nadležnoj službi u preduzeću.

  64. Trenutno imam 9 godina i 7 meseci staza.Radim u osnovnoj skoli,zanima me da li cu ove 2015 ili 2016 godine primiti nagradu,odnosno da li se gleda kalendarska ili skolska godina.Da li ja vec sada imam pravo na nju kada skola bude prijavljivala jubilarne nagrade za dan skole.Hvala

    • Za ostvarivanje prava na jubilarnu nagradu u obzir se uzima kalendarska godina (a ne školska godina) u kojoj navršavate 10 godina rada ostvarenog u radnom odnosu, što bi u Vašem slučaju bila 2016 godina. Već u januaru 2016. god. možete podneti zahtev za isplatu jubilarne nagrade uz navođenje tačnog datuma sticanja prava, a poslodavac je dužan da Vam istu isplati u roku propisanom opštim aktom odnosno ugovorom o radu, osim ukoliko u 2016. god. ne bude budžetskih ograničenja u njenoj isplati.

  65. Postovani,radio sam u skoli devet godina i osam meseci,dobio sam otkaz 31.08.2015 godine,stekao sam pravo na novcanu naknadu preko NSZ sest meseci,interesuje me da li kad navrsim deset godina radnog staza preko NSZ imam pravo na jubilarnu nagradu? Hvala unapred.

    • Jubilarna nagrada se isplaćuje isključivo za godine rada ostvarene u radnom odnosu, tako da se staž osiguranja za slučaj nezaposlenosti neće smatrati radom u radnom odnosu, pa samim tim ne možete ni ostvariti pravo na jubilarnu nagradu.

  66. Poštovana Irena,
    ove godine sam punila 20 godina radnog staža u upravi. U međuvremenu sam jedno vreme bila član veća. Da li se to vreme računa ili se oduzima, tj. da li imam pravo na jubilarnu nagradu ove godine.
    Hvala unapred na odgovoru.

    • Vaše pitanje ne sadrži dovoljno informacija kako bismo precizno odgovorili na isto, tako da ćemo Vam uputiti opštiji i alternativni odgovor.
      Ukoliko ste kao član opštinskog veća bili na stalnom radu u opštini, imate pravo na isplatu jubilarne nagrade za 20 godina rada u radnom odnosu, u visini propisanoj članom 44. PKU za državne organe. Međutim, ukoliko Vam je radni odnos mirovao zbog izbora za člana opštinskog veća u tom slučaju Vam se taj period neće računati i nemate prava na jubilarnu nagradu za 20 godina rada u radnom odnosu. Svakako Vi najbolje znate u kakvom ste radno-pravnom statusu bili u spornom periodu od koga Vam direktno zavisi ostvarivanje prava na jubilarnu nagradu, a ponajviše zavisi od činjenice kako je opštim aktom poslodavca (Kolektivnim ugovorom i Pravilnikom o radu) uređeno predmetno pitanje.

  67. Postovana Irena,
    Trebala bih poceti raditi u osnovnoj skoli,kao pomocni radnik,na pola radnog vremena,ali su mi rekli da ce mi plata iznositi 30 % mesecne zarade.Imam zavrsenu srednju strucnu spremu (gimnaziju) ali mi je receno da ce me prijaviti sa diplomom osnovne skole.Interesuje me da li to moze tako i zasto ne mogu primati 50 % plate ako cu raditi 4 sata?Ne znam da li ste nadlezni za ovakve probleme ali bila bih Vam jako zahvalna kada biste mi odgovorili?Hvala

  68. U ustanovi kulture čiji je osnivač Republika Srbija radim tačno 30 godina. Ne postoji ništa sporno osim isplate. U julu ove, 2015. godine napunila sam 30 godina neprekidnog rada. Moje pitanje je kome se podnosi taj zahtev za isplatu jub. nagrade? Pravnoj službi, ili nekome drugom? I šta da dalje, ako na primer dobijem odgovor da Ministastvo kulture nije uplatilo i slično.
    Unapred hvala i veliki pozdrav

    • Zahtev za isplatu jubilarne nagrade, sa tačno navedenim podacima i datumom sticanja prava na jubilarnu nagradu, podnosite pravnoj/kadrovskoj službi Vašeg poslodavca. Oni su dužni da Vam isplate jubilarnu nagradu za 30 godina rada provedenog u radnom odnosu u visini tri plate (prosečna mesečna plata zaposlenog, odnosno zaposlenih u ustanovi, odnosno prosečna zarada u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za statistiku, u prethodnih 12 meseci koji prethode mesecu u kojem se isplaćuje jubilarna nagrada, u zavisnosti šta je za zaposlenog povoljnije), shodno članu 30. PKU za ustanove kulture čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave. Navedenim PKU nije propisan rok u kome moraju izvršiti isplatu, obično je to rok od 30 dana od dana sticanja prava na jubilarnu nagradu.
      U svakom slučaju nema smetnji da Vam navedno pravo bude isplaćeno jer u 2015. god. ne postoje budžetska ograničenja u isplati jubilarne nagrade.

  69. Poštovana! Interesuje me da li imam pravo na jubilarnu nagradu u prosveti za 35 godina staža koju sam ostvario u avgustu 2014.godine? Napominjem da sam 1978/79 školske godine radio u BIH na određeno! Ako nemate konkretan odgovor kome onda da se obratim? Molim Vas da mi pomognete! Unapred zahvalan

    • Nemate prava jer tada važećim PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika nije bila propisana isplata jubilarne nagrade za 35 godina rada ostvarenog u radnom odnosu. Za sve nedoumice se uvek možete obratiti nadležnom ministarstvu.
      Na isto pitanje smo Vam već dva puta odgovorili (pod imenom „Momčilo“), te Vas ujedno obaveštavamo da će ovo biti poslednji put jer nema smisla da se naša dobra volja zloupotrebljava. Mi ne pružamo usluge besplatne pravne pomoći, već se kao autori tekstova objavljenih na Pravnom Portalu dobrovoljno trudimo da izađemo u susret i pomognemo svima koji imaju konkretno pitanje i problem vezan za određenu temu, pri čemu naša mišljenja nisu obavezujuća.
      Smisao prostora ostavljenog za komentar čitalaca je da se autorima upute sugestije, kritike, pohvale, a sve mimo toga je dobra volja autora izražena kroz odgovaranje na postavljena pitanja čitalaca.

  70. Primljena sam na neodredjeno vreme u javnom preduzecu od 11.11.85.Imala sam prekid od 16.5.87-31.7.87. pa sam onda radila od 1.8.87-30.9.88.pa opet prekid od 1.10.88-25.1.89 i od 26.1.89 sam neprekidno u ro.prekidi su bili zbog sudske odluke tj.zbog tuzbe jedne od kandidatkinja na konkursu.Za vreme prekida radila sam preko zadruge u istoj firmi i primala nadoknadu sa biroa.15.7.1988 smo se spojili sa drugim javnim preduzecem tj.spajanje uz pripajanje i od januara 89.je vazio njihov kolektivni ugovor.Svi zaposleni koji su stekli uslov za jubilarnu nagradu iz prethodnog preduzeca su isplaceni tek u decembru1989.jer se trazilo misljenje ministarstva.2013 sam poslala dopis pravnoj sluzbi da se informisem kad ja imam pravo na jubilarnu nagradu a povodom kolege koji je bio na odsluzenju vojnog roka od 12 meseci tj.imao je prekid u ro a isplacena mu je jubilarna kao da nije imao prekid.Odgovor je bio da sticem pravo 2019 a da sam imala pravo na 20 godina 2009 ali greskom sam preskocena i nemam pravo na isplatu iste jer je zastarelo.
    Unapred zahvalna

    • Prema podacima koje ste naveli u pitanju, pod pretpostavkom da su ispravni, pravo na isplatu jubilarne nagrade za 20 godina rada provedenih u radnom odnosu imali ste u 2009. godini.
      Međutim, u 2009. god. je postojalo budžetsko ograničenje u isplati jubilarnih nagrada tj. Zakonom o budžetu RS za 2009. godinu je bilo propisano da se „…u budžetskoj 2009. godini neće vršiti obračun i isplata božićnih, godišnjih i jubilarnih nagrada i drugih vrsta nagrada i bonusa predviđenih posebnim i pojedinačnim kolektivnim ugovorima, za direktne i indirektne korisnike sredstava budžeta RS, budžeta lokalne vlasti, organizacije obaveznog socijalnog osiguranja i njihove korisnike.“, tako da 2009. GODINE JUBILARNA NAGRADA NIJE NI MOGLA DA VAM BUDE ISPLAĆENA, nezavisno od razloga koje su Vam naveli u pravnoj službi Vašeg poslodavca.
      Pravo na jubilarnu nagradu spada u kategoriju novčanih potraživanja iz radnog odnosa koja zastarevaju u roku od tri godine od dana nastanka obaveze. Tek u januaru 2019. god. stičete pravo na isplatu jubilarne nagrade za 30 godina rada, osim ukoliko i u toj godini ne bude budžetskih ograničenja u njenoj isplati.

  71. U 2015.-oj godini sam napunio 35 godina neprekidnog rada u prosveti u Srbiji. Pre toga sam radio u tri skole u BIH na odredjeno vreme malo manje od 2 godine. Interesuje li me imam li pravo na jubilarnu nagradu za 35 godina ?
    Po odgovoru Ani imao bih pravo jer je BIH sada inostranstvo. Po odgovoru Visnji postoji dilema: odgovorili ste da se te dve dve godine MOGU uzeti u obzir,iz toga sledi ako se uzmu nemam pravo,ako se ne uzmu imam pravo. Mogu li da biram sta je povoljnije po mene, tj. imam li pravo na jubilarnu nagradu? Srdacan pozdrav.

  72. U odgovoru Visnji napisali ste da se godine provedene u radu u bivsoj Jugoslaviji MOGU uzeti za ukupan staz za jubilarnu nagradu. Postoji li mogucnost da se te godine ne racunaju? Srdacan pozdrav.

    • Kako će se navedene godine računati, i da li će se računati, zavisi isključivo i najpre od opšteg akta kojim je pitanje jubilarne nagrade regulisano kod konkretnog poslodavca, zatim od stava i postupanja nadležnih organa, a neretko i od slobodnog tumačenja lica koja kod konkretnog poslodavca odlučuju o isplati predmetnog prava.
      Više od ovoga Vam nažalost ne možemo reći jer nismo nadležni, te smo upravo stoga naveli stav nadležnog Ministarstva kao jedinog ovlašćenog da da zvanično tumačenje na ovu temu.

  73. Postovana,
    da li se u ukupan staz za isplatu jubilarne nagrade u prosveti-35 godina staza priznaje staz ostvaren u obrazovanju u BIH u trajanju od 1 godine i 11 meseci i 2.4 dana ostvaren 1974,1975 i 1978 godine

    • Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike je u svom mišljenju br. 113-04-00024/2012/02 od 5. jula 2013. godine zauzelo stav, da kada je u pitanju ostvarivanje prava zaposlenog iz radnog odnosa (konkretno jubilarne nagrade), a koja su vezana za vreme provedeno u radnom odnosu, MOGU se uzeti u obzir godine rada ostvarene u radnom odnosu na teritoriji bivše republike SFRJ, koje je zaposleni ostvario do dana otcepljenja te republike.
      Ovo pitanje nije regulisano Zakonom već se uređuje opštim aktom poslodavca u kome se utvrđuje da li će se navedene godine uzeti u obzir ili ne. Jedino nadležno za davanje odgovora na predmetno pitanje je ministarstvo prosvete.

  74. Postovana, 25.8.2015. potpisan je vrlo nepovoljan PKU, jer je izbrisan stav koji je regulisao cenu rada, tako da ce nam plata biti umanjena za 10%. Da li imaju pravo daa nam vec 5.septembra isplate umanjenu zaradu, obzirom da ce kolektivni stupiti na snagu osmog dana po objavljivanju u Sluzbenom listu naseg grada, a to ce biti sredinom septembra?

    • Poštovana, princip poslovanja je da odgovaramo isključivo na pitanja vezana za problematiku obrađenu konkretnom temom. Pitanje možete uputiti u vidu komentara ispod odgovarajuće teme na Pravnom Portalu.

  75. U februaru 2015. sam stekla pravo na jubilarnu nagradu. Do ovog momenta nagrada nije isplacena, a zarada od avgusta pa na dalje, bice umanjena za 10%. Zaposlena sam u predskolskoj ustanovi, pa bi za mene bio povoljniji prosek zarade u ustanovi. Medutim, zarada se smanjuje, pa mi recite da li imam pravo da zahtevam isplatu po obracunu iz februara, kada mi je prosek bio veci? U PKU nije regulisan termmin isplate, vec samo pise “prosecna plata u ustanovi u prethodnom mesecu, odnosno prosecna zarada u RS u prethodnom mesecu u odnosu na mesec isplate jub. nagrade”. Kako u mom gradu postoje dve predskolsje ustanove (kolektivni su istovetni), tumacenja pravnika su razlicita po pitanju definicije “rada ostvarenog u radnom odnosu”. Nadam se da sam Vas dobro razumela u prethodnim odgovorima da je tumacenje tog rada-ukupan radni staz iz PIO-a bez obzira da li je rad bio sa pola ili punim radnim vremenom? Unapred se zahvaljujem.

    • Isplata jubilarne nagrade vrši se na način, pod uslovima i visini propisanoj opštim aktom poslodavca. Što znači da nema mesta slobodnim tumačenjima, već se moraju primeniti odredbe onako kako glase. U pogledu formulacije „rad ostvaren u radnom odnosu“, ako opštim aktom nije izričito propisano da se pod tim podrazumeva samo rad sa punim radnim vremenom, nema mesta tumačenjima, već se isplata vrši za navršene godine rada provedene u radnom odnosu, bez obzira da li je zaposleni radio sa punim ili nepunim radnim vremenom.
      Samo pravo na jubilarnu nagradu je nedeljivo pravo koje zaposleni ostvaruje u punom obimu, nezavisno od punog ili nepunog radnog vremena. Ukoliko ispunjavate uslove za isplatu jubilarne nagrade, podnesite zahtev za isplatu iste, a poslodavac je dužan da Vam isplati jubilarnu nagradu u visini propisanoj opštim aktom (prosečna plata po zaposlenom u ustanovi u prethodnom mesecu, odnosno prosečna zarada isplaćena u Republici Srbiji u prethodnom mesecu u odnosu na mesec isplate, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, ako je to povoljnije po zaposlenog), u propisanom roku.

  76. U maju sam napunila 35 godina neprekidnog staza u prosveti. Pre toga imala sam dve godine rada u inostranstvu,da li imam pravo na jubilarnu nagradu?

    • Ukoliko ste u konkretnoj zemlji bili obavezno osigurani prema zakonima kojima se uređuje sistem obaveznog socijalnog osiguranja, taj period od dve godine u inostranstvu računaće Vam se u ukupan staž osiguranja potreban za sticanje prava na starosnu penziju, dok u pogledu sticanja prava na jubilarnu nagradu neće imati nikakvog uticaja. Konkretno, u 2015. godini imate prava na isplatu jubilarne nagrade za 35 godina rada provedenih u radnom odnosu te možete podneti zahtev za isplatu iste. Srdačan pozdrav.

  77. Poštovani, u ovom trenutku imam 37 godina staža i to sve vreme u Ustanovi kulture. Da li imam pravo na isplatu jubilarne nagrade za 35 godina staža obzirom da PKU za ustanove kulture čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave (“Sl. glasnik RS”, broj 10/2015) predviđa pravo an jubilarnu nagradu za 35 godina staža a da prethodni PKU koji je bio na snazi predviđao pravo na jubilarnu nagradu sa 40 godina.

    • Ispunjenost uslova za isplatu jubilarne nagrade ceni se prema odredbama opšteg akta kojim je ovo pitanje uređeno, važećim u trenutku (godini) sticanja prava. Važećim PKU za ustanove kulture čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave propisano je pravo zaposlenog na jubilarnu nagradu za 35 godina rada provedenog u radnom odnosu, te u skladu sa navedenim nemate pravo na isplatu jubilarne nagrade u 2015. godini, u kojoj navršavate 37 godina rada provedenih u radnom odnosu.
      Predmetno pravo ne biste imali ni u godini u kojoj ste navršili 35 godina rada provedenih u radnom odnosu jer tada važećim PKU za zaposlene u ustanovama kulture čiji je osnivač Republika Srbija (“Sl. glasnik RS”, br. 97/2009), za navedene godine rada nije ni bila propisana isplata jubilarne nagrade, već samo za 10, 20 i 30 godina rada provedenog u radnom odnosu.

  78. Poštovana!
    Imam radnog staža u Poreskoj upravi 5 god i 5 god.u lokalnoj samoupravi.Da li ispunjavam uslov za jubilarnu nagradu.
    Unapred zahvalan!

    • Vaše pitanje ne sadrži dovoljno podataka na osnovu kojih Vam možemo dati precizan odgovor, te bi bilo poželjno da pitanje dopunite konkretnim podacima o trenutnom radnom mestu, trajanju radnog odnosa, datumu zasnivanja i prestanka radnog odnosa…

  79. Poštovana, radim u OŠ kao profesor. Prema evidenciji iz radne knjižice 35 godina radnog staža sam napunio pre stupanja PKU(5.3.2015). Međutim, u listingu iz fonda PIO meni nedostaje 13 meseci za koje nisu, prema njihovoj evidencijim plaćeni doprinosi. Preduzeće gde sam radio u to vreme više ne postoji pa to ne mogu ni da regulišem, a u školi i gradskoj upravi tvrde da nemam pravo na jubilarnu nagradu. Po ovome ispada da sam dvostruko oštećen pa Vas pitam KOJA EVIDENCIJA je merodavnija, ova u radnoj knjižici ili ova u fondu PIO. Prihvatio bih rešenje da mi se uskladi staž u fondu PIO sa stažom u r.knjižici. Pozdrav i hvala!

    • Poštovani, da bi se neko vreme utvrdilo kao staž osiguranja potrebno je da lice imalo svojstvo osiguranika i da su za to vreme uplaćeni doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje. Validni podaci za utvrđivanje staža osiguranja su jedino podaci uneti u matičnu evidenciju Fonda za PIO, a ne podaci iz radne knjižice,koji često mogu biti nepotpuni i netačni.
      Ukoliko Vam za sporni period od 13 meseci nisu uplaćeni doprinosi, to vreme Vam se neće računati u staž osiguranja iako je isti upisan u radnu knjižicu, a što može stvoriti problem ne samo kod ostvarivanja prava na jubilarnu nagradu, već što je važnije i prilikom ispunjenosti uslova za odlazak u starosnu penziju. Jedino rešenje za Vašu situaciju je da podnesete zahtev za naknadno utvrđivanje svojstva osiguranika kod RF za PIO, pri čemu bi bilo poželjno da uz zahtev priložite i odgovarajuće dokaze koje posedujete, uz napomenu da se na osnovu izjave svedoka ne može vršiti utvrđivanje svojstva osiguranika. Nakon ovako sprovedenog postupka i utvrđenog svojstva osiguranika za sporni period, mogli biste da ostvarite i pripadajuća prava iz radnog odnosa.

  80. Postovana, Radni odnos sam zapoceo 01.08.1984 u Republickom hidrometeoroloskom zavodu. 01.04.2011 god. citav sektor je prebacen u sektor za vanredne situacije MUP-a Srbije. Sada smo ponovo vraceni u RHMZ (01.08.2015). U odgovoru na odbijanje prava stoji da se tada na nas primenjuje clan 39.PKU za policijske sluzbenike a ne clan 26 za drzavne sluzbenike po kome bih imao pravo. Molim vas za misljenje i savet.

    • U pitanju niste naveli, ali pretpostavljamo, da Vas interesuje da li, i u skladu sa kojim propisom, imate prava na isplatu jubilarne nagrade za 30 godina rada ostvarenih u 2014. godini. Kako iz informacija iznetih u pitanju proizilazi da ste u 2014. godini bili u sastavu sektora za vanredne situacije MUP-a RS, na Vaš radnopravni položaj kada je u pitanju pravo na jubilarnu nagradu, primenjuju se odredbe tada važećeg PKU za policijske službenike („Sl. glasnik RS“, broj 18/2011 i 46/2014-dr.propis), konkretno član 39, u skladu sa kojim zaposleni ima pravo na jubilarnu nagradu ZA NEPREKIDAN RAD u MUP, za 30 godina rada u visini jedne prosečne plate isplaćene u MUP-u, u mesecu koji prethodi mesecu isplate jubilarne nagrade, a u skladu sa kojim članom Vi niste imali pravo na isplatu jubilarne nagrade u 2014. godini.
      Da nije bilo prebacivanja RHMZ u sektor za vanredne situacije MUP RS, na Vas se ne bi primenjivao navedeni član 39. PKU za policijske službenike, već član 26. PKU za državne organe (“Sl. glasnik RS”, broj 95/2008, 86/2011 i 95/2013-OUS), u skladu sa kojim biste imali pravo na isplatu jubilarne nagrade.

      • Postovana.
        Mi smo mala terenska jedinica ( 14 ljudi) Svi smo iz RHMZ-a bili prebaceni u MUP 1 aprila 2011.
        Situacija sa jubilarnim nagradama je sledeca: Pocetkom 2012 godine isplacene su jubilarne nagrade ljudima koji su to pravo ostvarili 2009,2010 i 2011 godine (lice koje je 2011 godine steklo pravo na nagradu to pravo je steklo oktobra 2011 god.) Ukupno 3 osobe. Nagrade su isplacene. Od 2012 do polovine 2015 godine nas 6 je steklo pravo na jubilarnu nagradu. Zadve osobe iz 2015-te godine nije bilo nikakvih problema za ostvarivanje ovog prava. Cudno je sta se desava za 4 osobe od kojih je jedna stekla pravo u 2012 a tri u 2014-toj godini. Krajem 2014 godine smo podneli zahtev za isplatu jubilarne nagrade. Svi smo odbijeni. Zalili smo se na to resenje svi istog dana. Samo sam ja dobio resenje da je moja zalba neosnovana. Dvoje su dobili resenje o isplati jubilarne nagrde (jedan iz 2012 a jedan iz 2014 god.) Cetvrti kolega jos nije dobio nista. Ako i njemu bude priznato to pravo ispasce da ce svi osim mene ( ovih petorica to pravo sticu u 2016,2017 i 2018 god) dobiti jubilarne nagrade. To stvarno nema nikakvog smisla a posebno dovodi u pitanje sprovodjenje prava. Ispada da je to samovolja pojedinca koji o tom pravu odlucuje.

        • Odredbe opštih akata kojima se utvrđuju uslovi za ostvarivanje prava na jubilarnu nagradu, način isplate i visina prava, moraju se podjednako primenjivati na sve zaposlene i nije dozvoljena njihova selektivna primena. Ukoliko smatrate da ste oštećeni i da su drugi zaposleni u istoj situaciji ostvarili pravo koje se vama uskraćuje iz nepoznatih razloga, imate na raspolaganju sudsku zaštitu u roku od 3 godine od dana sticanja prava, i vrlo je izvesno da ćete u sporu uspeti jer se iz vaših navoda vidi očigledna nedosledna i selektivna primena prava od strane poslodavca.

  81. Postovana, Radim u Predskolskoj ustanovi i u septembru 2016 godine trebalo bi da napunom 10 godina neprekidnog rada u toj ustanovi. Problem je sto ce 2016 godine moj ukupni radni staz biti 25 godina.[od 1989 godine u istoj ustanovi ostvarila sam 6 godina radnog staza, a zatim jos 8 godina radila u preduzecu kojeg vise nema a bavilo se izradom namestaja] U Predskolskoj ustanovi tumace da necu imati pravo na jubilarnu nagradu 2016 godine za 10 godina radnog staza jer cu imati 25 godina ukupnog staza. Molim Vas da mi odgovorite da li cu imati pravo na jubilarnu nagradu. Unapred zahvalna.

    • Ukoliko je opštim aktom ili ugovorom o radu, kao uslov za isplatu jubilarne nagrade, propisan neprekidan rad kod poslodavca u tom slučaju biste imali pravo na isplatu za 10 godina neprekidnog rada. U suprotnom, ukoliko se kao uslov ne traži neprekidan rad, već ukupne godine rada provedene u radnom odnosu kod bilo kog poslodavca, tada će Vam se računati i radni odnos kod prethodnih poslodavaca.
      S obzirom da su Vam rekli da nemate prava na jubilarnu nagradu 2016. godine, pretpostavljam da je kao uslov za isplatu iste propisan rad proveden u radnom odnosu kod bilo kog poslodavca, a što ćete najbolje utvrditi uvidom u konkretni opšti akt ustanove u skladu sa kojim se utvrđuje ispunjenost uslova za isplatu jubilarne nagrade.

  82. Poštovana
    Radni odnos sam zasnovao 05.08.1985 godine u lokalnoj samoupravi na poslovima inspektora. 04. 1992 godine sam preuzet od strane Ministarstva zdravlja RS na istim poslovima da bi 01. 09. 2002 Ministarstvo poverilo poslove AP Vojvodini Pokrajinskom sekretarijatu gde sam i sada u radnom odnosu. Moje pitanje se odnosi na pravo na jubilarnu nagradu obzirom da sam 05.08. 2015 navršio 30 godina radnog staža. Kako je Kolektivnim ugovorom APV isključen rad u Republičkom ministarstvu, rečeno mi je da nemam prava na istu iako se radi o poverenim poslovima Republike Pokrajini.
    Napominjem da sam problem imao i sa minulim radom gde mi je obračunavan samo rad u APV, da bi mi se povraćaj odbitaka za period 09.2014-06. 2015 isplatio u 07. mesecu ove godine. Hvala

    • U Vašem slučaju jubilarnom godinom se smatraju SAMO godine provedene u radnom odnosu u organima teritorijalne autonomije i jedinice lokalne samouprave, a to je konkretno period od 01. sept 2002. god, ne i period od aprila 1992. do 01. sept 2002. proveden u Ministarstvu zdravlja RS.
      Međutim, ono što je sporno u Vašem slučaju je period od zasnivanja radnog odnosa 1985 do preuzimanja aprila 1992. godine, jer ukoliko ste u tom periodu RADILI NA POSLOVIMA INSPEKTORA U POKRAJINSKOM ORGANU onda Vam se I TAJ PERIOD RAČUNA u ukupan broj godina provedenih u radnom odnosu kod poslodavca, pa biste sabiranjem tog perioda i perioda od 2002. godine dobili ukupan broj godina u skladu sa kojima bi ostvarivali pojedina prava iz radnog odnosa. Taj period po mojoj računici iznosi 19 godina i 8 meseci, što znači da 01. januara 2016. godine stičete pravo na jubilarnu nagradu za 20 godina rada, naravno samo ukoliko je ispunjen gore naveden uslov i ako sredstva za njenu isplatu budu opredeljena budžetom. Sve navedeno morate proveriti u vašoj kadrovskoj ili obračunskoj službi, kako bi utvrdili činjenično stanje.Srdačan pozdrav

  83. Poštovana,napunio sam 35 godina staza radeći u prosveti u aprilu 2014 godine pa me interesuje da li imam pravo na jubilarnu nagradu!Napominjem da sam jednu godinu radio u Derventi u bivšoj BiH! Molio bih Vas da mi što pre odgovorite na ovo pitanje! Unapred hvala

    • PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, koji je bio na snazi 2014. godine kada ste ostvarili pravo na jubilarnu nagradu, nije predviđao isplatu jubilarne nagrade za 35 godina rada provedenih u radnom odnosu, tako da u toj godini niste imali pravo na isplatu.
      Kako u pitanju niste naveli po kom osnovu ste radili u Derventi, ukoliko je to bio rad po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima, o delu, stručnom osposobljavanju i usavršavanju, o dopunskom radu, obavljanje samostalne delatnosti, a koji se ne smatraju radom u radnom odnosu kada je u pitanju ostvarivanje prava na jubilarnu nagradu, onda bi u tom bi slučaju 2015. godine imali pravo na isplatu jubilarne nagrade za 35 godina rada provedenih u radnom odnosu, u visini dve prosečne plate, u skladu sa važećim PKU.

      • S obzirom da ste u dopuni pitanja naveli da ste u Derventi radili u srednjoj školi na određeno vreme, odgovor na prvobitno pitanje bi bio da u 2014. godini niste imali prava na isplatu jubilarne nagrade za 35 godina rada u radnom odnosu jer kao što sam Vam već navela, tada važećim PKU nije bila propisana isplata za navedene godine rada.

  84. Postovani,
    Od 1994 godine radim u drzavnoj ustanovi, predhodno sam cekajuci posao uplacivala staz preko poljoprivrede i to 9 godina.Tako da sa predhodnim stazom koji je overen u radnoj knjizici i upisan u Beogradu ja ukupno imam 30. godina.Moj poslodavac se i dalje ogradjuje i ne uvazava godine staza predhodno otkupljene i ne racuna mi ih kao minuli rad!Da li ja imam pravo da se zalim i trazim nadoknadu ?

    S postovanjem, Biljana Nesic

    • Obračun minulog rada i pravo na jubilarnu nagradu predstavljaju dva potpuno različita prava iz radnog odnosa i zato je praktičnije da pitanje postavite ispod odgovarajuće teme na Pravnom portalu: Različit tretman zaposlenih pri obračunu minulog rada u javnom i privatnom sektoru; Neusaglašenost stavova i mišljenja organa državne uprave po pitanju tumačenja minulog rada.

  85. Poštovana,

    Pravo na jubilarnu nagradu, 20 godina, stekao sam polovinom decembra 2014. Radim u Ustanovi kulture, čiji je osnivač grad. U dokumentaciji Ustanove podaci nisu bili tacni, to se sad utvrdilo. Koja su moja prava?

    • Kako ste pravo ostvarili u vreme važenja PKU za zaposlene u ustanovama kulture čiji je osnivač Republika Srbija (97/2009), shodno članu 27. istog, pripada Vam pravo na isplatu jubilarne nagrade za 20 godina rada provedenog u radnom odnosu u visini jedne prosečne plate.
      Ukoliko su razlozi propusta da Vam se isplati navedno pravo na strani lica koja su bila dužna da vode urednu evidenciju o zaposlenima, svakako ne možete trpeti posledice za koje niste odgovorni, te možete podneti obrazložen zahtev za isplatu jubilarne nagrade koja bi Vam pripadala da nije bilo spornih propusta, a posebno ako se ima u vidu da su sredstva za isplatu jubilarnih nagrada za 2014. godinu bila opredeljena u budžetu i nije bilo ograničenja u njenoj isplati. Ukoliko ne uspete da ostvarite pravo na ovaj način, u cilju obezbeđivanja potraživanja i zaštite svog prava imate mogućnost pokretanja spora pred nadležnim sudom jer nije došlo do zastarelosti potraživanja (pravo na jubilarnu nagradu spada u kategoriju novčanih potraživanja iz radnog odnosa koja zastarevaju u roku od tri godine od dana nastanka obaveze).

      • Poštovana,
        da li se obračunava kamata na iznos jubilarne nagrade od dana kada je trebalo da bude isplaćena, obzirom da nije bio moj propust u računanju radnog staža?

        • Nemate pravo na obračunavanje kamate jer se radi o utvrđenom iznosu čiji trenutak isplate ne mora nužno da se poklopi sa trenutkom sticanja prava.

          • Hvala lepo, divni ste. Srdačan pozdrav.

  86. u radnom odnosu na neodredjeno vreme sam od 12.08.1985.godine u Fondu PIO gde i danas radim.Dana 12.08.2015god.punim pravo na Jubilarnu nagradu povodom 30godina rada u fondu.U periodu od 12.02.2013.do 14.02.2013god.sam privremeno udaljen sa rada zbog povrede radne obaveze.Da li se zbog te udaljenosti pomera pravo na pocetak koriscenja jubilarne nagrade.

    • Odluka o privremenom udaljenju sa rada je konstitutivnog karaktera tako da za to vreme zaposleni ne radi, ali shodno zakonskim normama, ipak u takvom radnopravnom statusu ostvaruje određena prava (pravo na isplatu naknade zarade) i ne odjavljuje se sa obaveznog socijalnog osiguranja. Period privremenog udaljenja iz radne sredine nema za posledicu pomeranje trenutka sticanja prava na jubilarnu nagradu jer je zaposleni za vreme njegovog trajanja i dalje u radnom odnosu iako faktički ne radi, tako da taj period ulazi u obračun ukupnog vremena provedenog u radnom odnosu potrebnog za ostvarivanje prava na jubilarnu nagradu. Do pomeranja bi došlo u slučaju prestanka radnog odnosa tj. da je zaposleni pravnosnažnom presudom osuđen na kaznu zatvora u trajanju dužem od šest meseci.

  87. Poštovana Irena,

    U septembru navršavam 30 godina staža u državnim institucijama, od toga 14 god. kod poslednjeg poslodavaca koji je pod ministarstvom za omladinu i sport. Prethodnih 16 god. radio sam kao lekar u domu zdravlja.
    Odlukom sadašnjeg direktora , pre par meseci je promenjen pravilnik o radu u odredbi o jubilarnim nagradama, utoiko što se priznaje staž samo kod poslednjeg poslodavca. Molim Vas odgovorite mi da li imam prava na jubilarnu nagradu i za koliko godina staža. Unapred hvala.

    • Uslovi za ostvarivanje prava na jubilarnu nagradu, način isplate i visina prava utvrđuju se opštim aktom poslodavca (kolektivni ugovor, pravilnik o radu) odnosno ugovorom o radu, važećim u trenutku sticanja prava na jubilarnu nagradu. Kako navodite da je opštim aktom kod Vašeg aktuelnog poslodavca propisano da se pravo na jubilarnu nagradu može ostvariti isključivo za kontinuirani radni odnos kod konkretnog poslodavca, sledi zaključak da Vam se u skladu sa navedenim odredbama neće računati godine provedene kod prethodnog poslodavca, već isključivo godine provedene kod aktuelnog poslodavca. Po toj logici stvari, imali biste pravo na jubilarnu nagradu tek za 20 godina neprekidnog rada, ako pretpostavimo da su kao jubilarne godine uzete 10, 20, 30, 35 ili 40 godina rada, a što ćete najlakše utvrditi uvidom u konkretan Pravilnik o radu kojim je ovo pravo regulisano kod Vašeg poslodavca. I naravno, Vaše pravo će se ceniti prema odredbama opšteg akta koji u trenutku sticanja prava bude na snazi.

  88. 2016. godine stičem uslov za jubilarnu nagradu u prosveti za 30 godina rada. Međutim, ja radim u tri škole i imam 80% radnog vremena. Kako će mi biti isplaćena jubilarna nagrada?

    • Zaposleni koji radi sa nepunim radnim vremenom pojedina prava i obaveze ostvaruje srazmerno vremenu provedenom na radu (npr. pravo na zaradu) dok su pojedina prava nedeljiva i njih ostvaruje u punom obimu (npr. pravo na pun godišnji odmor, pravo na regres) a u koja po našem mišljenju spada i pravo jubilarnu nagradu. Kod isplate jubilarne nagrade bi trebalo da se uzimaju navršene godine rada provedene u radnom odnosu, bez obzira da li je zaposleni radio sa punim ili nepunim radnim vremenom, što konkretno znači da Vam pravo na jubilarnu nagradu pripada u punom obimu kod svakog od navedenih poslodavaca, te zahtev za isplatu možete podneti kod svakog od njih.
      Međutim, kod Vas nije sporno pitanje sticanje prava na jubilarnu nagradu, već pitanje načina njene isplate. Prema pozitivnim propisima, Vama bi u konkretnoj situaciji pripalo pravo na isplatu jubilarne nagrade kod svakog od poslodavaca. Međutim, kako se sredstva za isplatu obezbeđuju u budžetu jedinice lokalne samouprave (verovatno iste lokalne samouprave) teško da je moguća isplata kod svakog poslodavca zasebno za iste godine rada, već Vam pripada pravo na isplatu jedne jubilarne nagrade u punom iznosu za određene godine rada, što u kranjoj liniji zavisi od odluke nadležnih organa i njihovog tumačenja propisa.

  89. Postovani,u radnom odnosu sam os 11.11.1983.Sporazumni prekid sam napravila pre sedam godina i presla u privatnu kliniku.Dakle u drzavnoj bolnici sam radila 25 godina.Da li imam prava na jubilarnu nagradu,hvala unapred

    • Vaše pravo na jubilarnu nagradu zavisi isključivo od činjenice da li je opštim aktom ili ugovorom o radu kod Vašeg aktuelnog poslodavca regulisano pitanje isplate jubilarne nagrade. Ukoliko jeste, imate pravo na isplatu iste u skladu sa uslovima i na način propisan navedenim aktima, u suprotnom nemate pravo. Ostaje Vam da izvršite uvid u konkretne akte u cilju eventualnog ostvarivanja prava. Da ste ostali u radnom odnosu kod prethodnog poslodavca imali biste pravo na isplatu jubilarne nagrade u skladu sa članom 105. PKU za zdravstvene ustanove čiji je osnivač RS, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave.

  90. Postovani,u radnom odnosu sam od 11.11 .1983,radila sam u drzavnoj firmi 25 godina,u zdravstvu,sporazumni prekid sam napravila pre sedam godina i presla u privatnu kliniku.Da li ja imam prava na jubilarnu nagradu,posto su mi tamo gde radim rekli da nema jer sam presla kod privatnika,pozdrav i hvala na odgovoru

    • Vaše pravo na jubilarnu nagradu zavisi isključivo od činjenice da li je opštim aktom ili ugovorom o radu kod Vašeg aktuelnog poslodavca regulisano pitanje isplate jubilarne nagrade. Ukoliko jeste, imate pravo na isplatu iste u skladu sa uslovima i na način propisan navedenim aktima, u suprotnom nemate pravo. Ostaje Vam da izvršite uvid u konkretne akte u cilju eventualnog ostvarivanja prava. Da ste ostali u radnom odnosu kod prethodnog poslodavca imali biste pravo na isplatu jubilarne nagrade u skladu sa članom 105. PKU za zdravstvene ustanove čiji je osnivač RS, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave.

  91. U državnoj instituciji sam radio na neodređeno vreme od 01.11. 1984 do 18.12.1985. Od 18.12.1985 do 22.12.1986 sam bio u vojsci. Od 22.12.1986 sam u neprekidnom radnom odnosu u istoj instituciji do danas. Da li je trebalo da primim jubilarnu nagradu za 30 godina rada 2014. Da li vojni rok ulazi u neprekidan rad.

    • U skladu sa važećim zakonskim propisima, vreme provedeno na odsluženju odnosno dosluženju vojnog roka se ne priznaje u staž osiguranja već za to vreme zaposlenom miruju prava i obaveze koje se stiču na radu i po osnovu rada, osim prava i obaveza za koje je zakonom, opštim aktom, odnosno ugovorom o radu drugačije određeno. Konkretno, to bi u Vašem slučaju značilo, da Vam se taj period neće računati u ukupan radni staž potreban za ostvarivanje prava na jubilarnu nagradu, osim ukoliko opštim aktom kod konkretnog poslodavca nije drugačije propisano, jer se ovo pravo isplaćuje za određene jubilarne godine rada u radnom odnosu što odsluženje vojnog roka svakako nije.
      Shodno tome, a prema podacima koje ste naveli, pravo na isplatu jubilarne nagrade stičete u novembru 2015. godine (naravno, u slučaju da opštim aktom poslodavca nije propisano da će Vam se sporni period uračunati), te neposredno pre tog datuma možete podneti zahtev za isplatu jubilarne nagrade. Ovo naročito, što Zakonom o budžetu Republike Srbije za 2015. god. nije predviđeno ograničenje u isplati jubilarnih nagrada za zaposlene koji su to pravo stekli u 2015. godini.

      • Hvala na brzom odgovoru ali kada sam Vaš odgovor prosledio pravnoj službi, njihov odgovor je da pravo na isplatu jubilarne nagrade stičem u decembru 2016, i da sam od 22.12.1986. u neprekidnom radnom odnosu, da imam prekid, i da se vreme provedeno na radu pre vojske ne može sabirati, iako mi je radni staž mirovao za vreme koje sam proveo u vojsci. Ko je sada u pravu, da li 30 godina punim 2015 ili 2016 godine.

        • Poštovani,
          odredbe Zakona o radu kojima se reguliše pitanje mirovanja radnog odnosa (član 79.) su vrlo jasne i nema mesta pogrešnim tumačenjima, te bi u skladu sa odredbama istog trebalo i da se postupa. Sam naziv mirovanje radnog odnosa ukazuje da zaposlenom miruju prava i obaveze koje se stiču na radu i po osnovu rada, osim prava i obaveza za koje je zakonom, opštim aktom, odnosno ugovorom o radu drukčije određeno, ako odsustvuje sa rada u slučajevima propisanim ovim članom. Znači MIRUJU, a mirovanje nije isto što i PREKID! Razlozi za prestanak radnog odnosa propisani su članom 175. i vrlo su jasni, i nikako se ne mogu poistovećivati sa razlozima mirovanja radnog odnosa, na šta i sami nazivi odeljka upućuju (znači, mirovanje≠prestanak).
          Zaposleni za vreme mirovanja radnog odnosa ne ostvaruje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja, odnosno ne teče mu staž osiguranja ali je on i dalje u radnom odnosu kod poslodavca i za to vreme ne može zasnovati radni odnos a što bi, složićete se mogao u slučaju prekida radnog odnosa, pa je to još jedan razlog u prilog našoj tvrdnji.
          Vreme provedeno na odsluženju odnosno dosluženju vojnog roka se ne priznaje u staž osiguranja i taj Vam se period neće računati u ukupan radni staž potreban za ostvarivanje prava na jubilarnu nagradu, ali taj period NE STVARA PREKID, što znači da je poslodavac dužan da Vam računa i razdoblje pre mirovanja radnog odnosa, osim ako nekim posebnim zakonom ili opštim aktom (kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu) nije drugačije određeno.
          Konkretno, 30 godina rada Vam se računa od trenutka zasnivanja radnog odnosa (01.11.1984) a ne od 22.12.1986. godine, što znači da pravo na isplatu jubilarne nagrade stičete u novembru 2015. godine!!!
          Još jedan razlog u prilog svemu navedenom sadržan je u činjenici da se period mirovanja radnog odnosa upisuje na posebnoj strani radne knjižice (strana 26.), u smislu člana 20. Pravilnika o radnoj knjižici (“Sl. glasnik RS”, br. 17/97), dok se „prestanak rada-osiguranja“ upisuje u sasvim drugoj rubrici, u skladu sa članom 18. I ovo potvrđuje da postoji razlika između ova dva radnopravna instituta, znači mirovanje≠prestanak, jer da ne postoji razlika upis bi se vršio na istoj strani u istoj rubrici radne knjižice.
          Ovo je naše mišljenje zasnovano na zakonu, a za proizvoljna tumačenja zakona i proizvoljna postupanja pojedinaca nismo nadležni. Ukoliko Vam ne isplate jubilarnu nagradu u skladu sa propisanim uslovima i zakonskim odredbama, kao oštećena strana možete potražiti zaštitu na sudu.
          Srdačan pozdrav i svako dobro.

  92. Poštovana,
    radim u geološkom zavodu srbije koji je u sistem državne uprave ušao 2012.godine. Pravni prethodnik je bio Geološki institut Srbije doo.do 2012.godine. U januaru 2014. sam stekla 30 godina rada a u martu otišla u penziju.Nisam podnela zahtev za isplatu jubilarne nagrade sve do aprila ove godine jer su me kolege obavestile da to uradim. Oni kao državni službenici se sada žale Žalbenoj komisiji Vlade pa Vas pitam da li i ja mogu da se žalim jer nisam više državni službenik već penzioner a i nisam podnela zahtev za isplatu u 2014.godini kada sam i stekla pravo na jubilarnu nagradu.

    S poštovanjem

    • Članom 186. Zakona o radu je propisana obaveza poslodavca da u slučaju prestanka radnog odnosa zaposlenom isplati sve neisplaćene zarade, naknade zarade i druga primanja koja je zaposleni ostvario do dana prestanka radnog odnosa u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu, a najkasnije u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa.
      Ukoliko ste ispunjavali uslove za isplatu jubilarne nagrade propisane opštim aktom odnosno ugovorom o radu, poslodavac je bio dužan da Vam isplati jubilarnu nagradu u skladu sa navedenim članom Zakona. Kako to nije učinio, a imajući u vidu da pravo na jubilarnu nagradu spada u kategoriju novčanih potraživanja iz radnog odnosa koja zastarevaju u roku od tri godine od dana nastanka obaveze, u cilju obezbeđivanja potraživanja i zaštite svog prava, možete pokrenuti spor pred nadležnim sudom jer nije došlo do zastarelosti potraživanja.

  93. Da li se kod ostvarivanja prava na jubilarnu nagradu racuna samo radni staž u skoli (državni organ) ili i ostali, na primer neko preduzece. Napunio sam 35 godina rada u osnovnoj skoli 6. januara 2015. Pre rada u prosveti, radio sam u rudniku 9 meseci za koje vreme su mi uredno uplaceni doprinosi. Kako ce se postupiti u mom slucaju, odnosno koji radni staž ulazi u jubilarnu nagradu i da li mi pripada za 35 godina rada?

    • Prema članu 31. PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, zaposlenom se jubilarna nagrada isplaćuje u godini kada navrši 10, 20, 30 ili 35 godina rada ostvarenog u radnom odnosu, pri čemu se u obzir uzima ukupan radni staž, a ne samo staž kod poslednjeg (aktuelnog) poslodavca. Što bi u Vašem slučaju značilo, a prema podacima koje ste naveli, da ste 35 godina rada ostvarili u 2014. godini u kojoj, prema tada važećim PKU, nažalost nije bila propisana isplata jubilarne nagrade za 35 godina rada ostvarenog u radnom odnosu.

  94. Poštovana,

    Radila sam u predskolskoj ustanovi. Od 2005 godine do danas radim kao opšinski prosvetni inspektor. Septembra meseca 2014 mi je ukinut minuli rad za deo koji sam provela u vrtiću. Dali imam imam pravo na taj deo minulog rada i dali mi se kod jubilarne nagrade računa ceo staž ili samo seo proveden na poslovima opštinskog prosvetnog inspektora? Hvala unapred!

    • U vezi dela Vašeg pitanja koji se odnosi na jubilarnu nagradu, prilikom utvrđivanja ispunjenosti uslova za sticanje prava na jubilarnu nagradu u obzir se uzimaju samo godine rada provedene u radnom odnosu kod poslodavca – državnog organa, bez obzira na to u kom je državnom organu zaposleni ostvarivao prava iz radnog odnosa, što bi u Vašem slučaju značilo da Vam se neće računati vreme provedeno u radnom odnosu u predškolskoj ustanovi. Međutim, i pored iznetog, Vi ćete u 2015. godini, u skladu sa članom 44. PKU za državne organe, imati pravo na isplatu jubilarne nagrade za 10 godina rada u radnom odnosu (u visini prosečne zarade bez poreza i doprinosa), ukoliko ste radni odnos na poslovima opštinskog prosvetnog inspektora zasnovali 2005. godine, te možete podneti zahtev za isplatu jubilarne nagrade.
      Što se tiče dela pitanja koji se odnosi na minuli rad, odgovor na isto možete pronaći na Pravnom Portalu u okviru teme „Neusaglašenost stavova i mišljenja organa državne uprave po pitanju tumačenja minulog rada“.

  95. Zena mi radi u decijoj bolnici i u julu 2015 puni 20 godina neprekidnog rada u toj ustanovi.Problem je sto je njen ukupni radni staz 25 godina tj. 5 godina je pre toga radila u preduzecu kog vise nema I koja se bavila obradom drveta. U bolnici joj tumace da nema prava na jubilarnu jer ima 25 godina ukupnog staza.Kad je imala 20 godina ukupnog staza nisu ni delili jubilarne, a moze se desiti kad napuni 30 godina ukupnog staza da kazu da se racuna samo kod istog poslodavca pa da opet ne dobije jubilarnu nagradu. Molim Vas da mi odgovorite da li ona ima pravo na jubilarnu nagradu. Hvala.

    • U skladu sa PKU za zdravstvene ustanove čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave, koji se primenjuje od 14. januara 2015. godine, konkretno članom 105. je regulisana obaveza poslodavca da zaposlenom isplati jubilarnu nagradu u propisanom iznosu za određene jubilarne godine „provedene u radnom odnosu“. Navedeno bi značilo, da se za ostvarivanje jubilarne nagrade u zdravstvu u obzir uzimaju ukupne godine rada u radnom odnosu, nezavisno od činjenice kod kod su poslodavca ostvarene i da li su ostvarene u kontinuitetu (neprekidnom trajanju) ili sa prekidima. Shodno svemu iznetom, Vaša žena ima 25 godina rada provedenih u radnom odnosu, te u ovoj godini ne ispunjava uslov za ostvarivanje prava na jubilarnu nagradu, a koje će pravo imati tek za 30 godina rada provedenih u radnom odnosu.

  96. Postovani, moj ukupan staz u republickom javnom preduzecu je 20 godina, stim da sam imao pauzu od godinu dana od 1997. do 1998. g. Da li to znaci da pravo na jubilarnu nagradu sticem tek 2018. godine?

    Sa postovanjem Ivan.

    • Vaše pitanje ne sadrži par informacija neophodnih za dobijanje preciznog i jasnog odgovora (pre svega o kom javnom preduzeću se radi, tačan datum zasnivanja radnog odnosa) te ćete u skladu sa tim dobiti opštiji odgovor.
      Za ostvarivanje prava na jubilarnu nagradu u javnim i javnim komunalnim preduzećima obično je kao uslov propisano da se jubilarna nagrada isplaćuje „povodom godišnjice neprekidnog rada kod poslodavca“ (čl. 69. PKU za javna preduzeća u komunalnoj delatnosti na teritoriji RS), ili kao što PKU za javna i javna komunalna preduzeća čiji je osnivač grad Niš propisuje (koji je prestao da važi, a novi PKU nije donet) u čl.32: „Poslodаvаc može dа zаposlenom obezbedi jubilаrnu nаgrаdu zа nаvršenih 10, 20, 30 godinа rаdа u neprekidnom trаjаnju kod poslodаvcа odnosno u jаvnim i jаvno komunаlnim preduzećimа čiji je osnivаč grаd Niš.“, gde se pod „neprekidnim trajanjem“ smatraju i slučajevi prelaska u zakonskom roku iz jednog u drugo javno i javno komunalno preduzeće čiji je osnivač grad Niš.
      Iz svega iznetog proizilazi, da Vaše pravo na jubilarnu nagradu zavisi od uslova propisanih PKU u Vašem preduzeću, te ukoliko je kao uslov propisan neprekidni rad kod poslodavca, pravo na istu ćete ostvariti tek u godini u kojoj navršavate 20 godina neprekidnog rada kod poslodavca, a koja će to godina biti mi Vam ne možemo precizirati s obzirom da niste naveli datum zasnivanja radnog odnosa kod konkretnog poslodavca.

  97. Postovana,
    1. 10. 2014. sam navrsio ukupno 20 godina radnog staza, a od toga na Fakultetu na kojem radim sada, ukupno 9 godina radnog staza. Da li mi je pripadalo pravo na jubilarnu nagradu?
    Pozdrav

    • U skladu sa članom 23. PKU za visoko obrazovanje, koji je važio u vreme sticanja prava na jubilarnu nagradu, pripada Vam pravo na isplatu iste za 20 godina ukupnog rada ostvarenog u radnom odnosu u iznosu jedne prosečne plate po zaposlenom ostvarene u ustanovi u prethodnom mesecu. Posebno ako se ima u vidu i činjenica da Zakonom o budžetu Republike Srbije za 2014. god. nije bilo ograničenja u isplati jubilarnih nagrada za zaposlene koji su to pravo stekli u 2014. godini.

  98. Da li se zaposlenima u domovima učenika uračunava u staž za jubilarnu nagradu staž stečen osuguranjem preko poljoprivredne delatnosti, ukoliko je uplaćivanje za staž vršilo treće lice, a ne osiguranik samostalno?

    • Staž osiguranja navršen u osiguranju poljoprivrednika ne računa se prilikom ostvarivanja prava iz radnog odnosa, konkretno jubilarne nagrade, dok se računa prilikom sticanja prava na penziju. Ovo s toga što je PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika propisano da se jubilarna nagrada isplaćuje zaposlenom u godini kada navrši 10, 20, 30 ili 35 godina rada ostvarenog u radnom odnosu, a vreme obavljanja poljoprivredne delatnosti ne smatra se radom u radnom odnosu. Sve zavisi od onoga ko bude tumačio propis i doneo rešenje u Vašoj ustanovi.

  99. Poštovana, molio bih Vas za pojašnjenje da li pravo na isplatu jubilarnih nagrada pripada i zaposlenim u domenu visokog obrazovanja (fakulteti i visoke škole strukovnih studija) i koji je “put” za, eventualno, ostvarivanje prava na iste! Unapred zahvalan!

    • Zaposleni u visokoškolskim ustanovama čiji je osnivač Republika Srbija, odnosno autonomna pokrajina ostvaruju pravo na jubilarnu nagradu, u skladu sa PKU za visoko obrazovanje koji se na njih neposredno primenjuje. Međutim, prethodni PKU za visoko obrazovanje je prestao da važi 29. januara 2015. god. a novi još uvek nije donet, te se do njegovog donošenja predmetno pravo ostvaruje shodno odredbama Zakona o radu, odnosno opšteg akta ili ugovora o radu. Sve navedeno tiče se „državnih“ visokoškolskih ustanova. Ukoliko je reč o „privatnim“ visokoškolskim ustanovama pravo na jubilarnu nagradu ostvaruje se u skladu sa opštim aktima konkretne ustanove (Statutom, Pravilnikom) odnosno ugovorom o radu.

  100. Hoće li se u 2015. gofini isplaćivati jubilarne nagrade za sudije, s obzirom da se posebni kolektivni ugovor za državne organe primenjuje na zaposlene- državne službeenike i nameštenike?
    Hvala nejlepšr.

    • Zakonom o budžetu Republike Srbije za 2015. god. predviđeno je da će se u 2015. god. vršiti obračun i isplata jubilarnih nagrada za zaposlene koji su to pravo stekli u 2015. godini, što znači da su sredstva za isplatu iste opredeljena i da nema smetnji da se isplata jubilarnih nagrada propisanih PKU za državne organe i izvrši u skladu sa propisanim uslovima.

  101. Napunio sam 35. godinu staža u novembru 2014.g a PKU za zaposlene u prosveti je potpisan februara 2015. Imam li pravo na jubilarnu nagradu? Naravno sve vreme se računa isti poslodavac Ministarstvo prosvete… Hvala unapred

    • S obzirom da ste pravo na jubilarnu nagradu stekli u godini kada ista, za navedene godine rada, nije bila predviđena tada važećim kolektivnim ugovorom, prema članu 31. važećeg PKU ne biste mogli da ostvarite pravo na isplatu jubilarne nagrade. Jubilarna nagrada se isplaćuje u skladu sa uslovima, na način i u visini propisanoj opštim aktima, odnosno ugovorom o radu, koji su bili na snazi u trenutku sticanja prava na istu.

      • Napunio sam 35. godinu staža u februaru 2015.g a PKU za zaposlene u prosveti je potpisan februara 2015. Imam li pravo na jubilarnu nagradu? Hvala unapred

        • Jubilarna nagrada se zaposlenom isplaćuje u godini kada navrši 10, 20 30 ili 35 godina rada ostvarenog u radnom odnosu, što bi značilo da imate pravo na isplatu iste s obzirom da ste 35 godina rada navršili 2015. godine, nezavisno od činjenice što je PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika počeo da se primenjuje 5. marta 2015. godine jer se u obzir uzima cela godina u kojoj je pravo stečeno.

          • Moj slučaj je sledeći,

            Radim u prosveti na poslovima i radnim zadacima učitelja od 5.02.1980. godine. do danas u kontinuitetu. Znači, 5. februara 2015. godine, navršio sam 35 godina radnog staža. Pre rada u prosveti, radio sam u privredi kao fizički radnik u trajanju od 7 meseci sa prekidima.
            Interesuje me da li mi pripada pravo na jubilarnu nagradu za navršene 35 godine radnog staža, ako se računa ukupan radni staž računajući i gore navedeni rad u privredi, ja sam ispunio 35 godina (1.jula.2014.)Kako će se postupiti u mom slučaju?

            • U skladu sa članom 31. PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika pripada Vam pravo na isplatu jubilarne nagrade za 35 godina rada provedenih u radnom odnosu, koje pravo ostvarujete tek ove 2015-te godine (a ne 2014. kao što navodite) u visini dve prosečne plate. Konkretno, u Vašem slučaju to bi bio februar 2015-te godine, ukoliko ste navedenih 7 meseci bili u radnom odnosu (nezavisno od prekida) po osnovu ugovora o radu za koji period su uredno plaćeni doprinosi. Međutim, ukoliko ste predmetnih 7 meseci proveli na radu po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima ili ugovora o delu to se neće smatrati radom u radnom odnosu, pa se kao trenutak sticanja prava na jubilarnu nagradu uzima septembar 2015 godine. Svakako 2015-te godine imate pravo na isplatu jubilarne nagrade te možete podneti zahtev za isplatu iste.

Ostavite komentar

Profi Sistem baner