Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Kraći rok za podnošenje predstavke Evropskom sudu u Strazburu

Kraći rok za podnošenje predstavke Evropskom sudu u Strazburu

U „Sl. glasniku RS – Međunarodni ugovori“, br. 10/2015, objavljen je Zakon o potvrđivanju Protokola broj 15 kojim se menja Konvencija za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda  koji se primenjuje od 19. maja 2015. god.

Ovaj protokol stupa na snagu prvog dana u mesecu koji nastupa po proteku perioda od tri meseca od dana kada su sve Visoke strane ugovornice Konvencije izrazile svoj pristanak da ih ovaj protokol obavezuje. (O stupanju na snagu ovo protokola Generalni sekretar Saveta Evrope obaveštava sve države članice Saveta Evrope i ostale Visoke strane ugovornice).

Možda i najvažnija izmena koju Protokol 15 donosi, odnosi se uslove prihvatljivosti predstavke podnete ESLJP. Ovi uslovi su propisani članom 35. Konvencije.

Pre izmene ovaj član je glasio:

Član 35

Uslovi prihvatljivosti

  1. Sud može uzeti predmet u postupak tek kada se iscrpu svi unutrašnji pravni lekovi, u skladu sa opštepriznatim načelima međunarodnog prava, i u roku od šest meseci od dana kada je povodom njega doneta pravosnažna odluka.
  1. Sud ne postupa po pojedinačnoj predstavci podnetoj na osnovu člana 34. koja je:

a) anonimna, ili

b) u suštini istovetna s predstavkom koju je Sud već razmatrao, ili koja je već podneta nekoj drugoj međunarodnoj instanci radi ispitivanja, odnosno rešavanja a ne sadrži nove relevantne činjenice.

  1. Sud proglašava neprihvatljivom svaku pojedinačnu predstavku podnetu na osnovu člana 34. ako:

a) smatra da je predstavka nespojiva sa odredbama Konvencije ili protokola uz nju, očigledno neosnovana, ili predstavlja zloupotrebu prava na predstavku; ili

b) smatra da podnosilac predstavke nije značajnije oštećen, osim ako poštovanje ljudskih prava ustanovljenih Konvencijom i protokolima uz nju ne zahteva ispitivanje suštine predstavke, s tim da se predstavka ne može odbaciti po ovom osnovu ukoliko slučaj nije prethodno s dužnom pažnjom razmotrio domaći sud.

  1. Sud odbacuje svaku predstavku koju smatra neprihvatljivom u smislu ovog člana. On to može učiniti u svakoj fazi postupka.

U stavu 1. ovog člana šestomesečni rok za podnošenje predstavke skraćuje se na četiri meseca od dana od kada je povodom predmeta doneta konačna pravosnažna odluka domaćeg suda, dok se u stavu 3. tačka b. Konvencije brišu reči: „s tim da se predstavka ne može odbaciti po ovom osnovu ukoliko slučaj nije prethodno s dužnom pažnjom razmotrio domaći sud”.

Dakle, skraćen je rok za podnošenje predstavke ESLJP, nakon iscrpljivanja domaćih pravnih lekova i donošenja pravosnažne odluke po predmetu predstavke, dok je slučaj kada sud proglašava neprihvatljivom pojedinačnu predstavku pojednostavljen, obzirom da se brisanjem gore navedenih reči, praktično predviđa, da, u situaciji kada odluči da odbaci predstavku jer podnosilac nije značajnije oštećen, ESLJP neće ulaziti u pitanje dužne pažnje domaćeg suda.

Napominjemo da odredbe o skraćivanju roka za podnošenje predstavke stupaju na snagu šest meseci nakon stupanja Protokola 15 na snagu i ne primenjuju se na one predstavke za koje je doneta konačna odluka u smislu člana 35. stav 1. Konvencije (o prihvatljivosti predstavke), pre nego što su stupile na snagu ove odredbe.

Cilj izmena

Pored navedene Protokol 15 donosi još nekoliko izmena Konvencije, a pretpostavljamo da ove izmene za cilj imaju veću efikasnost postupka, a naročito ova koja se odnosi na skraćenje roka u kom ESLJP može uzeti predmet u postupak, jer istekom ovog novog, kraćeg roka ESLJP neće uzeti predstavku u razmatranje. Da li će u praksi omiljenog „srpskog“ suda tako i biti, tek ćemo videti.

 

Opširniji komentar u vezi sa izmenama Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda možete pročitati u nekom od narednih brojeva časopisa „Advokatska kancelarija“.

 

 

 

Ostavite komentar

Profi Sistem baner