Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Prijava potraživanja po osnovu neisplaćene devizne štednje

Prijava potraživanja po osnovu neisplaćene devizne štednje

Na osnovu člana 18. Zakona o regulisanju javnog duga Republike Srbije po osnovu neisplaćene devizne štednje građana položene kod banaka čije je sedište na teritoriji Republike Srbije i njihovim filijalama na teritorijama bivših republika SFRJ („Sl. glasnik RS”, broj 108/16) (u daljem tekstu: Zakon), koji se primenjuje od 30. decembra 2016. god. Vlada republike Srbije donela je Uredbu o postupku za utvrđivanje prava na isplatu devizne štednje građana objavljenu u „Sl. glasniku RS“, br. 8/2017.

Naime, navedenim zakonom uređuju se uslovi, način i postupak regulisanja obaveza po osnovu neisplaćene devizne štednje građana koju su do 27. aprila 1992. godine položili:

1) državljani bivših republika SFRJ, osim Republike Srbije, kod banaka sa sedištem na teritoriji Republike Srbije i njihovim filijalama na teritorijama bivših republika SFRJ;

2) državljani Republike Srbije kod filijala banaka sa sedištem na teritoriji Republike Srbije, a koje su se nalazile na teritorijama bivših republika SFRJ.

Pri tom, predmetne obaveze se odnose i na naslednike deviznih štediša.

Odredbe ovog zakona ne odnose se na deviznu štednju koja je u potpunosti isplaćena u skladu sa propisima bivših republika SFRJ na čijoj teritoriji je položena, ili koju su bivše republike SFRJ svojim propisima prenele na druga pravna lica, odnosno konvertovale u druga prava.

Ako je devizna štednja isplaćena delimično u skladu sa propisima bivših republika SFRJ na čijoj teritoriji je položena, pravo na isplatu preostalog dela te štednje ostvaruje se u skladu sa odredbama ovog zakona.

Pravo na isplatu utvrđuje se pojedinačno za svakog deviznog štedišu, a Republika Srbija zadržava pravo potraživanja od država sukcesora SFRJ po osnovu isplata devizne štednje izvršenih u skladu sa ovim zakonom.

Obaveze prema deviznim štedišama – licima kojima se po odredbama ovog zakona prizna pravo na isplatu devizne štednje ili njihovim naslednicima izvršavaju se u deset jednakih polugodišnjih rata koje dospevaju svakog 31. avgusta i 28. februara, počev od 31. avgusta 2018. godine i zaključno sa 28. februarom 2023. godine.

 

Ono što je od posebnog značaja jeste da je završnim odredbama zakona propisano da se danom stupanja na snagu ovog zakona, odnosno 30. decembra 2016. god., obustavljaju  sudski postupci za naplatu devizne štednje obuhvaćene ovim zakonom, uključujući i postupke izvršenja.

 

Uredba o postupku za utvrđivanje prava na isplatu devizne štednje građana se primenjuje od 4. februara 2017. god., a ovom uredbom uređuju se obrazac prijave potraživanja i način prijavljivanja potraživanja po osnovu neisplaćene devizne štednje građana, način obrade dokumentacije koja se dostavlja uz prijavu potraživanja, način vršenja konverzije štednih uloga u amortizacione obveznice i način njihovog knjigovodstvenog evidentiranja, način upisa amortizacionih obveznica u Centralni registar, depo i kliring hartija od vrednosti, isplata amortizacionih obveznica i izveštavanja.

Prijava potraživanja

Utvrđivanje prava na isplatu devizne štednje vrši Ministarstvo finansija – Uprava za javni dug (u daljem tekstu: Uprava) na predlog posebne komisije, koju obrazuje Vlada na predlog ministra nadležnog za poslove finansija.

Radi utvrđivanja prava na isplatu devizne štednje , Uprava će objaviti poziv za prijavu potraživanja po osnovu devizne štednje u „Službenom glasniku Republike Srbije” i u po jednom visokotiražnom dnevnom listu koji se distribuira na celoj teritoriji bivše republike SFRJ.

Poziv će se objaviti  i na zvaničnim internet prezentacijama Ministarstva finansija, Uprave, Agencije za osiguranje depozita i Narodne banke Srbije, a obavezno sadrži: način prijave potraživanja, obrazac prijave potraživanja, kome se podnosi prijava, rok za podnošenje prijave, dokumentaciju koja se podnosi uz prijavu i ostale podatke u vezi sa podnošenjem prijave.

Prijava potraživanja može se podneti u roku od godinu dana od dana objavljivanja poziva u dnevnom listu koji se distribuira na celoj teritoriji bivše republike SFRJ.

Poziv za prijavu potraživanja objaviće se u roku od 45 dana od dana stupanja na snagu Zakona (stupio na snagu 30. decembra 2016. godine), odnosno do 13. februara 2017. godine.

Po isteku roka gubi se pravo na potraživanje po osnovu neisplaćene devizne štednje, odnosno radi se o prekluzivnom roku.

Devizni štediša radi ostvarivanja prava na isplatu devizne štednje podnosi prijavu potraživanja u tri primerka neposredno Ministarstvu finansija – Upravi za javni dug na Obrascu 1 – Prijava potraživanja.

Preuzmite OBRAZAC 1 – PRIJAVA POTRAŽIVANJA

Uz prijavu potraživanja dostavlja se sledeća dokumentacija:

1) overena kopija lične karte ili pasoša deviznog štediše;

2) original uverenja nadležnog organa o promenama prebivališta;

3) original devizne štedne knjižice;

4) original izjave deviznog štediše date pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću, overene kod nadležnih organa, da svoju deviznu štednju nije preneo na drugo lice;

5) original potvrde nadležnih organa i institucija bivših republika SFRJ na čijoj teritoriji su se nalazile filijale banaka u kojima je položena devizna štednja, o tome da devizni štediša nije ostvario svoje pravo po osnovu devizne štednje, niti da mu je to pravo priznato od strane bivših republika SFRJ;

6) originali potvrda iz tačke 5) nadležnih organa svih bivših republika SFRJ u kojima je devizni štediša imao prebivalište – ako je menjao prebivalište u više republika;

7) original izvoda iz matične knjige venčanih ili drugi dokument iz koga se vidi promena ličnog imena (ime i prezime);

8) original izvoda iz matične knjige rođenih maloletnog lica koje je naslednik devizne štednje.

U slučaju kad se o nekom od dokumenata vodi službena evidencija kod organa u Republici Srbiji, a nije dostavljen uz prijavu potraživanja, Uprava će takav dokument pribaviti po službenoj dužnosti, u skladu sa zakonom kojim se uređuje opšti upravni postupak – u skladu sa članom 9. i 103. Zakona o opštem upravnom postupku (“Sl. glasnik RS”, br. 18/2016), koji se primenjuje od 1. juna 2017. god, ali su navedeni članovi počeli da se primenjuju od 8. juna 2016. god.

Ako prijavu potraživanja, u ime i za račun deviznog štediše, podnosi ovlašćeno lice, to lice, pored gore navedene dokumentacije, dostavlja overenu kopiju svoje lične karte ili pasoša, kao i original ovlašćenja koji je nadležni organ overio nakon dana objavljivanja poziva za prijavu potraživanja.

Ako je devizna štednja stečena nasleđivanjem, naslednik devizne štednje, pored gore navedene dokumentacije, dostavlja original uverenja nadležnog organa o promenama prebivališta ostavioca, original potvrde tač. 5) i 6) za ostavioca, original izvoda iz matične knjige umrlih, kao i original pravnosnažnog rešenja o nasleđivanju.

Ako je više naslednika devizne štednje, svaki naslednik podnosi prijavu potraživanja u skladu sa ovim članom za svoj nasledni deo.

Kada je jedan od naslednika uz prijavu potraživanja podneo original devizne štedne knjižice ili ako je jedan od naslednika ostvario svoje pravo na naplatu devizne štednje u skladu sa propisima Republike Srbije, smatra se da su i ostali naslednici podneli original te knjižice o čemu obaveštavaju Upravu.

Kada je jedan od naslednika uz prijavu potraživanja podneo potrebnu dokumentaciju, ostali naslednici mogu o tome obavestiti Upravu i tada se smatra da su i oni podneli tu dokumentaciju.

Ako je vlasnik devizne štednje umro, a nije pravnosnažno okončan postupak za raspravljanje zaostavštine, naslednik može podneti prijavu potraživanja koja sadrži podatke o vlasniku devizne štednje koji je umro i uz koju dostavlja original izvoda iz matične knjige umrlih. Dokumentacija od tačke 1) do 8) i dokumentacija koja se podnosi ako je devizna štednja stečena nasleđivanjem, dostavlja se nakon pravnosnažno okončanog postupka za raspravljanje zaostavštine.

Podnosilac prijave potraživanja mora potpisati prijavu potraživanja i u potpunosti je odgovoran za tačnost podataka navedenih u prijavi potraživanja.

Dokumentacija se dostavlja zajedno sa prevodom na srpski jezik koji je overen od strane ovlašćenog tumača za srpski jezik.

Izvor: Izvodi iz zakona i uredbe preuzeti su iz programa „Propis Soft“ – Redakcija Profi Sistem Com-a.

Izvor: Obrazac Prijave potraživanja – Sajt Ministarstva finansija, mfin.gov.rs.

Jedan komentar

  1. Ko izdaje potvrde po brojem 5) i 6) ?

Ostavite komentar

Profi Sistem baner