Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Razrešenje sudija

Razrešenje sudija

Skupštinski Odbor za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu, bez mnogo polemike, prihvatio je juče izveštaj o radu Visokog saveta sudstva za 2014. godinu, uz ocenu Petra Petrovića, predsednika tog odbora i člana VSS, da je u prošloj godini učinjeno mnogo na poboljšanju stanja u srpskom pravosuđu.

Razlika između ovog sada VSS i ranijeg je ko nebo i zemlja, jer se mnogo radilo u protekloj godini i mnogo je učinjeno da se poboljša rad srpskog pravosuđa, a rezultati su vidljivi, objasnio je Petrović, dodajući da je VSS učinio mnogo da se poboljša stanje srpskog pravosuđa i da je prvi put prošle godine nekoliko sudija razrešeno zbog disciplinskog prekršaja.

Dragomir Milojević, predsednik VSS, koji je i predsednik Vrhovnog kasacionog suda, rekao je da je prošle godine u odnosu na 2013. godinu dupliran broj disciplinskih postupaka i da je pet sudija razrešeno dužnosti.

– Troje sudija razrešeno je zbog neopravdanog kašnjenja u izradi sudskih odluka, a dvoje sudija zbog neopravdanog odugovlačenja postupka. Nakon pokretanja disciplinskog postupka zbog izvršenog teškog disciplinskog prekršaja troje sudija je podnelo zahtev za prestanak sudijske funkcije i odlukama VSS prestala im je sudijska funkcija na lični zahtev. Dva postupka pokrenuta zbog teškog disciplinskog prekršaja nisu okončana razrešenjem sudija. Disciplinska komisija je u jednom postupku utvrdila izvršenje teškog disciplinskog prekršaja sudije i podnet je predlog Visokom savetu sudstva za razrešenje sudije, a odlukom VSS odbijen je predlog Disciplinske komisije za razrešenje sudije i spisi su vraćeni Disciplinskoj komisiji, piše u godišnjem izveštaju VSS.

U izveštaju se navodi i da su u prošloj godini stigle ukupno 2.003 pritužbe, koje su se uglavnom odnosile na rad suda, sudije ili predsednika suda u kojima se izražava nezadovoljstvo sudskim odlukama i ukazuje na postupanje i odlučivanje sudija sa zahtevom da se preispita odluka . Međutim, u skladu sa ovlašćenjima, VSS nije reagovao, jer nema ovlašćenja da na bilo koji način utiče na rad sudije i ishod sudskog postupka.
Predsednik VSS, Milojević je rekao je juče podnoseći izveštaj i da je iz Evropske komisije stigao dopis da je sve u redu sa predloženim pravilnikom o ocenjivanju sudija, kao i da je problem srpskog pravosuđa što se ne ispunjavaju norme.

Odbor je juče usvojio i izveštaj Državnog veća tužilaca za 2014. godinu u kome se navodi da je u prošloj godini podneto 139 disciplinskih prijava protiv nosilaca javnotužilačke funkcije, što je povećanje za 143 odsto u odnosu na pretprošlu godinu. Odnosno disciplinske prijave podnete su protiv 37 javnih tužilaca i 102 zamenika javnih tužilaca, a najviše disciplinskih prijava podneli su građani. U većini slučajeva prijave su odbačene. U toku prošle godine disciplinski tužilac je u pet predmeta podneo predlog za vođenje disciplinskog postupka i to protiv šest nosilaca javnotužilačke funkcije.

Odbor za pravosuđe juče je dao i pozitivno mišljenje o Trećem nacrtu akcionog plana za poglavlje 24. Predstavnici tima koji radi na izradi tog akcionog plana pojasnili su da je akcioni plan podeljen na deset pregovaračkih poglavlja o azilu, viznoj politici, pravosudnoj saradnji, policijskoj saradnji i borbi protiv kriminala, borbi protiv terorizma, falsifikovanja evra…

– Očekujemo da Evropska komisija u kratkom periodu odluči da li će otvoriti sa Srbijom to poglavlje ili ne. Smatramo da je nacrt prihvatljiv i da je na tehničkom nivou dosta usaglašen sa evropskom komisijom. Do sada smo EK u dva navrata dostavljali akcione planove i verujemo da je ovaj dosta prihvatljiv, rekao je juče Miodrag Lazić iz Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, napominjući da je do sada u dva navrata nacrt akcionog plana za to poglavlje dostavljan EK i da se sada dosta odmaklo u usaglašavanju. On je napomenuo i da je Akcioni plan živ dokument i dok Vlada Srbije zajedno sa planom 23 ne usvoji finalnu verziju on može da se menja.

Izvor: Danas.

3 Komentari

  1. Čini mi se da naše pravosuđe veoma čudno (ne)funkcioniše nakon izvršenih re(de)formacija. Zbog čega? Odgovor: Čini mi se da se namerno (ili po političkim nalozima) urušava pravni poredak države Srbije, a to sve dovodi do narušavanja ustavnih prava građana,kao i diskriminacije pojedinaca i grupa građana ove države. Primer: sudovi u Srbiji (određeni broj) ne poštuje Odluke Ustavnog suda Srbije i iste ne sprovodi iako su one opšteobavezujuće za sve u državi. Ustavni sud je doneo mnogo pozitivnih Odluka (u korist vojnih penzionera) po ustavnim žalbama vojnih penzionera Srbije na ime neusaglašavanja njihovih penzija za 11,06%, ali to niko u Srbiji ne sprovodi,pa čak ni sudije.

  2. Pitao bi taj odbor za pravosuđe, kako ih nije sramota da uopšte postoje kada srpsko pravosuđe je ” nezavisno ”, a radi kako mu ko naredi. Ne verujem da hiljadu sudija su kupili dilome ili isto toliki broj da zdravstveno nije sposoban za samostalan rad i odlučivanje, ali njihove presude govore da je baš tako. Na svaku ustavnu žalbu vojnih penzionera Ustavni sud je doneo pozitivnu Odluku ( oko 500 ustavnih Odluka). Sve te sudije su svojim presudama radile nezakonito i kršile osnovna ljudska prava. Deset hiljada, a možda i veći broj je Upravni sud doneo presuda,sve negativne i sve su donete na nejavnim sednicama. Od nastanka Upravnog suda, ni jedno suđenje po pitanju zakonitog načina isplate penzija vojnim penzionerima od strane RF PIO,nije donetu u punoj jurisdikciji, sa namerom da se to pitanje reši. Srpsko pravosuđe za ovih sedam godine (2008-2014) po pitanju vojnih penzija napravilo je štetu građanima – poreskim obveznicima oko 30 milijardi dinara. Srpsko pravosuđe ( verovatno oko 1000 sudija ) ne može da shvati da se Odluka Ministra odbrane iz 2007. godine ne može preklapati ili mešati sa Rešenjem direktora RF PIO iz 2008. godine. To što oni pišu u presudama po tužbama vojnih penzionera, to je pravi kriminal u udruženom delovanju.Ovo nisu insinuacije, za sve imam materijalne dokaze.

  3. Dokle će VKSS donositi “izuzetno dozvoljene” revizije suprotne odlukama i stavovima Ustavnog suda?

Ostavite komentar

Profi Sistem baner