Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Sprečavanje nasilja u porodici

Sprečavanje nasilja u porodici

Tema „Nasilje u porodici“ je već više puta bila predmet objavljivanja na Pravnom portalu „Profi Sistema“ Com-a.

U poslednjem komentaru objavljenom na ovom portalu u vezi sa navedenom temom, predmet je bio ceo Zakon o sperčavanju nasilja u porodici objavljen u „Službenom glasniku RS“ br.94 od 24.11.2017godine, koji se primenjuje od 1. juna 2017.godine.

Ovom prilikom, a zbog izvesnih dilema koje se javljaju u praksi u vezi primene ovog zakona, detaljnije ćemo se baviti pojmom „Sprečavanja nasilja u porodici“, pojmom „Nasilja u porodici, „Neposrednom opasnošću“ i aktima nasilja u porodici.

Prema odredbi čl.3. Zakona o sperčavanju nasilja u porodici propisano je da se:

Sprečavanje nasilja u porodici sastoji se od skupa mera kojima se otkriva da li preti neposredna opasnost od nasilja u porodici i skupa mera koje se primenjuju kada je neposredna opasnost otkrivena.

Neposredna opasnost od nasilja u porodici postoji kada iz ponašanja mogućeg učinioca i drugih okolnosti proizlazi da je on spreman da u vremenu koje neposredno predstoji po prvi put učini ili ponovi nasilje u porodici.

Nasilje u porodici, u smislu ovog zakona, jeste akt fizičkog, seksualnog, psihičkog ili ekonomskog nasilja učinioca prema licu sa kojim se učinilac nalazi u sadašnjem ili ranijem bračnom ili vanbračnom ili partnerskom odnosu ili prema licu sa kojim je krvni srodnik u pravoj liniji, a u pobočnoj liniji do drugog stepena ili sa kojim je srodnik po tazbini do drugog stepena ili kome je usvojitelj, usvojenik, hranjenik ili hranitelj ili prema drugom licu sa kojim živi ili je živeo u zajedničkom domaćinstvu.

Dakle, zakonodavac pojam „Sprečavanje nasilja u porodici“ određuje pre svega kao preventivno postupanje svih nadležnih organa u cilju onemogućavanja da do nasilja dođe, kao i onemogućavanja da se isto ponovi.

Određujući „Neposrednu opasnost od nasilja u porodici“, zakonodavac jasno propisuje da ona postoji ukoliko je mogući učinilac spreman da u vremenu koje neposredno predstoji po prvi put učini ili ponovi nasilje u porodici. Dakle, ne mora učinilac da preduzme neke od akata nasilja u porodici da bi došlo do primene ovog zakona, već je dovoljno da iz drugih okolnosti proizilazi da je on spreman da to prvi put učini ili ponovi. Usko vezano za neposrednu opasnost od nasilja u porodiic je i procena rizika propisana u čl.16. st.2. ovog zakona. Prema toj odredbi:

Pri proceni rizika naročito se vodi računa o tome da li je mogući učinilac ranije ili neposredno pre procene rizika učinio nasilje u porodici i da li je spreman da ga ponovi, da li je pretio ubistvom ili samoubistvom, poseduje li oružje, da li je mentalno bolestan ili zloupotrebljava psihoaktivne supstance, da li postoji sukob oko starateljstva nad detetom ili oko načina održavanja ličnih odnosa deteta i roditelja koji je mogući učinilac, da li je mogućem učiniocu izrečena hitna mera ili određena mera zaštite od nasilja u porodici, da li žrtva doživljava strah i kako ona procenjuje rizik od nasilja.

Ovo su okolnosti koje se utvrđuje i potom procenjuje rizik od neposredne opasnosti od nasilja u porodici. Postojanje više nabrojanih okolnosti povećavaju stepen rizika od nasilja, a stim u vezi je izvesnije donošenje naređenja kojim se izriču hitne mere od strane nadležnog policijskog službenika.

Nasilje u porodici, u smislu ovog zakona, kako smo već naveli, jeste akt fizičkog, seksualnog, psihičkog ili ekonomskog nasilja učinioca prema licu sa kojim se učinilac nalazi u sadašnjem ili ranijem bračnom ili vanbračnom ili partnerskom odnosu ili prema licu sa kojim je krvni srodnik u pravoj liniji, a u pobočnoj liniji do drugog stepena ili sa kojim je srodnik po tazbini do drugog stepena ili kome je usvojitelj, usvojenik, hranjenik ili hranitelj ili prema drugom licu sa kojim živi ili je živeo u zajedničkom domaćinstvu.

Fizičko nasllje predstavlja upotrebu fizičke sile. Seksualno nasilje predstavja seksualni akt bez saglasnosti žrtve, odnosno bez mogućnosti žrtve da da svoj pristanak. Psihičko nasilje predstavlja narušavanje spokojstva žrtve pretnjama i drugim radnjama koje za posledicu imaju narušavanje spokojstva.

Zakona kao akt nasilja navodi i ekonomsko nasilje koje predstavlja oblik psihičkog nasilja, koje se može činiti uskraćivanjem novca ili ograničavanjem pristupa novcu, prodaja stvari bez saglasnosti žrtve, zabrana zapošljavanja i dr.

Značajno je napomenuti da ovaj zakon daje najširi krug lica koje mogu biti žrtve nasilja. Taj krug je širi u odnosu na krivično delo Nasilje u porodici iz čl.194.KZ i u odnosu na krug lica koji je određen u Porodičnom zakonu.

Takođe, značajna je i napomena da je cilj samog zakona preventivno postupanje svih nadležnih organa u cilju onemogućavanja da do nasilja dođe, kao i onemogućavanja da se isto ponovi, što znači da ne mora učinilac da preduzme neke od akata nasilja u porodici da bi došlo do primene ovog zakona, već je dovoljno da iz drugih okolnosti, pribavljenih na opisani način, proizilazi da je on spreman da to prvi put učini ili ponovi.

Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programskog paketa “Propis Soft”Redakcija Profi Sistema Com-a.

Ostavite komentar

Profi Sistem baner