Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Uskoro početak dualnog obrazovanja u Srbiji

Uskoro početak dualnog obrazovanja u Srbiji

Uskoro dolazi i potpredsednik švajcarske Vlade, kako bi nas naučio o sistemu obrazovanja. Znam da se to mnogima neće svideti – rekao je premijer Vučić.

On je najavio početak dualnog obrazovanja u Srbiji, i dodao da je taj projekat započeo davno, najpre obraćanjem lokalnim samoupravama i biznismenima.
Dualno obrazovanje je učenje na radnom mestu i u zanatskoj školi, a učenici su u posebnom obrazovno-radnom odnosu sa firmom – poslodavcem. Ovaj vid edukacije primenjuje se u većem broju evropskih zemalja, ali su najpoznatiji i najuspešniji modeli Austrije i Nemačke.

-To znači da bi već u srednjoj školi deca trebalo da saznaju šta je to rad, šta je to posao. Ja sam išao u Zemunsku fabriku satova INSA i tada sam naučio šta je nešto što moraš da uradiš i kako to da uradiš. Današnja deca pojma nemaju. Moj sin pojma nema. Kad u spomenem vodomer, kaže „Šta pričaš ti“. E, to želimo da promenimo – rekao je Vučić.

On je, međutim, istakao da će na takav način obrazovanja koji u sebi sadrži i učenje na radnom mestu, naš privatnk da pristane kada bude siguran u budućnost svog posla, u stabilnost svog biznisa.

– Nećemo mi to moći ove godine, ali se nadam da je sledeća godina rasta i uspeha u obrazovnom sistemu. I Verbić to zna i radi na tome – kaže Vučić.

Učincima u obrazovanju, ali i u ostalim sektorima, Vlada će se baviti krajem aprila, rekao je Vučić novinarima na Kopaonik biznis forumu.

“(Ministar obrazovanja Srđan) Verbić to odlično zna i verujem da će imati snage da to teško pitanje pokrene, to je najozbiljnija reforma koja nam predstoji posle mera fiskalne konsolidacije”, istako je Vučić.

Premijer je očekuje “velike promene” u sferi obrazovanja za 2016-2017. godinu, što će Srbiju približiti razvijenim zemljama sveta.

– Ako iz škola na vreme budemo slali da nauče posao, imaćemo obrazovanu i motivisanu radnu snagu – rekao je premijer dodavši da će u tom smislu, takođe, biti potrebna pomoć domaćih privrednika.

“Rešenje za problem javnih finansija”

Premijer Vučić kaže da je u odnosu na prethodnu godinu, kada je reč o javnim finansijama, postignut napredak, ali da je najveća boljka s kojom Srbija mora da se suoči – nedostatak preduzetničkog duha i incijative, kao i nedostatak domaćih investicija.

On je istakao da smo se ovoga puta opredelili za ozbiljnu strategiju koja će da donese rešenje problema u javnim finansijama.

– Kada sam nedavno prolazio kroz istočnu Srbiju, jedan seljak mi je rekao mi “a šta to mene Vučiću briga za javne finansije, ako one idu preko mojih leđa?”. Kada povećavate plate i penzije, a za to nemate ekonomsko tlo, to je jako neozbiljno – kaže Vučić.

Premijer Aleksandar Vučić kaže da će vraćanje nekih penzija na raniji nivo biti moguće tek kad ozdravimo zemlju, i dodao da je cilj vlade da to uradi da bi doslo do veće potrošnje.

On je istakao smo povećali neporeske prihode, a u martu očekujemo i nove prihode od Elektromreža Srbije. Bruto domaći proizvod nam je veći sada nego u januaru poslednje dve godine, što predstavlja iznenađenje zbog smanjenja plata u javnom sektoru, rekao je premijer.

“Strane kompanije osećaju ozbiljan pomak u poslovanju”

Vučić je istakao da su nam akcize iznosile 33 milijarde u 2015. godini, da smo borbom protiv švercera cigareta i duvana uspeli da obezbedimo da strane kompanije osećaju ozbiljan pomak u poslovanju.

Dodao je da je i naplata carina nešto povećana, a PDV nam je bio 69 milijardi dinara, tri milijarde više nego prošle godine, da su nam rashodi ove godine 21 milijardu manji nego prošle godine, a prihodi 17 milijardi veći od onoga što je bilo ko od nas mogao da predvidi.

– Dolazimo do onoga što su naši izazovi. Sem ozbiljnijeg ulaganja u kapitalne
projekte, kao najveća boljka ostaje nam ne samo nedostatak novca i nedovoljno učešće bankarskog sektora u investiranju, nego i nedostatak preduzetničkog duha i ideja. Privatna inicijativa je u Srbiji dobrim delom nestala – kaže Vučić.

Vučić je istakao da se nada da ćemo problem Azotare i FAP-a i Železare uspeti da rešimo.

– Ono što me brine je Petrohemija, ali daćemo i tu sve od sebe. Naš problem je što nemamo domaćih investicija. Postavlja se pitanje kako da podstaknemo domaću potrošnju i proizvodnju. Da nam sada uspe privatizacija PKB-a, Telekoma, Aerodroma, mi ne znamo kako bismo potrošili polovinu tih para, jer nemamo projekte. I to je ogroman problem Srbije i zato vas molim za stručnu pomoć i podršku kako bismo ga rešili u narednih šest meseci – kaže Vučić.

Premijer je rekao da nema “lakih rešenja” i da duh “lako ćemo” ne može da prođe.

– Uradili smo to jer smo želeli da napravimo bolju uspešniju Srbiju i bez obzira na političku cenu. Duh rešenja “lako ćemo”, Vlada i ja nećemo da prihvatimo. Preko lakih rešenja dokopali smo se bede iz koje se i sada vadimo. Prihvatili smo teži put i ići ćemo do kraja. Uvek je lakše ići ka lakšim rešenjima i imamo te primere u okruženju i Evropi. Mi pripadamo onom delu Evrope, protestantskom, koji zna da samo teškim radom može da se dođe do uspeha – naveo je premijer.
Možda novi rebalans

Prihodi u januaru i februaru 2015. za 17 milijardi dinara veći od očekivanih, dok su rashodi bili za 21 milijardu manji, rekao je premijer.

– Ako se ovako nastavi možda ćemo morati da pravimo rebalans budžeta, ali biće to dobar rebalans – kazao je Vučić.

Dodao je da veruje da će revizija MMF-a u maju biti uspešna.
Vučić je dodao da “moramo jasno nedvosmisleno da kažemo da ćemo ovo da rešimo i bolnim putem”.

– Rak ne leče ni andol ni vitamini – zaključio je premijer.

Ističući da ekonomsija situacija “jeste loša, ali ne onoliko teška koliko su svi predviđali”, Vučić je ukazao na činjenicu da je ostvarena ušteda kada je reč o kapitalnim izdacima, naglasivši da je to loše.

– Na kapitalne izdatke smo u ovoj godini potrošili svega 540 miliona, i to ne menja dramatično stanje našeg deficita, već pokazuje da smo nespremni, da nemamo ideje i projekte i da, kada imamo novca, ne znamo šta s njim da radimo – rekao je Vučić.

Izvor: Blic.

Ostavite komentar

Profi Sistem baner