Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Usvojeni predlozi Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i Zakona o visokom obrazovanju

Usvojeni predlozi Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i Zakona o visokom obrazovanju

Prema saopštenju objavljenom na sajtu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici Predlog zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i Predlog zakona o visokom obrazovanju. Nova zakonska rešenja postaviće temelj kvalitetnijem obrazovanju.

Predlog zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja

 Unapređivanje kvaliteta obrazovanja, veća odogovornost ključnih aktera u sistemu, efikasnost na svim nivoima, veća autonomija ustanova i ekonomičnost su  osnovni principi na kojima počiva predlog krovnog posvetnog  zakona. Princip kvaliteta ostvaren je prevashodno kroz razvoj kvalitetnijih programa obrazovanja. Predviđeno je donošenje Nacionalnog okvira obrazovanja kao osnove za izradu novih nastavnih planova i programa. Uvode se i novine u sistemu upravljanja i rukovođenja ustanovama, direktori će biti birani isključivo na osnovu kompetencija, uz obaveznu obuku i licenciranje, imaće proširenu odgovornost, sigurniji radno-pravni status, a  u penziju odlaziti sa 65 godina.

Upisna politika prilagođena je najboljem interesu deteta. Postavljene su osnove za ocenjivanje i napredovanje učenika i stvaranje uslova  za veći obuhvat dece obrazovanjem i brige za decu iz osetljivih grupa, dok je nastavnik autonoman u koncipitanju procesa nastave uz odgovornost za rezultat. Istovremeno je povećana odgovornost nastavnika za kvalitet nastave, ocenjivanje i postupanje u slučajevima kršenja zabrana, nasilja i diskriminacije.

Proširena je odgovornost u oblasti zabrana u odnosu na nasilje i diskriminaciju, povećane su novčane kazne za propisane prekršaje , a uvode se i nove vaspitno i vaspitno-dispciplinske mere, društveno koristan i humanitarni rad, sa ciljem povećanja odgovornosti i efikasnosti uz vođenje računa o psihofizičkoj i zdravstvenoj sposobnosti, uzrastu i dostojanstvu učenika.  Jasno je propisana odgovornost roditelja, a predviđena je i mogućnost osnivanja opštinskih saveta roditelja.

Ustanove će imati pedagošku autonomiju u donošenju odluka o delu školskog programa, organizaciji rada i kalendaru. Takođe, stvara se osnov za elektronsku dokumentaciju i evidenciju rada škola.

Predlog zakona o visokom obrazovanju

Značajno unapređuje sistem akreditacije kroz osnivanje Nacionalnog tela za akreditaciju, nove standarde, uvođenje postupka žalbe, kao i procedure za izdavanje dozvole za rad i upis studenata tek nakon završene akreditacije. Uspostavlja vezu visokog obrazovanje i privede kroz formiranje Saveta poslodavaca na svakoj visokoškolskoj ustanovi. Daje priliku nastavnicima, istraživačima i studentima da osnivaju spin-off i start-up kompanije, kao i mogućnost angažovanja u nastavi eksperta iz privrede, kao predavača van radnog odnosa. Predviđa uvođenje kratkih programa studija i studija uz rad koji omogućavaju sticanje praktičnih znanja i veština u skladu sa potrebama tržišta rada. Kroz jedinstveni informacioni sistem prosvete uvode se registri akreditovanih studijskih programa, zaposlenih i studenata, kojima se dodeljuje Jedinstveni obrazovni broj za praćenje napretka u visokom obrazovanju i osnova za uvođenje novog sistema finansiranja. Uslov za rangiranje  za upis u narednu studentsku godinu na teret budžeta je 48 ESP bodova.

Podsećamo, važeći Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (“Sl. glasnik RS”, broj 72/2009, 52/2011, 55/2013, 35/2015-aut. tumačenje, 68/2015 i 62/2016-OUS) se primenjuje od 2009. godine od kada je pretrpeo brojne izmene, uključujući i Autentično tumačenje odredbe člana 13. stav 3. tačka 5) Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja („Službeni glasnik RS”, br. 72/09, 52/11 i 55/13) i Odluku Ustavnog suda broj IUz-166/2014 kojom je utvrđeno da odredbe člana 54. stav 5, u delu koji glasi: „ili za koje je, u skladu sa zakonom kojim se uređuju nadležnosti nacionalnih saveta nacionalnih manjina utvrđeno da su od posebnog značaja za nacionalnu manjinu” i stav 8, u delu koji glasi: „ili za koju je, u skladu sa zakonom kojim se uređuju nadležnosti nacionalnih saveta nacionalnih manjina, utvrđeno da je od posebnog značaja za nacionalnu manjinu” i člana 60. stav 3. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja („Službeni glasnik RS”, br. 72/09, 52/11, 55/13, 35/15 – Autentično tumačenje i 68/15), nisu u saglasnosti sa Ustavom.

Važeći Zakon o visokom obrazovanju  (“Sl. glasnik RS”, br. 76/2005, 100/2007-aut.tum., 97/2008, 44/2010, 93/2012, 89/2013, 99/2014, 45/2015-aut.tum., 68/2015 i 87/2016) koji se primenjuje od 2005. godine pretrpeo je brojne izmene uključujući i dva autentična tumačenja:

-Autentično tumačenje odredaba člana 127. st. 1. i 2. Zakona o visokom obrazovanju (“Službeni glasnik Republike Srbije”, broj 76/05)

-Autentično tumačenje odredbe člana 54. stav 1. Zakona o visokom obrazovanju („Službeni glasnik RS”, br. 76/05, 100/07 – autentično tumačenje, 97/08, 44/10, 93/12, 89/13 i 99/14).

 

 

 

Izvor: sajt Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja

 

 

Ostavite komentar

Profi Sistem baner