Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Zakoni neophodni za rad javnih beležnika

Zakoni neophodni za rad javnih beležnika

Parlamentarna većina najavila podršku zakonima koji su neophodni za rad javnih beležnika, dok deo opozicije, NDS, DS i NS smatraju da se zakoni donose na brzinu.
NDS je najavila podršku zakonima, ukoliko budu usvojeni njeni amandmani, iz NS-a kažu da neće glasati za predloženi zakon, dok se DS nije decidno izjasnila.

Poslanička grupa SPS podržava izmene zakona kojima se, kako smatra poslanik socijalista Nedjo Jovanović, postiže pravna sigurnost gradjana kao učesnika u pravnim poslovima prometa nepokretnosti.

“Usvajanjem ovih zakona približavamo se i EU, jer postižemo ono čemu dugo težimo, a to je pravna sigurnost kojom se privlače investitori”, rekao je Jovanović i dodao da javni beležnici dobijaju pun kapacitet.

On je istakao da se predloženim Zakonom o prometu nepokretnosti iz zakonske regulative briše nepostojeći oblik svojine u Srbiji, a to je društvena svojina.

Poslanica Nove Srbije Dubravka Filipovski najavila je podršku predloženim zakonskim rešenjima, dodajući da je uloga javnih beležnika veoma važna za pravnu sigurnost.

Filipovski smatra da ne treba očekivati poteškoće u primeni Zakona o overi potpisa, rukopisa i prepisa, te da se njime postiže maskimalna efikasnost u samom činu overe potpisa.

Poslanica SDPS Vesna Besarović ukazala je da će predloženi zakoni pružiti veću pravnu sigurnost gradjanima, da će pravni poslovi biti jednostavniji i profesionalniji, dok će moralnu i materijalnu odogovnost za te poslove preduzeti javni beležnici.

Prema njenim rečima, gradjani će uštedeti na vremenu, dok će finansijska sredstva koja će izdvajati biti približna visini sudskih taksi koje se trenutno plaćaju.

Poslanik JS Srdjan Kružević naveo je da će pravni poslovi biti transparentniji i bezbedniji i da više neće moći da se dogode prevare sa višestrukom kupovinom stanova.

Šef poslaničke grupe SDA Sandžaka Sulejman Ugljanin smatra da su predložena rešenja veliki korak ka EU, prvenstveno u oblasti uspostavljanja vladavine prava koja je, kako tvrdi, u Srbiji “još uvek na niskom nivou”.

“Usvajanja zakona treba da donese većoj pravnoj sigurnosti i sigurnosti investicija. Čestitam predlagaču ovog seta zakona i mi ćemo u danu za glasanje glasati za”, rekao je Ugljanin.

Sa druge strane, NDS neće podržati predložene zakone ako ne budu usvojeni njihovi amandmani, posebno onaj kojim je predvidjeno da se dozvoli paralelna primena kompletnog sistema do 1. marta.

Poslanik NDS Slobodan Homen rekao je da pripreme za uvodjenje sistema javnih beležnika traju godinama i da bi to sad, kako je rekao, trebalo uraditi na “pravi način, a ne da se uvede potpuni haos u pravosudje”.

“Situacija u sudovima prethodnih dana je zabrinjavajuća jer su gradjani skeptični po pitanju primene novog zakona. Na primer, juče je u jednom sudu u Beogradu čekalo po četiri sata na overu, jer je radio jedan šalter”, tvrdi Homen.

Homen tvrdi i da je “skandalozno” što se zakon usvaja dan pre nego što treba da stupi na snagu i upitao zašto se o zakonu nije raspravljalo u više dana, a “ne navrat nanos”.

Homen je upitao i na osnovu kojih kriterijuma su utvrdjene cene sudskih taksi.
Šef poslaničke grupe DS Borislav Stefanović tvrdi da je većina javnih beležnika izabrana po partijskoj liniji kao i da u Srbiji trenutno ima 94 notara, a da bi trebalo da ih ima najmanje stotinu.

Stefanović je takodje rekao da se predloženim zakonima oduzimaju ovlašćenja, kao i prihodi lokalnim samoupravama, koje više neće moći da overavaju odredjena dokumenta.

“Oduzeli ste opštinama i to malo ovlašćenja i prihoda što su imali, a gradjanima onemogućujete da prodju jeftinije u nekim slučajevima”, smatra Stefanović.

On je upitao i zašto se predloženi zakoni usvajaju u poslednjem momentu, odnosno dan pre nego što javni beležnici treba da počnu sa radom.

Stefanović je rekao da vlada po ko zna koji put dostavlja Skupštini u poslednjem momentu zakone navodeći da nije bilo nikakve rasprave i da se zakoni usvajaju u poslednjem trenutku kako bi se sustigli rokovi koji su “naprednjaci sami sebi zadali”.

Kaže i da se ne zna gde će biti javni beležnici, gde će gradjani moći da ostvare svoje pravne poslove.

“Nejasno je zašto je vlada onemogućila gradjanima da overavaju svoje potopise u lokalnim samouprava i opštinama, što je za gradjane višestruko jeftinije”, ukazao je Stefanović. On je istakao i da je Komora javnih beležnika formirana protivzakonito jer je po zakonu predvidjeno da ne može da se formira ukoliko nema 100 beležnika, a trenutno ih u Srbiji ima 94.

Stefanović takodje tvrdi da je veliki izabranih javnih beležnika blizak Srpskoj naprednoj stranci. U tom kontekstu on je rekao da je konkursna komisija bila i izborna komisija i da su beležnici birani na osnovu “čudnih krtierijuma” i na osnovu nečeg što se zove opšti utisak.

Selaković: Javni beležnici nisu birani po partijskoj osnovi
Ministar pravde Nikola Selaković odbacio optužbe Demokratske stranke da su javni beležnici, koji će početi sa radom 1. septembra, birani po partijskoj osnovi i istakao da državni funkcioner ne sme da zna za partijski interes.

Ubedljivu većinu imenovanih javnih beležnika nikad pre nisam video ni upoznao. Apsolutna je neistina da su birani po partijskoj liniji”, rekao je Selaković u Skupštini Srbije, odgovarajući šefu poslaničke grupe Demokratske stranke Borislavu Stefanoviću, koji je rekao da je većina javnih beležnika partijski imenovana.

On je istakao da nema problem da o tome razgovara sa bilo kojim kandidatom za javne beležnike, navodeći da je kriterijume za njihovo imenovanje propisao zakon, a da će konkurs ubuduće sprovoditi javnobeležnička komora.

“U Srbiji ostaje više od 270 slobodnih javnobeležničkih mesta i dostupna su svakom ko ispunjava uslove”, rekao je Selaković.

Ministar je istakao da uvodjenje javnih beležnika u pravosudni sistem Srbije treba da se ostvari tako da “to ne bude tema za političko potkusurivanje” i da svi oni koji imaju zamerke treba da iskoriste pravna sredstva koja im stoje na raspolaganju, odnosno da se obrate Upravnom sudu.

Mislim da je to fer i korektan odnos, a taj pokušaj podmetačine da je vršeno partijsko imenovanje, molim vas da mi dokažete”, poručio je Selaković Stefanoviću.

Selaković je takodje rekao da je država učinila sve da 100 javnih beležnika bude imenovano i da bi se to i desilo da, kako je naveo, neki od kandidata nisu rekli da mogu da rade samo u odredjenim mestima i da “im ne pada na pamet da se negde drugo kandiduju”.

Selaković je pozvao Stefanovića da, zarad interesa države i sigurnosti pravnog poretka, dopusti da žalbe neizabranih javnih beležnika razreši jedina nadležna institucija – odnosno Upravni sud Srbije.

U raspravi, Stefanović je rekao da je većina javnih beležnika izabrana po partijskoj liniji, kao i da u Srbiji trenutno ima 94 notara, a da bi trebalo da ih bude najmanje stotinu.

Izvor: B 92.

Ostavite komentar

Profi Sistem baner