Razvoj IT-sektora jedan je od prioriteta Vlade Republike Srbije. Prema podacima Narodne banke Srbije IKT sektor jedan je od najperspektivnijih sa godišnjim rastom izvoza od 20 odsto u poslednjoj deceniji. Srbiji u ovom trenutku nedostaje oko 15. 000 IT stručnjaka.
Odeljenja učenika sa posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku jedan su od načina na koji obrazovni sistem nastoji da odgovori na potrebe tržišta rada. Specijalističkim obrazovanjem srednjoškolaca koji imaju izražene digitalne kompetencije povećava se kvalitet sutdenata IT smerova različitih fakuleta.
Digitalna pismenost, poznavanje programiranja i baza podataka koje će učenici steći u gimnazijskom IT odeljenju biće krucijalne za njihov dalji razvoj. Osim prohodnosti na fakultete koji školuju IT stručnjake, maturanti ovih odeljenja mogu da nastave studije i u drugim oblastima i tako probiju put ka digitalizaciji u poljoprivredi, zdravstvu i energetici. Takođe, zahvaljujući kompetencijama, ovi učenici mogu odmah po završetku gimnazije biti deo inovativnih startap kompanija. Učenici koji su završili gimnazijska IT odeljenja svoje znanje, veštine i stavove su već uspešno iskazivali na konkursima koje su raspisivale telekomunikacione kompanije. Naročito su velike uspehe pokazali u veb-dizajniranju i kreiranju aplikacija za mobilne telefone.
Informacije o novom smeru
Gimnazijsko IT odeljenje predstavlja specijalizovano odeljenje za učenike sa izraženim digitalnim kompetencijama. Specijalizacija u jednoj naučnoj oblasti omogućava visok stepen pripremljenosti za nastavak visokog obrazovanja-studiranje u toj oblasti ali pri tom ne uskraćuje učenicima prohodnost i na studijske programe iz sasvim drugih oblasti.
Broj učenika, kao i u ostalim specijalizovanim gimnazijskim odeljenjima je 20. Veći deo nastave takozvanih računarskih predmeta odvija se u grupama sa po 10 učenika. Podela odeljenja na grupe omogućava bolji kvalitet rada, a samim ti i bolja postignuća učenika.
Prednosti pohađanja ovog obrazovnog programa
Učenici će ovladati svim osnovnim, ali i nekim naprednijim konceptima programiranja, upoznaće se sa različitim pristupima rešavanju problema programiranjem. Razumeće računarske mreže, mrežne slojeve i protokole i znati šta je potrebno da računarske mreže budu bezbedne.
Pored većeg spiska specifičnih računarskih kompetencija posebno je važno istaći da će učenici biti osposobljeni da efikasno koriste programiranje i rad sa bazama podataka za rešavanje različitih problema u daljem obrazovanju, profesionalnom radu i svakodnevnom životu. Ovo predstavlja funkcionalizaciju znanja.
Pohađajući ovaj obrazovni program učenici će unaprediti strategije i tehnike samostalnog učenja koristeći mogućnosti računara i izgradiće spremnost za praćenje novih rešenja u oblasti informatičke tehnologije.
Prijemni ispit
Za upis u odeljenje koje ostvaruje nastavni plan i program za gimnaziju za učenike sa posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku kandidat polaže prijemni ispit na kome rešava test iz matematike. Na prijemnom ispitu zadaci će biti srednjeg i naprednog nivoa, a za pripremu se mogu koristiti zbirke zadataka za pripremu završnog ispita.
Prijemni ispit se polaže 3. juna 2018.godine.
Gimnazije u kojima će se polagati prijemni za odeljenje učenika sa posebnim sposobnostima za informatiku i računarstvo (IT-odeljenje) su:
– Prva beogradska gimnazija: za grad Beograd;
– Zemunska gimnazija: (rezerva – ako kapaciteti Prve beogradske budu nedovoljni);
– Gimnazija „Svetozar Marković“ Subotica: za Zapadnobački i Severnobački okrug;
– Zrenjaninska gimnazija: za Severnobanatski, Srednjebanatski i Južnobanatski okrug + Kikinda + Bečej;
– Gimnazija „Jovan Jovanović Zmaj“ Novi Sad: za Južnobački i Sremski okrug;
– Šabačka gimnazija: Mačvanski i Kolubarski okrug;
– Užička gimnazija: Zlatiborski i Moravički okrug + Bajina Bašta;
– Gimnazija u Kraljevu: za Raški okrug + Kosovska Mitrovica;
– Gimnazija u Kruševcu: za Rasinski okrug;
– Gimnazija u Leskovcu: za Pčinjski i Jablanički okrug;
– Gimnazija „Bora Stanković“ u Nišu: za Nišavski i Toplički okrug + Orahovac (KiM);
– Prva kragujevačka gimnazija: za Šumadijski i Pomoravski okrug;
– Gimnazija u Smederevu: za Braničevski i Podunavski okrug;
– Gimnazija u Zaječaru: za Zaječarski i Borski okrug.
Učenici se prijavljuju u gimnaziji ili srednjoj školi koju žele da pohađaju. Rok za prijavljivanje je od 11-14. maja 2018. godine od 9.00-14.00 časova.
Škola broj prijavljenih učenika dostavlja 14. maja do 15.00 na adresu srednje@mpn.gov.rs
Spisak gimnazija
Gimnazije koje su izrazile interesovanje za otvaranje odeljenja učenika sa izuzetnim sposobnostima za informatiku i računarstvo su: Zemunska gimnazija, Beograd; Gimnazija Sveti Sava, Beograd; Šesta gimnazija, Beograd; Negotinska gimnazija; Gimnazija, Ivanjica; Gimnazija, Ćuprija; Osma gimnazija, Beograd; Patrijarh Pavle, Beograd; Gimnazija, Mladenovac; Srednja škola, Grocka, Beograd; Užička gimnazija; Gimnazija „Vuk Karadžić“, Loznica; Gimnazija u Leskovcu; Gimnazija u Kraljevu; Gimnazija u Vranju; Gimnazija u Kruševcu; Gimnazija u Smederevu; Gimnazija u Knjaževcu; Gimnazija u Zaječaru; Gimnazija u Paraćinu; Gimnazija u Kosovskoj Mitrovici; Srednja škola Mladost; Gimnazija „Miloš Savković“, Aranđelovac; Gimnazija u Novom Pazaru; Gimnazija, Raška; Prijepoljska gimnazija; Gimnazija u Somboru; Gimnazija „Svetozar Marković“, Subotica; Gimnazija u Bečeju; Gimnazija „Dušan Vasiljev“ – Kikinda; Zrenjaninska gimnazija; Gimnazija za talentovane učenike „Boljai“, Senta (mađarski jezik); Gimnazija – Novi Kneževac; Belocrkvanska gimnazija i ekonomska škola; Gimnazija i ekonomska škola „Branko Radičević“ – Kovin; Gimnazija i ekonomska škola „Svetozar Miletić“ – Srbobranu; Gimnazija u Bačkom Petrovcu (slovački jezik); Srednja škola Kanjiža; Gimnazija Stevan Puzić, Ruma; Srednja škola Lukijan Mušicki, Temerin; Gimnazija Sava Šumanović, Šid; Gimnazija i ekonomska škola Dositej Obradović, Bačka Topola; Gimnazija Čačak; Srednja škola Vuk Karadžić, Ljubovija; Srednja škola Mali Zvornik; Gimnazija Bora Stanković, Bor; Srednja škola Branislav Nušić, Sokobanja; Gimnazija Orahovac; Druga kragujevačka gimnazija, Kragujevac; Srednja škola, Brus; Gimnazija Bosilegrad; Gimnazija Jovan Skerlić, Vladičin Han; Aleksinačka gimnazija, Aleksinac; Gimnazija Pirot; Karlovačka gimnazija, Sremski Karlovci; Srednja škola, Novi Bečej; Gimnazija u Prokuplju.
Privatne škole: Gimnazija sa domom učenika „Ruđer Bošković“, Beograd; Srednja škola Ušće, Beograd; Gimnazija „Kreativno pero“, Beograd; Gimnazija „Milena Pavlović Barili“, Beograd; Savremena gimnazija, Beograd; Metropoliten IT gimnazija (u osnivanju), Niš.
Spisak gimnazija u kojima već postoji ovo odeljenje: Prva Beogradska; Prva Kragujevačka Jovan Jovanović Zmaj, Novi Sad; „Bora Stanković“, Niš; Gimnazija u Šapcu; Gimnazija „Svetozar Marković“, Jagodina; Gimnazija u Sremskoj Mitrovici; Gimnazija „Sveti Sava“ Požega.
Za više informacija učenici se mogu obratiti konkretnoj školi.
Informatički predmeti
Specijalizovani predmeti se izučavaju u različitim razredima. Učenici će za četiri godine imati ukupno 934 časa informatičkih predmeta. Ovaj broj časova, sadržaji koji se izučavaju, podela odeljenja na manje grupe, stručni nastavnici i opremljene škole predstavljaju uslove za maturante koji će biti izuzetno efikasni tokom daljeg studiranja na IT smerovima različitih fakulteta.
Stručni predmeti su koje će učenici imati su:
– Programiranje;
– Primena računara;
– Objektno orijentisano programiranje;
– Baze podataka;
– Programske paradigme;
– Veb programiranje.
Nastavni plan i program
Pravilnik o nastavnom planu i programu za gimnaziju za učenike sa posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku (“Sl. glasnik RS” – Prosvetni glasnik, br. 5/2017) koji se primenjuje za školsku 2017/2018. god. možete preuzeti na sajtu Ministarstva, dok Pravilnik za školsku 2018/2019. god. još uvek nije donet.
Izvor: sajt Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja (www.mpn.gov.rs)