od 2010.

Instrukcija za izdavanje akta o uslovima zaštite prirode

Ministarstvo za zaštitu životne sredine objavilo je obaveštenje u vezi primene izmenjenog čl. 9. Zakona o zaštiti prirode.

U skladu sa Zakonom o zaštiti prirode („Službeni glasnik RSˮ, br. 36/2009, 88/2010, 91/2010–ispravka, 14/2016, 95/2018 – drugi zakon i 71/2021), od 1. januara 2022. godine, počinje da se primenjuje izmenjen član. 9. Zakona, koji na drugačiji način propisuje nadležnost za donošenje akta o uslovima zaštite prirode.

U skladu sa tim ministarstvo je objavilo instrukciju za izdavljanje akta o uslovima zaštite prirode.

Akt o uslovima zaštite prirode pribavlja se prilikom izrade projektnotehničke i prostorno-planske dokumentacije, osnova i programa upravljanja i korišćenja prirodnih resursa i dobara, odnosno kada nosilac projekta (pravno ili fizičko lice) koristi prirodne resurse, obavlja radove, vrši različite intervencije i obavlja druge delatnosti čime utiče na prirodu.

Akt o uslovima zaštite prirode, za nacionalne parkove i zaštićena područja I i II kategorije koje proglašava Vlada, izdaje Ministarstvo zaštite životne sredine (Ministarstvo), po prethodno pribavljenoj stručnoj osnovi nadležnog zavoda za zaštitu prirode. Zahtev za izdavanje akta o uslovima zaštite prirode za izradu dokumenata (planova, osnova, programa, projekata), radova i aktivnosti koji se odnose na zaštićena područja I i II kategorije, podnosi se Ministarstvu.

Ministarstvo će po službenoj dužnosti pribaviti stručnu osnovu od nadležnog zavoda za zaštitu prirode.

Akt o uslovima zaštite prirode za zaštićeno područje koje proglašava nadležni organ autonomne pokrajine, izdaje nadležni organ autonomne pokrajine (Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine) po prethodno pribavljenoj stručnoj osnovi nadležnog zavoda za zaštitu prirode.

Zahtev za izdavanje akta o uslovima zaštite prirode za izradu dokumenata (planova, osnova, programa, projekata), radova i aktivnosti koji se odnose na zaštićena područja koje proglašava nadležni organ autonomne pokrajine podnosi se nadležnom organu autonomne pokrajine (Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine).

Nadležni organ autonomne pokrajine će po službenoj dužnosti pribaviti stručnu osnovu od nadležnog zavoda za zaštitu prirode.

Zavod za zaštitu prirode Srbije i Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, izdaju akt o uslovima zaštite prirode za zaštićena područja III kategorije, za koja akt o uslovima zaštite prirode ne donosi Ministarstvo niti nadležni organ autonomne pokrajine, kao i za područja koja nisu zaštićena u smislu propisa o zaštiti prirode, kao i stručnu osnovu.

Zahtev za izdavanje akta o uslovima zaštite prirode za izradu dokumenata (planova, osnova, programa, projekata), radova i aktivnosti koji se odnose na zaštićena područja III kategorije, za koja akt o uslovima zaštite prirode ne donosi Ministarstvo niti nadležni organ autonomne pokrajine, kao i za područja koja nisu zaštićena u smislu propisa o zaštiti prirode, podnosi se teritorijalno nadležnom zavodu.

Zahtevi za izdavanje akta o uslovima zaštite prirode koji su predati Zavodu za zaštitu prirode Srbije i Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode, zaključno sa 31. decembrom 2021. godine, biće rešeni od strane nadležnog zavoda. Zahtevi koji budu dostavljeni nadležnom zavodu posle 1. januara 2022. godine, a u nadležnosti su Ministarstva, odnosno nadležnog organa autonomne pokrajine, biće prosleđeni nadležnom organu na rešavanje. Zahtev za izdavanje uslova zaštite prirode može da se odnosi samo na jedan plan, osnovu, program, projekat, rad ili aktivnost

O sadržaju samog zahteva, neophodnim prilozima uz zahtev, postupku podnošenja zahteva, republičkoj administrativnoj taksi i dr. možete se informisati na sajtu Ministarstva za zaštitu životne sredine.

Podsećamo, čl. 9. Zakona o zaštiti prirode (“Sl. glasnik RS”, broj 36/2009, 88/2010, 91/2010-ispr., 14/2016, 95/2018-dr.zakon i 71/2021)  je propisano:

„U postupku izrade planova, osnova, programa, projekata, radova i aktivnosti iz člana 8. ovog zakona (u daljem tekstu: planovi ili projekti) pribavlja se akt o uslovima zaštite prirode.

Akt o uslovima zaštite prirode pribavlja se za sve hidroelektrane, bez obzira na tip hidroelektrane i njenu instalisanu snagu i da li se njena lokacija nalazi u ili van zaštićenog područja.

Akt o uslovima zaštite prirode sadrži naročito:

1) stručnu osnovu;

2) procenu da li se planirani radovi i aktivnosti mogu realizovati sa stanovišta ciljeva zaštite prirode i donetih propisa i dokumenata;

3) pravni i stručni osnov za utvrđene uslove i mere, odnosno zabrane i ograničenja.

Stručna osnova sadrži naročito:

1) podatke o prirodnim vrednostima, posebno biljnog i životinjskog sveta, objekata geonasleđa i predela u granicama prostornog obuhvata dokumenta iz stava 1. ovog člana i prostornom okruženju;

2) podatke o zaštićenim prirodnim dobrima, uključujući prirodna dobra planirana za zaštitu i u postupku zaštite;

3) podatke o ekološki značajnom području;

4) podatke o ustanovljenim režimima i merama zaštite i korišćenja prirodnih vrednosti i dobara i ekološki značajnih područja;

5) uslove, odnosno zabrane i ograničenja pod kojima se planirani radovi i aktivnosti mogu realizovati, kao i potrebu ocene prihvatljivosti;

6) biološke, tehničke i tehnološke mere zaštite prirode koje treba primeniti;

7) mere ublažavanja i/ili sprečavanja značajnih uticaja na ekološki značajno područje u skladu sa uslovima prihvatljivosti dokumenata iz stava 1. ovog člana;

8) mere praćenja uticaja sprovođenja plana ili programa na ekološki značajno područje u skladu sa uslovima prihvatljivosti dokumenata iz stava 1. ovog člana;

9) kompenzacijske mere i druge mere nadoknade, uključujući i novčanu.

Stručnu osnovu izdaje nadležni zavod za zaštitu prirode (u daljem tekstu: zavod), na zahtev nadležnog organa za izdavanje akta o uslovima zaštite prirode, u roku od 15 dana od dostavljanja tog zahteva.

Uz zahtev za izdavanje akta o uslovima zaštite prirode, nosilac izrade planova i projekata, odnosno nosilac aktivnosti prilaže:

1) podatke o vrsti i nosiocu izrade dokumenta iz stava 1. ovog člana i investitoru;

2) podatke o lokaciji i prostornom obuhvatu sa odgovarajućim kartografskim i grafičkim prilozima, a za projekte i sa kopijom katastarskog plana;

3) kratak opis ciljeva zbog kojih se dokument izrađuje, nameravanih aktivnosti na njegovoj realizaciji i glavnih očekivanih rezultata, a za projekat idejno rešenje;

4) dokaz o uplati takse za izdavanje stručne osnove.

Akt o uslovima zaštite prirode izdaje se rešenjem.

Akt o uslovima zaštite prirode, za nacionalne parkove i zaštićena područja I i II kategorije koje proglašava Vlada, izdaje ministarstvo nadležno za poslove zaštite životne sredine (u daljem tekstu: Ministarstvo), po prethodno pribavljenoj stručnoj osnovi nadležnog zavoda.

Akt o uslovima zaštite prirode za zaštićeno područje koje proglašava nadležni organ autonomne pokrajine, izdaje nadležni organ autonomne pokrajine po prethodno pribavljenoj stručnoj osnovi nadležnog zavoda.

Izuzetno u postupku izrade planova ili projekata na područjima koja nisu obuhvaćena st. 8. i 9. ovog člana akt o uslovima zaštite prirode izdaje nadležni zavod za zaštitu prirode.

Rešenje iz stava 7. ovog člana, nadležni organ dostavlja i upravljaču zaštićenog područja.

Ukoliko podnosilac zahteva u roku od dve godine od dana dostavljanja akta ne otpočne radove i aktivnosti za koje je akt o uslovima zaštite prirode izdat, dužan je da pribavi novi akt.

Za izdavanje stručne osnove plaća se taksa.

Visina takse iz stava 13. ovog člana, utvrđuje se zakonom kojim se propisuju republičke administrativne takse, odnosno odlukom kojom se utvrđuju pokrajinske administrativne takse.

Na akt o uslovima zaštite prirode koje izdaje Ministarstvo može se izjaviti žalba Vladi u roku od 15 dana od dana prijema tog akta.

Na akt o uslovima zaštite prirode koji izdaje nadležni organ autonomne pokrajine može se izjaviti žalba Ministarstvu u roku od 15 dana od dana prijema tog akta.

Na akt o uslovima zaštite prirode koji izdaje nadležni zavod za zaštitu prirode, može se izjaviti žalba u roku od 15 dana od dana prijema tog akta, Ministarstvu, a na teritoriji autonomne pokrajine organu nadležnom za poslove zaštite životne sredine autonomne pokrajine.

Organ nadležan za donošenje, odnosno usvajanje dokumenta iz stava 1. ovog člana, pribavlja mišljenje o ispunjenosti uslova zaštite prirode iz stava 2. ovog člana, od organa koji je izdao akt o uslovima zaštite prirode.

Mišljenje iz stava 18. ovog člana može da pribavi i drugi nadležni organ ako je to propisano posebnim propisom.

Nadležni organ za izdavanje mišljenja o ispunjenosti uslova zaštite prirode je dužan da u roku 15 dana od dana podnošenja zahteva izda mišljenje, osim ako posebnim propisom nije drugačije propisano.“

Izvor: sajt Ministarstva zaštite životne sredine (www.ekologija.gov.rs)

Izvor: Izvod iz propisa preuzet iz pravne baze „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com

Najnoviji tekstovi