od 2010.

Izjednačavanje osnovice za obračun plata svih zaposlenih u obrazovanju

Na sajtu Sindikata obrazovanja Srbije objavljen je dopis upućen predsedniku Republike Srbije, predsednici Vlade Republike Srbije i Ministatsvu prosvete od strane predsednice Sindikata obrazovanja Srbije i predsednice Odbora delatnosti visokog obrazovanja, u kome se ističu zahtevi za izjednačavanjem osnovice za obračun plata svih zaposlenih u obrazovanju.

„Povodom najavljenog povećanja plata u prosveti, Sindikat obrazovanja Srbije zahteva izjednačavanje osnovice za obračun plata u visokom obrazovanju sa osnovicom za obračun plata u osnovnom i srednjem obrazovanju i učeničkom standardu, te prestanak diskriminacije zaposlenih u visokom obrazovanju u odnosu na njihove kolege u osnovnom i srednjem obrazovanju. Posebni razlozi za to su sledeći:

1. Kako su koeficijenti za obračun plata isti za odgovarajuće kategorije zaposlenih u svim nivoima obrazovanja, a osnovice za visoko obrazovanje bitno manje (3.923,07 dinara u odnosu na 4.312,53 dinara za osnovo i srednje), to dovodi do nejednakog iznosa plata za kategorije zaposlenih koje rade na istim poslovima, sa istim stepenom stručne spreme, što predstavlja diskriminaciju zaposlenih u ustanovama čiji je osnivač Republika Srbija.

2. Čak osam kategorija zaposlenih u univerzitetskom obrazovanju (uključujući i onu sa petim stepenom stručne spreme) ima manju osnovnu platu od minimalne zarade, što značajno otežava zapošljavanje i selekciju vannastavnog kadra na visokoškolskim ustanovama.

3. Čak šest kategorija zaposlenih u nastavi (uključujući i asistenta doktora nauka) ima manje osnovne zarade od prosečne plate za april 2023. godine, što značajno otežava zapošljavanje, vođenje kadrovske politike, selekciju i obnavljanje nastavnog kadra na visokoškolskim ustanovama.

4. Izjednačavanje osnovice neće nužno uvećati i sredstva koja se iz budžeta izdvajaju za plate zaposlenih u visokoškolskim ustanovama, pošto se ona već godinama uplaćuju u istom fiksnom iznosu, ali će se stvoriti pravni osnov za njihovu raspodelu na plate, te otkloniti pravna nesigurnost zbog različitih stavova Budžetske inspekcije Ministarstva finansija i Državne revizorske institucije o mogućnosti uvećanja plata.

Prihvatanjem zahteva se neće samo otkloniti višegodišnja diskriminacija, te deo problema u vezi sa zapošljavanjem, kadrovskom politikom i kontrolom poslovanja visokoškolskih ustanova, već i ublažiti ogromno nezadovoljstvo njihovih zaposlenih.“

Na osnovu čl. 3. stav 1 Zakona o platama u državnim organima i javnim službama (“Sl. glasnik RS”, br. 34/2001, 62/2006-dr.zakon, 116/2008-dr.zakon, 116/2008-dr. zakon i 92/2011, 99/2011-dr.zakon, 10/2013, 55/2013, 99/2014, 21/2016-dr.zakon i 113/2017-dr.zakon) osnovicu za obračun i isplatu plata utvrđuje Vlada, osim za predsednika Republike, narodne poslanike i imenovana, postavljena i zaposlena lica u službama predsednika Republike i Narodne skupštine Republike Srbije.

Na predlog Ministarstva finansija Vlada je donela zaključak  05 6poj: 121-1 1120/2427 od 29. decembra 2022. god. kojim se uređuju osnovice za obračun plata između ostalog i za zaposlene u obrazovanju, kako za osnovno i srednje i studentski standard tako i za visoko obrazovanje.

Izvor: sajt Sindikata obrazovanja Srbije (www.sind-obr.org.rs)
Izvor: Izvod iz propisa je preuzet iz programa „Propis Soft“ – Redakcija Profi Sistem Com.

Najnoviji tekstovi