Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Izmene Zakona o računovodstvu, reviziji i faktoringu

Izmene Zakona o računovodstvu, reviziji i faktoringu

Na sajtu Narodne skupštine Republike Srbije objavljeni su predlozi sledećih zakona: Zakona o dopunama Zakona o računovodstvu; Zakona o dopuni Zakona o reviziji i Zakona o izmenama i dopunama Zakona o faktoringu, čiji je predlagač Vlada Republike Srbije.

Razlozi za donošenje i usvajanje sva tri Predloga zakona su isti i sadržani su u obavezi Republike Srbije da usaglasi svoju zakonsku regulativu sa novim međunarodnim standardima u oblasti sprečavanja i otkrivanja pranja novca i finansiranja terorizma (Međunarodni standardi u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma i širenja oružja za masovno uništenje – FATF Preporuke) koje su donete 2012. godine od strane Organizacije za kontrolu i sprečavanje pranja novca (u daljem tekstu: FATF).

Upravo iz tog razloga prikaz predloženih izmena i dopuna sadržan je u jednom komentaru. U nastavku teksta prikazaćemo sadržinu predloženih izmena i dati pojašnjenja sadržana u obrazloženju svakog pojedinačnog predloga.

 

I PREDLOG ZAKONA O DOPUNAMA ZAKONA O RAČUNOVODSTVU

Odredbom člana 1. Predloga zakona predlaže se dodavanje novih stavova (stav 2. i 3.) u članu 15. Zakona, tako da sadržina predmetnog člana nakon dopuna glasi:

Vođenje poslovnih knjiga i sastavljanje finansijskih izveštaja pravno lice, odnosno preduzetnik može poveriti ugovorom u pisanoj formi, u skladu sa zakonom, privrednom društvu ili preduzetniku, koji imaju registrovanu pretežnu delatnost za pružanje računovodstvenih usluga.

Osnivač, odnosno vlasnik, kao i član organa upravljanja privrednog društva koje ima registrovanu pretežnu delatnost za pružanje računovodstvenih usluga, ne može biti pravno lice koje je osuđeno pravosnažnom presudom za krivično delo u smislu zakona kojim se uređuje odgovornost pravnih lica za krivična dela, odnosno fizičko lice koje je pravosnažno osuđeno za krivična dela iz stava 3. ovog člana.

Preduzetnik koji ima registrovanu pretežnu delatnost za pružanje računovodstvenih usluga ne može biti lice koje je pravosnažno osuđeno za krivična dela protiv prava po osnovu rada, privrede, imovine, pravosuđa, pranja novca, finansiranja terorizma, javnog reda i mira, pravnog saobraćaja i službene dužnosti.

Odredba stava 1. ovog člana ne odnosi se na Narodnu banku Srbije, banke i druge finansijske institucije nad kojima, saglasno zakonu, nadzor vrši Narodna banka Srbije, društva za osiguranje, davaoce finansijskog lizinga, dobrovoljne penzijske fondove, društva za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondovima, investicione fondove, društva za upravljanje investicionim fondovima, berze, brokersko-dilerska društva i faktoring društva.“

Članom 2. Predloga zakona u članu 46. Zakona uvodi se kaznena odredba za nepoštovanje odredaba člana 15. Zakona (odredba o poveravanju vođenja poslovnih knjiga i sastavljanja finansijskih izveštaja, kao i novouvedene obaveze za osnivače i vlasnike „računovodstvenih agencija”):

– novčanom kaznom od 100.000 do 3.000.000 dinara kazniće se za privredni prestup pravno lice;

– novčanom kaznom od 20.000 do 150.000 dinara kazniće se za privredni prestup i odgovorno lice u pravnom licu.

Odredbom člana 3. Predloga zakona određen je prelazni period od 6 meseci (od dana stupanja na snagu ovog zakona) u kome su privredna društva, odnosno preduzetnici koji imaju registrovanu pretežnu delatnost za pružanje računovodstvenih usluga dužni da usklade svoje poslovanje sa odredbama ovog zakona (šest meseci od dana stupanja na snagu ovog zakona).

 

II PREDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O REVIZIJI

Odredbom člana 1. Predloga zakona predloženo je dodavanje novog stava (stav 2.) u članu 12. Zakona, u smislu da pored zabrana koje se odnose na licencirane ovlašćene revizore i članove organa upravljanja društava za reviziju, u smislu da se ne mogu baviti revizijom (dobiti licencu) ili upravljanjem društva ukoliko su bili pravosnažno osuđeni za krivična dela koja ih čine nedostojnim za obavljanje ovih poslova (definisana članom 5. Zakona), zabrana uvede i za osnivače, odnosno vlasnike društava za reviziju tako da osnivač, odnosno vlasnik društva za reviziju, ne može biti pravno lice koje je osuđivano pravosnažnom presudom za krivična dela u smislu zakona kojim se uređuje odgovornost pravnih lica za krivična dela ili fizičko lice koje je pravosnažno osuđivano za krivična dela definisana članom 5. Zakona.

Na ovaj način dodatno bi se onemogućilo da krivično kažnjena, kako fizička tako i pravna lica, budu u mogućnosti da makar i kao manjinski vlasnici budu uključena u ovu delatnost od javnog značaja.

Sadržina člana 12. nakon dopuna glasi:

Društvo za reviziju osniva se u skladu sa zakonom kojim se uređuju privredna društva, osim ako ovim zakonom nije drukčije uređeno.

Osnivač, odnosno vlasnik društva za reviziju ne može biti pravno lice koje je osuđivano pravosnažnom presudom za krivična dela u smislu zakona kojim se uređuje odgovornost pravnih lica za krivična dela ili fizičko lice koje je pravosnažno osuđivano za krivična dela iz člana 5. ovog zakona.

Društvo za reviziju može imati jednog ili više članova organa upravljanja.

Najmanje jedan član organa upravljanja društva za reviziju mora aktivno da govori srpski jezik.

Za člana organa upravljanja društva za reviziju ne može biti imenovano lice koje je pravosnažno osuđivano za krivična dela koja ga čine nedostojnim za obavljanje te funkcije, u smislu člana 5. ovog zakona.

Licencirani ovlašćeni revizori koji su članovi organa upravljanja društva za reviziju moraju da budu zaposleni u društvu za reviziju sa punim radnim vremenom i da zastupaju društvo za reviziju bez ograničenja.

Lica koja nisu članovi organa upravljanja društva za reviziju, a ovlašćena su za zastupanje društva za reviziju moraju da budu licencirani ovlašćeni revizori.“

Odredbama člana 2. Predloga zakona određen je prelazni period od 6 meseci (od dana stupanja na snagu ovog zakona) u kome su društva za reviziju dužna da usklade svoje poslovanje sa odredbama ovog zakona i način za ispunjenje zakonom utvrđene obaveze (da dostave Komori ovlašćenih revizora obaveštenje o ispunjenosti ove obaveze).

Odredbe Predloga zakona odnosiće se na sva pravna i fizička lica koja su registrovana kao osnivači, odnosno vlasnici društava za reviziju, odnosno koja će biti registrovana kao osnivači, odnosno vlasnici ovih društava, u smislu pribavljanja odgovarajućih uverenja o neosuđivanosti za propisana krivična dela.

 

III PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA

ZAKONA O FAKTORINGU

Članom 1. Predloga zakona menja se član 7. stav 1. Zakona na način što Ministarstvo finansija (u daljem tekstu: Ministarstvo) izdaje odobrenje za obavljanje poslova faktoringa u formi rešenja i na zahtev vlasnika privrednog društva. Dalje, menja se stav 2. tač. 2) istog člana Zakona tako što se ustanovljava i obaveza dostave podataka za vlasnika faktoring društva, dok se stavom 2. tač. 2) podtačka (2) predviđa obaveza pravnog lica da priloži Ministarstvu, pored postojeće dokumentacije i uverenje nadležnog organa da pravno lice nije osuđeno pravosnažnom presudom za krivično delo, kao i da se protiv njega ne vodi krivični postupak, u smislu zakona kojim se uređuje odgovornost pravnih lica za krivična dela, a sve ne starije od šest meseci od dana podnošenja zahteva.

Takođe, članom 1. Predloga zakona menja se i stav 2. tač. 3) istog člana tako što se predviđa obaveza vlasnika, pored ranije propisane obaveze osnivača društva, da dostavi overene izjave o iznosu njihovih udela/akcija u faktoring društvu, dok se stav 8. ovog člana Zakona menja tako što se predviđa obaveza vlasnika faktoring društva ili lica koje on ovlasti, pored ranije propisane obaveze osnivača društva, da svaku promenu podataka iz stava 2. ovog člana Zakona dostavi Ministarstvu odmah, a najkasnije u roku od deset dana od dana nastale promene.

Nakon predloženih izmena sadržina člana 7. glasi:

Zahtev za izdavanje odobrenja za obavljanje posla faktoringa Ministarstvu podnosi osnivač, odnosno vlasnik faktoring društva ili lice koje on ovlasti.

Uz zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi se:

1) osnivački akt faktoring društva;

2) podaci o osnivačima, odnosno vlasnicima faktoring društva i to:

(1) za fizička lica – overena kopija lične karte ili očitana biometrijska lična karta za državljane Republike, odnosno overena kopija pasoša za strane državljane, kao i uverenje nadležnog organa, ne starije od šest meseci od dana podnošenja zahteva, da fizičko lice nije osuđeno pravosnažnom presudom na kaznu zatvora dužu od šest meseci, da se protiv njega ne vodi krivični postupak i da mu nije izrečena mera bezbednosti zabrane vršenja poziva, delatnosti ili dužnosti;

(2) za pravna lica – overena kopija rešenja ili drugog akta o upisu pravnog lica u registar organa koji je prema propisima zemlje sedišta tog pravnog lica nadležan za vođenje registra privrednih subjekata, odnosno pravnih lica i uverenje nadležnog organa da pravno lice nije osuđeno pravosnažnom presudom za krivično delo, kao i da se protiv njega ne vodi krivični postupak, u smislu zakona kojim se uređuje odgovornost pravnih lica za krivična dela, sve ne starije od šest meseci od dana podnošenja zahteva;

3) overena izjava osnivača, odnosno vlasnika o iznosu njihovih udela/akcija u faktoring društvu;

4) podaci o odgovornom licu faktoring društva: overena kopija lične karte ili očitana biometrijska lična karta za državljane Republike, odnosno overena kopija pasoša za strane državljane, kao i uverenje nadležnog organa, ne starije od šest meseci od dana podnošenja zahteva, da odgovorno lice nije osuđeno pravosnažnom presudom na kaznu zatvora dužu od šest meseci, da se protiv njega ne vodi krivični postupak i da mu nije izrečena mera bezbednosti zabrane vršenja poziva, delatnosti ili dužnosti;

5) overena izjava osnivača da će osnovni novčani kapital u iznosu iz člana 6. stav 1. ovog zakona biti uplaćen na račun kod poslovne banke;

6) overena izjava osnivača o poreklu finansijskih sredstava iz tačke 5) ovog stava.

Ministarstvo rešenjem odlučuje o zahtevu iz stava 1. ovog člana u roku od 15 dana od dana prijema urednog zahteva, ukoliko je podnosilac prethodno dostavio Ministarstvu dokaz o izvršenoj uplati osnovnog novčanog kapitala.

Rešenje iz stava 3. ovog člana konačno je u upravnom postupku.

Protiv rešenja iz stava 3. ovog člana može se voditi upravni spor.

U upravnom sporu sud ne može rešiti upravnu stvar.

Osnivač privrednog društva ili lice koje on ovlasti dužan je da prijavu za upis faktoring društva u registar privrednih subjekata podnese u roku od deset dana od dana dobijanja rešenja Ministarstva kojim se faktoring društvu izdaje odobrenje za obavljanje poslova faktoringa.

Osnivač, odnosno vlasnik privrednog društva ili lice koje on ovlasti dužan je da svaku promenu podataka iz stava 2. ovog člana dostavi Ministarstvu odmah, a najkasnije u roku od deset dana od dana nastale promene.

Ministar nadležan za poslove finansija propisuje bliže uslove i način izdavanja odobrenja.“

Članom 2. Predloga zakona propisuje se da su faktoring društva, koja obavljaju poslove faktoringa na osnovu odobrenja pribavljenog pre stupanja na snagu ovog zakona, dužna da svoje poslovanje usklade sa odredbama ovog zakona podnošenjem uverenja o neosuđivanosti ministarstvu nadležnom za poslove finansija u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.

 

Izvor: Izvod iz obrazloženja Predloga zakona preuzet sa sajta Narodne Skupštine Republike Srbije (www.parlament.gov.rs)

Ostavite komentar

Profi Sistem baner