Na sajtu Narodne skupštine Republike Srbije objavljen je Predlog zakona o izmeni Zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama (u daljem tekstu: Predlog Zakona)
Kako se navodi u obrazloženju Predloga zakona važećim Zakonom o rokovima izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama („Službeni glasnik RS”, br. 119/12, 68/15, 113/17, 91/19, 44/21-dr. zakon i 44/21 – u daljem tekstu: Zakon), u članu 2. tačka 11) propisano je da se u centralnom registru faktura koji uspostavlja i vodi Ministarstvo finansija – Uprava za trezor, evidentiraju elektronske fakture izdate od strane poverilaca u komercijalnim transakcijama između javnog sektora i privrednih subjekata, odnosno između subjekata javnog sektora, u kojima su subjekti javnog sektora dužnici, po uspostavljanju tehničkotehnoloških uslova, a obavezno od 1. januara 2022. godine, na osnovu podataka dobijenih iz sistema elektronskih faktura.
Članom 5. Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o elektronskom fakturisanju, koji je usvojen na 96. sednici Vlade održanoj dana 2. decembra 2021. godine i upućen Narodnoj skupštini u proceduru usvajanja, predložena je, između ostalog, izmena roka iz člana 24. stav 2. važećeg Zakona o elektronskom fakturisanju („Službeni glasnik RS”, broj 44/21), tako što se početak primene obaveza subjekata javnog sektora da primaju i čuvaju elektronske fakture, kao da izdaju elektronske fakture drugom subjektu javnog sektora, pomera sa dosadašnjeg 1. januara 2022. godine na 1. maj 2022. godine.
Imajući u vidu različit datum početka obaveze evidentiranja napred navedenih elektronskih faktura, u važećem Zakonu o rokovima izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama, odnosno datum početka obaveze njihovog prijema, čuvanja i izdavanja u Predlogu zakona izmenama i dopunama Zakona o elektronskom fakturisanju, potrebno je, u cilju usaglašavanja sa Predlogom zakona o izmenama i dopunama Zakona elektronskom fakturisanju, izvršiti izmenu Zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama.
Podsećamo, Zakonom o rokovima izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama („Sl. glasnik RS“, br. 119/2012, 68/2015, 113/2017, 91/2019 i 44/2021-dr.zakon i 44/2021) uređuju se rokovi izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama između javnog sektora i privrednih subjekata, između privrednih subjekata, odnosno između subjekata javnog sektora, a u cilju sprečavanja neizmirenja novčanih obaveza u roku.
Ovim zakonom uređuje se i registrovanje faktura i drugih zahteva za isplatu, izdatih od strane poverilaca u komercijalnim transakcijama između javnog sektora i privrednih subjekata, odnosno između subjekata javnog sektora, u kojima su subjekti javnog sektora dužnici.
Ovim zakonom uređuje se i registrovanje i dostavljanje elektronskih faktura i drugih zahteva za isplatu u elektronskom obliku, u sistemu elektronskih faktura, kao i evidentiranje tih faktura i drugih zahteva za isplatu u elektronskom obliku u centralnom registru faktura, izdatih od strane poverilaca u komercijalnim transakcijama između javnog sektora i privrednih subjekata, odnosno između subjekata javnog sektora, u kojima su subjekti javnog sektora dužnici.
Odredbe ovog zakona ne primenjuju se na privredne subjekte nad kojima je otvoren postupak stečaja, u skladu sa zakonom kojim se uređuje stečaj, a u komercijalnim transakcijama u kojima su ovi privredni subjekti dužnici.
Članom 2. tač 11) je propisano sledeće: „u centralnom registru faktura koji uspostavlja i vodi Ministarstvo finansija – Uprava za trezor, evidentiraju se elektronske fakture izdate od strane poverilaca u komercijalnim transakcijama između javnog sektora i privrednih subjekata, odnosno između subjekata javnog sektora, u kojima su subjekti javnog sektora dužnici, po uspostavljanju tehničko-tehnoloških uslova, a obavezno od 1. januara 2022. godine, na osnovu podataka dobijenih iz sistema elektronskih faktura.“
Izvor: sajt Narodne skupštine Republike Srbije (www.parlament.gov.rs)
Izvor: Izvod iz propisa preuzet iz pravne baze „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com