Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Nasilje u porodici kao problem celog društva

Nasilje u porodici kao problem celog društva

Zaštitnik građana izjavio je danas, povodom ubistva još jedne žene u porodičnom nasilju u Novom Sadu, da kao društvo i kao pojedinci moramo imati nultu toleranciju na svaki vid nasilja, posebno porodičnog, i da moramo reagovati čak i na same naznake nasilja.

„Ima li kraja ovom tragičnom nizu? Za manje od četiri meseca ove godine ubijeno je sedam žena, što znači da na 15 dana imamo ubistvo. Moramo da shvatimo, i kao društvo i kao pojedinci, da nasilje i ubistvo žene nije, ne može i ne sme da bude rešenje porodičnih problema“, naglasio je zaštitnik građana povodom ovog tragičnog događaja.

Zaštitnik građana je podsetio da je prošle godine u porodičnom ili partnerskom nasilju ubijeno 28 žena, da su okruženje i komšije tih žena uglavnom imali saznanja o narušenim odnosima u tim porodicama ali da nisu ukazali ili prijavili nadležnim organima.

„Nasilje, više puta sam naglašavao, nije samo stvar pojedinca kome se direktno dešava već i svih koji su u njihovom okruženju, lokalne zajednice ali i celog društva. Zakonske okvire za reagovanje imamo ali je potrebno da nadležni organi imaju i informaciju da se nasilje nekome događa“, kazao je Zaštitnik građana.

Zaštitnik građana je danas, na osnovu informacija iz medija da je u Novom Sadu muž posle porodične svađe ubio suprugu a zatim pokušao samoubistvo, po sopstvenoj inicijativi pokrenuo postupak kontrole zakonitosti i pravilnosti rada Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova i Ministarstva unutrašnjih poslova.

Zaštitnik građana od Pokrajinskog sekretarijata traži da u roku od 15 dana izvrši nadzor nad stručnim radom Centra za socijalni rad Grada Novog Sada u ovom slučaju, posebno u vezi sa eventualnim ranijim prijavama za partnersko nasilje i merama koje su preduzete u cilju zaštite žrtve.

Napominjemo da u čl. 19. Zakona o zaštitniku Građana („Sl. glasnik RS“, br. 105/2021), stoji:

Zaštitnik građana je ovlašćen da kontroliše zakonitost i pravilnost rada organa uprave, radi utvrđivanja da li je njihovim aktima, radnjama ili nečinjenjem došlo do kršenja prava građana zajemčenih Ustavom, potvrđenim međunarodnim ugovorima, opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava, zakonima, drugim propisima i opštim aktima Republike Srbije.

Zaštitnik građana nije ovlašćen da kontroliše rad Narodne skupštine, predsednika Republike, Vlade, Ustavnog suda, sudova i javnih tužilaštava.

Zaštitnik građana može preduzimati i procesne i druge radnje u postupcima pred državnim i drugim organima i organizacijama, kada je za to ovlašćen posebnim propisima.”

Od Ministarstva unutrašnjih poslova Zaštitnik građana traži da mu u istom roku dostavi izveštaj o postupanju nadležne policijske uprave u konkretnom slučaju, posebno o aktivnostima policijskih službenika u ovom slučaju i ostvarenoj saradnji sa CSR, tužilaštvom i drugim organima po eventualnim ranijim prijavama partnerskog nasilja, kao i da li je takvo postupanje policije bilo u skladu sa obavezama propisanim Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici.

Izvor: sajt Zaštitnika građana (www.ombudsman.rs)

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Profi Sistem baner