Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Nastavak rada na suzbijanju rodno zasnovanog nasilja

Nastavak rada na suzbijanju rodno zasnovanog nasilja

Ministarka pravde u Vladi Republike Srbije izjavila je  na drugoj sednici Saveta za suzbijanje nasilja u porodici, da je donošenjem Opšteg protokola 29. marta, ispunjen zajednički cilj, a to je na prvom mestu efikasno sprečavanje nasilja prema ženama i nasilja u porodici, sa posebnim akcentom na zaštitu žrtava nasilja i njihov brži oporavak, osnaživanje i osamostaljivanje.

Popović je podsetila na to da je na prošloj sednici Saveta doneta odluka da je, u cilju ojačavanja zaštite žena od svake vrste rodno zasnovanog nasilja i nasilja u porodici, potrebno usklađivanje Opšteg protokola o postupanju i saradnji ustanova, organa i organizacija u situacijama nasilja nad ženama u porodici i u partnerskim odnosima sa Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici.

Ona je navela da su u toku 2023. godine Ministarstvo pravde i Savet za suzbijanje nasilja u porodici, uz podršku UN Women, pristupili izradi novog Opšteg protokola o postupanju i multisektorskoj saradnji u situacijama rodno zasnovanog nasilja prema ženama i nasilja u porodici, koji je usvojen 29. marta 2024. godine, na sednici Vlade.

Prema njenim rečima, Opšti protokol detaljnije razrađuje zakonske obaveze državnih organa i ustanova o otkrivanju i suzbijanju rodno zasnovanog nasilja prema ženama i nasilja u porodici i pružanje zaštite i podrške žrtavama nasilja, i kao takav bazira se prvenstveno na modelu multisektorske saradnje, koji je uspostavljen Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici i usklađen sa važećim propisima.

Ministarka je ukazala na to da je, u cilju dosledne primene Opšteg protokola, potrebno da se pristupi donošenju posebnih protokola u postupanju u slučajevima nasilja nad ženama u porodici i u partnerskim odnosima, i to u roku od godinu dana od usvajanja Opšteg protokola.

Posebne protokole, kako je navela, imaju obavezu da donesu ona ministarstva u čijoj su nadležnosti poslovi porodičnopravne zaštite, socijalne zaštite, pravosuđa, unutrašnjih poslova i zdravlja, i putem posebnih protokola biće detaljnije uređeni načini postupanja nadležnih organa i ustanova u okviru pojedinih sektora.

Ministarka pravde posebno je istakla da, u skladu sa principima utvrđenim Opštim protokolom, članovi Saveta za suzbijanje nasilja u porodici imaju obavezu da obezbede obuku svojih zaposlenih, a sve sa ciljem efikasnijeg sprovođenja Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, kao i svih drugih relevantnih zakona koji se primenjuju kada dođe do prijavljivanja bilo kog oblika nasilja prema ženama i nasilja u porodici.

Ministarka je konstatovala da je donošenjem Opšteg protokola ispunjen zajednički cilj, a to je na prvom mestu efikasno sprečavanje nasilja prema ženama i nasilja u porodici, sa posebnim akcentom na zaštitu žrtava nasilja i njihov brži oporavak, osnaživanje i osamostaljivanje.

Savet za suzbijanje nasilja u porodici će i u narednom periodu nastaviti svoj rad, kroz rad Operativnog tima Saveta, u cilju što boljeg povezivanja i implementacije ovog dokumenta.

Podsećamo, Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici („Sl. glasnik RS“, br. 94/2016 i 10/2023-dr.zakon) uređuje se sprečavanje nasilja u porodici i postupanje državnih organa i ustanova u sprečavanju nasilja u porodici i pružanju zaštite i podrške žrtvama nasilja u porodici. Ovaj zakon ne primenjuje se na maloletna lica koja učine nasilje u porodici.

Izvor: sajt Vlade Republike Srbije (www.srbija.gov.rs)

Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Profi Sistem baner