od 2010.

Nova usluga RGZ – veb aplikacija Moja adresa

Načelnica odeljenja za Adresni registar pri Republičkom geodetskom zavodu (u daljem tekstu: RGZ), podsetila je još jednom građane na mogućnost pribavljanja potvrde odnosno obaveštenja o promeni naziva ulice (u daljem tekstu: obaveštenje), koje je moguće besplatno preuzeti na sajtu RGZ. Kako se ističe, sada kada je velikom broju ulica  u gradovima i opštinama dodeljen novi naziv, za potrebe promene ličnih dokumenata potrebno je preuzeti potvrdu o promeni adrese preko veb aplikacije Moja adresa.

O kakvom je servisu reč?

Servis Moja adresa je veb aplikacija za automatizovano izdavanje obaveštenja. To je javna usluga sa primarnom svrhom da služi građanima koji su do sada ovu uslugu realizovali kroz lični dolazak na šalter RGZ.

Servis je namenjen za utvrđivanje adrese na osnovu broja parcele ili utvrđivanje broja parcele na osnovu adrese.

Obaveštenje, generisano kroz ovu aplikaciju, se izdaje u svrhu dokaza o adresi objekta u svim postupcima kod državnih organa i organizacija, organa i organizacija pokrajinske autonomije, organa i organizacija jedinica lokalne samouprave, ustanova, javnih preduzeća, posebnih organa preko kojih se ostvaruje regulatorna funkcija i pravnih i fizičkih lica kojima su poverena javna ovlašćenja kada koriste podatke iz Registra prostornih jedinica i Adresnog registra.

Izdaje ga RGZ u postupku ažuriranja Adresnog registra u skladu sa Zakonom o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova (“Sl. glasnik RS”, br. 41/18, 95/18, 31/19 i 15/20) i Zakonom o Registru prostornih jedinica i Adresnom registru (“Sl. glasnik RS”, broj 9/20).

Članom 52. stav 1. Zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova, regulisano je izdavanje podataka iz katastra odnosno iz GKIS, pa se navodi:

„Iz GKIS-a i dokumentacije u analognom obliku izdaju se podaci, uverenja, potvrde, izveštaji i isprave u elektronskoj formi, a na zahtev stranke mogu se izdati i u formi papirnog dokumenta.“

Članom 2. stav 2. tačka 1. Zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova, određeno je značenje skraćenice GKIS, pa se kaže:

Geodetski katastarski informacioni sistem (u daljem tekstu: GKIS) jeste centralizovana elektronska baza podataka koju vodi Republički geodetski zavod (u daljem tekstu: Zavod), koja sadrži prostorne i opisne podatke katastra nepokretnosti i katastra vodova, podatke o osnovnim geodetskim radovima, premeru nepokretnosti, državnim granicama, geodetskim radovima za posebne potrebe, vrednosti nepokretnosti, kao i topografske karte, registar prostornih jedinica, adresni registar i registar cena;“

Članom 17. stav 1. Zakona o Registru prostornih jedinica i Adresnom registru, regulisano je utvrđivanje kućnih brojeva po odluci jedinica lokalne samouprave (u daljem tekstu: JSL), pa se kaže:

„Po dostavljenoj odluci u skladu sa članom 13. stav 5. ovog zakona od strane JLS, Zavod rešenjem utvrđuje kućne brojeve u predmetnoj ulici.“

Članom 13. Zakona o Registru prostornih jedinica i Adresnom registru, regulisana je nadležnost za odlučivanje o nazivima ulica, pa se kaže:

„Skupština JLS odlučuje o nazivima ulica u skladu za zakonom kojim se uređuje lokalna samouprava.

JLS je obavezna da u svakom delu naseljenog mesta u kome su izgrađeni stambeni ili poslovni objekti imenuje ulicu.

JLS je obavezna da održava ulični sistem u naseljenom mestu na način da se svakom stambenom ili poslovnom objektu može utvrditi kućni broj.

JLS je obavezna da vodi evidenciju svih naziva ulica po naseljenim mestima sa opisom položaja ulice, kao i da bez odlaganja obavesti Zavod o objavljivanju odluke kojom se vrši promena podataka koji se vode u AR.

Kad nadležni organ JLS utvrdi, izmeni ili ugasi naziv ulice dužan je da bez odlaganja dostavi odluku Zavodu elektronskim putem, u skladu sa zakonom.“

O projektu za unapređenje Adresnog registra

Adresni registar sadrži podatke o nazivima ulica i kućnim brojevima i jedan je od ključnih državnih registara pored Centralnog registra stanovništva, Registra privrednih društava i registra nepokretnosti.

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova 3.028.020 građana ima prijavljeno prebivalište u ulicama bez određenog kućnog broja, od čega je 2.676.898 građana prijavljeno na adresama za koje nije određen ni naziv ulice (poznato kao „nema ulice bb“).

Republički geodetski zavod nadležan je za vođenje Adresnog registra, ali se upis adresa može izvršiti tek nakon davanja naziva ulica od strane jedinica lokalnih samouprava.

U prošlom periodu, najveći broj opština i gradova ovaj postupak je uglavnom sprovodio neredovno, kako zbog različitog tumačenja propisa tako i zbog neažurnosti u radu.

Veliki broj državnih i lokalnih organa i službi, zbog ovakve prakse, kreirao je interne registre adresa kako bi mogli da komuniciraju sa strankama, ali ovaka situacija onemogućava interoperabilnost i ažuriranje podataka. Kao posledica toga, u različitim evidencijama mogu se za isto fizičko ili pravno lice pojaviti različite adrese. Nakon ažuriranja podataka u registru na celoj teritoriji, postojaće jedinstven registar koji će svi organi biti u obavezi da koriste i koji će se centralizovano voditi.

Iz ovih razloga krajem 2018. godine Vlada Srbije formirala je Koordinaciono telo za unapređenje Adresnog registra koje uključuje sva relevantna ministarstva i organizacije.

Kao pilot grad odabrana je Loznica, a Republički geodetski zavod je na osnovu ortofoto snimaka i prema lokalno običajnim imenima (na osnovu podataka dostavljenih od strane JP „Pošta Srbije“) pripremio predloge naziva za sve ulice na teritoriji Loznice. Gradska skupština je imenovala novih 677 ulica i država je opredelila 5 miliona dinara za finansiranje tablica i brojeva kako bi svi objekti u ovom gradu bili obeleženi.

U trenutku početka projekta procena je da na teritoriji Srbij nedostaje nešto više od 47.000 naziva ulica i milion kućnih brojeva. Građanima kojima bude dodeljen nov naziv ili menjan naziv ulica i broja, biće određen dovoljno razuman rok da promenu urade i u svojim dokumentima.

Servis je javno dostupan od 15.05.2021. godine na veb adresi https://mojaadresa.geosrbija.rs/

Moja adresa je besplatan servis RGZ za čije korišćenje je neophodno izvršiti korisničku registraciju. Aplikacija je za sada dostupna na ćiriličnom i latiničnom pismu.

Budući da se radi o veb aplikaciji, dostupna je preko računara, tableta ili telefona kroz uobičajene veb pretraživače.

Izvor: sajt Republičkog geodetskog zavoda (www.rgz.gov.rs)

Izvor: izvodi iz propisa preuzeti iz pravne baze „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com

Najnoviji tekstovi