od 2010.

Novi Pravilnik o ocenjivanju u osnovnom obrazovanju

U “Sl. glasniku RS”, br. 10/2024 od 9. februara 2024. godine objavljen je novi Pravilnik o ocenjivanju učenika u osnovnom obrazovanju i vaspitanju koji se primenjuje od 10. februara 2024. god.

Ovim pravilnikom utvrđuju se način, postupak i kriterijumi ocenjivanja uspeha iz obaveznih predmeta, izbornih programa, aktivnosti (slobodnih nastavnih aktivnosti) i vladanja i druga pitanja od značaja za ocenjivanje učenika i odraslih u osnovnom obrazovanju i vaspitanju.

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o ocenjivanju učenika u osnovnom obrazovanju i vaspitanju („Službeni glasnik RS”, br. 34/19, 59/20 i 81/20).

Novi pravilnik je većim delom zadržao odredbe prethodno važećeg pravilnika uz određene novine.

Novine se sastoje u sledećem:

-Propisivanje obavezne povratne informacije u okviru formativnog ocenjivanja u usmenom i/ili pismenom obliku, koju daje nastavnik i koja treba da bude razumljiva učeniku i roditelju, odnosno drugom zakonskom zastupniku, a nastavniku doprinosi prilikom objektivnog ocenjivanja učeničkih postignuća.

Redefinisanje pedagoške dokumentacije, koja može biti u pismenom i/ili elektronskom obliku.

-Propisano je da opisna ocena u prvom razredu sadrži povratnu informaciju za učenika i roditelja i pruža jasno uputstvo kako da se unapredi rad učenika.

-Učenika koji redovno pohađa nastavu i izvršava školske obaveze, a nema propisani broj ocena u polugodištu, nastavnik je dužan da oceni na posebno organizovanom času po pravilu na času dopunske nastave.

Odeljenjski starešina je u obavezi da redovno prati ocenjivanje učenika i ukazuje predmetnim nastavnicima na broj propisanih ocena koje učenik treba da ima u polugodištu radi utvrđivanja zaključne ocene a sada ima obavezu i da blagovremeno obavesti direktora ukoliko ne dođe do promena broja ocena koje učenik ima.

– Propisana je procedura u slučaju da roditelji više od polovine učenika iz istog odeljenja smatraju da određeni nastavnik nastavu i druge oblike obrazovno-vaspitnog rada, vrednovanje, praćenje, proveravanje i ocenjivanje učenika ne sprovodi u skladu sa zakonom i pravilnikom.

Procedura postupanja odnosi se i na defektologa, koji realizuje nastavu i druge oblike obrazovno-vaspitnog rada u školi za obrazovanje učenika sa smetnjama u razvoju i invaliditetom i školi koja ima odeljenje za učenike sa smetnjama u razvoju i invaliditetom.

-Pravilnikom je propisano da je škola u obavezi da na početku školske godine na stručnim većima utvrdi i uskladi elemente praćenja i ocenjivanja, načine i postupke vrednovanja, za kriterijume ostvarenost ishoda, samostalnost i angažovanje učenika. Kriterijumi koji su usklađeni na stručnim većima usvajaju se na pedagoškom kolegijumu, čine sastavni deo godišnjeg plana rada škole i objavljuju se na zvaničnoj internet stranici.

– Kada odeljenjsko veće ne prihvati obrazloženi predlog zaključne ocene predmetnog nastavnika, novu ocenu utvrđuje odeljenjsko veće glasanjem. Nova ocena utvrđuje se javnim glasanjem većine prisutnih članova odeljenskog veća.

-Posebnim članom regulisano je ocenjivanje i utvrđivanje uspeha učenika muzičke i baletske škole.

Novine u vezi inicijalnog ocenjivanja se sastoje u njegovom obaveznom održavanju po pravilu do kraja treće nedelje od početka školske godine, njegovoj obaveznoj najavi  tri radna dana pre planiranog održavanja, ne ubrajanju se u planirani broj pismenih provera, upisivanju u pedagošku dokumentaciju i pružanju pravovremene individualne povratne informacije o rezultatu inicijalnog procenjivanja učeniku i roditelju.

– U pogledu  rasporeda pismenih zadataka i pismenih provera pored jednog pismenog zadatka koji je propisan programom nastave i učenja za osnovno obrazovanje i vaspitanje za pojedine predmete, mogu da se planiraju još dve pismene provere u nastavnoj nedelji. Škola vodi računa o ravnomernom rasporedu opterećenja, a u najboljem interesu učenika.

– Ocena iz pismene provere postignuća u trajanju do 15 minuta može da bude sastavni deo ocene koja je dobijena nekom drugom tehnikom ocenjivanja. Za ove ocene ne izračunava se aritmetička sredina, niti se upisuje u dnevnik.

– Detaljno je regulisana naknadna provera ako nakon pismene provere postignuća više od polovine učenika jednog odeljenja, koji su radili pismenu proveru postignuća, dobije nedovoljnu ocenu.

– Za učenika koji je opravdano odsutan sa nastave, od 11 do 15 radnih dana u kontinuitetu, škola je dužna da napravi plan ocenjivanja i da o njemu obavesti učenika i roditelja, odnosno zakonskog zastupnika, imajući u vidu najbolji interes učenika.

– Škola je dužna da pisane radove učenika čuva u školi do kraja tekuće školske godine i/ili do okončanja postupka.

– Propisana je obaveza za nastavničko, odeljenjsko i stručna veća da planiraju, prate i analiziraju ocenjivanje i predlažu mere za unapređivanje kvaliteta ocenjivanja i postignuća učenika.

-Izmenjene su odredbe o ocenjivanju vladanja učenika u skladu sa poslednjim izmenama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.

– Propisani su kriterijumi za utvrđivanje brojčane ocene iz vladanja u toku polugodišta.

-Propisane su pojeinačne ocene iz vladanja za učenika koji neopravdano izostaje sa nastave u toku školske godine proporcionalno broju izostanaka

– Propisane su pojedinačne ocene na osnovu izrečene vaspitne i vaspitno-disciplinske mere i to za  ukor odeljenskog starešine, ukor odeljenskog veća , ukor direktora, ukor nastavničkog veća.

– Posebno je regulisano određivanje zaključne ocene iz vladanja.

– Posebno se reguliše opšti uspeh učenika.

-Kada je  u pitanju obaveštavanje o ocenjivanju, obavezan deo obaveštenja roditelju, u delu vladanja, je obaveštenje o redovnosti pohađanja nastave, kao i izrečene vaspitne i vaspitno-disciplinske mere, a propisano je da roditelj može od škole da traži stručnu pomoć u rešavanju obrazovnih-vaspitnih problema deteta, ako ih uoči.

– Ako roditelj ne dolazi na roditeljske i individualne sastanke, odeljenjski starešina može da ga pozove na individualni razgovor, a ako se roditelj u roku od 15 dana od dana dobijanja poziva ne odazove na poziv, škola će o tome obavestiti nadležni centar za socijalni rad i zatražiti njegovo postupanje.

-Propisano je da škola u poslednjoj nedelji prvog polugodišta, kao i poslednjoj nedelji nastavne godine ne organizuje roditeljske sastanke i informativne razgovore sa roditeljima.

Podaci uneti u pedagošku dokumentaciju koriste se za potrebe informisanja roditelja prilikom odlučivanja po prigovoru ili žalbi na ocenu, kao i u procesu samovrednovanja i eksternog vrednovanja kvaliteta rada ustanove.

O ovim i mnogim drugim novinama koje donosi novi Pravilnik o ocenjivanju u osnovnom obrazovanju i vaspitanju upoznajte se uvidom u tekst pravilnika u pravnoj bazi “Propis Soft- Prosvetni Pravni Savetnik”.

Podsećamo, ocenjivanje učenika regulisano je Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja („Sl. glasnik RS“, br. 88/2017, 27/2018-dr.zakoni, 10/2019, 6/2020, 129/2021 i 92/2023) u delu 2. PRAĆENjE I NAPREDOVANjE UČENIKA, članovima 72.-75.

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.