Nepoštovanje saobraćajnih propisa, nepropisna brzina, alkohol, neustupanje prava prvenstva, nepažnja, neodgovornost, nedostatak straha od sankcije, preterana opuštenost i površnost, kao i neznanje su najčešći uzroci saobraćajnih nezgoda zbog kojih na putevima Srbije godišnje pogine oko 1000 ljudi, a šteta se godišnje procenjuje na oko milijardu evra.
Verovatno su ovo glavni razlozi za usvajanje novog Zakona o bezbednosti saobraćaja koji je Narodna Skupština Republike Srbije usvojila dana 29.maja 2009.godine.
Ovaj Zakon donosi brojne novosti, i to: strože kazne, promene u obuci i načinu polaganja vozačkih ispita, sistem kaznenih bodova, nove vozačke kategorije, dozvoljenu količinu alkohola u krvi smanjuje sa o,5 na 0,3 promila, a opšte ograničenje brzine u naseljenim mestima je sa 60 km/čas smanjeno na 50km/čas. Takođe, ovaj Zakon, za razliku od starog ZOBS-a, zabranjuje upotrebu radar detektora, jamere, zabranjuje telefoniranje u toku vožnje, sem uz pomoć hands free-a.
Nesavesnim vozačem smatraće se onaj ko sakupi 18 kaznenih poena, koji prouzrokuje saobraćajnu nezgodu s smrtnim ishodom ili dve saobraćajne nezgode u kojima su telesno povrđeni drugi učesnici u saobraćaju. Ovakvim vozačima policija će moći da oduzme vozačku dozvolu, a ista će im biti vraćena tek pošto u odgovarajućim institucijama budu dokazali da su sposobni da bezbedno upravljaju vozilom.
Učesnici u saobraćaju biće kažnjavani i na osnovu video snimaka.
Novčane kazne za saobraćajne prekršaje neće biti plaćane policajcima na licu mesta, već će vozači dobijati uplatnicu na osnovu koje će izvršiti uplatu. Postavlja se pitanje kako će se ovo realizovati ako se saobraćajni prekršaj učini noću pa ne bude uplatnog mesta.
Zakon predviđa i kaznu zatvora u slučaju kada vozač pokaže bezobzirnost ili nameru da u znatnoj meri ugrozi bezbednost saobraćaja.
Takođe je zanimljivo i to da Zakon predviđa dvaput veće kazne u slučaju da vozač saobraćajni prekršaj učini dok se dete nalazi u vozilu.
Vozač od 16 do 18 godina dobijaće probne vozačke dozvole i neće moći da upravlja vozilom bez pratnje suvozača sa redovnom dozvolom i iskustvom od najmanje pet godina. Ovim vozačima vožnja će biti zabranjena od 23,00 do 5,00 časova.
Ono što je zanimljivo je i to da zakon zabranjuje razgovaranje telefonom pešacima prilikom prelaska ulice. Dakle, ovakvo ponašanje pešaka biće prekršajno kažnjavano.
Jasno je da samo zakonska regulativa neće biti dovoljna za bezbednost u saobraćuju jer je za to potrebna i edukacija, ali i društvena odgovornost.
Možda bi edukacija trebala da bude deo školskog sistema, kako je to u nekim zemljama, te da se nakon sprovedene edukacije izdaje učenička dozvola koja bi omogućavala vožnju određeni vremenski period, pod uslovom da je u toku vožnje prisutna osoba sa odgovarajućim vozačkim iskustvom.
Društvena odgovornost podrazumeva da mediji i preduzeća koja proizvode alkoholna pića sprovode afirmativne kampanje da se ne upravlja vozilom pod dejstvom alkohola (što trenutno kod nas radi «Jelen Pivo»), da se vezuje sigurnosni pojas, itd.
Svedoci smo i činjenice da je saobraćajna policija dobila aparate kojima je u kratkom vremenskom periodu moguće utvrditi kod vozača da li je pod uticajem narkotika. To je ranije bilo praćeno komplikovanom procedurom odlaska u ZC radi vađenja krvi, laboratorija itd, sada je to daleko jednostavnije, brže i može se proveriti na licu mesta. Ovo je posebno važno jer narkotici po svom dejstvu uopšte nisu manje opasni od alkohola.