od 2010.

Novi Zakon o javnom redu i miru

Po novom Zakonu o javnom redu i miru, na udaru po džepu našli su se prosjaci, prostitutke, tapkaroši, vidovnjaci, skitnice, larmadžije, nasilnici… A ko nema da plati, ide iza rešetaka ili na društveno koristan rad.

Narodni poslanici izglasali su prošlog utorka novi Zakon o javnom redu i miru koji će stupiti na snagu osmog dana po objavljivanju u „Službenom glasniku”, dakle u toku ove sedmice. Po novom zakonu, ko prosjačenjem ugrožava spokojstvo građana ili narušava javni red i mir – kazniće se novčanom kaznom od 5.000 do 10.000 dinara ili kaznom zatvora do 30 dana.

Većina onih koji prose i ne znaju za tu novinu, nisu čak ni čuli, a i ne haju previše za to. Ne čitaju novine, nemaju TV, gledaju samo kako da prežive. Prosjačenje je najočigledniji vid siromaštva, osim ako to nije u vidu zanata, što postoji, treba prepoznati i razlikovati.

Komša, kako on sve oslovljava, pa ga tako i njegove „mušterije” oslovljavaju, kod prestoničke pijace Đeram, odavno je neizbežni deo trotoarske ikonografije. Tu je, po ceo dan „visi” ispred kladionice na glasu, jer Komša dobro zna da će da se ovajdi za bakšiš od srećnih dobitnika klađenja.

– Daju mi, od zelene do plave, da ih ne bije maler… – priznaje Komša, ali ne prihvata da mu je zanimanje prosjak. Zelena je, uzgred, novčanica od 20 dinara, a plava je stotka.

– Ja sam više klošar, žickaroš… žrtva tranzicije. Radio sam u magacinu „Robnih kuća Beograd”, dobio nogu ko i svi, a od tada niko me neće, pa šta ću, izađem, ogrebem se za kintu, za pivo i cigare, i to je to.

Na primedbu da je usvojen zakon da za to što radi svakodnevno sledi kazna do deset hiljada dinara ili, ako je ne plati, sledi zatvor, po sistemu hiljadarka za dan, kaže:

– Pa ja ne bih prosio da imam deset soma. A šta fali. U Padinjaku je toplo a i klopa gratis.

Skupština Srbije, usvajajući novi Zakon o javnom redu i miru, ukinula je istovremeno nekoliko starih koji su regulisali ovu oblast. Sada je strože, inkriminiše se i kažnjava, pored prosjačenja, prostitucija (i davalac usluga, ali i korisnik), pa onda i preprodaja ulaznica, paljenje pirotehničkih proizvoda ili pucanje, tuča, vika, buka, pretnja…, ukoliko se time narušava javni red ili mir ili uznemiravaju građani.

I vidovnjaci su na udaru. Osoba koja se bavi vračanjem, proricanjem sudbine, tumačenjem snova ili sličnim obmanjivanjem na način kojim uznemirava građane ili narušava javni red i mir, biće kažnjena novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara ili radom u javnom interesu od 40 do 120 sati.
Teško naplativo
Pravnici i advokati saglasni su da će procenat naplaćenih kazni za prosjačenje, skitnju, prostituciju i ostale prekršajne delikte biti veoma nizak jer je reč o socijalnoj grupi sa dna ekonomske lestvice, pa će zamena za zatvorske kazne biti veoma česta. I tu se ispostavlja teškoća zbog prebukiranosti zatvorskih kapaciteta.

Čitanje budućnosti iz karti, pasulja, snova, uglja, staklene kugle… za novac ili drugu vrednost, ali i u medijima, prvi put je zabranjeno 2007. godine. Tadašnjim Zakonom o javnom redu i miru zabranjeno je praktikovanje veština ovih, kako za sebe vole da kažu, odabranih ljudi i tretirano je kao varanje lakovernog naroda. Na suđenju vidovitoj Zorki novinari su se smejali kada je svedok na pitanje da li je posumnjao u njene moći, izjavio:

– Jesam, kad sam pokucao na njena vrata, a ona pitala ko je, čudno mi je bilo. Ako je vidovita, treba da zna ko joj kuca.

Od njih tri-četiri hiljade, koliko ih, prema nezvaničnim informacijama, „operiše” širom Srbije putem raznoraznih agencija ili od vrata do vrata, niko ne plaća porez na prihod. A kad se postavi pitanje zabrane, oni se brane kako je u SAD to dozvoljeno. Jeste, ali ako plaćaju porez.

Po ugledu na organizovane kriminalce, sada imamo i novu grupu – organizovane prekršioce. Zakonodavac, jasnije nego ranije, pravi razliku između onih koji prave prekršaje samostalno, od onih koji to rade organizovano. Tako će se organizator prosjačenja ili onaj koji za prosjačenje koristi decu ili maloletne osobe kazniti novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara i kaznom zatvora od 30 do 60 dana. Predviđeno je i da onaj ko pucanjem iz vatrenog ili drugog oružja ili imitacije oružja narušava javni red i mir bude kažnjen novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara ili kaznom zatvora od 30 do 60 dana.

Za narušavanje javnog reda i mira svađom ili vikom predviđena je novčana kazna od 5.000 do 20.000 dinara, a za korišćenje muzičkih instrumenata, radio i televizijskih prijemnika i drugih zvučnih uređaja „do daske” kazna je od 5.000 do 30.000 dinara.

Ako te prekršaje obavlja grupa od tri ili više osoba, kazna će biti od 20.000 do 100.000 dinara. Izazivanje ili učestvovanje u tuči biće kažnjeno novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara ili kaznom zatvora od 30 do 60 dana, a ukoliko je u grupi koja na taj način narušava javni red tri ili više osoba, kazna će biti od 30 do 60 dana zatvora. Ko poziva drugog na kocku ili se kocka, ustupa prostorije radi kockanja ili organizuje kockanje – kazniće se novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara ili radom u javnom interesu od 120 do 360 časova.

Ko se odaje prostituciji, koristi usluge prostitucije ili ustupa prostorije radi prostitucije, biće kažnjen novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara ili kaznom zatvora od 30 do 60 dana, a onaj ko maloletnoj osobi ustupa prostorije radi prostitucije, zatvorom od 30 od 60 dana.

Dovoljno je da „odvrnete do daske” omiljenu pesmu i to zadovoljstvo može vas koštati čak 30.000 dinara. Za neke prekršaje, poput preprodaje karata za koncerte, bioskopske projekcije i druge događaje, moraćete da idete u zatvor ili na društveno koristan rad.

Izvor: Politika.

Najnoviji tekstovi