Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Nultu toleranciju na nasilje u porodici postići sistemskim povezivanjem svih relevantnih institucija

Nultu toleranciju na nasilje u porodici postići sistemskim povezivanjem svih relevantnih institucija

Nultu toleranciju na nasilje u porodici i nasilje nad ženama moguće je postići jedino sistemskim povezivanjem svih relevantnih institucija u skladu sa Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici, rekla je predstavnica Ministarstva pravde i sekretarka Saveta za suzbijanje nasilja u porodici.

Na sastanku Operativnog tima Saveta za suzbijanje nasilja u porodici ukazana je potreba unapređenja rada svih relevantnih institucija i pozvani su prisutni da daju konkretne predloge za to, a u cilju jednoobraznog postupanja i ujednačene zaštite i podrške žrtvama na području cele Republike Srbije.

Članovima Operativnog tima su predstavljeni podaci o broju lica, kao i svojstvu (odnosu) učinioca i žrtve, u odnosu na koje su produžene hitne mere u periodu od novembra 2018. do februara 2019. godine. Takođe, predstavljeni su i rezultati praćenja primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici koje je ostvareno kroz niz seminara i radionica koje je u prethodnom periodu realizovalo Ministarstvo pravde u saradnji sa NVO „Autonomni ženski centar“ i međunarodnom organizacijom Ujedinjene nacije – Program za razvoj (UNDP).

Sastanku su prisutvovali predstavnici svih članova Saveta – Ministarstvo unutrašnjih poslova, Republičko javno tužilaštvo, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i  Pokrajinski sekretarijat za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova.

Savet za suzbijanje nasilja u porodici obrazovan  je u julu 2017. godine kako bi pratio primenu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici i poboljšao koordinaciju i efikasnost u borbi protiv nasilja u porodici. Predsednik Saveta je ministarka pravde, dok stručnu i administrativno-tehničku pomoć Savetu pruža Ministarstvo pravde.

Prema odredbama čl.7-11. Zakona  sprečavanju nasilja u porodici (“Sl. glasnik RS”, br. 94/2016), kao nadležni organi i ustanove navedeni su:

Policija

Rukovodilac područne policijske uprave određuje policijske službenike koji su završili specijalizovanu obuku, da bi sprečavali nasilje u porodici i pružali zaštitu žrtvama nasilja (u daljem tekstu: nadležni policijski službenik).

Javno tužilaštvo

U svakom javnom tužilaštvu, osim onih posebne nadležnosti, javni tužilac određuje zamenike javnog tužioca koji su završili specijalizovanu obuku da bi ostvarivali nadležnosti javnog tužilaštva u sprečavanju nasilja u porodici i gonjenju učinilaca krivičnih dela određenih ovim zakonom.

Sudovi

Predsednik svakog suda opšte nadležnosti i prekršajnog suda određuje sudije koje su završile specijalizovanu obuku da sude u predmetima sprečavanja nasilja u porodici i za krivična dela određena ovim zakonom.

Kao predmeti sprečavanja nasilja u porodici smatraju se postupci za produženje hitne mere, postupci za određivanje mera zaštite od nasilja u porodici predviđenih Porodičnim zakonom (u daljem tekstu: mere zaštite od nasilja u porodici) i prekršajni postupci za prekršaje predviđene ovim zakonom (član 36).

Centar za socijalni rad

Rukovodilac svakog centra za socijalni rad određuje među zaposlenima u centru tim stručnjaka da pomažu u sprečavanju nasilja u porodici i pružaju podršku žrtvama nasilja.

Izvor: izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“ –Redakcija Profi Sistem Com-a

Izvor: Sajt Ministarstva pravde Republike Srbije (mpravde.gov.rs).

Ostavite komentar

Profi Sistem baner