od 2010.

Obustava postupka prinudne naplate zbog greške kod obračuna poreske obaveze

Zaštitnik građana zatražio je od Poreske uprave Ministarstva finansija da obustavi postupak prinudne naplate zbog greške kod obračuna poreske obaveze koja ima za rezultat niži porez i utvrditi vrstu i visinu poreske obaveze i visinu kamate.

Nakon sprovedenog postupka kontrole zakonitosti i pravilnosti rada Poreske uprave Ministarstva finansija, Zaštitnik građana je utvrdio da je Poreska uprava suprotno zakonu i principima dobre uprave nastavila da poreske obaveze pritužioca naplaćuje prinudnim putem, odnosno obustavom od zarade ili naknade zarade, iako ima saznanja da je pritužiocu poništeno svojstvo osiguranika po osnovu obavljanja poljoprivredne delatnosti i poseduje potvrdu o tome.

Zaštitnik građana je za date preporuke naveo sledeće razloge:

Članom 185. st. 1. i 2. Zakona o opštem upravnom postupku (“Sl. glasnik RS”, br. 18/2016 i 95/2018 – autentično tumačenje) propisano je da na preporuku Zaštitnika građana organ može, radi usklađivanja sa zakonom, novim rešenjem da poništi, ukine ili izmeni svoje pravnosnažno rešenje, ako stranka o čijim je pravima ili obavezama odlučeno, kao i protivna stranka, na to pristanu i ako se time ne vređa interes trećeg lica. Ako organ ne smatra da treba da postupi po preporuci Zaštitnika građana, njega odmah o tome obaveštava. Poništavanje, ukidanje ili menjanje rešenja na preporuku Zaštitnika građana nije ograničeno rokom.

Zakonom o poreskom postupku i poreskoj admnistraciji (“Sl. glasnik RS”, br. 80/2002, 84/2002 – ispr., 23/2003 – ispr., 70/2003, 55/2004, 61/2005, 85/2005 – dr. zakon, 62/2006 – dr. zakon, 63/2006 – ispr. dr. zakona, 61/2007, 20/2009, 72/2009 – dr. zakon, 53/2010, 101/2011, 2/2012 – ispr., 93/2012, 47/2013, 108/2013, 68/2014, 105/2014, 91/2015 – autentično tumačenje, 112/2015, 15/2016, 108/2016, 30/2018, 95/2018, 86/2019 i 144/2020) propisn je prekid postupka prinudne naplate poreza. Postupak prinudne naplate prekida se: 1) ako Poreska uprava pokrene stečajni postupak protiv poreskog obveznika u smislu člana 112. ovog zakona; 2) ako Poreska uprava odobri odlaganje plaćanja poreza iz člana 73, odnosno člana 74b ovog zakona; 3) ako se utvrdi postojanje greške kod obračuna poreske obaveze koja ima za rezultat niži porez, do ispravke utvrđivanja; 4) u slučaju iz člana 147. st. 2. i 6. ovog zakona. Postupak prinudne naplate može se prekinuti ako, po isteku roka iz člana 71. stav 2. ovog zakona, poreski obveznik podnese zahtev za odlaganje naplate, pod uslovima iz člana 73, odnosno člana 74b ovog zakona. U slučaju iz st. 1. i 2. ovog člana, Poreska uprava donosi zaključak o prekidu postupka prinudne naplate, koji se dostavlja i organizaciji koja sprovodi prinudnu naplatu sa računa. Prekid iz st. 1. i 2. ovog člana ne utiče na založno pravo, ni na uvećanje poreskog duga (član 79).

Članom 145. Uputstva o kancelarijskom poslovanju organa državne uprave (“Sl. glasnik RS”, br. 21/2020 i 32/2021) propisano je da ako se pojedini predmeti ili delovi spisa pojedinog predmeta izgube, tako da se ni posle svestranog traženja ne mogu pronaći ili se unište ili tako oštete da su neupotrebljivi, pokreće se postupak za obnavljanje. Postupak se pokreće na zahtev stranke, zainteresovanog organa ili po službenoj dužnosti. Obnavljanje predmeta vrši se na osnovu prepisa ili fotokopija nestalih, oštećenih ili uništenih spisa koji se pribavljaju od imaoca potrebnih spisa.Po potrebi za obnavljanje predmeta služe i saglasne izjave stranaka i njihovih zastupnika odnosno punomoćnika, svedoka i veštaka. Kad o pojedinim radnjama nema podataka, a izjave navedenih lica nisu saglasne, te radnje će se ponoviti ukoliko nije doneto prvostepeno rešenje.O nestalom, oštećenom ili uništenom predmetu ili njegovim delovima obrađivač predmeta dužan je da donese obrazloženi izveštaj.Na osnovu izveštaja, funkcioner koji rukovodi organom državne uprave u čijoj je nadležnosti predmet, rešenjem nalaže njegovo obnavljanje.

Uredbom o kategorijama registraturskog materijala s rokovima čuvanja (“Sl. glasnik RS”, br. 44/93) utvrđuju se kategorije registraturskog materijala koji je nastao u radu ministarstava i posebnih i utvrđuju se rokovi za čuvanje tog materijala.

Članom 3. Uredbe o kategorijama registraturskog materijala s rokovima čuvanja propisano je da se registraturski materijal razvrstava u kategorije i utvrđuju se rokovi za njegovo čuvanje, te je u grupi 431 „Porezi i druge obaveze od ličnog rada-zanatske radnje i dr“ propisano s se rešenja o utvrđivanju i naplati poreza, doprinosa i drugih dažbina čuvaju trajno.

Pozitivni propisi i načela dobre uprave zahtevaju od organa uprave da postupaju i preduzimaju mere u okviru svoje nadležnosti, u zakonom propisanom roku. Standard dobre uprave ne dozvoljava nečinjenje i pasivnost, već traži aktivan, angažovan stav organa uprave prema obavljanju poslova iz svog delokruga i zakonito vršenje tih poslova radi ostvarivanja cilja zbog koga su organu data javna ovlašćenja.

Propuštanje organa i službenih lica da odmah nakon saznanja za grešku preduzmu mere na otklanjanju iste, odnosno iscrpljivanje u opravdanjima, unutrašnjim procedurama, unutrašnjom organizaciji i drugim rešenim i nerešenim pitanjima administracije, karakteristično je obeležje „loše uprave“.

Prioritetna dužnost organa državne uprave i postupajućih službenih lica je da preduzmu sve što je u njihovoj moći da pravo građana i u takvim okolnostima bude što pre zaštićeno i ostvareno.

Sagledavajući navedene propise i podatke do kojih se došlo tokom sprovedenog postupka kontrole pravilnosti i zakonitosti rada Poreske uprave Ministarstva finansija, Zaštitnik građana je ocenio da su utvrđenim nedostacima u radu povređena prava pritužioca u postupku pred organom. I pored saznanja i dostavljene potvrde da je pritužiocu poništeno svojstvo osiguranika po osnovu obavljanja poljoprivredne delatnosti, organ nije preduzeo mere i radnje kako bi ispravio propust već je nastavio da prinudnim putem naplaćuje poreske obaveze, za koje pouzdano zna da ne postoje.

Izvor: Izvod iz propisa preuzet iz pravne baze Propis Soft, redakcija Profi Sistem Com.

Izvor: Sajt Zaštitnika građana Republike Srbije (www.ombudsman.rs).

Najnoviji tekstovi