Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Overa kopije elektronskog dokumenta od strane javnog beležnika

Overa kopije elektronskog dokumenta od strane javnog beležnika

U javnobeležničkoj praksi se kao sporno postavilo sledeće pitanje:

Da li javni beležnici mogu da overe kopiju elektronskog dokumenta shodno članu 12. Zakona o elektronskom dokumentu, elektronskoj identifikaciji i uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju („Službeni glasnik RS”, broj 94/17)?

U mišljenju Stručnog saveta Javnobeležničke komore Srbije izraženo je mišljenje da:

Javni beležnici mogu da overe kopiju elektronskog dokumenta shodno članu 12. Zakona o elektronskom dokumentu, elektronskoj identifikaciji i uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju („Službeni glasnik RS”, broj 94/17)”.

Članom 12. Zakona o elektronskom dokumentu, elektronskoj identifikacijii uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju („Službeni glasnik RS”, broj 94/17) propisano je da odštampani primerak elektronskog dokumenta ima istu dokaznu snagu kao originalni akt, ako su kumulativno ispunjeni sledeći uslovi, i to:

1) da je štampanje elektronskog dokumenta izvršeno pod nadzorom:

(1) fizičkog lica, ovlašćenog lica fizičkog lica u svojstvu registrovanog subjekta, odnosno ovlašćenog lica pravnog lica čiji je to akt ili

(2) lica koje je ovlašćeno za overu potpisa, rukopisa i prepisa u skladu sa zakonom koji uređuje overu potpisa,rukopisa i prepisa;

2) da je istovetnost odštampanog primerka elektronskog dokumenta sa originalom potvrđena, uz naznaku da je reč o odštampanom primerku elektronskog dokumenta:

(1) svojeručnim potpisom fizičkog lica ili

(2) svojeručnim potpisom ovlašćenog lica fizičkog lica u svojstvu registrovanog subjekta, odnosno ovlašćenog lica pravnog lica, kao i pečatom fizičkog lica u svojstvu registrovanog subjekta, odnosno pravnog lica ako postoji zakonska obaveza da akt sadrži pečat ili

(3) od strane lica koje je ovlašćeno za overu potpisa, rukopisa i prepisa u skladu sa zakonom koji uređuje overu potpisa, rukopisa i prepisa. (Naglašavanje naše.)

Javni beležnik će overiti kopiju elekronskog dokumenta ako je on odštampan pod njegovim nadzorom ili pod nadzorom lica o čijem aktu se radi (u praksi, stranke koja zahteva overu svog elektronskog dokumenta) tako što će potvrditi istovetnost odštampanog primerka sa originalom, uz naznaku da je reč o odštampanom primerku elektronskog dokumenta. Pri tome notar treba da vodi računa da se, po zakonu, elektronskim dokumentom smatra skup podataka sastavljen od slova, brojeva, simbola i grafičkog, zvučnog i video materijala u elektronskom obliku, a da se originalom elektronskog dokumenta smatra elektronski dokument koji je izvorno nastao u elektronskom obliku, kao i elektronski dokument koji ima digitalni zapis istovetan originalnom elektronskom dokumentu, dok se elektronski dokument koji je nastao digitalizacijom izvornog dokumenta čija forma nije elektronska smatra kopijom izvornog dokumenta. Kopija elektronskog dokumenta na papiru izrađuje se štampanjem spoljne forme elektronskog dokumenta. Pritom, ako dokument sadrži elektronski potpis ili elektronski pečat, ta činjenica treba da bude jasno iskazana u spoljnoj formi elektronskog dokumenta.

Izvor: Izvod iz zakona preuzet iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Izvor: Sajt Javnobeležničke komore Srbije (beleznik.org).

Jedan komentar

  1. Da li imate informaciju ko od Javnih beležnika vrši overu odstampanog primerka elektronskog dokumenta?
    Nalazim se u inostranstvu i imam važeći elektronski potpis na ličnoj karti izdat od sertifikacionog tela MUP RS.

Ostavite komentar

Profi Sistem baner