Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Praćenje rada sudova

Praćenje rada sudova

U “Sl. glasniku RS”, br. 30/2024 objavljen je Pravilnik o praćenju rada sudova koji se primenjuje od 13. aprila 2024. god.

Ovim pravilnikom uređuje se postupak praćenja rada sudova od strane Visokog saveta sudstva (u daljem tekstu: Savet), obrazovanje, sastav i način rada Komisije za praćenje pravilne raspodele predmeta i druga pitanja od značaja za poslove pravosudne uprave iz nadležnosti Saveta.

U cilju nesmetanog obavljanja poslova pravosudne uprave iz nadležnosti Saveta, predsednici sudova dužni su da postupaju na način propisan zakonom i ovim pravilnikom.

Savet vrši nadzor nad primenom Sudskog poslovnika u vezi sa sledećim poslovima:

1) uređenje i rad odeljenja i ostalih unutrašnjih jedinica suda;

2) rad zajedničke sednice odeljenja i sednice svih sudija;

3) obaveštavanje javnosti o radu sudova;

4) vođenje postupka i dostavljanje odluka na jezicima nacionalnih manjina;

5) pružanje pravne pomoći i održavanje sudskih dana;

6) pružanje međunarodne pravne pomoći;

7) evidentiranje, pozivanje i raspoređivanje sudija porotnika;

8) pripravnička praksa;

9) postupanje sudskog osoblja sa strankama;

10) naplata novčanih kazni, troškova krivičnog postupka i oduzete imovinske koristi;

11) postupanje sa sudskim depozitima;

12) odevanje sudija, sudskog osoblja, stranaka, drugih učesnika u sudskom postupku i svih koji svoje poslove obavljaju u sudu.

Savet i ministarstvo nadležno za pravosuđe zajednički nadziru primenu Sudskog poslovnika u vezi sa sledećim poslovima:

1) postupanje sa spisima;

2) postupanje u predmetima u propisanim rokovima i postupanje po pritužbama i predstavkama;

3) vođenje statistika i izrada izveštaja o radu.

U slučaju da se nadzor vrši povodom podnete pritužbe, nadležnost organa za sprovođenje nadzora određuje se u zavisnosti od povrede Sudskog poslovnika na koju podnosilac pritužbe ukazuje.

Savet do kraja kalendarske godine za narednu godinu donosi godišnji plan nadzora, koji sadrži nazive sudova u kojima će izvršiti nadzor i okvirne datume vršenja nadzora (redovni nadzor).

U godišnjem planu nadzora navode se sudovi u kojima je prema ishodu nadzora sprovedenog tokom kalendarske godine potrebno ponoviti nadzor radi utvrđivanja izvršenja naloženih mera (kontrolni nadzor).

Savet može sprovesti vanredni nadzor na predlog predsednika Vrhovnog suda, predsednika neposredno višeg suda, predsednika Saveta i ministra nadležnog za pravosuđe.

Savet će u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog pravilnika doneti plan nadzora za tekuću godinu, koji sadrži nazive sudova u kojima će izvršiti nadzor i okvirne datume vršenja nadzora.

Sa sadržajem celokupnog Pravilnika možete se upoznati u pravnoj bazi “Propis Soft”.

Podsećamo, u smislu čl. 77. i 78. Zakona o uređenju sudova („Sl. glasnik RS”, br. 10/2023):

“Nadzor nad primenom Sudskog poslovnika

Član 77.

Primenu Sudskog poslovnika nadziru Visoki savet sudstva i ministarstvo nadležno za pravosuđe.

Visoki savet sudstva nadzire primenu Sudskog poslovnika u vezi sa poslovima iz člana 76. stav 1. tač. 1)-9), 14), 15) i 17) ovog zakona, a ministarstvo nadležno za pravosuđe u vezi sa poslovima iz člana 76. stav 1. tač. 10) i 16) ovog zakona.

Visoki savet sudstva i ministarstvo nadležno za pravosuđe zajednički nadziru primenu Sudskog poslovnika u vezi sa poslovima propisanim u članu 76. stav 1. tač. 11)-13) ovog zakona.

U slučaju da se nadzor vrši povodom podnete pritužbe, nadležnost organa za sprovođenje nadzora određuje se u zavisnosti od povrede Sudskog poslovnika na koju podnosilac pritužbe ukazuje.

Obrazac pritužbe je sastavni deo Sudskog poslovnika.

Lice koje vrši nadzor može biti samo ono koje ispunjava uslove za izbor sudije suda čiji rad nadzire.

Vrste nadzora

Član 78.

Nadzor se sprovodi u skladu sa godišnjim planom nadzora koji donosi Visoki savet sudstva, odnosno ministar nadležan za pravosuđe do kraja kalendarske godine za narednu godinu (redovni nadzor).

U godišnjem planu nadzora navode se sudovi u kojima je prema ishodu nadzora sprovedenog tokom kalendarske godine potrebno ponoviti nadzor radi utvrđivanja izvršenja naloženih mera (kontrolni nadzor).

Vanredni nadzor može se sprovesti na predlog predsednika Vrhovnog suda, predsednika neposredno višeg suda, predsednika Visokog saveta sudstva ili ministra nadležnog za pravosuđe.”

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Profi Sistem baner