U „Sl. glasniku RS“, br. 76/2022 objavljen je Pravilnik o bližim uslovima za izdavanje, obnavljanje ili oduzimanje licence članovima komora zdravstvenih radnika koji se primenjuje od 15. jula 2022. god.
Ovim pravilnikom utvrđuju se bliži uslovi i način izdavanja, obnavljanja i oduzimanja licence, odnosno privremene licence, polaganje licencnog ispita, obrazovanje i sastav komisije za polaganje licencnog ispita, kao i drugi uslovi potrebni za izdavanje, obnavljanje i oduzimanje licence, odnosno privremene licence.
Izdavanje, obnavljanje i oduzimanje licence zdravstvenim radnicima jeste postupak koji sprovodi nadležna komora, radi utvrđivanja stručne osposobljenosti zdravstvenih radnika za obavljanje zdravstvene delatnosti, u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti.
Licenca je javna isprava kojom se dokazuje stručna osposobljenost zdravstvenog radnika za samostalno obavljanje zdravstvene delatnosti u Republici Srbiji.
O izdatoj, obnovljenoj ili oduzetoj licenci rešenje donosi direktor nadležne komore.
Na rešenje iz prethodnog stava ovog člana može se uložiti žalba ministru zdravlja, koja ne odlaže izvršenje rešenja, u skladu sa Zakonom.
Licenca se izdaje na period od sedam godina.
Izuzetno, zdravstvenom radniku preko 70 godina starosti licenca se izdaje na period od godinu dana.
Izdavanje licence
Komora izdaje licencu zdravstvenom radniku članu Komore koji ispunjava uslove u pogledu obrazovanja zdravstvene struke u skladu sa zakonom, pod uslovom da je obavio pripravnički staž, položio stručni ispit, da je upisan u imenik članova nadležne komore zdravstvenih radnika i da pravnosnažnom sudskom odlukom nije osuđen za umišljajno krivično delo na kaznu zatvora od jedne godine ili težu kaznu, niti na kaznu zatvora za krivično delo protiv zdravlja ljudi, odnosno da mu pravnosnažnom sudskom odlukom nije izrečena mera bezbednosti u skladu sa Krivičnim zakonikom, i to: obavezno psihijatrijsko lečenje i čuvanje u zdravstvenoj ustanovi, obavezno psihijatrijsko lečenje na slobodi, obavezno lečenje narkomana, obavezno lečenje alkoholičara, odnosno zabrana vršenja poziva, delatnosti i dužnosti zbog koje ne može obavljati zdravstvenu delatnost, u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti.
Nezaposleni zdravstveni radnik koji ispunjava ove uslove ima pravo na izdavanje licence.
Obnavljanje licence
Zdravstvenom radniku može se obnoviti licenca ako je u periodu važenja licence, u postupku kontinuirane edukacije stekao 140 bodova kroz sadržaj akreditovanih programa kontinuirane edukacije, vezano za profesionalnu delatnost koju obavlja, a za koju se izdaje, odnosno obnavlja licenca, pri čemu broj sakupljenih bodova u jednoj godini trajanja licence ne može biti manji od deset.
Zdravstvenom radniku preko 70 godina starosti, kome je licenca izdata na period od godinu dana, ista se može obnoviti licenca ako je u periodu važenja licence, u postupku kontinuirane edukacije stekao 20 bodova kroz sadržaj akreditovanih programa kontinuirane edukacije, vezano za profesionalnu delatnost koju obavlja, a za koju se izdaje, odnosno obnavlja licenca.
Izuzetno od navedenog, na obrazloženi predlog komore zdravstvenih radnika ministar može svojom odlukom utvrditi i manji broj bodova koje zdravstveni radnici kroz sadržaj programa kontinuirane edukacije treba da skupe, u licencnoj godini, odnosno licencnom periodu.
Ukupan broj od 140 bodova, odnosno 20 bodova, mora biti skupljen iz više različitih akreditovanih programa kontinuirane edukacije.
Privremeno oduzimanje licence
Nadležna komora zdravstvenom radniku privremeno oduzima licencu, po službenoj dužnosti ako:
1) zdravstveni radnik obavlja delatnost za koju mu nije izdata licenca;
2) zdravstveni radnik u obavljanju zdravstvene delatnosti načini stručnu grešku kojom se narušava, odnosno pogoršava zdravstveno stanje pacijenta;
3) je zdravstvenom radniku od strane nadležnog organa komore izrečena jedna od mera privremene zabrane obavljanja zdravstvene delatnosti, zbog teže povrede profesionalne dužnosti i ugleda člana komore, u skladu sa zakonom i statutom komore;
4) je pravnosnažnom sudskom odlukom osuđen za umišljajno krivično delo na kaznu zatvora od šest meseci ili težu kaznu, odnosno na kaznu zatvora za krivično delo protiv zdravlja ljudi;
5) mu je pravnosnažnom sudskom odlukom izrečena mera bezbednosti u skladu sa Krivičnim zakonikom, i to: obavezno psihijatrijsko lečenje i čuvanje u zdravstvenoj ustanovi, obavezno psihijatrijsko lečenje na slobodi, obavezno lečenje narkomana, obavezno lečenje alkoholičara, odnosno zabrana vršenja poziva, delatnosti i dužnosti zbog koje ne može obavljati zdravstvenu delatnost;
6) u obavljanju zdravstvene delatnosti zloupotrebi sredstva zdravstvenog osiguranja;
7) je ispisan iz imenika nadležne komore u skladu sa zakonom, statutom i opštim aktima komora zdravstvenih radnika;
8) u drugim slučajevima propisanim zakonom.
Privremeno oduzimanje licence traje u skladu sa rokovima definisanim zakonom.
Privremeno oduzimanje licence iz navedenih razloga može trajati do ponovnog upisa zdravstvenog radnika u imenik komore, pod uslovima propisanim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti i takva licenca važi za preostali period važenja prethodno izdate licence.
U postupku odlučivanja o zahtevu za vraćanje privremeno oduzete licence nakon ponovnog upisa zdravstvenog radnika u imenik komore, a koji je ispisan iz imenika nadležne komore, neophodan je dokaz (dokaz da pravnosnažnom sudskom odlukom zdravstveni radnik nije osuđen za umišljajno krivično delo na kaznu zatvora od jedne godine ili težu kaznu, niti na kaznu zatvora za krivično delo protiv zdravlja ljudi, odnosno da mu pravnosnažnom sudskom odlukom nije izrečena mera bezbednosti u skladu sa Krivičnim zakonikom, i to: obavezno psihijatrijsko lečenje i čuvanje u zdravstvenoj ustanovi, obavezno psihijatrijsko lečenje na slobodi, obavezno lečenje narkomana, obavezno lečenje alkoholičara, odnosno zabrana vršenja poziva, delatnosti i dužnosti zbog koje ne može obavljati zdravstvenu delatnost, nadležna komora pribavlja po službenoj dužnosti od nadležnog organa, kao jedan od uslova za izdavanje, odnosno obnavljanje licence) koji nadležna komora pribavlja po službenoj dužnosti od nadležnog organa.
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o bližim uslovima za izdavanje, obnavljanje ili oduzimanje licence članovima komora zdravstvenih radnika („Službeni glasnik RS”, br. 119/07, 23/09, 40/10 i 102/15).
Podsećamo, čl. 181-186. Zakona o zdravstvenoj zaštiti („Sl. glasnik RS“, br. 25/2019) regulisano je Izdavanje, obnavljanje i oduzimanje licence.
Izvor: Izvod iz propisa preuzet iz pravne baze „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com