od 2010.

Pravilnik o kriterijumima za izbor javnih tužilaca

Saopštenje za javnost

Predstavnik Udruženja sudijskih i tužilačkih pomoćnika Nenad Stefanović napustio je radnu grupu Državnog veća tužilaca koja treba da u narednih mesec dana izradi Pravilnik o kriterijumima za izbor javnih tužilaca. Razlog za njegov odlazak je, kako navodi, taj što postojeći nacrt Pravilnika preveliku moć u odabiru ljudi koji će biti na čelnim pozicijama našeg tužilaštva u narednih pet godina stavlja u ruke samih članova DVT-a, nauštrb objektivnih kriterijuma.
“Osnovna ideja usvajanja ovog pravilnika bila da se objektiviziraju kriterijumi po kojima će se ocenjivati stručnost, dostojnost i osposobljenost prijavljenih kandidata, a nacrt pravilnika se pretvorio u svoju suprotnost i umesto da ograničava diskreciona ovlašćenja članova DVT, on ih proširuje”, navodi Stefanović.
Prema njegovim rečima, postojeći nacrt pravilnika predviđa da DVT bira Izbornu komisiju od tri svoja člana koja će kod izbora šefova tužilaštava ocenjivati Program unapređenja i razvoja tužilaštva diskreciono bodovima od 1 do 20, bez jasnih kriterijuma ko će dobiti tri boda, a ko 20, što, kako navodi, predstavlja poroznu koruptivnu tačku.
U ovom potezu, Stefanović vidi nameru izbornih članova DVT-a da po ubrzanoj proceduri budu predloženi i izabrani šefovi tužilaštava odnosno 91 javni tužilac na period od šest godina i oko 45 zamenika na prvi mandat u trajanju od tri godine bez jasnih objektivnih merila.
“Do kraja godine ističe mandat republičkom javnom tužiocu, tužiocu za organizovani kriminal i tužiocu za ratne zločine, najznačajnijim tužilačkim funkcionerima, pa iz tog razloga pitanje njihovog izbora postaje jedno od najznačajnijih državnih pitanja”, navodi Stefanović i dodaje da je DVT sve dosadašnje godine mandata provelo birajući zamenike javnih tužilaca bez ikakvog pravilnika, koji su po zakonu morali da imaju, a koji tek sada donose, na isteku mandata.
Prema njegovim tvrdnjama, u konačnoj verziji Nacrta Pravilnika su izbačeni dodatni kriterijumi za prvi izbor zamenika javnog tužioca, napredovanje zamenika javnih tužilaca i javnih tužilaca, kao što su stručna usavršavanja, specijalizacije, doprinos vladavini prava, radno iskustvo, što kako navodi, očigledno diskriminiše čitave kategorije kandidata poput sudijskih i tužilačkih pomoćnika koji nemaju pet godina radnog iskustva.

“Zbog ovoga ćemo se obratiti Savetu i Agenciji za borbu protiv korupcije, a ukoliko Pravilnik bude usvojen u ovom obliku, Ustavnom sudu ćemo podneti zahtev za ocenu ustavnosti”, naveo je Stefanović.
Do zaključenja ovog broja Danasa nismo mogli da dobijemo komentar iz Državnog veća tužilaca na tvrdnje koje su izneli predstavnici Udruženja sudijskih i tužilačkih pomoćnika.
Izvor: Danas.

Najnoviji tekstovi