od 2010.

Pravni mehanizmi u Srbiji za zaštitu od mobinga

Srbija ima odlične pravne mehanizme za zaštitu zaposlenih od zlostavljanja na radu, poručili su ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i zamenik direktora Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova na predstavljanju rezultata petogodišnjeg projekta SOS mobing telefonske linije.

 „Niko ne treba i ne sme da trpi bilo kakav oblik zlostavljanja, uključujući i zlostavljanje u radnoj sredini, a Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova je tu da pomogne svima da se reše problemi u vezi sa bilo kojim oblikom zlostavljanja“, rekla je ministarka.

Ministarka je navela da postoje dva ključna propisa za zaštitu od zlostavljanja na radu – Zakon o sprečavanju zlostavljanja na radu, prema kome svi koji misle da su zlostavljani mogu da pokrenu postupak pred poslodavcem, bez posredovanja trećeg lica, a ako to ne urodi plodom onda mogu da potraže sudsku zaštitu, kao i Zakon o mirnom rešavanju radnih sporova, koji omogućava posredovanje treće strane – Agencije.

Naime, čl. 1. Zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu je propisano:

„Ovim zakonom uređuju se: zabrana zlostavljanja na radu i u vezi sa radom; mere za sprečavanje zlostavljanja i unapređenje odnosa na radu; postupak zaštite lica izloženih zlostavljanju na radu i u vezi sa radom i druga pitanja od značaja za sprečavanje i zaštitu od zlostavljanja na radu i u vezi sa radom.“

Ministarka je takođe naglasila da je postupak pred Agencijom besplatan i da je cilj tog procesa da se na miran i sporazuman način dođe do rešenja.

„Apelujemo na sve građane da, ako smatraju da su izloženi određenoj vrsti zlostavljanja u radnoj sredini, preko institucionalnog mehanizma za koji se pokazalo da je najefikasniji i najbolji, potraže pravnu pomoć“, rekla je ministarka.

Podsetila je da je u saradnji Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova pre pet godina pokrenut projekat SOS mobing telefonska linija, putem koje svi građani mogu da dobiju adekvatan pravni savet i usmerenje kako da pokušaju da mirnim putem dođu do odgovarajućeg rešenja.

Od 550 postupaka u više od pola utvrđeno je da se nije radilo o zlostavljanju, već o nekoj drugoj povredi prava iz radnog odnosa, u 13 odsto slučajeva se okončao postupak sporazumno, bez utvrđivanja odgovornosti, a u oko 30 odsto slučajeva utvrđeno je postojanje zlostavljanja, naveo je zamenik direktora Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova.

Izvor: Sajt Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja (www.minrzs.gov.rs)

Izvor: Izvodi iz propisa su preuzeti iz programa „Propis Soft“ – Redakcija Profi Sistem Com

Najnoviji tekstovi