od 2010.

Pravo „Parking servis” da kažnjava i naplaćuje kazne otklonjene su Zakonom o izvršenju i obezbeđenju

U Beogradu vozači duguju „Parking servisu” 400 miliona dinara a izvršitelji su u proteklih godinu dana naplatili tek četvrtinu dugovanja. Rekorder je vlasnik dva vozila, s neplaćenih više od 500 dnevnih karata i dugom od 1,25 miliona.

Izvršitelj ima ovlašćenje da od nadležnog MUP-a, odeljenja za registraciju vozila, zatraži podatak ko je dužnik koji poseduje vozilo pa naplatu duga može sprovesti njegovom prodajom.

 

Vlasnik dva automobila, „mercedesa” i „folksvagena”, duguje 1.255.481,40 dinara za neplaćene karte beogradskom „Parking servisu”. Na ta dva vozila su inkasanti ovog komunalnog preduzeća ostavljali više od 500 naloga za plaćanje. Postupak za naplatu je u toku, izvršitelji ga jure i traže načina da naplate dug u koji su uračunati i njihovi troškovi i kamate. Postoji i sasvim realna mogućnost da mu vozila budu zaplenjena i prodata radi naplate duga koji iznosi više od 10.000 evra.

Za razliku od ovog rekordera, najveći naplaćeni dug po jednom predmetu iznosi 351.696,11 dinara. Vlasnik „be-em-vea” je kroz postupak izvršenja platio zaostali dug za 143 naloga za dnevne parking karte.

A da nije reč o pojedinim ekscesima, govori i podatak da je ukupan broj „aktivnih predmeta”, tačnije 14.068 vozača su predati izvršiteljima u periodu od novembra 2014. godine do oktobra 2015. Godine. Reč je o iznosu duga od oko 400.000.000 dinara , od kojih je do sada naplaćeno oko 120.000.000.

Ranije polemike i dileme ima li „Parking servis” pravo da kažnjava i naplaćuje kazne otklonjene su Zakonom o izvršenju i obezbeđenju. Njime je regulisan postupak putem koga se naplaćuje dugovanje za komunalne i slične usluge. Na osnovu dokaza o neizmirenom dugu korisnika usluge, davalac usluge podnosi izvršitelju, na čijem području dužnik ima prebivalište, boravište ili sedište, predlog za naplatu dugovanja. Predmet se izvršiteljima dodeljuje a on svojim zaključkom nalaže prinudnu naplatu koja se zatim sprovodi po proceduri koja je propisana Zakonom o izvršenju i obezbeđenju.

Obratili smo se i povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, s pitanjem da li se krše zakoni tako što MUP „otkriva” na osnovu registarskih tablica lične podatke prekršioca i u podužem pisanom odgovoru saznali da se ne krše, s obzirom na to da je Zakonom o izvršenju i obezbeđenju i Zakonom o komunalnim delatnostima ta mogućnost data izvršiteljima.

Dakle, „Parking servis” ne naplaćuje kazne za parkiranje, već izdaje naloge za plaćanje dnevnih parking karata, u iznosu od 1870 dinara, za one koji ne plate parkiranje ili prekorače dozvoljeno vreme u zoni. Ukoliko se plati u roku od osam dana, cena dnevne parking karte se umanjuje za 50 odsto i košta 935 dinara.

Nemanja Protić, član izvršnog odbora Komore izvršitelja Srbije, pojašnjava nam način rada:

– Naplata kazni za parkiranje spada, što se tiče Zakona o izvršenju i obezbeđenju, u vrstu komunalnih potraživanja za koju naplatu su izvršitelji isključivo nadležni. Znači, takav postupak ne ide preko suda nego se izvršni poverilac (preduzeće koje obavlja takvu delatnost) direktno obraća izvršitelju s predlogom za izvršenje. Izvršitelj kada dobije predlog za izvršenje donosi zaključak o izvršenju i određuje sredstvo izvršenja. To može biti u najvećem broju slučajeva zaplena dužnikove zarade, penzije ili popis, procena i prodaja pokretnih stvari izvršnog dužnika. Izvršitelj shodno zakonskim odredbama ima ovlašćenje da od nadležnog MUP-a, odeljenja za registraciju vozila, zatraži podatak da li izvršni dužnik poseduje vozilo i ukoliko dobije podatak da je izvršni dužnik vlasnik vozila izvršenje se može sprovesti prodajom dužnikovog vozila.

Oduzimanje i prodaja dužnikovog vozila je jedno od zakonom predviđenih sredstava izvršenja, navodi Protić, a podatke o dužnikovom vozilu izvršitelj može dobiti od MUP-a zvaničnim putem. Izvršitelj, ukoliko vozilo ne pronađe, može da raspiše potragu za vozilom, što znači kada MUP to vozilo pronađe u saobraćaju dužan je da ga isključi iz saobraćaja i da obavesti izvršitelja gde se to vozilo nalazi.

Iz podatka o ukupnoj naplati se vidi da „Parking servis” tek četvrtinu potraživanja uspeva da naplati. Ovo preduzeće je i pre usvajanja Pravilnika Komore izvršitelja ravnomerno raspodeljivalo svoje predmete svim izvršiteljima koji su registrovani da posluju na teritoriji grada Beograda:

„Svakom od ukupno 70 izvršitelja smo dali isti broj predmeta i svakome smo platili isti predujam. Ukupno su u poslednjih 10 meseci dobili 68 miliona dinara da reše oko 14.000 predmeta. Od svih beogradskih izvršitelja dve trećine dobro rade svoj posao i naplaćuju većinu predmeta koje dobijaju od ’Parking servisa’ i veoma sam zadovoljan njihovim radom. Primera radi, ovih 50 izvršitelja je već naplatilo 112 miliona dinara, a neki od njih su rešili i po 200 predmeta. Nažalost, u Beogradu radi i dvadesetak izvršitelja koji tokom prethodnih 10 meseci nisu bili ažurni, a pojedini su naplatili bukvalno nula predmeta. Imajte u vidu da su to ljudi koji su pre 10 meseci takođe dobili predujam od ’Parking servisa’”, kaže direktor ovog preduzeća Andrija Čupković i pita se kako je moguće da pojedinci nisu uspeli da reše baš nijedan predmet.

Čupković ističe i da „Parking servis” ima izuzetno dobru saradnju s Komorom izvršitelja, kao i s njenom predsednicom Aleksandrom Trešnjev, kojoj je takođe predočio ove probleme.

„Smatram da je Zakonom o izvršenju i obezbeđenju na pravi način regulisan postupak putem koga sva preduzeća, pa i ’Parking servis’ naplaćuju dugovanje za komunalne usluge. Mi na osnovu dokaza o neizmirenom dugu korisnika usluge, podnosimo ravnopravno svim izvršiteljima predloge za naplatu dugovanja i sve predmete dodeljujemo u skladu s Pravilnikom Komore izvršitelja. Ipak, bilo bi pravedno da Komora izvršitelja naše predmete daje onim izvršiteljima, koji svoj posao rade korektno i savesno, a takvih je dve trećine. Predsednica Komore Aleksandra Trešnjev takođe razume naše probleme jer smo joj predočili da nije u redu da predujam i nove predmete sada ponovo dobije i onaj manji deo izvršitelja, koji su ranije avansno dobili novac, a ništa nisu uradili i imaju u fiokama veliki broj starih nerešenih predmeta”, kaže Čupković.

Banke skidaju s računa

U više slučajeva je Narodna banka Srbije, tačnije njeno odeljenje za prinudnu naplatu, na zahtev izvršitelja, davalo nalog poslovnim bankama da se sa računa „skine” iznos dugovanja za parkiranje. Iz ove ustanove smo dobili objašnjenje da se to čini samo u odnosu na račune pravnih lica i preduzetnika i da je ta procedura po zakonu.

Izvor: Politika.

Najnoviji tekstovi