Sindikat obrazovanja poslao je predlog Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja sa predmetom: Problemi u dosadašnjoj praksi primene Stručnog uputstva za praćenje angažovanja zaposlenih u ustanovama obrazovanja i predlozi za izmene i dopune istog.
Predlog Vam prenosimo u celosti.
„Na osnovu dosadašnjeg iskustva u radu Sindikata obrazovanja Srbije, na zaštiti položaja zaposlenih u ustanovama obrazovanjaa i vaspitanja i ostvarivanja njihovih prava u postupku preuzimanja, može se zaključiti da je praksa u pogledu poštovanja zakona i propisanih procedura u određenim fazama zadovoljavajuća, a u pojedinim fazama neophodno je insistirati na poštovanju i pravilnoj primeni zakona, kolektivnog ugovora, stručnih uputstava, te ovim izveštajem ukazujemo na sledeće:
POČETNA FAZA POSTUPKA
– Zaposleni uglavnom nemaju problem da dostave svoje zahteve za preuzimanje, a poslodavci uglavnom dostavljaju obaveštenja o tome kako su odlučili po prispelim zahtevima, ali ono što zna da bude problematično u ovoj početnoj fazi postupka, posebno kada poslodavac odbija da izvrši preuzimanje je: izostanak na zakonu zasnovanog obrazloženja odbijanja preuzimanja ili dostavljanje odgovora poslodavca koji se u nekom delu oslanja na citat zakona ali ne sa ciljem da se po zakonu i postupi već sa ciljem da se zadovolji puka forma i na taj način odbije zahtev zaposlenog (npr. direktor odbija da zaposlenom koji ostvaruje pravo na dopunu radnog vremena u ustanovi proširi procenat pozivajući se na tehnološke viškove na listi, iako tokom čitave školske godine tehnološki viškovi nisu pokazali interesovanje za to radno mesto, jer su privremeno rešili svoje statuse, a niti je direktor kontaktirao ustanove u kojima ima tenoloških viškova radi preuzimanja).
BAZA PODATAKA – LISTE
– Informacioni sistem prosvete, baza podataka MPNTR liste.mpn.gov.rs. značajno je doprinela transparentnosti rada ustanova i ministarstva, međutim u praksi se veoma često nailazi na problem netačnog i neblagovremenog unosa podataka u ovu bazu, što u velikoj meri komplikuje i usporava postupak preuzimanja i onemogućuje ili otežava ostvarivanje prava zaposlenih na preuzimanje. Najčešće primećene nepravilnosti su: status zaposlenog nakon rešavanja nije izbrisan, status zaposlenog sa nepunim radnim vremnom dva puta se evidentira, procenat slobodnog radnog mesta u kratkom vremenskom periodu, a nakon usvojenog godišnjeg plana rada ustanove neobjašnjivo varira. S tim u vezi neophodno je naći način da se poslodavcima ukaže na to da je redovan i tačan unos podataka zakonom predviđena odgovornost direktora.
Ovaj problem sagledan na nivou nadležne ŠU izgleda ovako: značajna su odstupanja od primene čl.5. st.1.PKU , jer direktori ustanova sindikalnim predstavnicima ne dostavljaju na potpis i overu listu zaposlenih sa nepunim radnim vremenom i listu upražnjenih radnih mesta kako nalaže citirani propis i važeće stručno uputstvo MPNTR o praćenju angažovanja, (već samo listu tehnoloških viškova), niti ih u skladu sa odredbama čl.7. PKU obaveštavaju o izvršenom prijemu u radni odnos, dok Školska uprava u poslednje tri godine nema praksu da zajedno sa predstavnicima zaposlenih i predstavnicima direktora zajednički utvrđuje liste, pa je krajnje nepoznato da li ih vodi i ažurira kako nalaže čl.5.st.5.PKU i da li ih ikom dostavlja, a sigurno je i da se nigde ne objavljuju.
LISTA ZAPOSLENIH SA NEPUNIM RADNIM VREMENOM
– Prava i prioritet zaposlenih za čijim je radom potpuno ili delimično prestala potreba jasna su i zaposlenima i poslodavcima i preuzimanje ove kategorije može se oceniti kao zadovoljavajuće. Međutim, počev od regulative PKU iz 2015.godine, a zatim i sa novim ZOSOV iz 2017.godine, položaj zaposlenih sa nepunim radnim vremenom koji ostvaruju pravo na dopunu do punog radnog vremena, u praksi je narušen. Naime zbog velikog broja tehnoloških viškova, dugotrajnog postupka raspoređivanja viškova tokom školske godine i propisanog redosleda preuzimanja, Radna grupa MPNTR već je dala korisne savete po ovom pitanju dopisom od 06.11. 2018.godine (da direktori škola koji imaju upražnjeno mesto kontaktiraju direktore škola koji imaju „neaktivne“ tehnološke viškove radi preuzimanja, pa ukoliko se isti ne izjasne u roku od pet dana smataće se da nisu zainteresovani, a time se otvara mogućnost da zaposleni sa nepunim radnim vremenom ostvari svoja prava), ali kako to nije deo stručnog uputstava za praćenje angažovanja, poslodavci po ovom dopisu postupaju selektivno.
PREUZIMANJE ZAPOSLENIH KOJI NISU NA LISTI
– Očigledna je pogrešna praksa primene zakona kod preuzimanja zaposlenih koji nisu na listi, tačnije, primena odredaba čl.152.st.2.ZOSOV i čl.6.PKU. Naime, u praksi se primećuju stavovi i mišljenja poslodavaca da preuzimanje zaposlenih koji nisu na listama ne remeti ostvarivanje prava na preuzimanje zaposlenih koji jesu evidentirani na listama, pa taj redosled nije neophodno poštovati, jer „kategorija iz čl.6. PKU“ prelaskom u ustanovu u koju se preuzima istovremeno oslobađa isti procenat u ustanovi iz koje se preuzima. Međutim, to jednostavno nije u skladu sa gore citiranim propisima i sasvim sigurno izaziva sledeće probleme: tehnološki viškovi, bivaju ograničeni u pogledu izbora ustanove u kojoj vide mogućnost da svoja prava na preuzimanje ostvare, zaposleni sa nepunim radnim vremenom, a posebno oni koji pravo na dopunu procenta radnog angažovanja traže u ustanovi u kojoj već rade, bivaju onemogućeni da to pravo u ustanovi i ostvare, dok se poslodavcima ostavlja prostor za širenje nepravilne prakse ignorisanja jasno postavljenih prioriteta. Navedenim nepravilnostima nastaje dodatno opterećenje postupka preuzimanja, time što se na dnevni red odlučivanja radne podgrupe stavljaju predmeti u vezi sa preuzimanjem po čl.6. a da se očigledno nisu iscrpele mogućnosti preuzimanja po čl.5. PKU, niti se rešili predmeti raspoređivanja zaposlenih koji jesu na listama, pa je kod ovog oblika preuzimanja neophodno zadržati model pribavljanja svih propisanih saglasnosti u pisanoj formi i insistirati da se saglasnost podgrupe zasniva na pravilnoj analizi i pažljivoj proceni da se preuzimanje zaposlenih koji nisu na listi ne odvija na štetu neke od kategorija zaposlenih koji jesu na listama i imaju prioritet koji zakon nalaže.
RAD PODGRUPE
Što se tiče rada podgrupa, uočena je potreba definisanja određenih rokova i to: koliki rok maksimalno može da bude ( a imajući u vidu potrebe efikasnosti postupka) od dana dostavljanja zahteva zaposlenog do dana odlučivanja od strane nadležne radne podgurpe, kao i to koliki treba da je rok u okviru koga direktor treba da postupi po preporuci radne podgrupe, jer u praksi u nezanemarljivom broju slučajeva poslodavci maksimalno odlažu postupanje po preporuci.
Zatim, postoji poteba da se naglasi da radna podgrupa odluke donosi jednoglasno, jer jedino na taj način se mišljenja i stavovi svih članova ugrađuju u konačnu odluku. Više nego neohodno je da svim članovima podgrupe najmanje jednom mesečno budu dostavljane liste tehnoloških viškova, zaposlenih sa nepunim radnim vremenom i upražnjenih radnih mesta, jer bez toga izostaju osnovni uslovi za pripremljenost i donošenje ispravnih odluka. Takođe, neophodno je proveravati da li se podgrupa pridržava stručnog uputstva, i da li i u kojoj meri i koje delove stručnog uputstva ne primenjeuje ili pogrešno primenjuje.
U vezi sa napred navedenim, korisne dopune i izmene sada važećeg Uputstva za praćenje angažovanja zaposlenih u ustanovama obrazovanja i vaspitanja i rad radnih podgrupa za školsku 2020/2021.godinu, a uz zadržavanje preostale, do sada propisane, regulative ovog uputstva, bile bi:
Dopuna uvodnog dela, sadašnjeg četvrtog stava tačke 3) i to: iza reči: „školama“ predlažemo da se doda sledeće: „odnosno iz reda profesionalno angažovanih predstavnika reprezentativnog sindikata koji ima sedište na teritoriji nadležne školske uprave.“
Obrazloženje: predloženom dopunom omogućuje se i licima koja nisu u radnom odnosu u ustanovama obrazovanja i vaspitanja, ali koja jesu profesionalno angažovana na zaštiti položaja zaposlenih i koja poznaju problematiku postupka praćenja angažovanja, kao i propise koji ga uređuju, da svojim učešćem daju doprinos radu podgrupe.
Dopuna sadašnjeg dela Preuzimanje zaposlenih, dodavanjem još jednog stava na kraju, koji bi trebalo da glasi: „Nadležna Školska uprava tokom školske godine redovno ažurira evidenciju – liste: tehnoloških viškova, zaposlenih sa nepunim radnim vremenom i liste upražnjenih radnih mesta sa područja svoje nadležnosti (uz poštovanje Zakona o zaštiti podataka o ličnosti) i prosleđuje je predstavnicima zaposlenih i predstavnicima direktora u radnoj podgrupi za praćenje angažovanja.“
Obrazloženje: postoji potreba naglašavanja obaveze nadležne ŠU predviđene odredbama čl.5. st.5. važećeg PKU, koja se ranije u praksi poštovala, pa je nadležna ŠU i pored zvanične baze podataka MPNTR „Dositej“, redovno vodila, ažurirala i direktorima ustanova i predstavnicima reprezentativnih sindikata dostavljala liste zaposlenih koji ostvaruju pravo na preuzimanje sa listi i slobodnih radnih mesta, što je davalo jasan i pregledan uvid u stanje potreba i kapaciteta za teritoriju nadležne ŠU. Od ove prakse se u protekle dve do tri godine odstupilo i mogu se primetiti negativne posledice:
smanjenje transparentnosti rada ustanova i rada podgrupe, te samim tim smanjenje transparentnosti čitavog postupka preuzimanja,
nemogućnost sveobuhvatnog i pravovremenog uvida u podatke ostalim članovima radne podgrupe, a što je osnova pripremljenosti za rad i za donošenje ispravnih odluka,
mnoge specifičnosti u pogledu statusa zaposlenog koje je ranije ŠU evidentirala na svojim listama, npr. da je zaposleni na odsustvu radi nege deteta, da je status zaposlenog privremeno rešen (upućivanjem) itd, u proteklom periodu ostale su van domašaja vidljivosti što onemogućuje jasno sagledavanje kapaciteta i mogućnosti raspoređivanja zaposlenih, jer je nemoguće pojedine predmete rešavati isključivo preko uvida u jedinstveni informacioni sistema podataka MPNTR liste.mpn.gov.rs. ukoliko uzmemo u obzir glomaznost baze i prethodno opisan problem netačnog i neblagovremenog unosa podataka od strane škola.
Dopuna sadašnjeg dela 1 Redosled preuzimanja zaposlenih dodavanje još jednog stava na kraju koji bi trebalo da glasi: „Zaposlenima sa nepunim radnim vremenom treba izvršiti dopunu procenta radnog angažovanja preuzimanjem sa liste po propisanom redosledu, pod uslovom da zaposleni iz čl.5.st.3.tač.1) koji ostaju evidentirani na listi, ali nisu zainteresovani/saglasni da budu preuzeti na upražnjeno radno mesto. S tim u vezi, direktor ustanove u kojoj ima slobodnog radnog mesta o tome obaveštava direktora i predstavnika zaposlenih u ustanovi u kojoj ima zaposlenih sa statusom tehnološkog viška i ostavlja rok od 5 radnih dana da zaposleni sa statusom tehnoloških viškova plasiraju svoje zahteve za preuzimanje. Ukoliko izjašnjavanje zaposlenih sa liste tehnoloških viškova izostane, može se smatrati da nisu saglasni da budu preuzeti na upražnjeno radno mesto, pa nema smetnji da se dopuni procenat radnog angažovanja prvoj narednoj kategoriji iz čl.5.st.3. PKU.“
Obrazloženje: tek mali broj zaposlenih sa nepunim radnim vremenom uspe da ostvari dopunu radnog vremena i to u veoma kratkom vremenskom periodu školske godine, a poseban problem su situacije kada tehnološki viškovi nisu aktivni iz razloga što su privremeno za aktuelnu školsku godinu rešili svoj status u ustanovi ili nemaju interes da plasiraju zahteve za preuzimanje na slobodna radna mesta. Predloženim rešenjem omogućilo bi se ostvarivanje prava i zaposlenima sa nepunim radnim vremenom, a da se pri tom obezbede uslovi da ne dođe do povrede prava tehnoloških viškova u pogledu prioriteta preuzimanja.
Dopuna sadašnjeg dela UPUTSTVO ZA RAD RADNIH PODGRUPA, iza rečenice: „Zaposleni koji želi da bude preuzet u drugu ustanovu, a u skladu sa odredbama čl. 6. PKU i čl.152.st.2 ZOSOV, uz zahtev za saglasnost koju podnosi podgrupi dostavlja i pribavljenu saglasnost direktora ustanove iz koje se preuzima i direktora ustanove u koja ga preuzima“ treba dodati rečenicu koja glasi: „Preuzimanje, zaposlenih koji nisu na listama ne može se vršititi mimo predviđenog redosleda preuzimanja, na štetu zaposlenih evidentiranih na listama sa kojih se vrši preuzimanje, a za šta je odgovorna nadležna radna podgurpa kada ceni ispunjenost uslova za ovaj oblik preuzimanja i daje ili uskraćuje saglasnost.“
Zatim, iza rečenice: „Radne podgrupe dužne su da blagovremeno rešavaju sva nerešena pitanja u vezi sa „prvim krugom“ raspoređivanja, kao i druga sporna pitanja do kojih dolazi tokom cele školske godine“, treba dodati rečenicu koja glasi:“Radna podgurpa je u obavezi da zahtev zaposlenog stavi na razmatranje i odlučivanje najkasnije deset dana od dana dostavljanja zahteva od strane zaposlenog“, a zatim i još jednu rečenicu koja glasi: „Radna podgrupaa sve odluke i stavove donosi i zauzima jednoglasno, a ukoliko se odluke donose na osnovu elektronske komunikacije, neophodno je da se diskusija – prepiska vodi na način da svi članovi podgrupe budu u mogućnosti da je prate i u njoj učestvuju ravnopravno:“
Obrazloženje: obrazloženje predloženih izmenama već je opisano u delu ovog izveštaja „Preuzimanje zaposlenih koji nisu na listi“ i „Rad podgrupe“.“
Izvor: Sajt Sindikata obrazovanja Srbije (www.sind-obr.org.rs)