Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Predlog Zakona o dopunama Zakona o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji

Predlog Zakona o dopunama Zakona o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji

Vlada Republike Srbije podnela je Narodnoj skupštini Republike Srbije Predlog Zakona o dopunama Zakona o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji. 

Prema navedenom predlogu: U Zakonu o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji („Službeni glasnik RS”, br. 43/01, 101/07 i 92/11), u članu 5. stav 1. posle reči: „Dan duhovnosti,”, dodaju se reči: „Dan Ćirila i Metodija – Dan Slovenske pismenosti i kulture, ˮ.

U stavu 2. posle reči: „22. aprila,” dodaju se reči: „Dan Ćirila i Metodija – Dan Slovenske pismenosti i kulture 24. maja, ˮ.

Dati su sledeći razlozi za donošenje zakona:

Polazeći od potrebe za očuvanjem kulturnog i istorijskog nasleđa, predlaže se uvođenje novog praznika: Dana Ćirila i Metodija – Dana Slovenske pismenosti i kulture, kao dana velikih prosvetitelja Ćirila i Metodija, braće iz Soluna, tvoraca prvog slovenskog pisma.

Stvaranje slovenskog pisma predstavlja jedan od najznačajnijih civilizacijskih događaja kod svih slovenskih naroda, pa i kod Srba. Tek na tom temelju mogao je započeti potpuniji razvoj slovenskog književnog jezika i slovenske književnosti, razvoj svesti o slovenskoj posebnosti, kao i sagledavanje potrebe za uspostavljanjem posebnih slovenskih država.

Ćirilo i Metodije neizmerno su zadužili slovenske narode, stvorivši im pismo i književni jezik. Posebno značajnim radom Solunske braće smatra se stvaranje slovenskog književnog jezika – staroslovenskog. Na temelju staroslovenskog jezika nastala je srpska redakcija, srpskoslovenski jezik, kojim su pisali srpski književnici tokom srednjeg veka. Nesumnjiv je uticaj staroslovenske na srpsku pisanu književnost srednjeg veka, naročito na njenim počecima.

Zbog zasluga koje Ćirilo i Metodije imaju za Slovene, pa samim tim i za Srbe, predlaže se uvođenje Dana Ćirila i Metodija – Dana Slovenske pismenosti i kulture. Ovaj praznik, koji se obeležava kod više slovenskih naroda, praznovao bi se radno 24. maja (član 1. Predloga zakona).

Predlaže se i da ovaj zakon stupi na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije” (član 2. Predloga zakona).

Izvor: Sajt Narodne skupštine Republike Srbije (www.parlament.gov.rs).

Ostavite komentar

Profi Sistem baner