Na sajtu Narodne skupštine Republike Srbije objavljen je Predlog zakona o finansiranju političkih aktivnosti (u daljem tekstu: Predlog zakona). Kako se navodi u Predlogu zakona, važeći Zakon o finansiranju političkih aktivnosti, koji je objavljen 2011. godine, menjan je 2014. godine jer su uočene određene manjkavosti, nedorečenosti, međusobna neusaglašenost pojedinih njegovih odredaba a posebno se kao razlog za izmene imalo u vidu postupanje u skladu sa Ključnim preporukama iz Zajedničkog mišljenja Venecijanske komisije usvojenog na 100. plenarnoj sednici održanoj 10-11. oktobra 2014. godine.
U Predlogu zakona stoji i da su 2019. godine izvršene izmene i dopune važećeg Zakona o finansiranju političkih aktivnosti iz razloga što je Vlada Republike Srbije obrazovala Radnu grupu za saradnju sa Organizacijom za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) i Kancelarijom za demokratske institucije i ljudska prava (KDILjP) u koordinaciji i praćenju sprovođenja primene preporuka za unapređenje izbornog procesa čiji je zadatak bio da u saradnji sa OEBS i KDILjP koordinira i prati sprovođenje preporuka iz izveštaja misija OEBS/KDILjP o proceni izbora, nakon čega je radna grupa izvršila početnu analiza svih preporuka izveštaja misija OEBS/KDILjP u periodu od 2003. do 2017. godine i kao jednu od preporuka koja se ponavlja izdvojila preporuku koja se odnosi na finansiranje izborne kampanje i koja glasi: „Odredbe o finansiranju stranaka i izborne kampanje se moraju dodatno poboljšati u skladu s ranijim preporukama OEBS/KDILjP-a u cilju uvođenja strožih propisa i veće transparentnosti”. Radna grupa je pripremila tekst Inicijative izmena Zakona o finansiranju političkih aktivnosti sa ciljem pojačavanja odgovornosti političkih subjekata koje su učesnici izbora kako u smislu korišćenja i raspolaganja javnim resursima, ali tako i obaveza Agencija za sprečavanje orupcije u pogledu sankcionisanja političkih subjekata koji ne poštuju odredbe zakona u izbornoj kampanji.
Ministarstvo finansija razmatralo je tekst Inicijative, pa je u potpunosti istu prihvatilo i predložilo donošenje Zakona o izmenama i dopunama Zakona o finansiranju političkih aktivnosti.
Radna grupa je nastavila sa radom i u 2020. godini (Odluka o obrazovanju Radne grupe doneta je na sednici Vlade u decembru 2020. godine), i pod istim nazivom, i zadatkom da u saradnji sa OEBS/KDILjP koordinira i prati sprovođenje preporuka iz izveštaja misija OEBS/KDILjP o proceni izbora, izvršila analizu svih preporuka iz Konačnog izveštaja Specijalne misije KDILjP-a za procenu izbora, od 7. oktobra 2020. godine, i to kako Prioritetnih tako i Ostalih preporuka, nakon čega je predložila Ministarstvu finansija da izradi tekst Predloga zakona o finansiranju 20 političkih aktivnosti u koji bi implementirala preporuke iz Konačnog izveštaja, prosledi ga Vladi kako bi ga razmotrila i utvrdila Predlog zakona o finansiranju političkih aktivnosti, i uputila Narodnoj skupštini na usvajanje.
Takođe obaveza donošenja Predloga zakona o finansiranju političkih aktivnosti proizilazi iz Akcionog plana za Poglavlje 23, usvojenog u julu 2020. godine.
Naime, u meri 2.2.2.1. utvrđeno je da se izmeni Zakon o finansiranju političkih aktivnosti tako da se jasno utvrde i razgraniče obaveze Agencije za sprečavanje korupcije i Državne revizorske institucije i drugih organa u postupku kontrole političkih aktivnosti i subjekata i precizno utvrde obaveze i mehanizmi za transparentnost finansiranja političkih subjekata u skladu sa kvalitativnom analizom primene odredaba Zakona o finansiranju političkih aktivnosti.
Mera 2.2.2.2. uvodi obavezu Ministarstvu nadležnom za poslove finansija da kao odgovorni subjekat za izvršenje ove mere propiše da se programom revizije obavezno obuhvati revizija parlamentarnih političkih stranaka na republičkom nivou kao i da se uvede obaveza direktora Poreske uprave da u godišnji ili vanredni plan poreske kontrole obavezno uvrsti davaoce finansijskih sredstava i drugih usluga političkim subjektima u skladu sa izveštajem Agencije za sprečavanje korupcije o finansiranju političkih aktivnosti i subjekata.
Naime, važeći Zakon o finansiranju političkih aktivnosti („Sl. glasnik RS“, broj 43/2011, 123/2014 i 88/2019) uređuju izvore i način finansiranja, evidenciju i kontrolu finansiranja političkih aktivnosti političkih stranaka, koalicija i grupa građana.
Izvor: izvod iz obrazloženja preuzet sa sajta Narodne skupštine Republike Srbije (www.parlament.gov.rs)
Izvor: izvodi iz propisa preuzeti iz pravne baze „Propis Soft“ – Redakcija Profi Sistem Com