Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Predlog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o pečatu državnih i drugih organa

Predlog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o pečatu državnih i drugih organa

Na sajtu Narodne skupštine Republike Srbije objavljen je Predlog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o pečatu državnih i drugih organa (u daljem tekstu: Predlog zakona).

Podsećanja radi, Zakonom o pečatu državnih i drugih organa (“Sl. glasniku RS”, broj 101/2007) uređuju se namena, sadržina, izgled i upotreba pečata koje u vršenju poslova iz svog delokruga koriste Narodna skupština, predsednik Republike, Vlada, organi državne uprave, Zaštitnik građana, Vojska Srbije, sudovi, javna tužilaštva, Ustavni sud, Republičko javno pravobranilaštvo, službe Narodne skupštine, predsednika Republike, Vlade, Ustavnog suda i službe organa čije članove bira Narodna skupština, organi autonomnih pokrajina i jedinica lokalne samouprave (u daljem tekstu: državni i drugi organi), kao i pečata koje koriste javne agencije, javna preduzeća, privredna društva, ustanove, organizacije i pojedinci kada vrše pojedina javna ovlašćenja koja su im poverena zakonom (u daljem tekstu: imaoci javnih ovlašćenja).

Kao razlog za donošenje predloženih izmena navodi se doprinos uspostavljanju pravnog okvira ra razvoj elektronskog poslovanja. Naime, Republika Srbija će donošenjem Zakona o izmenama i dopunama Zakona o pečatu državnih i drugih organa urediti namenu, sadržinu, izgled i upotrebu kvalifikovanog elektronskog pečata, kada u vršenju poslova iz svog delokruga državni i drugi organi (Narodna skupština, predsednik Republike, Vlada, organi državne uprave, Zaštitnik građana, Vojska Srbije, sudovi, javna tužilaštva, Ustavni sud, pravobranilaštvo, službe Narodne skupštine, predsednika Republike, Vlade, Ustavnog suda i službe organa čije članove bira Narodna skupština, organi autonomnih pokrajina i jedinica lokalne samouprave) i imaoci javnih ovlašćenja ( javne agencije, javna preduzeća, privredna društva, ustanove, organizacije i pojedinci kada vrše pojedina javna ovlašćenja koja su im poverena zakonom), razmenjuju dokumentarni materijal, koji je pripremljen ili nastaje u radu ovih organa elektronskim putem.

Predlog zakona pripremljen je kako se navodi radi usklađene primene Zakona o elektronskoj upravi, Zakona o elektronskom dokumentu, elektronskoj identifikaciji i uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju i Uredbe o kancelarijskom poslovanju organa državne uprave i doprinosa ujednačenom razvoju i primeni elektronske uprave.

Zakonom o elektronskoj upravi („Sl. glasnik RS“, br. 27/2018)  uređuju se obavljanje poslova uprave državnih organa i organizacija, organa i organizacija pokrajinske autonomije, organa i organizacija jedinica lokalne samouprave, ustanova, javnih preduzeća, posebnih organa preko kojih se ostvaruje regulatorna funkcija i pravnih i fizičkih lica kojima su poverena javna ovlašćenja upotrebom informaciono-komunikacionih tehnologija, odnosno uslovi za uspostavljanje, održavanje i korišćenje interoperabilnih informaciono-komunikacionih tehnologija organa. Dakle, Zakon o elektronskoj upravi je jedan od stubova funkcionisanja elektronske uprave cilj mu je da se olakša elektronska komunikacija građana, pravnih lica i nevladinih organizacija sa organom uprave, kao i između organa uprave.

Zakonom o elektronskom dokumentu, elektronskoj identifikaciji i uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju („Sl. glasnik RS“, br. 94/2017) uređuju se elektronski dokument, elektronska identifikacija i usluge od poverenja u elektronskom poslovanju.

Uredba o kancelarijskom poslovanju organa državne uprave („Sl. glasnik RS“, br. 21/2020 i 32/2021) u čl. 11. predvidela je elektronsku razmenu dokumentarnog materijala overenog kvalifikovanim elektronskim pečatom, odnosno kvalifikovanim elektronskim potpisom preko Servisne magistrale organa ili naloga elektronske pošte.

Predlogom Zakona uvodi se pojam forma pečata, da bi se razlikovala elektronska forma pečata od otiska pečata na papirnom dokumentu i određuje se forma pečata.

Članom 3. stav 4. Predloga zakona određeno je da kvalifikovani sertifikat za elektronski pečat, pored podataka iz st.1-3. ovog člana, osim grba koji se nalazi samo u njegovom spoljnom prikazu, sadrži i druge podatke u skladu sa propisima kojima se uređuju usluge od poverenja u elektronskom poslovanju. Stavom 5. istog člana određeno je da veza između podataka za validaciju elektronskog pečata i identiteta pečatioca sadržana je u elektronskoj potvrdi, odnosno kvalifikovanom sertifikatu za elektronski pečat.

Kada je u pitanju način ispisivanja teksta pečata, Predlogom zakona precizirano je da se ovaj član odnosi na način ispisivanja sadržine pečata koji je u formi otiska.

Članom 5. Predloga zakona precizirano je da se oblik i veličina pečata odnosi na pečat u formi otiska.

Članom 6. Predloga Zakona uređen je oblik, veličina i način ispisivanja teksta u spoljnom prikazu kvalifikovanog elektronskog pečata.

Članom 7. Predloga zakona koji se odnosi na izmene člana 7. Zakona zakona određen je broj kvalifikovanih elektronskih pečata koje organi mogu da imaju.

Članom 8. Predloga zakona precizirano je da se sadržina i izgled malog pečata odnosi na mali pečat u formi otiska.

Dalje se Predlogom zakona precizira da se čuvanje i rukovanje pečatom odnosi na pečat u formi otiska, a takođe se određuje i rukovanje i čuvanje kvalifikovanog elektronskog pečata.

Predlogom zakona je propisano da se zahtev za pribavljanje saglasnosti na sadržinu i izgled pečata podnosi putem usluge elektronske uprave na portalu e Uprava, u skladu sa zakonom kojim se uređuje elektronska uprava. propisano je da ministarstvo odluku  dostavlja elektronskim putem u jedinstveni elektronski sandučić na portalu e Uprava.

Dalje se Predlogom zakona uređuje kada se kvalifikovani elektronski pečat stavlja van upotrebe, kao i da uništavanje pečata iz čl. 13. Zakona vrši komisija organa, koja o izvršenom uništenju pečata obaveštava nadležne organe putem portala e Uprava.

Predlogom zakona se propisuje je da se nestanak ili gubitak pečata bez odlaganja prijavljuje Ministarstvu, odnosno nadležnom organu autonomne pokrajine putem portala e Uprava i oglašava nevažećim u službenom glasilu Republike Srbije, odnosno autonomne pokrajine, da se nestalo ili izgubljeno sredstvo za kreiranje kvalifikovanog elektronskog pečata prijavljuje bez odlaganja Ministarstvu i pružaocu usluga izdavanja kvalifikovanog sertifikata za elektronski pečat, koji je dužan da kvalifikovani elektronski pečat opozove u skladu sa zakonom kojim se uređuju usluge od poverenja u elektronskom poslovanju. Takođe reguliše se kada se kvalifikovani elektronski pečat smatra nestalim ili izgubljenim a kada nevažećim.

Definiše se izdavanje novog kvalifikovanog pečata, dostavljanje podataka o kvalifikovanom elektronskom pečatu, vođenje evidencije o kvalifikovanom elektronskom pečatu, nadzor nad pružaocima usluge izdavanja kvalifikovanog sertifikata za elektronski pečat, predviđeno je da nadzor nad radom pružaoca usluge izdavanja kvalifikovanog sertifikata za elektronski pečat vrši nadležni organ u skladu sa propisima kojima se uređuju usluge od poverenja u elektronskom poslovanju.

Predlogom zakona je izvršeno i neophodno usklađivanje sa zakonom kojim se uređuju prekršaji. Takođe, propisano je da organi kojima su izdati kvalifikovani sertifikati za elektronski pečat u skladu sa propisima kojima se uređuju usluge od poverenja u elektronskom poslovanju, dužni su da usklade spoljni prikaz kvalifikovanog elektronskog pečata sa odredbama ovog zakona i o tome obaveste ministarstvo nadležno za poslove uprave.

Završnom odredbom Predloga zakona propisano je da zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”, a primenjuje se istekom 30 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona, osim odredbe člana 11. koja uređuje način pribavljanja saglasnosti na sadržinu i izgled pečata u delu koji se odnosi na pečat u formi otiska, koja se primenjuje od 1. januara 2022. godine, zbog potrebe da državni i drugi organi i imaoci javnih ovlašćenja obezbede tehničke uslove koji će omogućiti podnošenje zahteva za davanje saglasnosti na sadržinu i izgled pečata u formi otiska putem portala e Uprava.

Izvor: Izvod iz Predloga zakona preuzet sa sajta Narodne skupštine Republike Srbije (www.parlament.gov.rs)

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Ostavite komentar

Profi Sistem baner