Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Primena zakona koji se odnose na staranje o napuštenim i izgubljenim životinjama

Primena zakona koji se odnose na staranje o napuštenim i izgubljenim životinjama

Zaštitnik građana izradio je poseban izveštaj o problemima u primeni odredbi Zakona o veterinarstvu i Zakona o dobrobiti životinja koje se odnose na staranje o napuštenim i izgubljenim životinjama. Izveštaj sadrži preporuke koje su upućene Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u cilju obezbeđivanja uslova za potpunu primenu zakonskih odredbi, a akt će u narednim nedeljama biti dostavljen i svim lokalnim samoupravama.

U navedenom periodu doneti su novi Zakon o veterinarstvu i Zakon o dobrobiti životinja, čijim odredbama je u ovoj oblasti utvrđen niz novih obaveza za jedinice lokalne samouprave i čije ispunjavanje je zahtevalo od njih ne samo zaokret u dotadašnjoj praksi u postupanju prema domaćim životinjama i kućnim ljubimcima, već i ozbiljne finansijske izdatke. U tom smislu, posebno je potrebno izdvojiti sledeće odredbe navedenih propisa:

  • Član 54. stav 1. Zakona o dobrobiti životinja kojim je predviđeno da su organi jedinica lokalne samouprave dužni da izrade i sprovode program kontrole i smanjenja populacije napuštenih pasa i mačaka prema specifičnostima sredine;
  • Član 46. stav 1. Zakona o veterinarstvu kojim je predviđeno da je lokalna samouprava dužna da na svojoj teritoriji organizuje zoohigijensku službu koja obavlja poslove: hvatanja i zbrinjavanja napuštenih životinje u prihvatilišta za životinje; neškodljivog uklanjanja leševa životinja sa javnih površina i objekata za uzgoj, držanje, dresuru, izlaganje, održavanje takmičenja ili promet životinja; transporta ili organizovanja transporta leševa životinja sa javnih površina i objekata do objekta za sakupljanje, preradu ili uništavanje otpada životinjskog porekla na način koji ne predstavlja rizik po druge životinje, ljude ili životnu sredinu;
  • Član 46. stav 2. Zakona o veterinarstvu kojim je predviđeno da je za obavljanje poslova neškodljivog uklanjanja leševe životinja lokalna samouprava dužna da ima izgrađen objekat za sakupljanje leševa životinja;
  • Član 66. stav 1. Zakona o dobrobiti životinja kojim je propisano da je organ jedinice lokalne samouprave dužan da obezbedi prihvatilište ako na svojoj teritoriji ima napuštenih životinja;
  • Član 66. stav 2. Zakona o dobrobiti životinja kojim je predviđeno da je organ jedinice lokalne samouprave dužan da obezbedi prikupljanje, prevoz i zbrinjavanje napuštenih i izgubljenih životinja, kao i da im pruži pomoć, brigu i smeštaj u prihvatilište u skladu sa ovim zakonom.

Od 2015. godine, Zaštitniku građana su učestalo počele da pristižu pritužbe nezadovoljnih građana u kojima se ukazuje na povrede citiranih obaveza lokalnih samouprava. Zakonska osnova za postupanje Zaštitnika građana po ovim pritužbama nalazi se u članu 17. stav 1. Zakona o Zaštitniku građana, koji predviđa da je Zaštitnik građana ovlašćen da kontroliše poštovanje prava građana, utvrđuje povrede učinjene aktima, radnjama ili nečinjenjem organa uprave, ako se radi o povredi republičkih zakona, drugih propisa i opštih akata. Zakon o dobrobiti životinja, Zakon o veterinarstvu i propisi doneti na osnovu ova dva zakona su republički propisi, tako da je formalni uslov za postupanje koji se tiče vrste propisa čija je povreda izvršena ispunjen. Razlog donošenja navedenih zakonskih normi, s druge strane, nije bio samo da se obezbedi adekvatno staranje i briga o životinjama, iako to jeste njihov primarni cilj. Njihovom doslednom primenom, međutim, ostvaruje se i pravo građana na bezbednost i zaštitu od širenja zaraznih bolesti, što već predstavlja domen Zaštitnika građana i pruža ovom organu mogućnost da svojim postupanjem utiče na nadležne organe da se pridržavaju zakonom propisanih pravila.

PREPORUKE ZAŠTITNIKA GRAĐANA

Jedinice lokalne samouprave su, kako bi bile u prilici da što uspešnije planiraju svoje budžete i radi obezbeđivanja precizne obrade statističkih podataka, obavezne da uspostave i uredno vode evidenciju o novčanim izdacima za organizovanje komunalne delatnosti zoohigijene i isplaćenim naknadama za štetu koju su prouzrokovale napuštene i izgubljene životinje.

U slučajevima kada ugovorom poveravaju vršiocima komunalne delatnosti da pored poslova zoohigijene obavljaju i veterinarsku delatnost, jedinice lokalne samouprave su dužne da s posebnom pažnjom proveravaju da li vršioci komunalne delatnosti imaju dozvolu za obavljanje konkretne veterinarske delatnosti.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Uprava za veterinu će prilikom vršenja nadzora voditi računa da li vršioci komunalne delatnosti zoohigijene obavljaju i veterinarsku delatnost i da li su registrovani za obavljanje te delatnosti.

Jedinice lokalne samouprave su dužne da posebno paze da obavljanje poslova zoohigijene ne poveravaju vršiocima komunalne delatnosti koji nemaju zaposlene koji su prošli obuku za postupanje sa životinjama.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Uprava za veterinu će prilikom nadzora nad radom subjekata koji obavljaju komunalnu delatnost obavezno proveravati da li isti imaju zaposlene koji su prošli obuku za postupanje sa životinjama.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je dužno da sprovede edukaciju putem programa i predavanja kako bi se kod donosilaca odluka podigao nivo svesti o značaju brige o dobrobiti životinja.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je obavezno da uspostavi i učini dostupnim javnosti Registar vozila za prevoz životinja.

Izvor: sajt Zaštitnika građana (www.ombudsman.rs)

Izvor: izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“ – Redakcija Profi Sistem Com-a

Ostavite komentar

Profi Sistem baner