Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Program za borbu protiv trgovine ljudima za period 2024-2029. god.

Program za borbu protiv trgovine ljudima za period 2024-2029. god.

U “Sl. glasniku RS”, br. 25/2024 objavljen je Program za borbu protiv trgovine ljudima u Republici Srbiji za period 2024–2029. godine.

Program za borbu protiv trgovine ljudima u Republici Srbiji za period 2024–2029. godine (u daljem tekstu: Program) predstavlja međusektorski planski dokument kojim se na celovit način utvrđuju ciljevi i mere za suprotstavljanje trgovini ljudima u Republici Srbiji. Program ima za cilj da unapredi poštovanje i zaštitu ljudskih prava i obezbedi kontinuirani sveobuhvatan odgovor društva na problem trgovine ljudima kroz unapređen sistem prevencije, pravovremene identifikacije, pomoći i zaštite žrtava, kao i suzbijanje trgovine ljudima. Pripremljen je u skladu sa Zakonom o planskom sistemu Republike Srbije i Uredbom o metodologiji upravljanja javnim politikama, analizi efekata javnih politika i propisa i sadržaju pojedinačnih dokumenata javnih politika.

Program za borbu protiv trgovine ljudima u Republici Srbiji donosi se za period od 2024. do 2029. godine, uz Akcioni plan za njegovo sprovođenje za period 2024–2026. godine.

Prethodna Strategija prevencije i suzbijanja trgovine ljudima, posebno ženama i decom i zaštite žrtava 2017–2022. godine usvojena je 4. avgusta 2017. godine sa pratećim Akcionim planom za period 2017–2018. godine.

Drugi Akcioni plan usvojen je 11. jula 2019. godine.

Posebna radna grupa za izradu Predloga akcionog plana za sprovođenje Strategije prevencije i suzbijanja trgovine ljudima, posebno ženama i decom i zaštite žrtava 2017–2022, za period 2021–2022. godine izradila je dva puta nacrte akcionih planova, i to Nacrt akcionog plana za sprovođenje Strategije prevencije i suzbijanja trgovine ljudima, posebno ženama i decom i zaštite žrtava 2017–2022, za period 2021–2022. godine i Nacrt akcionog plana za sprovođenje Strategije prevencije i suzbijanja trgovine ljudima, posebno ženama i decom i zaštite žrtava 2017–2022, za 2022. godinu. Nacrti nisu poslati na usvajanje Vladi. Strategija je prestala da važi 31. decembra 2022.godine.

Program za borbu protiv trgovine ljudima u Republici Srbiji za period od 2024. do 2029. godine obezbeđuje nastavak jačanja funkcionalnog povezivanja i institucionalne izgradnje kapaciteta svih partnera uključenih u suprotstavljanje trgovini ljudima, kao i svih značajnih procesa koji su pokrenuti prilikom realizacije prethodne Strategije.

Program je pripremljen u konsultativnom procesu na osnovu analize dostupnih dokumenata i analize konteksta i zasnovan je na postojećim strateškim i institucionalnim resursima. Polaznu osnovu za izradu Programa čine pre svega preporuke iz Izveštaja Grupe eksperata Saveta Evrope za borbu protiv trgovine ljudima (GRETA) u okviru trećeg kruga ocene primene Konvencije Saveta Evrope u borbi protiv trgovine ljudima, sa tematskim fokusom na pristup pravdi i delotvornim pravnim lekovima za žrtve trgovine ljudima i preporuke iz Izveštaja o trgovini ljudima Stejt Departmenta (TIP izveštaj) za 2023. godinu, kao i nalazi i preporuke iz Spoljne ocene sprovođenja Strategije prevencije i suzbijanja trgovine ljudima, posebno ženama i decom i zaštite žrtava 2017–2022. godine i Izveštaja o rezultatima sprovođenja Strategije prevencije i suzbijanja trgovine ljudima, posebno ženama i decom i zaštite žrtava za period 2017–2022. godine.

Program je izrađen u skladu sa politikama koje Evropska unija vodi u oblasti borbe protiv trgovine ljudima, pre svega sa Direktivom 2011/36/EU o sprečavanju i suzbijanju trgovine ljudima i zaštiti žrtava i Strategijom Evropske unije za borbu protiv trgovine ljudima za period 2021–2025.

Usvajanje Programa predviđeno je kao obaveza Republike Srbije u Revidiranom akcionom planu za Poglavlje 24 – Pravda, sloboda, bezbednost, poglavlje „Borba protiv organizovanog kriminala” (aktivnost 6.2.8.7).

Radna grupa za izradu planskog dokumenta u oblasti borbe protiv trgovine ljudima obrazovana je rešenjem ministra unutrašnjih poslova 14. avgusta 2023. godine.

Predsednik Radne grupe bio je rukovodilac Kancelarije za koordinaciju aktivnosti u borbi protiv trgovine ljudima Ministarstva unutrašnjih poslova.

Radnu grupu činili su predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstva zdravlja, Ministarstva pravde, Ministarstva spoljnih poslova, Ministarstva informisanja i telekomunikacija, Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, Ministarstva prosvete, Ministarstva finansija, Vrhovnog javnog tužilaštva, Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima, Komesarijata za izbeglice i migracije, Zaštitnika građana, Crvenog krsta Srbije, organizacija civilnog društva koje su izabrane putem javnog poziva, koje je Ministarstvo unutrašnjih poslova ralizovalo u saradnji sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog: ASTRA – Akcija protiv trgovine ljudima, Udruženja građana za borbu protiv trgovine ljudima i svih oblika rodno zasnovanog nasilja „Atina”, Grupe 484, Centra za devojke Niš, Romskog centra za demokratiju i Biroa za borbu protiv trgovine ljudima, kao i Nacionalne službe za zapošljavanje, Saveza samostalnih sindikata Srbije, Privredne komore Srbije i Unije poslodavaca Srbije.

U radu Radne grupe, kao učesnici po pozivu učestvovali su i predstavnici Prekršajnog suda u Beogradu, Inspektorata za rad Ministarstva za rad rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Tržišne inspekcije Ministarstva unutrašnje i spoljašnje trgovine, Regulatornog tela za elektronske medije, Nacionalne akademije za javnu upravu, Lokalnog tima za borbu protiv trgovine ljudima iz Vranja i Lokalnog tima za borbu protiv trgovine ljudima iz Novog Sada.

Prvi sastanak Radne grupe održan je 28. avgusta 2023. godine. U periodu septembar–oktobar 2023. godine, Radna grupa održala je četiri tematske radionice na kojima su razrađivani posebni ciljevi u oblasti istraga i krivičnog gonjenja za krivično delo Trgovina ljudima, zaštite žrtava trgovine ljudima, prevencije trgovine ljudima i suprotstavljanja trgovini ljudima u svrhu radne eksploatacije, kao i saradnje, partnerstva i koordinacije aktivnosti u oblasti borbe protiv trgovine ljudima. Na tematskim radionicama učestvovali su članovi Radne grupe i učesnici po pozivu koji imaju stručnost ili nadležnost u konkretnoj oblasti borbe protiv trgovine ljudima kojoj je radionica bila posvećena.

Radna grupa izradila je Predlog programa za borbu protiv trgovine ljudima u Republici Srbiji za period od 2024. do 2029. godine, kao i Predlog akcionog plana za njegovo sprovođenje za period 2024–2026. godine.

Izradu Programa podržala je Međunarodna organizacija za migracije (IOM) kroz projekat „Instrument podrške za izgradnju kapaciteta za integrisano upravljanje granicama na Zapadnom Balkanu (WBIBM)” i „Zajedničko delovanje na Zapadnom Balkanu protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima (WBJUST)”.

Prema članu 388. stav 1. Krivičnog zakonika ( “Sl. glasniku RS”, br. 85/2005, 88/2005-ispr., 107/2005-ispr., 72/2009, 111/2009, 121/2012, 104/2013, 108/2014, 94/2016 i 35/2019), krivično delo Trgovina ljudima vrši onaj ko silom ili pretnjom, dovođenjem u zabludu ili održavanjem u zabludi, zloupotrebom ovlašćenja, poverenja, odnosa zavisnosti, teških prilika drugog, zadržavanjem ličnih isprava ili davanjem, ili primanjem novca ili druge koristi vrbuje, prevozi, prebacuje, predaje, prodaje, kupuje, posreduje u prodaji, sakriva ili drži drugo lice, a u cilju eksploatacije njegovog rada, prinudnog rada, vršenja krivičnih dela, prostitucije ili druge vrste seksualne eksploatacije, prosjačenja, upotrebe u pornografske svrhe, uspostavljanje ropskog ili njemu sličnog odnosa, radi oduzimanja organa ili dela tela ili radi korišćenja u oružanim sukobima.

Prema članu 388. stav 8. Krivičnog zakonika, za trgovinu ljudima može se goniti i lice koje zna ili je moglo znati da je neko lice žrtva trgovine ljudima, pa iskoristi njen položaj ili drugome omogući iskorišćavanje njenog položaja radi eksploatacije predviđene stavom 1. tog člana.

Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Profi Sistem baner