od 2010.

Radni sporovi

Novosti istražuju – u radnim sporovima malo koji zaposleni uspe da ostvari svoja prava. Čak 90.000 odluka čeka na izvršenje duže od dve godine, a njih 35.000 nije ni dobilo epilog.

Koliko je pravda spora najbolje znaju zaposleni koji su u ”svađi” sa svojim bivšim poslodavcima. Već duže od dve godine epilog nije dobilo čak 35.000 radnih sporova, a 90.000 dobijenih presuda još čeka na izvršenje. U Agenciji za mirno rešavanje radnih sporova dodaju i da su u Apelacionom sudu trenutno čak 1.592 predmeta koje su otvorili radnici protiv svojih gazda još 2006. godine!

Takva ”efikasnost” sudova, potvrđuju i u sindikatima, demotiviše radnike da ovim putem potraže poravnanje. A ni reforma pravosuđa im u tom poslu nije previše pomogla.

– Radnika koji tuži gazdu zbog neisplaćenih zarada ne može više besplatno da zastupa pravni zastupnik iz sindikata kao što je ranije bio slučaj, već samo advokat. Uz preskupe sudske takse i visoke advokatske naknade, tužbu, praktično, mogu da podnesu samo oni bogati – objašnjava Slađana Kiković, šef pravne službe u UGS ”Nezavisnost”. – A uz sve to, radni sporovi traju između tri i po i četiri godine. U međuvremenu, gazda može da otvori novi tekući račun, a tada praktično presuda ne važi jer je reč o novoj firmi, koja nije bila predmet tužbe.

Sve to je, zaključuje i Olga Kićanović iz Agencije za mirno rešavanje radnih sporova, neisplativo za obe strane.

STRAZBUR ZA
9.500 RADNIKA Naši radnici sve trpe zbog straha od otkaza – smatra Slađana Kiković. – A uz sve to su izgubili i veru u naše sudstvo, što pokazuje i broj obraćanja sudu u Strazburu. I Olga Kićanović potvrđuje ovu tezu i navodi da pravosnažne presude ovog suda ima čak 9.500 radnika: – U moru tužbi jedino je izvesno da će do novca ili posla doći upravo oni radnici.

– Radnik kreditira poslodavca jer plaća sve sudske troškove dok god traje spor, što je veoma skupo i malo ko to može sebi da priušti. A po završetku spora, poslodavac trpi ogromnu štetu jer mora da ga vrati na posao, da mu plati odjednom sve zaostale zarade, doprinose i kamate…

Zato se, primeđuje Kićanovićeva, jedino povećava broj ”dogovora” izvan sudnice. Medijatori iz ove republičke agencije su u poslednjih sedam godina doneli 4.000 pravosnažnih presuda, a većina ih je bila u poslednje vreme:

– Strane su se, potpuno besplatno, dogovarale oko zajedničkog ishoda i do rešenja dolazile za manje od mesec dana. I zato su svi iz spora izašli zadovoljni.

I u pravnoj službi Saveza samostalnih sindikata Srbije kažu da je reforma sudstva zakočila radne sporove.

– Od kada su ukinuti opštinski sudovi i zamenjeni sudskim jedinicama, a sudije primorane da putuju, došlo je do prave blokade u rešavanju radnih sporova – ocenjuje Svetlana Jovanović.

Ni u Inspektoratu rada ne mogu da potvrde tačan učinak radnih sporova i dodaju da se njihova ”moć” sastoji samo u tome da radnika sačuvaju od otkaza samo dok se ne završi sudski spor. Tako su ove godine spasli svega stotinak zaposlenih, prošle 330, a 2010. 442 otpuštena radnika.

Najnoviji tekstovi