Goran Ilić, član Državnog veća tužilaca (DVT) ispred Republičkog javnog tužilaštva, odbacio je tvrdnje Alumni kluba pravosudne akademije (AKPA) da su 52 kandidata za zamenike javnih tužilaca, koje je DVT predložio parlamentu, izabrani tajnim glasanjem, po tajnim spiskovima, nepoznatim kriterijumima i uz fingiranje zakonske procedure.
– Prema njegovim navodima, najnormalnije je da se u pripremi sednice raspravlja o kandidatima, posebno kada se odlučuje o velikom broju kandidata. Svaki član Veća, u tom smislu, ima pravo da u pripremi sednice iznosi mišljenje o kandidatima. Problem bi bio da se o kandidatima raspravljalo van Državnog veća i da neki drugi autoriteti, recimo izvršna vlast, dostavljaju spiskove Veću. Toga nije bilo i očigledno da to nekome sad smeta. On je istakao da bi najbolje bilo da tvrdnju AKPA da je bilo „tajne sednice“ mediji provere tako što će pitati članove DVT da li su glasali za sve kandidate koji su predloženi?
– Ako su članovi glasali o svim kandidatima koji su predloženi Skupštini, onda je tvrdnja o tajnoj sednici, gde se tobože odlučivalo kandidatima, besmislena. Takođe, predlaženo je da se najpre o tome razgovara sa članovima Veća koji nisu iz tužilačke organizacije – ministarkom pravde i predstavnikom skupštinskog Odbora za pravosu|e. Činjenica da nisu iz tužilaštva, sama po sebi ukazuje na njihovu objektivnost.
Tvrdnje Alumni kluba Pravosudne akademije u vezi sa izborom zamenika tužilaca odbacila je i Asocijacija pravosudnih savetnika Srbije (APSS). Oni u svom saopštenju navode da reč o „još jednom u nizu tendencioznih reagovanja i plasiranih informacija od strane tog kluba, kada budu izneverena očekivanja da će na izborima za pravosudne funkcije većinski proći kandidati na te funkcije iz redova polaznika početne obuke Pravosudne akademije“.
„Sa žaljenjem konstatujemo da se kolege iz Alumni kluba PA nisu bunile kada je zbog razloga netransparentnosti procesa tadašnjeg izbora APSS još 2014. godine pisanim putem skrenula pažnju predsedniku Narodne Skupštine Nebojši Stefanoviću, sadašnjem ministru MUP-a, da se izbor za zamenike javnih tužilaca sprovodi bez javne rasprave pod izgovorom da je u zemlji vanredno stanje zbog poplava i da takav način izbora može imati dalekosežne posledice za srpsko pravosu|e, na šta nismo dobili nikada nikakav odgovor.
Ako ovaj put funkcioner poput predsednice Narodne skupštine bude odreagovala na protestovanje polaznika Pravosudne akademije svim budućim kandidatima za sudije i zamenike javnog tužilaca, unutar i van pravosuđa, biće jasno da su ’akademci’ privilegovani i u ovoj formi – da izvršna vlast, pod čijom je nadležnošću Pravosudna akademija, štiti prava samo svojih štićenika“, navodi se u saopštenju APSS.
Inače, osnovna pravila za izbor zamenika javnog tužioca propisana su odredbama čl.75-86. Zakona o javnom tužilaštvu ( objavljen u “Sl. glasniku RS”, broj 116/2008, 104/2009, 101/2010, 78/2011-dr. zakon, 101/2011, 38/2012-OUS, 121/2012, 101/2013, 111/2014-OUS, 117/2014, 106/2015 i 63/2016-OUS)
Narodna skupština, na predlog Državnog veća tužilaca, bira za zamenika javnog tužioca lice koje se prvi put bira na ovu funkciju na period od tri godine.
Državno veće tužilaca predlaže Narodnoj skupštini jednog kandidata za izbor na jedno mesto zamenika javnog tužioca.
Državno veće tužilaca bira zamenike javnih tužilaca za trajno obavljanje funkcije, u istom ili drugom javnom tužilaštvu.
Državno veće tužilaca odlučuje i o izboru zamenika javnih tužilaca koji su na stalnoj funkciji u drugo ili više javno tužilaštvo.
Broj zamenika javnih tužilaca za svako javno tužilaštvo utvrđuje Državno veće tužilaca, uz prethodno pribavljenu saglasnost ministra nadležnog za pravosuđe.
Uslovi za izbor
Za javnog tužioca i zamenika javnog tužioca može biti izabran državljanin Republike Srbije koji ispunjava opšte uslove za rad u državnim organima, koji je završio pravni fakultet, položio pravosudni ispit i dostojan je funkcije javnog tužioca.
Za javnog tužioca i zamenika javnog tužioca može biti izabrano lice koje, pored opštih uslova, ima radno iskustvo u pravnoj struci nakon položenog pravosudnog ispita, i to:
– četiri godine za osnovnog javnog tužioca i tri godine za zamenika osnovnog javnog tužioca;
– sedam godina za višeg javnog tužioca i šest godina za zamenika višeg javnog tužioca;
– deset godina za apelacionog javnog tužioca i javnog tužioca posebne nadležnosti i osam godina za zamenike apelacionog javnog tužioca i zamenika javnog tužioca posebne nadležnosti;
– dvanaest godina za Republičkog javnog tužioca i jedanaest godina za zamenika Republičkog javnog tužioca.
Utvrđivanje stručnosti i osposobljenosti kandidata za zamenika javnog tužioca koji se prvi put bira
U postupku izbora zamenika javnog tužioca koji se prvi put bira na funkciju u javnom tužilaštvu proverava se stručnost i osposobljenost kandidata.
Stručnost i osposobljenost kandidata proverava se na ispitu koji organizuje Državno veće tužilaca.
Uspeh na ispitu izražava se ocenama od 1 do 5.
Kandidat za zamenika javnog tužioca koji se prvi put bira na funkciju u osnovnom javnom tužilaštvu i koji je završio početnu obuku na Pravosudnoj akademiji nije dužan da polaže ispit koji organizuje Državno veće tužilaca, već se njemu kao merilo stručnosti i osposobljenosti uzima završna ocena na početnoj obuci na Pravosudnoj akademiji.
Državno veće tužilaca propisuje program i način polaganja ispita na kome se proverava stručnost i osposobljenost kandidata.
Postupak za izbor
Izbor javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca oglašava Državno veće tužilaca.
Oglas se objavljuje u “Službenom glasniku Republike Srbije” i drugom sredstvu javnog obaveštavanja koje pokriva teritoriju cele Republike Srbije.
Prijave se podnose Državnom veću tužilaca u roku od 15 dana od dana objavljivanja oglasa.
Uz prijave se podnose dokazi o ispunjenju uslova za izbor, ukoliko se već ne nalaze u javnom tužilaštvu.
Državno veće tužilaca pribavlja podatke i mišljenja o stručnosti, osposobljenosti u radu i dostojnosti kandidata.
Podaci i mišljenja pribavljaju se od organa i organizacija u kojima je kandidat radio u pravnoj struci.
Pre donošenja odluke o izboru Državno veće tužilaca obavlja razgovor sa prijavljenim kandidatom.
Pri predlaganju i izboru kandidata za javnotužilačku funkciju Državno veće tužilaca sastavlja rang listu kandidata na osnovu stručnosti, osposobljenosti i dostojnosti kandidata, a prema kriterijumima i merilima za ocenu stručnosti, osposobljenosti i dostojnosti koje propisuje Državno veće tužilaca, u skladu sa zakonom.
Stručnost podrazumeva posedovanje teorijskog i praktičkog znanja potrebnog za obavljanje javnotužilačke funkcije.
Osposobljenost podrazumeva veštine koje omogućavaju efikasnu primenu specifičnih pravničkih znanja u rešavanju javnotužilačkih predmeta.
Dostojnost podrazumeva moralne osobine koje javni tužilac, odnosno zamenik javnog tužioca treba da poseduje i ponašanje u skladu sa tim osobinama. Moralne osobine su: poštenje, savesnost, pravičnost, dostojanstvenost, istrajnost i uzornost, a ponašanje u skladu sa tim osobinama podrazumeva čuvanje ugleda javnog tužilaštva u službi i izvan nje, svest o društvenoj odgovornosti, održavanje samostalnosti i nepristrasnosti, pouzdanosti i dostojanstva u službi i izvan nje i preuzimanje odgovornosti za unutrašnju organizaciju i pozitivnu sliku o javnom tužilaštvu u javnosti.
Pri izboru i predlaganju za izbor javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca vodi se računa o nacionalnom sastavu stanovništva, odgovarajućoj zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina i poznavanju stručne pravne terminologije na jeziku nacionalne manjine koja je u službenoj upotrebi u sudu.
Prilikom izbora i predlaganja kandidata za javnotužilačku funkciju zabranjena je diskriminacija po bilo kom osnovu.
Rang lista iz stava 1. ovog člana objavljuje se na internet stranici Državnog veća tužilaca.
Državno veće tužilaca obrazlaže predlog i odluku o izboru kandidata za javnotužilačku funkciju.
Republički javni tužilac polaže zakletvu pred Narodnom skupštinom.
Javni tužilac i zamenik javnog tužioca koji se prvi put bira pre stupanja na funkciju polaže zakletvu pred predsednikom Narodne skupštine.
Javni tužilac i zamenik javnog tužioca koji je izabran iz reda javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca ne polaže ponovo zakletvu.
Tekst zakletve glasi: “Zaklinjem se svojom čašću da ću javnotužilačku funkciju vršiti predano, savesno i nepristrasno i štititi ustavnost i zakonitost, ljudska prava i građanske slobode”.
Javni tužilac i zamenik javnog tužioca stupaju na funkciju na svečanoj sednici u javnom tužilaštvu za koje su izabrani.
Stupanjem na funkciju prestaje im druga funkcija u javnom tužilaštvu.
Smatra se da javni tužilac i zamenik javnog tužioca nije izabran ako bez opravdanog razloga ne stupi na funkciju u roku od 30 dana od dana izbora na funkciju, o čemu odluku donosi Republički javni tužilac.
Na ovu odluku dopušten je prigovor Državnom veću tužilaca u roku od osam dana.
O odluci Republičkog javnog tužioca i Državnog veća tužilaca obaveštava se Narodna skupština, u slučaju kada je nadležna za izbor javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca.
Odluku o razlozima za nestupanje na funkciju Republičkog javnog tužioca donosi Državno veće tužilaca, a odluku o prigovoru nadležni odbor Narodne skupštine.
Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programskog paketa “Propis Soft”–Redakcija Profi Sistema Com-a.
Izvor: Sajt Udruženja javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije.