od 2010.

Sindikat pravosuđa se obratio Povereniku zbog Ministarstva finansija

Na sajtu Sindikata pravosuđa Srbije, 28. septembra 2021. godine, objavljena je sledeća vest:

“Sindikat pravosuđa Srbije zahtevom za informacije od javnog značaja obratio se Ministarstvu finansija.

Naime, zahtevali smo od Ministarstva finansija da nam dostavi informaciju o ukupnom iznosu novca koji se izdvaja iz Budžeta Republike Srbije za plaćanje sindikalnih predsednika i predstavnika u određenim delatnostima. Vlada Srbije, potpisujući kolektivne ugovore sa predsednicima sindikata iz određenih delatnosti , obavezala se da plaća sindikalne predsednike i predstavnike.

Ministarstvo finansija dostavilo je odgovor koji ne odgovara istini, jer potpisnici kolektivnih ugovora za zdravstvo, prosvetu, kulturu, studentski standard, visoko obrazovanje, EPS u ime poslodavca – Vlade Srbije, potpisivali su ministri kao članovi Vlade. Drugim rečima, nemoguće je da Ministarstvo finansija ne poseduje nijedan podatak o isplaćenim iznosima i podmićivanju sindikalnih predsednika i predstavnika.”

Naime, prethodno se sindikat obratio Ministru finansija:

“Ministre

Kao što znate Vlada Srbije, a čiji ste vi član, potpisivanjem kolektivnih ugovora sa određenim sindikatima, kao poslodavac, obavezala se da plaća sindikalne predsednike i predstavnike. Drugačije rečeno, Vlada Srbije podmićuje i kupuje sindikalne predsednike i predstavnike, ali novcem svih građana.

Podsećam vas na član 211. Zakona o radu koji uporno kršite.

Član 211.

Kolektivnim ugovorom ili sporazumom između poslodavca i sindikata kod poslodavca, može se utvrditi pravo na plaćeno odsustvo predstavniku sindikata, radi obavljanja sindikalne funkcije, srazmerno broju članova sindikata.

Ako kolektivni ugovor ili sporazum iz stava 1. ovog člana nije zaključen, lice ovlašćeno za zastupanje i predstavljanje reprezentativnog sindikata kod poslodavca za obavljanje sindikalne funkcije ima pravo:

na 40 plaćenih časova rada mesečno ako sindikat ima najmanje 200 članova i po jedan čas mesečno za svakih sledećih 100 članova;

na srazmerno manje plaćenih časova ako sindikat ima manje od 200 članova.

Ako kolektivni ugovor ili sporazum iz stava 1. ovog člana nije zaključen, predsednik podružnice i član organa sindikata imaju pravo na 50% plaćenih časova iz stava 2. ovog člana.

Odredbe ovog člana regulišu pravo sindikalnog predstavnika na plaćeno odsustvo radi obavljanja sindikalne funkcije ali srazmerno broju članova sindikata. Dakle, obim prava na plaćeno odsustvo za obavljanje sindikalne funkcije usko je vezan za broj članova sindikata. Ako je broj članova veći plaćeno odsustvo bi trebalo da bude duže a ako je broj manji – plaćeno odsustvo bi trebalo da bude kraće. Dakle, predsedniku ili predstavniku sindikata za obavljanje sindikalne funkcije pripada naknada zarade za određen broj plaćenih časova. Prema slovu Zakona, magični broj je 200 članova za 40 plaćenih časova mesečno, koji broj sati se uvećava za po još jedan sat na svakih sledećih 100 članova. S tim u vezi, jasno proizilazi da poslodavac ne bi trebalo da dodatno uvećava zaradu zaposlenog zato što obavlja sindikalnu funkciju već da uskladi broj plaćenih časova za sindikalni rad sa brojem članova.

Osim što kršite sopstveni Zakon o radu, kršite i Konvenciju Međunarodne organizacije rada broj 98 o primeni principa prava organizovanja i kolektivnog pregovaranja. Citiramo:

Organizacije radnika i poslodavaca treba da koriste odgovarajuću zaštitu protiv svih dela uplitanja jednih na račun drugih, bilo direktno, bilo preko svojih agenata ili agenata članova u njihovo formiranje, funkcionisanje i administraciju.

U smislu ovog člana u dela mešanja spadaju mere koje idu za tim da izazovu stvaranje organizacije radnika kojima gospodare poslodavac ili organizacije poslodavaca ili izdržavanje organizacija radnika finansijskim ili drugim sredstvima, sa namerom da se ove organizacije stave pod kontrolu poslodavaca ili organizacije poslodavaca.

Nakon izvršenog uvida u kolektivne ugovore za zdravstvo, osnovne, srednje škole i domove učenika, kulturu, železnice, visoko obrazovanje, studentski standard, RTS, Telekom, EPS … utvrdili smo da Vlada Srbije, kao poslodavac, plaća predsednike i predstavnike sindikata, a što oni prihvataju iako je to suprotno sindikalnim načelima i bez obzira na to što ruše ugled sindikata. U nastavku teksta slede odredbe kolektivnih ugovora koje dokazuju prethodno napisano:

– predsednik reprezentativnog sindikata RTS za vreme mandata ima pravo na isplatu uvećane zarade za 30% zbog sindikalnih aktivnosti na teret poslodavca;

– Ovlašćeni predstavnik sindikata Železnica Srbije iz st. 1. i 2. ovog člana, radi obavljanja sindikalne funkcije, ima u visini njegove prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, korišćenje službenog vozila u sindikalne svrhe,

– U ustanovama studentskog standarda, kulture, visokog obrazovanja, kao i u osnovnim, srednjim školama i domovima učenika – „poslodavac je dužan da ovlašćenom predstavniku reprezentantivnog sindikata u ustanovi koji pripada reprezentativnom sindikatu, potpisniku ugovora, u koji je učlanjeno više od 50% zaposlenih, isplaćuje uvećanu mesečnu platu u visini od 12%“,

– u zdravstvenim ustanovama, takođe, poslodavac je dužan da ovlašćenom predstavniku reprezentativnog sindikata u ustanovi, koji pripada reprezentativnom sindikatu u delatnosti zdravstvene zaštite stanovništva u Republici Srbiji, isplaćuje uvećanu mesečnu platu u visini tri osnovice za obračun i isplatu plata zaposlenih u zdravstvu…“,

– Telekom izdvaja sredstva za rad sindikata i plaća službena putovanja sindikalcima, o čemu se sačinjava posebni tajni sporazum,

– EPS je posebna priča – poslodavac je dužan da, uz isplatu mesečne zarade zaposlenima uplaćuje sredstva za rad sindikata, i to u visini od 0,35 odsto iznosa sredstava isplaćenih na ime zarada zaposlenih, članova sindikalnih organizacija i u visini 0,1% odsto iznosa sredstava isplaćenih na ime zarada zaposlenih, članova sindikata, za rad centrale Sindikata radnika EPS-a.

Uzimajući sve prethodno u obzir, zahtevamo da nam dostavite ukupan iznos novca na godišnjem nivou kojim korumpirate reprezentativne sindikate, kao i pojedinačne iznose koje isplaćujete svakom sindikatu godišnje. Smatramo da je to informacija od javnog značaja i da bi ta novčana sredstva mogla da se iskoriste na korisniji način.

Pored toga, obaveštavam vas da ćemo o ovome obavestiti Međunarodnu organizaciju rada, Evropsku uniju, Savet Evrope, Odeljenje Evropske socijalne povelje i Komitet ministara.”

Izvor: Sajt Sindikata pravosuđa Srbije (www.sind-prav.org.rs).

Najnoviji tekstovi