od 2010.

Šta donose platni razredi i inicijativa za izmenu pozicije zaposlenih u obrazovanju

Na sajtu Granskog sidnikata prosvetnih radnika Srbije objavljen je dopis upućen Vladi Republike Srbije, Ministarstvu finansija, Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave i Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja od strane Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije, Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikata radnika u prosveti Srbije i Sindikata obrazovanja Srbije.

U dopisu se navodi da je na sastanku sindikata analiziran predlog platnih grupa i platnih razreda te da se došlo do zaključka da jedino zaposleni u obrazovanju, kao nosioci delatnosti nisu svrstani u devetu grupu, u kojoj se nalaze nosioci delatnosti u ostalim javnim službama. U dopisu se zahteva da se kroz dijalog ispravi nepravda ponuđenog predloga platnih grupa, kojim je pogoršan položaj zaposlenih u obrazovanju u odnosu na druge budžetske korisnike, a u cilju tretiranja obrazovanja ravnopravno sa ostalim javnim službama.

Na sajtu Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, objavljena je analiza platnih razreda kao i šta oni donose zaposlenima u obrazovanju.

U tekstu „Šta nam donose platni razredi?“ se navodi da se Unija SPRS zalagala da se formira sistem platnih razreda, ali ne na navedeni način.

Zaposleni u javnim službama su podeljeni u 13 platnih grupa, a unutar svake platne grupe su podeljeni na platne razrede. Prve tri platne grupe imaju po pet platnih razreda, od četvrte do šeste: po 8 platnih razreda, od sedme do jedanaeste platne grupe punih devet, a u najvišim platnim grupama, 12. i 13. po tri platna razreda. Ukupno 81 platni razred, svrstan u 13 platnih grupa. Određena je početna pozicija, odnosno polazni platni razred za svako zanimanje.

Kako se navodi, što se tiče obrazovanja (predškolske, osnovne, srednjoškolske ustanove), najveći deo zaposlenih je stavljen u 8. platnu grupu (sa pretpostavljenim 7. stepenom stručne spreme), sa izuzetkom stručnih saradnika- bibliotekara, koji se nalaze u 7. platnoj grupi i nastavnika koji rade u otežanim uslovima koji su svrstani u 9. platnu grupu.  Kada je reč nastavnicima, oni su svrstani u 8. platnu grupu sa startnom pozicijom: 3. platni razred, njihova početna plata bila bi veća od dosadašnje za oko 10%. Međutim, predloženi koeficijent za stručne saradnike je za 7% niži u odnosu na nastavnike, isto toliko i za sekretare škola a za bibliotekare čak 15% niži.

U tekstu se dalje navodi da bi svakako trebalo imati na umu da osma platna grupa u koju su svrstani skoro svi nastavnici a i stručni saradnici (osim bibliotekara) ima čak devet platnih razreda koji obuhvataju visinu koeficijenta od 3.35 pa do 4.71.

Kako se navodi u dosadašnjem sistemu obračuna zarada u obrazovanju, maksimalna razlika između nastavnika-početnika i onoga pred penzijom je mogla iznositi do 15.6%, sada ta razlika ide do čak 40%.

U tekstu se takođe ističe da je neophodna izrada pravilnika kojima će se definisati pozicije zaposlenih u okviru platnih razreda, imajući u vidu da nije definisano:

– Na koji način se napreduje u viši platni razred?

– Koliko će biti transparentni uslovi u pravilnicima  koji će omogućiti zaposlenima da ne budu nečijom zlovoljom zapostavljeni u napredovanju?

– Koliku slobodu u definisanju određenih kategorija će imati direktori škola?

– Kolika će biti cena rada?

Celokupni tekst možete pogledati na sajtu Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.

Podsećamo, Zakonom o sistemu plata zapsolenih u javnom sektoru (“Sl. glasnik RS”, br. 18/2016, 108/2016 i 113/2017) uređuje se sistem plata zaposlenih u javnom sektoru.

Javni sektor, u smislu ovog zakona, obuhvata: državne organe; organe autonomne pokrajine, organe jedinica lokalne samouprave; druge organe i organizacije koje je osnovala Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave; javne agencije i organizacije na koje se primenjuju propisi o javnim agencijama; javne službe koje se finansiraju iz budžeta Republike Srbije, autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave, odnosno iz doprinosa za obavezno socijalno osiguranje i organizacije obaveznog socijalnog osiguranja.

Zaposleni u javnom sektoru, u smislu ovog zakona, jesu:

1) državni službenici i nameštenici u državnim organima;

2) policijski službenici i lica u radnom odnosu u drugim organima na koje se primenjuju propisi o policijskim službenicima;

3) profesionalni pripadnici Vojske Srbije i lica u radnom odnosu u drugim organima na koje se primenjuju propisi o profesionalnim pripadnicima Vojske Srbije;

4) službenici i nameštenici u organima autonomne pokrajine i jedinici lokalne samouprave;

5) lica u radnom odnosu u drugim organima i organizacijama koje je osnovala Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave a na koje se primenjuju propisi o državnim službenicima, odnosno propisi o radnim odnosima u autonomnoj pokrajini i jedinici lokalne samouprave, u skladu sa zakonom;

6) lica u radnom odnosu u javnim agencijama i organizacijama na koje se primenjuju propisi o javnim agencijama;

7) lica u radnom odnosu u javnim službama koje se finansiraju iz budžeta Republike Srbije, autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave, odnosno iz doprinosa za obavezno socijalno osiguranje;

8) lica u radnom odnosu u organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja;

9) lica u radnom odnosu u drugim organima i organizacijama koje je osnovala Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave;

10) lica koja dužnost, odnosno poslove vrše na osnovu izbora, imenovanja ili postavljenja u državnom organu, organu autonomne pokrajine ili jedinice lokalne samouprave, a koja nemaju status državnih i drugih službenika (u daljem tekstu: funkcioneri).

Odredbe ovog zakona ne odnose se na zaposlene u javnim preduzećima i privrednim društvima koje je osnovala Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave i Narodnoj banci Srbije, kao ni na zaposlene u javnim medijskim servisima i organima i organizacijama koje su osnovane međunarodnim ugovorom ili kojima se plate određuju u skladu sa međunarodnim ugovorom.

 

Izvor: sajt Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije (www. gsprs-nezavisnost.org.rs), sajt Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, autor: Milan Jevtić, Resor za obrazovni sistem Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (www.unijasprs.org.rs)

Izvor: Izvod iz zakona preuzet iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com

Najnoviji tekstovi