Služba za upravljanje kadrovima – dalje: SUK je, u cilju pružanja podrške svim akterima u postupku vrednovanja radne uspešnosti državnih službenika, a posebno ocenjivačima, izradila smernice kako za utvrđivanje godišnjih ciljeva organizacionih jedinica tako i za vrednovanje ponašajnih kompetencija.
Uredba o vrednovanju radne uspešnosti državnih službenika (“Sl. glasnik RS”, br. 2/2019, 69/2019 i 20/2022) propisuje sledeće:
„Način vrednovanja ponašajnih kompetencija
Član 7.
Ponašajne kompetencije vrednuju se na individualnom nivou procenom učestalosti i kvaliteta ispoljavanja poželjnih ponašanja.
Učestalost i kvalitet ispoljavanja poželjnih ponašanja za svaku ponašajnu kompetenciju boduje se na četvorostepenoj bodovnoj skali na sledeći način:
1) neprihvatljivo: veoma retko ispoljava poželjna ponašanja na radnom mestu ili pokazuje ponašanja koja nisu u skladu traženim pokazateljima, svojim ponašanjem ne doprinosi postizanju rezultata – 1 bod;
2) potrebno poboljšanje: ponekad ispoljava poželjna ponašanja na radnom mestu ili je potreban razvoj da bi redovno pokazivao očekivana ponašanja, potrebno je jačanje kompetencije kako bi doprinosio rezultatima – 2 boda;
3) kompetentno: često, u najvećem delu radnog vremena, ispoljava poželjna ponašanja na radnom mestu ili ispoljava kompetenciju na nivou koji odgovara zahtevima radnog mesta, ispunjava i ponekad prevazilazi očekivane rezultate, pouzdan je i dosledno uspešan – 3 boda;
4) izvanredno: uvek, bez izuzetka, ispoljava poželjna ponašanja na nivou koji značajno prevazilazi očekivanja na radnom mestu, prepoznat je kao izuzetan po datoj kompetenciji, služi kao model za ugledanje ili mentor koji pomaže drugima da razviju ovu kompetenciju – 4 boda.
…“
***
„III. POSTUPAK VREDNOVANjA RADNE USPEŠNOSTI
Faze postupka
Član 13.
Postupak vrednovanja radne uspešnosti državnih službenika odvija se u sledećim fazama:
1) utvrđivanje godišnjih ciljeva;
2) informisanje državnog službenika o godišnjim ciljevima;
3) praćenje rada državnog službenika u periodu vrednovanja;
4) vrednovanje radne uspešnosti državnog službenika;
5) završni razgovor o vrednovanju radne uspešnosti;
6) donošenje rešenja.“
***
„Član 14.
Rukovodilac organa, u saradnji sa rukovodiocem uže unutrašnje jedinice za koju se utvrđuju ciljevi, odnosno samostalnim izvršiocem, utvrđuje najmanje tri, a najviše pet godišnjih ciljeva za:
1) osnovne i posebne unutrašnje jedinice u državnom organu;
2) područne jedinice organa koje su za svoj rad neposredno odgovorne rukovodiocu organa;
3) uže unutrašnje jedinice koje su za svoj rad direktno odgovorne rukovodiocu organa;
4) samostalne izvršioce.
Na osnovu utvrđenih ciljeva iz stava 1. ovog člana, državni službenik koji rukovodi radom organizacione jedinice iz stava 1. tač. 1) i 2) ovog člana, utvrđuje najmanje pet, a najviše sedam godišnjih ciljeva za užu unutrašnju jedinicu čijem rukovodiocu je neposredno nadređen. Godišnji ciljevi utvrđuju se i kada radno mesto rukovodioca uže unutrašnje jedinice nije popunjeno.
Ako radno mesto rukovodioca organizacione jedinice iz stava 1. ovog člana nije popunjeno, godišnje ciljeve iz stava 2. ovog člana utvrđuje rukovodilac organa.
Godišnji ciljevi iz stava 2. ovog člana kada je radno mesto rukovodioca uže unutrašnje jedinice za koju se utvrđuju godišnji ciljevi popunjeno, utvrđuju se nakon razgovora i u saradnji sa državnim službenikom koji rukovodi tom organizacionom jedinicom.
Za ostale uže unutrašnje jedinice ne utvrđuju se posebni godišnji ciljevi.“
Shodno uočenim teškoćama i izazovima u sprovođenju vrednovanja u prethodne tri godine i iskazanim potrebama ocenjivača, posebno detaljno su razrađene smernice za identifikovanje, objektivniju procenu i pružanje valjanih dokaza za ocene kojima se vrednuju ponašajne kompetencije državnih službenika, kako rukovodilaca tako i nerukovodilaca.
U SUK-u se nadaju da će ovaj dokument značajno olakšati posao ocenjivačima ali i da će ocenjivanjima pojasniti šta je to što se od njih očekuje i koja su im prava, obaveze i mogućnosti.
Izvor: sajt Službe za upravljanje kadrovima (www.suk.gov.rs)
Izvor: izvodi iz propisa su preuzeti iz pravne baze „Propis Soft“, redakcija Profi Sistem Com