od 2010.

Transparentnost izvršnog postupka i rad javnih izvršitelja

Pomoćnik ministra pravde u Sektoru za pravosuđe učestvovala je na dvodnevnoj konferenciji „Profesionalno ponašanje i odgovornost javnih izvršitelja – standardi i izazovi“, koju su u Budvi, 16. i 17. decembra, organizovali Savet Evrope, Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori i Komora javnih izvršitelja Crne Gore.

Govoreći na panelu posvećenom temi koja se odnosi na kršenje pravila profesionalnog ponašanja i etike javnih izvršitelja, pomoćnik ministra se osvrnula na delove pravnog okvira za koje je Ministarstvo pravde ocenilo da je potrebno menjati, kako se u javnosti ne bi stvarala negativna slika o nivou etičnosti postupanja nosilaca ove pravosudne profesije.

Pomoćnica ministra pravde je predstavila i mogućnosti za prevazilaženje svih potencijalnih situacija u praksi, koje mogu dovesti u pitanje profesionalni integritet javnih izvršitelja i etičnost postupanja.

Prema njenim navodima, intencija zakonodavca kod određenih novina, koje uvode poslednje izmene i dopune Zakona o izvršenju i obezbeđenju u Republici Srbiji, jeste jačanje javnog poverenja u javne izvršitelje, s obzirom da se radi o nosiocima javnih ovlašćenja, za koje je važno da kroz svoj rad, ali i u istupanju van delatnosti kojom se bave održe javno poverenje. Ona je dodala da je Ministarstvo pravde u Srbiji iz tih razloga odlučilo da rad javnih izršitelja učini maksimalno otvorenim javnosti i da potpuna transparentnost bude prepreka netačnom informisanju, ali i neosnovanim insinuacijama, koje potiču kako od stranaka i trećih lica, tako i svih ostalih koji imaju ili nemaju dodirnih tačaka sa izvršnim postupkom.

Pomoćnica ministra je pristutnim učesnicima, govorila i o novinama koje se uvode izmenama i dopunama Zakona o izvršenju i obezbeđenju, a koje se odnose na elektronsku prodaju nepokretnih i pokretnih stvari u izvršnom postupku, kao i elektronsku oglasnu tablu.

Novine koje Zakon uvodi su: podnošenje predloga za izvršenje elektronskim putem, elektronska oglasna tabla, elektronska aukcija, skraćeni izvršni postupak i dr. 

Naime, odredbama čl.18. i 19. Zakona o izmenama i dopunama Zakona o izvršenju i obezbeđenju (“Sl. glasnik RS”, br. 54/2019), propisano je da:

U članu 36. stav 2. menja se i glasi:

“Ako dostavljanje ne uspe, pismeno se u roku od tri dana ističe na elektronskoj oglasnoj tabli suda koji je doneo rešenje o izvršenju na osnovu izvršne ili verodostojne isprave, a kad je reč o rešenju o izvršenju na osnovu verodostojne isprave, dostavljanje se ponavlja još jednom po isteku roka od osam dana od prethodnog dostavljanja, a ako ni ponovljeno dostavljanje ne uspe, rešenje se u roku od tri dana ističe na elektronskoj oglasnoj tabli suda.”

U stavu 3. reči: “narednog radnog dana” zamenjuju se rečima: “u roku od tri dana”, posle reči: “istaknuto na” dodaje se reč: “elektronskoj”, a posle reči: “pismena na” dodaje se reč: “elektronskoj”.

U stavu 4. reči: “oglasnu tablu” zamenjuju se rečima: “elektronskoj oglasnoj tabli”.

U članu 37. posle stava 1. dodaje se novi stav 2. koji glasi:

“Dostavljanje između javnog izvršitelja i drugih organa može se vršiti i elektronskim putem, u skladu sa pravilnikom koji donosi ministar nadležan za pravosuđe (u daljem tekstu: ministar).”

Dosadašnji stav 2. koji postaje stav 3. menja se i glasi:

“Sud preko čije elektronske oglasne table javni izvršitelj dostavlja akte i pismena vodi posebnu evidenciju o tome kada su akt ili pismeno istaknuti na elektronskoj oglasnoj tabli i kada su skinuti s nje i o tome dostavlja službenu elektronsku potvrdu javnom izvršitelju. Evidencija sadrži poslovni broj sudskog predmeta, odnosno predmeta javnog izvršitelja i ime i prezime ili poslovno ime, jedinstveni matični broj građana, matični broj i poreski identifikacioni broj stranaka u postupku.”

Dosadašnji stav 3. postaje stav 4.

Takođe, odredbom čl.62a istog Zakona, propisan je:

Predlog za izvršenje u elektronskom obliku

Predlog za izvršenje na osnovu izvršne ili verodostojne isprave može se podneti i u elektronskom obliku u skladu sa pravilnikom koji donosi ministar.”

Odredbama čl.326a-326e, propisan je skraćeni postupak u okviru nove glave Zakona.

Prema tim odredbama:

Svojstvo stranaka

Skraćeni izvršni postupak se može sprovesti ako su izvršni poverilac i izvršni dužnik subjekti za rešavanje čijih sporova je u skladu sa zakonom stvarno nadležan privredni sud.

Verodostojna isprava na osnovu koje se može odrediti i sprovesti skraćeni izvršni postupak

Skraćeni izvršni postupak se može sprovesti samo na osnovu sledećih verodostojnih isprava:

1) menice i čeka domaćeg ili stranog lica, sa protestom ako je potreban za zasnivanje potraživanja;

2) bezuslovne bankarske garancije;

3) bezuslovnog akreditiva;

4) overene izjave izvršnog dužnika kojom ovlašćuje banku da s njegovog računa prenese novčana sredstva na račun izvršnog poverioca.

Donošenje rešenja o izvršenju u skraćenom postupku

Sud je dužan da donese rešenje o izvršenju u skraćenom izvršnom postupku kada su za to ispunjeni uslovi propisani ovim zakonom, i ako izvršni poverilac u predlogu za izvršenje zatraži sprovođenje skraćenog izvršnog postupka.

Protiv rešenja kojim se odbacuje ili odbija predlog za izvršenje u skraćenom izvršnom postupku, izvršni poverilac može izjaviti prigovor u roku od pet dana od dana dostavljanja rešenja.

Prigovor

Protiv rešenja o izvršenju donetog u skraćenom izvršnom postupku izvršni dužnik može izjaviti prigovor u roku od pet dana od dana dostavljanja rešenja.

Prigovor se može izjaviti isključivo iz sledećih razloga:

1) ako je u ispravu iz člana 326b unet neistinit sadržaj;

2) ako je isprava potpisana od strane neovlašćenog lica;

3) ako obaveza iz isprave nije dospela;

4) ako je obaveza iz isprave ispunjena;

5) ako istovremeno dospela obaveza izvršnog poverioca nije ispunjena;

6) ako potraživanje iz isprave nije prešlo ili nije preneto na izvršnog poverioca ili ako obaveza nije prešla ili nije preneta na izvršnog dužnika;

7) ako je potraživanje iz isprave zastarelo.

Prigovor odlaže izvršenje rešenja o izvršenju, osim ako je rešenje o izvršenju doneto na osnovu menice.

Dokazi uz prigovor

Izvršni dužnik je dužan da uz prigovor podnese dokaze, i to:

1) pravnosnažnu sudsku odluku kojom je utvrđena neistinitost isprave ili izvod iz centralnog registra hartija od vrednosti, ako tvrdi da je u ispravu unet neistinit sadržaj;

2) izvod iz registra o licu ovlašćenom za zastupanje u momentu izdavanja isprave, ako tvrdi da je isprava potpisana od strane neovlašćenog lica;

3) nalog za plaćanje u pismenoj ili elektronskoj formi na osnovu koga je izvršen prenos sredstava, ako tvrdi da je obaveza ispunjena;

4) da nedospelost obaveze proizlazi iz same isprave ako tvrdi da obaveza nije dospela;

5) da zastarelost potraživanja proizlazi iz same isprave, ako tvrdi da je potraživanje zastarelo. 

Postupak po prigovoru

Sudija pojedinac dostavlja prigovor izvršnom poveriocu koji u roku od tri dana od dana dostavljanja može dati odgovor.

Sudija pojedinac dostavlja veću prigovor, rešenje i spise predmeta narednog radnog dana od prijema odgovora na prigovor ili od isteka roka za odgovor na prigovor.

Veće je dužno da odluči o prigovoru u roku od osam dana od dana kada mu sudija dostavi prigovor i spise predmeta.

Ako izvršni dužnik dokaže postojanje razloga za prigovor (član 326g), dokaznim sredstvima propisanim članom 326d, veće će usvojiti prigovor, ukinuti rešenje o izvršenju u skraćenom postupku u delu u kome je određeno izvršenje i odrediti da se postupak nastavlja kao povodom prigovora protiv platnog naloga.

Ako izvršni dužnik istakne prigovor neispunjenja istovremeno dospele obaveze izvršnog poverioca, prigovor se odbija ako izvršni poverilac podnese dokaz o ispunjenju svoje obaveze.

Ako izvršni dužnik istakne prigovor da potraživanje nije prešlo ili nije preneto na izvršnog poverioca ili da obaveza nije prešla ili nije preneta na izvršnog dužnika, prigovor se odbija ako izvršni poverilac dokaže prelaz ili prenos potraživanja ili obaveze javnom ili po zakonu overenom ispravom, odnosno pravnosnažnom ili konačnom odlukom donetom u parničnom, prekršajnom ili upravnom postupku.

Shodna primena ostalih odredaba ovog zakona

Na sva druga pitanja koja nisu uređena odredbama ove glave, shodno se primenjuju ostale odredbe ovog zakona.”

NOVO ŠTAMPANO IZDANJE:

Zakon o izvršenju i obezbeđenju sa prikazom i komentarom izmena („Sl. glasnik RS“, br. 54/2019)

Autor prikaza i komentara: Mladen Nikolić, sudija Privrednog apelacionog suda

+
CD sa preko 70 modela, novih i usklađenih akata

Izvor: Izvod iz zakona preuzet iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Izvor: Sajt Ministarstva pravde Republike Srbije (www.mpravde.gov.rs).

Najnoviji tekstovi