Građani sve češće tuže grad ili državu tražeći odštete, koje mogu dostići i tri miliona dinara. Lane je 51 osoba dobila ukupnu odštetu 6,4 miliona dinara zbog neosnovanog pritvora.
Najviše tužbi „pljušti” zbog pasa lutalica.
Da je Udruženje golootočana donekle u pravu kada kaže da je naknada od 700 dinara po danu, koju im država nudi kao odštetu za godine provedene u Titovom političkom kazamatu – mala, pokazuju brojne odštete koje dobijaju drugi građani tužeći svoju opštinu, grad, državu.
Ubedljivo najviše ih je ”profitiralo” na tužbama protiv lokalnih komunalnih preduzeća zbog ujeda pasa, ali nemali broj njih dobio je pozamašne nadoknade i zbog neosnovanog pritvora. Samo Beograd godišnje isplati više od 80.000 evra onima koji dopadnu u kandže lutalica, ali ovoga nisu oslobođeni ni manji gradovi, poput Kruševca, koji je u poslednjih pet godina isplatio milion i po dinara oštećenima. Novi Sad svakog meseca na ovo ”puca” oko 15 miliona dinara.
Koliko će ko naplatiti boli zbog lakših ili težih povreda koje su mu naneli psi i mačke, koje je zadobio prilikom upada u šaht, proklizavanja na neočišćenom trotoaru, ili prilikom pada fasade, odnosno koliko će naplatiti povređenu čast i ugled, zavisi pre svega od procene veštaka.
– Jedinstvenog cenovnika nema, već pravobranilaštvo, kada sklapa sporazume o nagodbi, odlučuje o svakom konkretnom slučaju – kaže Savka Mangović, zamenik republičkog javnog pravobranioca.
120 MILIONA ZA PET GODINA DRŽAVA je od 2007. do 2012. ukupno isplatila 119.932.568 dinara osobama koje su neosnovano boravile u pritvoru. U tom periodu, zaključeno je 507 sporazuma o poravnanju za 32.776 dana provedenih iza rešetaka.
Njen kolega iz beogradskog pravobranilaštva Vladimir Šanjević objašnjava da je Vrhovni kasacioni sud propisao pregled najviših orijentacionih iznosa pravične naknade, koji može biti orijentir, ali ovi iznosi nisu obavezujući ni za pravobranilaštvo kad sklapa nagodbe, ni za sud:
– U zavisnosti od vrste povrede i posledica, odštete koje isplaćujemo kreću se između 20.000 dinara i milion.
Recimo, napad lutalica u 95 odsto slučajeva spada u lake telesne povrede (ogrebotine ili oderotine do centimetra), i prosečno se naplaćuje oko 50.000 dinara. Naravno, ovi iznosi mogu biti daleko manji, ali i duplo veći.
– Ako je u pitanju povreda, medicinski veštak konstatuje da li je laka ili teška i u kom stepenu, kakve su posledice, da li je umanjena radna sposobnost povređenog – objašnjava sudski veštak Strahinja Lazić, koji stalno radi revalorizaciju ”cenovnika” VKS još iz 1999.
Naruženost (ožiljci ili trajne opekotine) ili fizičke bolove veštaci vrednuju prema procentu oštećenja. Recimo, laki bolovi ili laka naruženost od pet odsto ”koštaju” do 136.000 dinara.
Jaki bolovi od 30 odsto ”koštaju” sedam puta više, a naročito velika naruženost prelazi milion dinara.
U procentima se rangiraju strah, duševni bolovi zbog smrti bliskog srodnika ili njegovog teškog invaliditeta, ali i zbog povrede časti i ugleda.
– Što se tiče neosnovanog pritvora, visina novčanog iznosa zavisi od više činilaca koji se odnose na lice koje je bilo lišeno slobode, kao i za koje je delo odgovaralo. Cena jednog dana provedenog u neosnovanom pritvoru se kreće od 3.000 do maksimalno 8.000 dinara – kažu u Ministarstvu pravde. Prošle godine je 51 osoba neosnovano lišena slobode, a ukupan iznos odštete bio je 6.424.000 dinara.
Komentar Pravnog portala:
Zakoni koji daju pravo građanima na naknadu štete po različitim materijalnopravnim osnovima odavno postoje. Te osnove dobro poznaju svi oni koji se ozbiljno bave takvim pravnim pitanjima. Međutim, nepravda je da se neozbiljnošću i neuređenošću životnih odnosa štete, koja nasteju nemarnošću pojedinaca, plaćaju svi građani, čije krivice nema u njenom nastanku.
Izvor: Večernje novosti