od 2010.

Zakon o izmenama i dopunama Zakona o vanparničnom postupku

Ova izmena i dopuna je ustvari posledica usaglašavanja, do skoro nepomirljivih stavova advokata i Ministarstva pravde, u pogledu ovlašćenja javnih beležnika, a predmetni zakon se javlja kao prateći zakon u ovoj materiji.

Dakle, rešenja iz ovog Zakona izradili su i usaglasili stručni timovi Ministarstva pravde i Advokatske komore Srbije i on predstavlja realizaciju potpisanog sporazuma advokata i nadležnog ministarstva.

Takođe, donošenje Zakona o izmeni i dopuni Zakona o vanparničnom, prema navodima predlagača, nametnula je potreba za poboljšanjem i unapređenjem postojećeg normativnog okvira u vezi sa poslovima koje sud može poveriti javnom beležniku, te je u cilju kontrole poverenih poslova neophodno dopuniti odredbu Zakona koja se odnosi na postupanje sudova u vezi sa radom javnih beležnika. Odredbama ovog zakona vrši se i usklađivanje sa predloženim izmenama i dopunama Zakona o javnom beležništvu u vezi sa postupkom sastavljanja isprava od strane javnih beležnika.

Ova izmena i dopuna je ustvari posledica usaglašavanja, do skoro nepomirljivih stavova advokata i Ministarstva pravde, u pogledu ovlašćenja javnih beležnika, a predmetni zakon se javlja kao prateći zakon u ovoj materiji.

Tekst izmena i dopuna glasi:

U Zakonu o vanparničnom postupku („Službeni glasnik SRS”, br. 25/82 i 48/88 i „Službeni glasnik RS”, br. 46/95 – dr. zakon, 18/05 – dr. zakon, 85/12, 45/13 – dr. zakon i 55/14), u članu 30a posle stava 2. dodaje se stav 3. koji glasi:

„(3) Sud odlučuje o celishodnosti poveravanja javnom beležniku da sprovodi pojedine postupke i da preduzima pojedine procesne radnje iz sudske nadležnosti.”

Član 172. menja se i glasi:

„Član 172.

(1) Javni beležnik je dužan da objasni strankama smisao pravnog posla, da im ukaže na njegove posledice i da ispita da li je pravni posao dozvoljen, odnosno da nije u suprotnosti sa prinudnim propisima, javnim poretkom i dobrim običajima.
(2) Ako utvrdi da nisu ispunjeni uslovi iz stava 1. ovog člana, javni beležnik rešenjem odbija da sastavi ispravu.
(3) Ako utvrdi da pravni posao o kome učesnik želi da sačini ispravu sadrži nejasne, nerazumljive ili dvosmislene odredbe javni beležnik je dužan da učesnika na to upozori.
(4) Ako učesnik ostane pri svojoj izjavi i posle upozorenja, u ispravu se unosi upozorenje javnog beležnika, a ako se učesnik protivi unošenju upozorenja, javni beležnik odbija da sastavi ispravu.”
.
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.

 

Izvor: “Redakcija Profi Sistema”.

Najnoviji tekstovi