U “Sl. glasniku RS”, br. 110/2023 od 8. decembra 2023. god. objavljen je Pravilnik o zaštiti sudije i suda od neprimerenog uticaja koji se primenjuje od 16. decembra 2023. god.
Ovim pravilnikom uređuje se imenovanje i način rada sudije nadležnog da postupa po zahtevu za zaštitu od neprimerenog uticaja, kao i postupak odlučivanja Visokog saveta sudstva o postojanju neprimerenog uticaja na rad sudije i suda.
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaju da važe odredbe čl. 27a do 27đ Poslovnika o radu Visokog saveta sudstva („Službeni glasnik RS”, br. 29/13, 4/16, 91/16, 24/17, 7/18, 69/18, 38/21, 90/21 i 48/23).
Šta je to neprimereni uticaj?
Radi očuvanja autoriteta i nepristrasnosti suda zabranjen je neprimereni uticaj na sudiju u vršenju sudijske funkcije, naročito svaki oblik pretnje i prinude prema sudiji, korišćenje javnog položaja, medija i javnog istupanja, kojima se utiče na tok i ishod sudskog postupka. Zabranjen je i svaki drugi neprimereni uticaj na sud, kao i pritisak na učesnika u sudskom postupku.
Zabranjen je i neprimereni uticaj koji vrši drugi sudija sa ciljem ograničavanja ili onemogućavanja nezavisnog i nepristrasnog vršenja sudijske funkcije (tzv.: unutrašnji neprimereni uticaj).
Pod neprimerenim uticajem ne može se smatrati korišćenje zakonom propisanih prava učesnika u sudskom postupku, izveštavanje o radu suda i komentarisanje sudskih postupaka koji su u toku ili sudskih odluka, u skladu sa propisima koji uređuju javno informisanje, kao ni stručno analiziranje sudskih postupaka i sudskih odluka.
Članom 4. Pravilnika regulisano je Imenovanje nadležnog sudije.
Savet na sednici donosi odluku o imenovanju sudije nadležnog za postupanje po zahtevu za zaštitu od neprimerenog uticaja (nadležni sudija) i njegovog zamenika iz reda sudija koji su izborni članovi Saveta.
Zamenik nadležnog sudije obavlja poslove nadležnog sudije u slučaju njegovog odsustva ili sprečenosti.
Nadležnom sudiji i njegovom zameniku funkcija prestaje na lični zahtev, prestankom funkcije člana Saveta i razrešenjem zbog nesavesnog vršenja dužnosti.
Odluke Saveta iz st. 1. i 3. ovog člana donose se većinom glasova svih članova.
Članom 5. Pravilnika regulisana su Ovlašćenja nadležnog sudije:
1) postupa po zahtevima sudija za zaštitu od neprimerenog uticaja;
2) ispituje postojanje neprimerenog uticaja ispoljenog u javnosti, preko medija, društvenih mreža, na javnim skupovima ili na drugi javan način;
3) pribavlja potrebne dokaze i informacije o postojanju neprimerenog uticaja;
4) obavlja poverljivi razgovor sa podnosiocem zahteva;
5) podnosi obrazložen predlog za sazivanje sednice Saveta radi odlučivanja o postojanju neprimerenog uticaja;
6) na sednici Saveta izlaže činjenično stanje i predlaže odluku Saveta;
7) sarađuje sa nadležnim institucijama u sprovođenju obuka sudija o prepoznavanju i reagovanju na neprimereni uticaj;
8) predlaže Savetu mere za sprečavanje neprimerenog uticaja;
9) sarađuje sa Etičkim odborom i disciplinskim organima;
10) vodi evidenciju o svim slučajevima neprimerenog uticaja;
11) podnosi Savetu godišnji izveštaj o svom radu najkasnije do 1. marta tekuće godine za prethodnu godinu i uvek kada Savet to zatraži.
Članovima 6 i 7 regulisano je pribavljanje dokaza i informacija i Administrativno-tehnička i stručna pomoć.
Članom 8 regulisano je Izuzeće nadležnog sudije i njegovog zamenika.
Nadležni sudija, odnosno njegov zamenik biće izuzet iz postupanja po zahtevu za zaštitu od neprimerenog uticaja ako je protiv njega podnet zahtev za zaštitu od neprimerenog uticaja ili ako mu je sudija koji je podneo zahtev ili njegov punomoćnik ili lice protiv kog je podnet zahtev za zaštitu od neprimerenog uticaja bračni drug, vanbračni partner, krvni srodnik u pravoj liniji do bilo kog stepena ili u pobočnoj liniji do četvrtog stepena ili srodnik po tazbini do drugog stepena.
Nadležni sudija, odnosno njegov zamenik može biti izuzet iz postupanja po zahtevu za zaštitu od neprimerenog uticaja kad postoje okolnosti koji dovode u sumnju njegovu nepristrasnost.
Nadležni sudija, odnosno njegov zamenik čim sazna da postoji razlog za njegovo izuzeće, dužan je da prekine svaki rad na predmetu.
Zahtev za izuzeće mogu podneti sudija koji je podneo zahtev za zaštitu od neprimerenog uticaja, lice protiv koga je podnet zahtev, kao i svaki član Saveta.
Članom 9-11. Pravilnika regulisana je procedura odnosno Podnošenje zahteva za zaštitu od neprimerenog uticaja, Evidentiranje zahteva i Postupanje nadležnog sudije po zahtevu.
Ukoliko iz zahteva proizilazi da postoji sumnja da je izvršen neprimereni uticaj, nadležni sudija ako proceni da je to potrebno radi pravilnog utvrđivanja činjeničnog stanja, može uputiti pisani poziv licu za koje je podnosilac zahteva naveo da je izvršilo neprimereni uticaj, da se u roku od osam dana od dana prijema poziva izjasni na navode iz zahteva.
Nadležni sudija, po sopstvenoj inicijativi ili na predlog podnosioca zahteva, može obaviti poverljivi razgovor sa podnosiocem zahteva.
Nadležni sudija podnosi predsedniku Saveta obrazložen predlog za sazivanje sednice Saveta na kojoj se odlučuje o postojanju neprimerenog uticaja, nakon sprovedenog postupka propisanog odredbama čl. 9. do 13. ovog pravilnika.
Izuzetno, u slučaju postojanja neprimerenog uticaja ispoljenog u javnosti, preko medija, društvenih mreža, na javnim skupovima ili na drugi javan način, predsednik Saveta saziva sednicu Saveta po sopstvenoj inicijativi, na predlog nadležnog sudije ili na obrazložen predlog bilo kog člana Saveta.
Predsednik Saveta bez odlaganja saziva sednicu Saveta za odlučivanje o neprimerenom uticaju.
Na sednicu Saveta poziva se podnosilac zahteva, a lice za koje je u zahtevu navedeno da je izvršilo neprimereni uticaj samo ako je to neophodno radi pravilnog utvrđivanja činjeničnog stanja.
Savet donosi odluku o postojanju neprimerenog uticaja većinom glasova svih članova.
Sa ovim i drugim odredbama Pravilnika o zaštiti sudije i suda od neprimerenog uticaja možete se upoznati uvidom u isti u pravnoj bazi “Propis Soft”.
Izvor: Izvod iz propisa preuzet iz pravne baze Propis Soft, redakcija Profi Sistem Com